Hipospadias (15)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danpopescu22 spune:

Salut! Revin si eu cu noutati! Dupa o prima operatie teoretic reusita la Basca, am hotarat ca in urma tuturor mesajelor postate aici sa facem si noi cosmetizarea la dl dr Hadidi pentru ca indiferent de rezultatul primei operatii, omul Basca nu exista, nu da doi bani pe nimeni si zici ca este fortat sa opereze copii cu hipospadias si sa ia spaga! Inainte de a fi doctor, trebuie sa fii OM! Efectiv nu exista ca om! Ca o reamintire pentru cei care nu au citit mai in urma, va povestesc pe scurt 'patania' noastra! Dupa ce am citit mai mult timp pe forum, am decis sa facem prima operatie la Basca! Asta pentru ca pana la acel moment nu era asa de mediatizat dl dr Hadidi iar Basca nu era contestat deloc pe aici pe forum (chiar vorbeati mai sus de ce nu povesteste nimeni despre esecurile de care au avut parte la acesti doctori romani...chiar nu inteleg...multi aleg doctorul pe baza acestui forum...daca scriau mai multi despre tampeniile lui Basca, nu imi operam niciodata copilul la acest doctor)! Sa va spun pe sleau! Noi nu suntem niste oameni certareti, nu suntem niste oameni prost-crescuti, nu suntem pisalogi, nu suntem antipatici, nu suntem insistenti si efectiv avem mare incredere in oameni! Avem amandoi studii superioare dar, bineinteles, nu suntem doctori si nu ne putem ridica la nivelul marelui domn doctor Basca asa ca ne-am lasat pe mana lui fara sa ne spuna nimic despre riscurile operatiile, fara sa ne spuna exact ce procedura va aplica...nu a discutat cu noi mai nimic...Am zis totusi, ca nu conteaza cum ne trateaza pe noi ca parinti, adica indiferent! Nu stiu daca am vorbit 5min cu el despre toata procedura in conditiile in care am fost la consultatie la el la clinica Polisano si am platit 2.5mil consultatia...am scris corect --- 2.5mil pt 5 min de explicatii...ma gandesc daca mergeam la Alexandrescu, cate minute ne-ar fi vorbit pt 0 lei! Am zis, tot ce conteaza este sa fie priceput ca doctor si sa ne faca bine micutul! Ok, zis si facut! Luat copil in sala de operatie, adus dupa 3 ore, fara nicio explicatie, nu l-am mai putut gasi in ziua respectiva pe Basca! Copilul venit tot groaznic de umflat...pana a doua zi habar nu am avut ce s-a intamplat in operatia aia pentru ca efectiv nu l-am putut gasi in spital! A doua zi: "Totul a decurs perfect! Stati linistiti!" ...apoi ne-au spus unele asistente ca a durat atat de mult pentru ca a fost vorba despre o sangerare masiva si nu o puteau opri... Ma rog, tratamentul post-operator este groaznic, ne-a chemat dupa cateva zile, dar noi am fost in fiecare zi la doctora lui asistenta pentru ca ii cadea copilasului pansamentul in fiecare zi, il murdarea de caca, etc..cu toate astea dupa 2 saptamani, i-a scos sonda si fara sa astepte sa faca pipi, ni l-a dat acasa ca e bine...Acasa am observat din prima ca are fistula...facea cu jet prin alta gaurica...mers la doctor, pus sonda din nou 2 saptamani si fistula s-a inchis singura...Doamne, nu va dati seama prin ce am trecut, o luna de zile cu sonda! Acum, dupa 5 luni, cand am mers la dl doctor Hadidi - surpriza...Prima operatie a lui Basca, ESEC TOTAL - practic aia a fost operatia 0...asa ca ne-am dus pentru cosmetizare si ne-am ales cu o noua reconstructie de uretra! Cea creata de acest Basca era mai jos decat a fost cea initiala... Mamicilor, va spun, NU MERGETI LA ACEST "DOCTOR" - va spun asta ca sa va simtiti vinovati in caz ca nu reuseste operatia copilului vostru! Sa nu spuneti ca nu aveati de unde sa stiti! Suntem multi in aceasta situatie, esecurile sunt nenumarate la acest Basca iar noi parintii suntem extrem de suparati ca nimeni nu a avut curajul sa spuna exact ce a patit cu acest Basca! Nu mai vorbesc ca i-am mai dat si 3mii de lei si tot nu a bagat copilasul in seama! Nu stiu cum era inainte dar acum nici macar nu mai vede bine, este incredibil, nu putea vedea la un pampers ca acele panglici cu arici sunt incalecate si nu vedea sa deschida pampers-ul (dupa 30 sec l-a ajutat dna doctor asistenta)... Ii tremura mainile vizibil...avea forfeca in maini sa scoata sonda si nu va dati seama cum ii tremura ma, am zis ca murim acolo langa el de frica! Sincer, nici macar nu cred ca mai opereaza el in sala de operatii...efectiv nu vad cum ar mai putea fizic face asa ceva! L-am vazut cu ochii mei si nu ma poate convinge nimeni ca omul asta mai poate opera ceva atat de mic care necesita foarte multa migala! NU MAI MI-AS DUCE IN VIATA MEA COPILUL LA ACEST 'DOCTOR'! De domnul doctor Hadidi, numai de bine, este o diferenta incredibila! 1 zi sonda?! Doamne, nu imi venea sa cred! Este adevarat ca preturile sunt altele dar, va spun, banii nu conteaza pentru copilul vostru! Am facut credit de 200mil de lei si nu imi pare rau, chiar daca voi plati toata viata la el! Poate intai trebuie sa o patesti cu un nesimtit ca Basca pentru ca apoi sa apreciezi cu adevarat un doctor ca dl Hadidi si sa realizezi ca banii reduc suferinta copilului tau si ii aduc fericirea si integrarea in societate pentru tot restul vietii lui! Am asa o satisfactie ca am ajuns la acest doctor! E de nedescris! O sa spuna lumea ca sunt rautacios si ca ii vreau raul lui Basca (scuzati, oricat mi-am dorit tot mesajul asta sa il cataloghez pe acest personaj "domn" sau "doctor", nu am putut...din punctul meu de vedere nu este nici una nici alta) dar nu asta a fost interesul meu ci altul: Pe mine nu ma intereseaza cati copii a ajutat pana acum (daca e asa, bravo lui... cu toate ca si aici am dubii...chiar daca a reusit operatia lui nu se compara la estetica cu ce realizeaza Hadidi...la Basca este mult prea evidenta interventia...ma rog), ci ma intereseaza sa nu mai maltrateze niciun alt copil de aici incolo! Basca nu mai este in stare sa opereze aceasta anomalie! Lumea trebuie sa stie! Are reusite de 20%! Mergeti pe riscul vostru, este cu adevarat o loterie! Imi pare rau ca nu am citit si eu macar un mesaj de genul asta inainte sa hotarasc sa il operez la el, cu toate am intalnit si la el si la Hadidi, o multitudine de nereusite ale marelui BASCA! Daca am avea si noi pipa, poate am avea ceva comun si am putea comunica dar, dat fiind faptul ca nu avem acest accesoriu nu a dat doi bani pe minim 10 familii care am fost internate la el pentru aceasta interventie! Am scris cam mult si scuze pentru greselile de ortografie, am scris destul de in graba! Va rog, copilul vostru merita sa cititi acest gen de mesaje! Mi-aduc aminte acum ca am citit un astfel de mesaj inainte sa il operam noi dar au 'tabarat' o gramada de forum-isti pe respectivul domn, invinuindu-l ca, de fapt, este doctor si vrea sa ii ia locul marelui domn profesor Basca care a facut atata bine (REPET: NU CONTEST, NU AM DE UNDE SA STIU CE A FACUT INAINTE DAR ACUM SUNT SIGUR CA NU MAI POATE AJUTA PE NIMENI - din cei 10 copii operati pe perioada cat am fost noi internati, adica 8 zile, toate dar ABSOLUT TOATE au fost esecuri)! Referitor la mesajul acelui "presupus domn doctor", am crezut atunci multimea, am zis si eu "uite si carcotasul asta" - Imi pare atat de rau si imi reprosez in fiecare zi...am gresit...cine sa ii ia locul cand oricum nu opereaza nimeni k-lumea la noi asa ceva?! Trebuia doar sa scriu hypospadias pe google si imi aparea exact cine trebuie sa imi opereze copilul! Nu am scris niciodata atat de mult pe un forum dar am incercat sa ajut sa nu faceti si voi aceeasi greseala pe care am facut-o noi multi dar despre care vorbim doar cativa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Citat:
citat din mesajul lui yonacr

...Citind ce ati sris de dr.Haididi, as incerca macar o consultatie, daca ma puteti ajuta cu o programare (rugamintea pentru Eni)si cu mai multe detalii ( unde va avea loc). Multumesc.


Te rog sa ma scuzi, eu nu am mai intrat de mult pe forum, pt ca nu am avut timp, asa ca am vazut mesajul tau abia acum. Pe prima pagina apare si nr. de tel. si e-mailul meu, in general verific si pe forum mesajele, dar daca vedeti ca nu dau semne in cateva zile, cei interesati, mai bine imi trimiteti un e-mail sau ma sunati.
yonacr daca sunteti din Bucuresti si daca mai doresti, iti pot aranja o consultatie pt maine, adica vineri 28 octombrie.

tuturor

Eni de Raymond si Roland (01.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

De cand am aflat ca bebe are hypospadias si ca trebuie operat tot citesc si citesc si iar citesc.
Ma obsedeaza un gand: daca dupa operatie va arata mai urat? El acum arata normal (va dati seama, daca nici dr. Voinescu nu a vazut ca are H),meatul e fff aproape de varf, doar are o usoara curbura. Ma tem ca dupa operatie, nu va mai arata bine.
E cineva care a operat copilul de H gr1 care imi poate spune cum arata dupa operatie? Nu ma puneti sa ma uit pe site-ul dn-ului dr ca il stiu pe de rost. Nu e nici o poza pe acolo care sa semene cu ce are baiatul meu. Cum am zis, la el nu se cunoaste, de aia nu a fost diagnosticat pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_71 spune:

Buna dragilor!!!


Nu am mai intrat pe forum de mult timp... si azi mi-am zis sa citesc din urma.

Vad postarea lui DanPopescu, e fff bine ca ai scris impresiile tale. Eu, anul trecut, prin primavara, am mers la consultatie la amandoi medicii din Bucuresti, adica Basca si Voinescu. Am avut de atunci un presentiment negativ fata de Basca, si am si scris aici acest lucru. Subscriu si eu la sfatul tau catre alti parinti de a se gandi de N ori inainte de a merge le Basca [cel din PREZENT!].

Atunci am ales sa operez pe pui la Voinescu, desi eram convinsa ca dl H e mult mai calificat pt hs, dar, fiind un grad mic la hp [in maternitate ne-a zis balanic] am ales pe Voinescu, pe care il consideram excat la mijloc, intre Basca si dl H [repet, daca am fi avut grad mai sever, mergeam la dl H si noi].

La Voinescu am fost multumita, mai putin aspectul final al preputului. La noi, dupa operatie, preputul arata ff frumos, insa, fiind vreun fir prea strans, nu ceda aspectul de "tumefiat", si a trebuit o mica incizie la cateva zile, ceea ce a atras "deranjarea" aspectului preputului. De aceea, desi medicul initial mi-a zis ca va fi doar 1 op, dupa incizie a spus ca dupa 1 an ar fi bine de facut cosmetizarea zonei. Pana anul acesta, am fost ok, la 2-3 luni mai verificam pisu, era ok, gros, cu jet. Penisul fff drept. Cand ne-am dus la controlul dinainte de operatie, in august, am avut parte de 2 surpize:

- medicul a analizat atent cum arata zona si a gasit un mic orificiu pe linia "cusaturii de la prima operatie", si a spus ca el crede ca e o mica fistula pe acolo, dar fiind f mica, probabil f rar iese cate ceva pe acolo. Eu, abia atunci mi-am amintit ca bona imi spusese ca de vreo 2 dati i se paruse ca vede un pic de pisu si "pe dedesupt", nu doar prin gaura principala, apoi nu a mai vazut [desi a tot urmarit]. Dedusesem ca o fi fost impresie [fiind ambele dati sub dus cel mic]. Acum insa, mi-am dat seama ca poate medicul are dreptate si copilasul meu avea fistula si eu nu realizasem acest lucru... :(. Oricum, am apreciat ca singur medicul a analizat si a expus problema [nu a ascuns, cu gandul sa repare la operatia de cosmetizare, pe ne-ve]

- a doua surpriza a fost ca anul acesta medicul mi s-a parut mai putin "cald" fata de parinte. Anul trecut, la consultatiile dinainte de op si de dupa, a fost atent/conectat la vorbele mele, acum insa.. parea cam indiferent.. poate a fost doar o impresie, insa imi amintesc ca am plecat de la cosnultatia din august cam ingandurata...

In septembrie ne-am operat, la noul sediu Medlife pt copii. Eeee, nu a mai fost ca prima oara... cand am fost la medlife de pe Grivtei.

- operatia a decurs ok, insa, cand s-a terminat, medicul si ajutorul lui [o tipa care cred ca scrie si pe forumul lor] mi-au relatat chestii opuse. Reamintesc ca anul trecut, dupa operatie, nu am fost inspirata sa intreb suficiente detalii [la cald], cum ar fi: dc a folosit piele din preputz sau nu, daca uretra a fost doar reparata pe zona finala [spre iesire] sau reconstruita mai mult, etc... Apoi am scris aici catre toti parintii sa nu uite sa intrebe orice atunci, imediat dupa iesirea din operatie. Revenind la operatia de anul asta, ajutorul medicului mi-a zis ca uretra a fost reconstruita din nou, si ca este f bbine acum. Medicul insa mi-a zis ca era intra-devar fistula, cand a deschis a vazut ca era fara dubiu, dar era mica [de 1 mm] si a fost suficient sa repare acolo, ca restul urertei a gasit-o in stare f buna, si ca el spera ca de acum incolo nu vor mai fi probleme. In final, nu stiu daca s-a reconstruit sau doar reparat acolo [sau poate cuvantul reconstructie nu inseamna inlocuire.. ma rog, ma depaseste domeniul]. Insa preputzul arata uniform acum, cine nu stie crede ca ori asa s-a nascut [adica ok] ori e f outin circumcizat [adica doar un pic nu este acoperit varful]. oricum, in mare, sa speram ca e ok.

- asistentele insa.... nu imi dau seama de ce, dar a fost mult mai rau decat anul treut la Grivitei, pt ca, dupa ce efectul sedativelor din operatie a trecut [cam la max 4 ore] au inceput dureri.. le-a zis, mi-au dat doar nurofen.. nici vorba sa fie suficient.. pe la 7 seara a avut timp de juma de ora dureri mari de tot bebisor, eu tot ieseam pe coridor cu bb sa le chem, nu era normal, ele ca sa stau linistita, ca e normal sa aiba mici dureri, sa astept sa treaca de la nurofen.. am incercat sa "astept", dar nu se putea, urla d edurere asta mic, tremura tot, transpira, iar ieseam.. la un moment dat am si tipat la asistente ca NU e normal si sa cheme un medic... abia dupa juma de ora de CALVAR una din ele a coborat in sala de operatie si a vb cu anestezista Ganea [un super om!!!! ] si a trimis prin asistenta solutie ptperfuzie [ceva gen somnifer] si in 2-3 minute s-a linistit copilul... Insa, mi s-a parut inadmisibil ca la acei bani [multi fata de spital de stat] sa ajung sa strig la asistente de n ori.. [anul trecut la Grivitei au venit singure din ora in ora, nu a trebuit sa chem pe nimeni]. Pana la urma cand a iesit si dt Ganea din operatie, a urcat s avada pe cel mic [era linsitit micututl] si eu am intrebat de ce s-a ajuns aiic, cand anul trecut, prima zi nu a avut nici o durere. Ce credeti ca m-a lamurit dr Ganea [si sigur asa a fost]: pe la ora 4 [cam cand umra sa se duca efectul anesteziei din operatie] a intrat intra-devar o asistenta in camera si, vaznad ca cel mic doarme, a iesit [FARA sa-i administreze nimic]. Eee, ala a fost momentul cand s-a ratat o doza.. Dr le-a explicat asistenetlor ca au gresit, chiar dac apacientul doarme, nu inseamnaca peste 5 min nu se trezeste si pt ca efectuil anesteziei SIGUR se duce dupa niste ore destul de excat calculate, pacientul trebuie sa fie "acoperit" de doza de anestezic, INAINTE sa ajunga la dureri. Am fost ff socata de acea seara. In plus, asistentele erau destul de "neprietenoase" cu mine [ca sa fiu blanda], DESI e spital de copii!!! Pai la Grivitei s-au purat impecabil cu noi, desi acolo e spirtal de adulti...

- pretul.. era o lista de preturi cu operatie hs [prima interventie, peste 30 mil], revenirea [era 0], operatie de fistula [alt pret vreo 25 mil], cosmetzare [alt pret, vreo 19 mil]. Sincer, eu ma asteptam sa platesc un pret intre 0 [ca totusi eram revenire] si pretul de cosmetizare [ca se mai facuse o cosmetizare si anul trecut]. Ei bine, am platit pret de cosmetizare [vreo 19 mil] ca si cum era prima oara cand veneam... Daar, partea mai neasteptata a fost cuprinsa in RESTUL cheltuielilor.. Daca anul trecut am platit operatia in sine vreo 35 mil si restul, medic+spital [doar pt mine!!!] vreo 3-4 mil [retineti, ponderea lui 3 fata de 35], acum m-am trezit ca total a fost de 31 mil.... Intreb: dc operatia e vreo 20 mil, de unde atata diferenta? Mi se da o foaie cu "restul", vreo 10 mil erau spital [1 zi eu + 1 zi copil!!!!!] + medicamente [erau niste preturi extrem de umflate]... Mi s-a parut incorect pretul de 31 mil platit anul asta fata de 38 mil platite anul trecut... si asta in conditiile in care medicul Voinescu a specificat DOAR cosmetizare [nu a pus la pret nimic despre fistula, ceea ce mi s-a parut ok!].

Am plecat de acolo cam dezamgita [de spital/asistente/politica de preturi], insa cu speranta ca macar de data asta gata, operatai e finala si nu vom mai avea probleme.

Dar, acasa, durerile la pisu au tinut mult [peste 10-12 zile], si mi se pare ca are dureri si asa, in timpul zilei, nu doar la pisu. Recuperarea dupa operatia de anul asta mi s-a parut ca a trecut mult mai greu [pt cel mic] decat anul trecut. E aedevarat ca intervine si varsta, acum are 2,5 ani si e muklt mai constient de durere fata de anul trecut. De aceea, e bine sa operati pe copilasi cat mai devreme, pana intr-un an.

Mi-am zis, daca Doamne fereste, apare vreo fistula in viitor, cred ca si eu tot spre dl H o sa ma indrept. Sa ne ajute Domnul si pe noi si pe toti copilasii sa nu mai apara deloc fistule/alte complicatii.

Acum, in prezent suntem bine, la 3-4 saptamani reusesc sa surpind si eu un pisu, si e f ok. In mare, raman la ideea ca dl Voinescu e destul de ok [dar nu chiar ca dl H]. Desi am fost mai dezamagita anul asta, am vazut ca operatia in sine pare mai "solida"/"buna" decat anul trecut, si coroborez asta cu informatia ca prin primavara lui 2011 [parca] dl Voinescu a participat la niste seminarii/operatii cu dl H, si a scris pe site ca a invatat tehnici si abordari noi [in HS] si deci, si-a imbunatatit/dezvoltat tehnica. Sa speram ca asa este.

Va doresc la toti multa sanatate, si revin cu informatia ca pe prima pagina sa fie specificat [pt cei din afara Bucurestiului] nr meu de tel dc au nevoie de cazare [gratuita, normal], insa cu specificatia de a imi scrie SMS [ca nu pot raspunde chiar la toate telefoanle pe care le mai ratez si eu...]

O sapta buna!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_71 spune:

Asa, tot legat de prima pagina, sa completati si la noi ca a 2-a operatie a fost in sept 2011 [da Doamne sa fie finala].

Si anuntul despre cazare sa fie cumva sublinat, gen cazare Bucuresti: Andreea_71, 0723602381. Asa cum e scris acum, nici macar mie nu imi sare in ochi [desi stiu ce caut :))]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fantastik spune:


Buna tuturor,

poate pune cineva si ceva vesti despre ultimele interventii de la vizita dr. Hadidi de la Bucuresti, de sapt asta.

multumesc
fantastik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danpopescu22 spune:

Buna! Voi scrie eu 'cateva cuvinte'! De fapt, tocmai datorita faptului ca l-am cunoscut pe dl Hadidi, modul sau de a interactiona cu parintii (chiar daca nu este roman) si, nu in ultimul rand, operatia in sine, m-a facut sa fiu atat de vehement la adresa acestui Basca! Nu exista comparatie!

1. Basca - operatie - 3ore
Hadidi - operatie - 1ora
2. Basca - sonda - 14 zile; constatare fistula, sonda - 16 zile
- deci total sonda - 30zile
Hadidi - sonda - 1zi
3. Basca - pansament - 21 zile (schimbat zilnic la spital)
Hadidi - pansament - 1 zi

Ok, revenim doar la dl dr Hadidi! Operatia a inceput la ora 11, reconstructia uretrei durand 1ora! Copilul ne-a fost adus treaz, era ok, nu avea dureri si singurul inconvenient pe care l-am avut noi ca parinti a fost ca a trebuit sa avem grija de sonda pana a doua zi...deci nu mare lucru (dupa ce am trecut prin 30zile de sonda dupa prima operatie, acum ni s-a parut asa un nimic, de necrezut ca pot exista astfel de diferente)! A doua zi de dimineata la ora 8, dl dr i-a scos sonda si pansamentul micutului! Nu mi-a venit sa cred ca din momentul ala, la nici 24 de ore de la interventie, vom ramane asa direct "la liber"! Ne-a atentionat ca o sa il usture foarte puternic atunci cand va face pipi, primele 2 zile! Este adevarat ca asa se intampla dar reusim sa il calmam in aproximativ 5 minute! Putzulica arata foarte bine, este umflata dar nu se compara cu aspectul pe care il avea dupa prima operatie, cand era traumatizata total! Nu mai vorbesc despre 'outze'...dupa operatia la Basca erau verzi in totalitate, cu tente de negru si nu il puteai atinge pe acolo ca tipa groaznic de durere...acum nu sunt afectate sub nicio forma, il putem atinge, nu are nicio problema! Efectiv nu imi vine sa cred ca este operat doar de 3zile! Recomand din tot sufletul acest doctor, la care nu am vazut incertitudine atunci cand consulta un copilas! Adica se uita si recunoaste imediat un caz de hipospadias, indiferent de gradul lui! Basca sau Voinescu se uitau la asta mic al nostru: "Da, parca ar avea ceva, nu cred ca ar necesita operatie...sau parca trebuie...", etc! Ce inseamna asta??? Am mai auzit si alti parinti care au fost la acesti doi si tot la fel li s-a spus...ca nu e ceva grav, ca parca nu ar fi hipospadias! La Hadidi nu exista asa ceva, cum s-a uitat la baietelul nostru imediat l-a diagnosticat cu hipospadias de gradul II si chiar mi-a aratat si mie de ce este sigur ca este vorba despre aceasta anomalie! Am inteles exact si se vedea foarte clar ca are dreptate! Pana atunci mi se parea si mie ca nu se observa mai nimic, dar eu nu sunt doctor... Dupa ce mi-a aratat el, am putut observa foarte clar ca uretra nu este pozitionata deloc normal! Sunt si alti parinti ca si mine, care nu observa mai nimic anormal, le mai spun si acesti doi doctori romani ca nu este nimic grav si atunci normal ca fiind influentati, tind sa creada ca nu este nicio problema cu copilul lor si ca mai bine nu il opereaza decat sa ii strice aspectul de acum, care nu arata deloc rau! Problema nu este numai de estetica ci si de functionalitatea ulterioara a penisului! Nici la noi nu se observa mare lucru dar...problema era destul de serioasa! Mergeti macar sa faceti consultatia la dl dr Hadidi si, va spun sigur, nu veti regreta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Noi suntem unii dintre pacientii norocosi ai dlui dr Basca.
Pe baietelul meu l-am operat acum 3 ani (hipospadias penian) si pot spune ca a fost un succes de la prima operatie. In acea perioada cu siguranta nu-i tremura mana dlui dr Basca si nu mi s-a parut absolut deloc ca ar fi lipsit de umanitate. A tratat un baietel de la noi din salon cu cea mai mare atentie si stiu sigur ca mamica acelui baietel nu i-a dat niciun ban (si nici ruda nu-i era). cu baietelul meu glumea tot timpul si puiul meu se bucura mereu cand il vedea.
Baietelul meu a stat cu sonda doar 5 zile. Atat penisul cat si testiculele au arat ok dupa operatie. La 3 luni dupa operatie am avut si operatia de coborare a testiculului drept si la fel de ok a fost si aceea.
Baietelul meau are acum 4 anisori si datorita dlui dr Basca are un penis care arata normal, face pipi cum trebuie si nu a avut nici macar o data cea mai mica problema in zona respectiva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danpopescu22 spune:

Eu sincer cred, ca in afara varstei, a fost si foarte afectat de moartea acelui copil de care este invinovatit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly30 spune:

Buna fetelor,

Nu am mai scris de ani buni pe forum...fetele mai vechi ma stiu.
Am noutati abia acum in sensul ca ne-am operat la dr Hadidi (ce pana acum cateva luni nici nu visam ca voi face), dar uite ca cineva de acolo de sus ne tot ajuta sa ne fie bine, si sper sa fi facut alegerea corecta.
Avem si noi esec la dr Basca...doua operatii nereusite si cand ne-am operat acum la dr Hadidi, majoritatea veneau dupa operatii nereusite la Basca...pacat...crezusem atat in acest doctor...
Acum suntem la momentul cand suntem ingroziti de aspectul penisului dar fetele care au trecut prin asta m-au mai linistit...avem doar 5 zile de la operatie...si ma mai ingrozeste si faptul ca dr Hadidi trebuie sa plece in Germania si in caz de ceva (Doamne, sper sa NU)...nu avem unde merge...cam atat, asteptam vindecarea si reusita.Am citit numai lucruri bune de acest medic...dar mi-e team sa spun ca asa citeam acum cativa ani despre Basca...uuffffffffffff sper sa fie bine.

Mergi la inceput