Hipospadias (15)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexalexiu spune:

buna tuturor,

noi facem parte din categoria celor care au fost operati in aceasta serie, de catre Dl Dr. hadidi.ne-am operat acum 2 zile.in prezent, bebe (9 luni) are dureri fff mari atunci cand face pisu.se abtine si cand iese jetul ...este unul extrem de subtire si mai este si impartit in doua. nu-mi dau seama daca al doilea jet vine din aceeasi gaurica, sau daca suntem fericitii castigatori ai unei fistule! va rog mult, spuneti-mi cum au reactionat bebeii vostri dupa operatie? era gros jetul de la bun inceput? cat timp au avut dureri?
multumesc mult
promit sa vin cu toate amanuntele in legatura cu operatia, medicii nostri, dupa ce ne punem pe picioare -in prezent nu am putere sa povestesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Multumim celor care ne impartasesc din experienta lor.
As vrea, daca puteti, sa scrieti cum au decurs operatiile. Ma intereseaza mai mult ce se intampla dupa operatie, cum s-a purtat personalul spitalului, etc.
multa sanatate si sa auzim numai de operatii reusite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly30 spune:

Alexa, noi ne-am operat luni la dr Hadidi, si la noi jetul este destul de subtire, dar mi s-a spus sa mai asteptam...cumva cam 3 saptamani sa nu ne uitam cum face pisu. A aparut pisu pe la o cusatura (picura), dar tot asa cica ar fi cumva in regula, sau, ma rog, nu e de speriat ca face parte din procesul de vindecare...acum asteptam si noi cu emotie desi e taaaare greu sa fii linistit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_gabi78 spune:

Baiatul meu a fost operat anul trecut de d-l Hadidi si dupa operatie a avut si el dureri cand urina .La inceput jetul era subtirte si au aparut si 3 fistule prin care venea urina, motiv pt care m-am si speriat foarte tare, dar de fapt m-am speriat degeaba pt ca in final dupa mai mult de o luna totul a fost bine .S-au inchis fistulele ,jetul era normal ,durerile au trecut si sperietura nu si-a avut rostul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexalexiu spune:

multumesc mult pentru raspunsuri!parca incepe sa se mai linisteasca, cred ca se mai estompeaza durerile. iar cu pisu...mi-am propus sa nu-l mai urmaresc o perioada, asa cum ziceti si voi.
sa dea Dumnezeu sa fie bine pentru toti bebicii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly30 spune:

Avem 1 saptamana de la operatie si abia in dimineata asta incepe sa arate cat-decat normal, desi procesul de "dezinflamare" continua.Prin cusaturi nu mai iese pisu iar el poate face jet continuu, ceeea ce inainte nu reusea...Dureri nu mai are deloc si speram dupa saptamana asta sa cam treaca toate neplacerile post-operatorii. Si in continuare refuz sa ma uit cum face pisu :)Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

fetelor,
din proprie experienta va spun nu va agitati f tare in prima luna. face pisu pe toate partile . sunt sigura ca va spus si prof hadidi dabea dupa prima luna se vede clar pe unde face si de fapt se vede rezultatul final.
fiti optimiste. eu dupa operatia prof hadidi sincer nu am incercat sa vad deloc pe unde face pisu. dabea cand am inceput sa-i fac baita l-am urmarit.
si cum vorbim despre reusite si nereusite , cred ca este corect sa spunem ca si la prof hadidi au fost cazuri cand a aparut fistula .
despre dr basca , nu stiu ce sa zic, noi am avut ghinionul sa facem fistula dupa operatia lui dar ca om a fost ok. nu ne-a cerut niciodata bani . era in salon cu noi o mamica care avea copilul operat de 4 zile si nu-i daduse nici un ban inca si il trata la fel ca pe ceilalti. la noi pansamentul il schimba din 2 in 2 zile nu zilnic.
dar, probabil ca acum dupa povestea cu baietelul care a murit s-a schimbat. si inca ceva sunt sigura ca in sala de operatie nu opereaza el. in schimb prof hadidi da, si cred ca conteaza mult.
dupa mine dr basca a fost un doctor f bun a facut numeroase operati si nu numai de hipospadias reusite. sa fim sinceri, era cel mai bun de la noi. ce se intampla acum cu el nu stiu.
dar sustin in continuare mergeti la prof hadidi pt operatii de hipospadias. clar este cel mai bun si singura solutie la ora actuala. cel putin pt hs gr 2 si 3.
sper ca nu am exagerat cu nimic in cele spuse si nici nu am deranjat pe nimeni.
si bafta multa la operatii si la perioada de dupa operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danpopescu22 spune:

Nu este nicio problema daca apare fistula! Nu este nimeni absurd! Adica este clar ca se poate intampla, dar nu este ceva grav pentru ca se poate repara ulterior la operatia de cosmetizare, care oricum trebuia facuta! Daca vom avea fistula, asta este, se repara! Am citit mult despre asta pentru ca eram si noi speriati de asa ceva si chiar daca este o complicatie destul de des aparuta dupa astfel de interventii, se poate remedia destul de usor la urmatoarea operatie! Problema este cand se deplaseaza uretra! Uretra pe care ne-a construit-o noua Basca a ajuns mai jos decat unde era pozitionata cea initiala, astfel ca din grad I de hipospadias, am ajuns la grad II! Aici e marea problema! :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

cum adica se deplaseaza uretra?????? asta ce mai e? ca nu am mai auzit de asa ceva pana acum. stiam ca pot aparea fistule si stenoze........
te rog sa ne spui si noua in ce consta deplasarea de uretra. cum iti dai seama de asa ceva.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Stie cineva cd mai opereaza dr. Hadidi in romania?

Mergi la inceput