Hipospadias (15)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danpopescu22 spune:

Pai initial cand a construit-o Basca era perfect in varful penisului, apoi dupa 5 luni a ajuns sa coboare din ce in ce mai mult! Astfel ca acum, inainte operatiei executate de dl dr Hadidi, ajunsese mai jos decat fusese initial la nastere! Dl Hadidi mi-a explicat exact de ce se intampla asa ceva la interventiile lui Basca (si mi-a explicat chiar foarte frumos, fara a incerca sa il denigreze pe 'Profesor Basca' - numai asa il numea dumnealui)! Basca reconstruieste uretra in jurul sondei! Se foloseste de sonda ca de o radacina...din acest motiv el tine sonda 14zile...totul este bine si frumos pana cand se scoate sonda si atunci sansele sunt foarte scazute ca acea uretra sa reziste, atat timp cat practic nu mai are 'fundatia', astfel ca din acest motiv la noi imediat a aparut fistula iar el a reintrodus sonda 16zile si ne-a spus ca spera ca fistula sa se inchida dar cand a scos a doua sonda, ne-a spus ca din pacate uretra a mai coborat un pic datorita faptului ca a reintrodus aceasta a doua sonda si ca la cosmetizare o va ridica practic la loc si ca va mai trebui largita un pic uretra! Ma rog, dupa 5 luni, nu mai aveai ce ridica de ea, trebuia refacuta...ai am ales sa o facem la dl dr Hadidi, care foloseste o cu totul alta metoda patentata de catre el si nu se foloseste de sonda pentru a reconstrui uretra! Din acest motiv la el se tine sonda doar o zi...iar cu aceasta metoda folosita de dumnealui sansele de reusita ale reconstructiei sunt de 95%! Noua ne-a dat 'doar' 90% pentru ca este mult mai greu sa repari dupa cineva decat sa faci totul de la inceput! Parca suna mai bine 95% la Hadidi, fata de 30% la Basca! Aici vorbesc doar de reconstructiile uretrelor care reusesc din prima! Fistula nu este un esec, se remediaza...tot ce conteaza este ca uretra sa ramana exact in varful penisului si sa fie perfect functionala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly30 spune:

Asa s-a intamplat si la noi cu uretra...parca din ce in ce cobora...milimetric ma refer...of, ce incurajator vorbesti danpopescu, sper din toata inima sa ai dreptate. Yannis astazi a acuzat dureri in zona pubiana undeva la 3-4 degete deasupra penisului, nush ce poate fi. A avut cam 3 episoade de cate 10-15 minute la interval de 2-3 ore unul de altul, stie cineva ce poate fi?? Nu cred sa aiba legatura cu operatia de hs, stie cineva ce ar putea fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexalexiu spune:

incepe si la noi sa arate mai normal si ce ma bucura si mai mult este faptul ca nu cred ca mai are dureri(avem 5 zile de la operatie). chiar nu-mi mai dau seama cand face pisu atunci cand are pampersul pe el.
de cand am citit de coborarea uretrei...ma gandesc ca si la baietelul meu s-a intamplat probabil acelasi lucru. am fost diagnosticati de vreo 5 medici cu HS balanic, am fost operati (acum o luna ni s-a spus chiar ca putem uita ca am avut HS, asta se intampla la 4 luni de la prima operatie), iar dl. dr Hadidi ne-a gasit cu HS distal - mentionez ca am mers la control la dumnealui saptamana trecuta doar pt a mi se confirma ca operatia anterioara, facuta la Grigore Alexandrescu, a fost un succes si ne-am ales cu o alta operatie! sper din tot sufletul ca de data aceasta sa fie ok. abia astept sa treaca o luna si sa vad exact cum facm pisu, ca sa nu mai spun ca abia astept sa vina dl.dr inapoi in tara si sa ne vada - am inteles ca e posibil sa se reintoarca in ianuarie.
pup toti piticii proaspat operati si Doamne ajuta sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danpopescu22 spune:

Uau, Aly30 ai revenit! Citeam tot ce ai scris pe aici prin 2010 cand l-am operat si noi pe asta mic! Pana la urma ai ajuns sa il operezi a 4-a oara pe copilasul tau? Vad pe prima pagina ca Yannis are deja 3 operatii la Basca! Acum dupa 3 ani de la ultima operatie la Basca, l-ai operat a 4-a oara la dl dr Hadidi sau nu am inteles eu corect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aly30 spune:

Am avut 2 operatii la dr Basca, la 1.5 ani si la 4 ani.Acum avem 7 ani si la dr Hadidi am mers la fel ca alexa, pt a ne confirma ca e bine, in acceasi zi in care dr Basca ne programase la operatia de cosmetizare. Si dr Hadidi mi-a confirmat ce eu deja banuiam: nu este in regula!!! drept pt care am facut a treia operatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

tuturor,

Prof. Hadidi va opera/consulta din nou in Romania in perioada 22 - 29 ianuarie 2012, daca vor fi suficienti pacienti (adica cel putin 6 - 8). Deocamdata au confirmat 3 pacienti pentru ianuarie, asta inseamna ca sunt sanse reale ca profu sa vina. Cei interesati, in pricipal cei care doresc sa se inscrie pentru operatie, va rog sa ma contactati cat mai curand posibil (de preferat pana cel tarziu in 15 noiembrie a.c.).

Cei operati acum in octombrie, sper ca sunteti toti bine.

Eni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danpopescu22

Salut! Revin si eu cu noutati! Dupa o prima operatie teoretic reusita la Basca, am hotarat ca in urma tuturor mesajelor postate aici sa facem si noi cosmetizarea la dl dr Hadidi pentru ca indiferent de rezultatul primei operatii, omul Basca nu exista, nu da doi bani pe nimeni si zici ca este fortat sa opereze copii cu hipospadias si sa ia spaga! ... Mamicilor, va spun, NU MERGETI LA ACEST "DOCTOR" - va spun asta ca sa va simtiti vinovati in caz ca nu reuseste operatia copilului vostru! ...
am incercat sa ajut sa nu faceti si voi aceeasi greseala pe care am facut-o noi multi dar despre care vorbim doar cativa!


felicitari pentru curaj !!! astfel de cazuri trebuie povestite pe forum, chiar daca este dureros ca si parinte sa rememorezi chinul copilului tau... nu de alta, dar putem ajuta alti parinti care doresc sa-si opereze copiii si care au fost in situatia noastra sa ia o hotarare in cunostinta de cauza - nu neaparat la cine sa opereze, cat mai degraba la cine sa nu opereze.
sanatate multa si aveti incredere, prof. Hadidi chiar face minuni in sala de operatii, plus ca iti explica tot cu foarteeee multa rabdare - cred ca parinti mai speriati ca noi nu a vazut prof. Hadidi si totusi ne-a linistit si am luat decizia buna de a opera copilul la momentul respectiv... si a iesit totul perfect, copilul se simte minunat la 2 luni de la operatie si nici macar nu se cunoaste ca a fost operat, fara sa exagerez...

sanatate multa la toti bebeii.
anne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl

De cand am aflat ca bebe are hypospadias si ca trebuie operat tot citesc si citesc si iar citesc.
Ma obsedeaza un gand: daca dupa operatie va arata mai urat? El acum arata normal (va dati seama, daca nici dr. Voinescu nu a vazut ca are H),meatul e fff aproape de varf, doar are o usoara curbura. Ma tem ca dupa operatie, nu va mai arata bine.
E cineva care a operat copilul de H gr1 care imi poate spune cum arata dupa operatie? Nu ma puneti sa ma uit pe site-ul dn-ului dr ca il stiu pe de rost. Nu e nici o poza pe acolo care sa semene cu ce are baiatul meu. Cum am zis, la el nu se cunoaste, de aia nu a fost diagnosticat pana acum.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE




bravegirl, baietelul meu a avut hs grad 1, gaurica fiind fff aproape de meat pe unde ar fi trebuit sa faca pipi in mod normal... curbura nu a avut... insa acum la 2 luni dupa operatie, arata perfect normal fara sa exagerez deloc... aproape nici nu se cunoaste ca a fost operat si ne gandim daca sau nu sa ii facem operatia de cosmetizare, caci arata f ok. deci curaj, o sa fie bine - nu pretind ca inteleg ce simti, insa acum 3 luni am incercat aceleasi temeri si frici, si totul a iesit minunat. putina incredere si va fi ok, prof. Hadidi face minuni.

sanatate multa.
anne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne27 spune:

buna din nou,

deoarece mai sunt parinti care se gandesc sa opereze bebeii la spitalul din Budapesta la prof. Hadidi, si mi s-au cerut info suplimentare revin cu cateva detalii:
spitalul se numeste Bethesda (http://www.bethesda.hu/) - au cea mai buna echipa de anestezisti si se comporta minunat si cu parintii, si cu bebeii... nota 10 pentru asistente...
la spital se cazeaza doar mama cu bebe, sotul a stat la hotel, insa in ziua cu operatia a plecat tarziu noaptea (undeva pe la 1 noaptea), cu toate ca pe la 22:00 ne-au anuntat ca sotul trebuie sa plece... insa s-a facut ca ploua si a plecat abia la 1:00, caci asistenta de pe tura de noapte nu prea vb engleza si sotul a stat sa se asigure ca totul e ok inainte sa plece la hotel...
in ziua dinaintea operatiei am avut controlul, deci da - am mers cu o zi inainte la Budapesta.

cateva info care sa te ajute:
utca = strada
kerulet = cartier
harta unde este spitalul: http://maps.google.ro/maps?hl=ro&sugexp=kjrmc&cp=15&gs_id=6&xhr=t&q=Bethesda+utca+3&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&biw=1366&bih=617&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wl

noi am stat cazati la Szonyi Hotel (situat in XIV Zuglo kerulet), este f aproape de spital, in 5 min ajungeam cu masina, plus ca hotelul si spitalul sunt aproape de centrul Budapestei, iar langa spital este un parc mare al lor, unul superb care da in centru - va sfatuiesc sa va plimbati pe acolo, va mai destindeti si mai uitati.... ne-a costat 59 EUR/noapte, cu mic dejun inclus (insa au aceleasi preparate in fiecare zi) si parcare gratuita (de obicei, in Budapesta parcarea costa de la 3-4 EUR la 13-15 EUR/zi cam pe la majoritatea hotelurilor), internet gratuit in tot hotelul si acces la facilitatile de wellnes (sauna etc. - stiu ca nu va arde de asa ceva, dar au inclus in pret)... daca vreti sa stati tot aici, cel mai bine sunati direct la ei (au camere care nu le pun pe booking.com) si ii rugati sa va confirme nr. de rezervare pe email: http://old.szonyihotel.hu/en/prices.html

numai bine si sanatate multa.
anne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexalexiu spune:

buna tuturor,

ce veste buna ca exista posibilitatea ca prof. Hadidi sa vina si in ianuarie! super super. Enni, doar pentru o consultatie,tot cu tine trebuie sa vorbesc? noi am fost operati saptamna trecuta si as vrea mult sa mergem la un control si in ianuarie. la aceeasi clinica va veni?
multumesc mult
num ai bine!!

Mergi la inceput