Revista Mami impotriva alaptatului in public

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine spune:

Citat:
citat din mesajul lui nushulica

mai fetelor eu mi-am zis parerea si nu e nevoie sa imi sariti in cap(si nici sa tipati aka sa scrieti cu majuscule mai bebe beca)

deci repet acea mamica avea alternativa la alaptat si daca chiar era nevoie sa alapteze o putea face decent in locul special amenajat...asta e parerea mea daca aveti o problema cu asta e treaba voastra

v-am zis am alaptat si alaptez inca dar nu o voi face niciodata in locuri "atat" de publice cum e un targ chiar daca e adresat copiilor...si in nici un caz nu as sta cu copilul atarnat de san in timp ce imaprt pliante daca voua asta vi se pare normal atunci inseamna ca am eu o problema si nu imi dau seama





Mami si 2 printi iubiti: DAVID(24 sept 2008) si STEFAN(24 sept 2010)


HAINUTE 0-4ANI SUPER PRETURI


nici unele femei care sunt obligate sa poarte prosopul in cap sau burka nu-si dau seama ca au o problema ;)
de ce sa fii obligat sa alaptezi intr-un loc special amenajat? unde e libertatea fiecarei femei? doar pentru ca esti mama si ai ales sa alaptezi, nu trebuie sa te simti pusa la colt, stai acasa, ca acolo e de tine si daca tot umbli brambura... ce vrei sa fii printre oameni? nu, nu, nu... stai in coltul rusinii!!! alaptezi, nuuuuu, noi nu vrem sa vedem asa ceva!!!!!


cata vreme exista femei care-s de parere ca alaptatul in public e rusinos, pot linistite sa se intrebe daca nu cumva au o problema.
asta e urma care ne-a lasat-o educatia: femeile la coada, la cratita si la alaptat copiii in dormitor. daca vrei sa iesi din casa, dai copilul la bona, bunici, gradinita, ii bagi suzeta in gura si il faci sa taca cu forta!!!
vrea cumva sa manance san? nu, nu, nu... asa ceva nu e admis in public in societatea noastra!

imaginati-va cum e atunci cand va e foame sa va indese cineva o burka pe cap! ca de, e rusinos sa mananci in public.
si mai imaginati-va ca daca vreti sa mancati un copanel cu cartofi prajiti va da cineva un mar. sau daca va e pofta de o para, sa va dea cineva orez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Oricum am suci-o din punct de vedere al marketingului e clar ca vor avea o problema.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca va place votati-o pe Ioana - mar-2

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Eu nu stiu ce tot o tineti una si buna cu alaptatul in public (poate o fi vreu soi de refulare). Nu despre asta cred ca e vorba ci de faptul ca s-a folosit de asta pt a-si promova imaginea, a ei asociatiei, a beneficiilor alaptatului, etc intr-un mod in care organizatorul n-a fost de acord. Nici ei nu au reactionat normal si civilizat, asta e alta poveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b

Azi ( in secolul asta) e asa ( avem lapte praf si revista mami), miine ( in secolul viitor) poate fi invers ( nu mai avem lapte praf fiindca nu mai sint resurse si revista mami e "moarta" de mult, nici gind de evenimente generatoare de pubilicitate si bani).
Cita infatuare sa crezi ca un profil pe linkedblablubla iti poate da inaltime si cuvint!

p.s. mianna, faci cum crezi dar stii ce faci?


Asta e - remarcabila remarca

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca va place votati-o pe Ioana - mar-2

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisu_r

daniela "ostentativ si mandru" se refereau la atitudinea mamelor, nu gestul de alaptare.


Chiar si asa, Cris, orice cuvint conteaza... si doare si raneste sau sensibilizeaza. Nu, atitudinea unei mame care alapteaza nu e nici ostentativa si nici mindra, incercam sa spuneam lumii ca e firesc sa alaptezi si prin atitudine.
Pune-te in situatia unei mame care nu a reusit sa alapteze, este corect si bine sa transmiti ca atitudinea ta e ostentativa si mindra, chiar daca alaptarea e fireasca, in fata ei?


Nu, nu e bine.
Si exact asta fac aceste trusturi de publicitate.
Speculeaza vulnerabilitatea mamelor (care alapteaza sau nu), in sens pozitiv sau negativ.
Fac ceea ce inseamna "dezbina" din "dezbina si stapineste".

Nu e deloc rau pentru un joc de adrenalina ( subiect disputat, revista cu vinzari, tupeu maxim de muschi contra stand cu pliante), doar ca din toate astea un copli, sau mai multi au de pierdut. E tot ce ma revolta!
Oricare adult se poate impotriva abuzului, inclusiv si mai ales apelind la lege. Dar copilul infometat e supus unui tribunal intreg ( public, forum, chiar si lege) fara sa se poata apara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Strict "tehnic": de ce ar vrea o femeie sa alapteze in multime, cand are la dispozitie un spatiu special pentru acest lucru?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Stii cum arata de obicei un loc public special aranjat pentru alaptat? Are de obicei 2-3 locuri. Si e in general unul singur, indiferent cat de mare e targul! Daca vor mai mult de 2-3 mame sa alapteze in acelasi timp, e deja aglomeratie. Ce faci? Lasi copilul sa planga pana se elibereaza? Asta fara sa iei in calcul drumul catre locul respectiv. Vorbim de un copil care nu te anunta cu mult timp inainte ca urmeaza sa ii fie foame si nici nu stie sa se autosugestioneze ca mai e putin, mai am putina rabdare si se rezolva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami1995

Buna ziua, n-am vrut sa comentam in vreun fel toata aceasta inventie, insa se pare ca suntem nevoiti sa o facem:

Intre Dna. Ana Maita si Asociatia Mame Pentru Mame si revista Mami nu a existat nicio intelegere sau relatie contractuala pentru a participa ca expozant in cadrul targului. Din pacate, Dna. Ana Maita a folosit in mod abuziv intelegerea pe care o aveam cu dansa pentru sustinearea unor seminarii legate de nastere pentru a isi instala propriul stand in cadrul targului si a se promova pe sine si asociatia pe care o reprezinta. Incidentul la care se refera Dna. Ana Maita este legat de instalarea abuziva a acestui stand improvizat si in nici un caz nu are vreo legatura cu alaptarea. Mai mult decat atat, Dna. Ana Maita s-a folosit de copil si de alaptare ca pretext pentru a ocupa spatiul respectiv si pentru a desfasura activitati de promovare a asociatiei pe care o conduce, spatiu si activitati pentru care nu avea acordul organizatorilor. Este regretabil ca momentele frumoase sunt folosite pentru a promova cauze frumoase, insa prin metode gresite. De fapt, intregul scandal pe care Dna. Ana Maita il face nu are ca scop decat promovarea asociatiei pe care o conduce. In ceea ce priveste alaptarea in public, revista Mami sustine alaptarea in general, oriunde este nevoie si in conditii cat mai bune posibil. Alaptarea este cel mai sanatos lucru pentru copil.

Echipa Mami



Buna ziua, “echipa Mami”,

Ce relevanta are ca ba are, ba nu are dna Ana Maita "intelegere" cu dumneavoastra, cert e ca era acolo. Putea fi un privitor sau un participant la targ, este complet irelevant. Sa o iau punctual

ipoteza 1: nu avea nicio intelegere cu dumneavoastra, revista Mami, ci era un privitor, un client al targului, adica puteam foarte bine sa fiu chiar eu, da? Si spre dna Maita, sa i zicem doamna X, se indreapta un domn, care nu se recomanda, in prima instanta, si o someaza, o intimideaza, ba mai rau o invita afara. Pe ce motiv? Ca isi alapteaza copilul. Serios? Conform carei legi din Romania are el dreptul sa ii interzica sa isi alapteza copilul UNDE DORESTE.
Daca revista Mami a instalat un loc de alaptare (a se citi un singur scaun amplasat langa o masa de infasat langa care troneaza scutece murdare, un loc extrem de « igienic », intr-adevar, am citat. Plus ca ce faceati daca in acelasi timp 2 bebelusi plangeau de foame, o mamica alapta pe acel scaun si cea de-a doua alapta in care spatiu special amenajat ?) a facut-o pentru a oferi femeilor care se intimideaza, care se rusineaza, oportunitatea de a alapta fara a fi jenate. Nicidecum nu o poate obliga cineva, oricine ar fi el in Romania, sa alapteze acolo daca nu doreste. Eu, de exemplu, nu doresc sub nicio forma sa alaptez langa scutece murdare, evidenta explicatia, cred.

De ce ne balbaim? Unde este neintelegerea? Daca este client al targului, trecator, orice ar fi ea si copilului sau ii este foame, sa inteleg ca in Ro, intr-un spatiu public in care nu a intrat prin efractie pentru ca e spatiu deschis, o mamica nu poata alapta libera? Doresc articolul de lege exact ca sa ma luminez, nu de alta! Va rog frumos. Asta inseamna sa discutam constructiv, sa interveniti cu justificarea legala a gestului dumneavoastra.

Acum aveti un capital de imagine in cadere libera, ca atare interveniti cu explicatii, sa mai reparati ceva daca se mai poate, de aceea imi permit sa va rog sa aduceti argumente serioase, nu scolaresti.

ipoteza 2: dna Ana Maita avea o "intelegere" cu dumneavoastra, tacita, nicidecum in scris (de unde reiese lipsa de profesionalism in organizarea unui astfel de eveniment, ne intelegem prin tocmeli, ma rog, nu asta dezbatem noi aici). Aveati o banala intelegere verbala cu dna Ana Maita. Dna Maita are stand si echipament la targ, nu poate parasi locatia sa alapteze si sa lase acolo echipamentul. Sau si mai simplu, nu doreste sa alapteze in alta parte decat acolo, acolo ii e copilului foame. Cum puteti deduce dumneavoatsra ca ALAPTA OSTENTATIV, adica de fapt copilului nici nu ii era foame, alapta ca sa isi atinga unicul tel: promovarea propriei asociatii. Nu va vine chiar dumneavoastra sa zambiti cand va recititi? Ar trebui. Eu sunt o mamica care a alaptat si va spun ca niciodata copilul meu nu a mancat la san daca nu i-a fost foame, nu putem forta un copil sa suga daca nu doreste.
Este atat de puerila justificarea dumneavoastra, felul in care incercati sa va spalati pe maini fara a va cere public scuze pentru ceea ce s-a intamplat, incat poate nici nu ar fi trebuit sa intervin, dar pe acest principiu, tacem, tacem, tacem, uite ce se intampla in Romania anului 2010, o femeie este data afara dintr-un targ pentru mame pe motiv ca alapteaza.

Cel mai frumos din partea dumneavoastra ar fi sa recunoasteti ca ati gresit, Errare humanum est, si sa incercati sa nu mai repetati astfel de gesturi. Daca nu, pe langa faptul ca va stricati propria imagine, ce s-a intamplat dauneaza si imaginii de tara.

O mamica din diaspora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Asta e - remarcabila remarca

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca va place votati-o pe Ioana - mar-2

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Marius, mi-a placut mult ce-ai scris la subiectul asta. Mi-a placut mult ca ai folosit cuvintul duiosie cind ai povestit de momentul hranirii puiului de om la sin.

Nu vreau sa cad in extrem dar pur si simplu cred ca mai multi barbati, tati ai copiilor nostri ar trebui sa ia atitudine impotriva acestor gesturi agresive impotriva mamelor, acolo unde ele (gesturile) exista.

Sau oriunde domnul Tiberiu Manolache exista linga niste mame de copii.

Daca mama domnului Tiberiu Manolache ar fi fost fugarita de oriunde ( nu comentam despre eveniment, bine?) in timp ce domnul Tiberiu Manolache isi lua binecuvintata masa de lapte de la mama sa, sint sigura ca nu la fel ar fi sunat comunicatul de presa, nu?
Fiindca nimic nu e la fel cind ni se intimpla noua insine, Nu?
NU?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

EvaF, mie imi pare ca revista nu mai recunoaste deloc evenimentul respectiv, mai nou sustine ca nu era vorba despre niciun alaptat si ca alta era problema. Deci nimeni de la ei nu a vrut sa o dea afara ca alapteaza sau sa o trimita sa alapteze in alta parte, evenimentul nu exista, femeia minte cu totul. Desigur, asta e altceva decat au spus tot ei ieri pe televiziuni, dar...asta e declaratia lor oficiala de azi. O asteptam si pe aia de maine. Probabil ca maine targul nici nu a avut loc si totul a fost o butaforie pusa in scena de Ana Maita.


Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Eu nu stiu ce tot o tineti una si buna cu alaptatul in public (poate o fi vreu soi de refulare).


Iulia, esti sigura ca ai vrea sa vorbesti despre refulari, tangent la subiect? In sensul cel mai adinc al cuvintului, esti sigura ca ai vrea sa afli de ce te revolta pe tine aceasta refulare a refularii, la subiect?
Poate chiar tu ai o refulare?
De ce-ai avea?
Sau de ce nu?

Deindata ce "creionezi" o posibila refulare a celor ce alapteaza in public, iti promit ca voi creiona si eu o o posibila refulare a celor care nu alapteaza nici in public nici altminteri. sau poate chiar a ta. Mi-as putea da cu parerea, in sue de cuvinte doar plecind de la nickname=ul tau, de la zodia ta sau de la marimea ta de la cupa de sutien.
Cui serveste creionarile noastre?



Mergi la inceput