Revista Mami impotriva alaptatului in public

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b

Sau oriunde domnul Tiberiu Manolache exista linga niste mame de copii.

Daca mama domnului Tiberiu Manolache ar fi fost fugarita de oriunde ( nu comentam despre eveniment, bine?) in timp ce domnul Tiberiu Manolache isi lua binecuvintata masa de lapte de la mama sa, sint sigura ca nu la fel ar fi sunat comunicatul de presa, nu?


Theodor Manolache



Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Mai am 3 pagini de citit dar simt nevoia sa va arat si varianta lucrrilor vazute prin ochii mei, eu sunt persoana care spuena ca sanul e vazut ca ceva reprobabil dar un biberon e foarte firesc ina semenea situatii. Asadar am surprins la iesire/intrare din targ o discutie in care domnisoara de la intrare vadit iritata d subiect ii explica unui tanar de la paza ca A.M. trebuia sa inceteze alaptarea "ca faceau ei scandal", in asta jur ca s-a inteles ca pozitia lor era din start anti-alaptare la vedere si li s-a parut fireasca reactia lor.

Iar dedesubtul articolulului care anunta manifestatia cei de la Mami mi-au lasat si mie doua mesaje care o incriminau pe A.M. Unul din ele e cel postat si aici...

Acum sunt constienta ca evorba de cuvantul meu contra cuvantului lor, pana la urma nua am inregistrat convorbirea, eu alergam dupa un bebelus atunci, dar am ramas uimita, scarbita, tot ece-am vrut a fost sa plec cat ,mai repede din raza de actiune a femeii aceleia tinere care mi-a produs o scarba de nedescris si mi-a stricat toata ziua. Ma rog, probabil si noi i-am stricat ziua dar...

edit: scuze pentru mesajul necosmetizat de mai devreme.


Ramona, de Anda Teodora din 10.10.2008
b de la bebe, blog...
blogul boboceilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b

Sau oriunde domnul Tiberiu Manolache exista linga niste mame de copii.

Daca mama domnului Tiberiu Manolache ar fi fost fugarita de oriunde ( nu comentam despre eveniment, bine?) in timp ce domnul Tiberiu Manolache isi lua binecuvintata masa de lapte de la mama sa, sint sigura ca nu la fel ar fi sunat comunicatul de presa, nu?


Theodor Manolache



Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).




Doamne, chiar ca am gresit rau, nu?

Theodor, Theodor, Theodor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Nu cred ca scrie el, ca e de la vanzari.
Dar dupa cum vad ca ne spun ei in mod oficial ca procedeaza, probabil ca ofera posibilitatea nesperata unor mame care se pricep sa le scrie articolele (cand nu au ei timp sa traduca), fara sa le dea ceva in schimb sau sa aiba cu ele vreo intelegere scrisa, asa cum sustin ca fac si cu workshopurile pe care le prezinta la targuri. Deci...scriu cu "negri", de ce sa scrie el?

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).




sa stii ca se practica asta, se ofera o suma modica, iar femeile alea au si ele nevoied e niste bani. SI eu am scris articole pentru un site cat timp eram in CIC - pe o suma chiar modica. Dar de care chiar aveam nevoie si in plus am profitat de ocazie sa scriu despre ceva in care chiar cred. Asta a contat mai mult decat banii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b

Sau oriunde domnul Tiberiu Manolache exista linga niste mame de copii.

Daca mama domnului Tiberiu Manolache ar fi fost fugarita de oriunde ( nu comentam despre eveniment, bine?) in timp ce domnul Tiberiu Manolache isi lua binecuvintata masa de lapte de la mama sa, sint sigura ca nu la fel ar fi sunat comunicatul de presa, nu?


Theodor Manolache



Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).




Doamne, chiar ca am gresit rau, nu?

Theodor, Theodor, Theodor!




Pai eu stiu...poate o exista vreun domn "Tiberiu" care este serios si pro-alaptat si e pacat sa ii acuzam aiurea.



Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b

Sau oriunde domnul Tiberiu Manolache exista linga niste mame de copii.

Daca mama domnului Tiberiu Manolache ar fi fost fugarita de oriunde ( nu comentam despre eveniment, bine?) in timp ce domnul Tiberiu Manolache isi lua binecuvintata masa de lapte de la mama sa, sint sigura ca nu la fel ar fi sunat comunicatul de presa, nu?


Theodor Manolache



Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).




Doamne, chiar ca am gresit rau, nu?

Theodor, Theodor, Theodor!




Pai eu stiu...poate o exista vreun domn "Tiberiu" care este serios si pro-alaptat si e pacat sa ii acuzam aiurea.



Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).




Da am gresit, il cheama Theodor.

Theodor Manolache...

Si chiar si pe el l-a hranit mama lui cu ceva, undeva ( cred ca nu linga tortul de pampers dar, ma rog, undeva ca doar nu s-a nascut in birou la sanoma hearst cum mindru si ostentativ se prezinta .
dar stai sa vezi daca indraznesti sa zici ceva personal, sa-l intrebi de-o chestie care tine de private-ul lui, cum sare de doi metri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

bebelusul nu ma lasa sa citesc toate cele 19 pagini, am prins un pic ideea cu mandria de a alapta prin care se incearca dezbinarea mamelor si nu cred ca este cazul
eu nu mai alaptez (din nefericire pentru mine si copilul meu) dar nu ma deranjeaza cu nimic o mama care alapteaza mandra, este minunat si sunt si eu mandra de acea mama si de toate prietenele si cunostintele mele, mame care alapteaza, e un lucru minunat de care trebuie sa fie si mandre, mai cu seama ca in unele cazuri nu este deloc usor

atitudinea celor de mami este cel putin puerila si ar fi de preferat dsa isi caute pe cineva competent la departamentul de comunicare, care sa poata sa le construiasca un mic discurs la subiect totusi :)

o zi buna si spor la alaptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaefo spune:

draga "mami" ,dar bun simt aveti? cum trimiteti un copilas sa fie hranit la fundul altui bebelus schimbat de caca? va init pe dumneavoastra sa mancati un covrig pe acel scaun langa cutia de pampersi folositi... si apoi sa mai vorbiti la tv de igiena!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine spune:

Si cel mai interesant mi se pare ca in tarile vorbitoare de germana la camera cu pricina ii spune Wickelraum, adica camera de schimbat copilul. Si nu exista nicio camera pentru alaptat copilul. Ceea ce inseamna ca mamele pot alapta unde vor si cand vor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaefo spune:

mami considera ca acel loc era neigienic :)) adica au invitat parintii si copiii intr-un loc neigienic :) banuiesc ca era ceva in aer... atata timp cat sanul si gurita copilului nu atingeau podeaua...

aaa... si mai era si boxa... si mai neigienic... boxa emitea, enervant de des, vocea unui nene care invita musai mamicile sa alapteze la cutia cu pampersi folositi.

dar sa nu uitam de scaun... scaunul era impecabil.... igienic tot...doar avea straie de gala!!! (special pentru camera de filmat!)

Mergi la inceput