Revista Mami impotriva alaptatului in public

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanadara
Vikinga, oare respectivele asociatii au aprobarea scolii sau chiar invitatia ei de a veni la acea sedinta cu parintii>Nu pot crede ca oricine poate vorbi sau imparti pixuri fara acordul scolii in cauza la o sedinta cu parintii.
Ioana sunt in consiliul parintilor alaturi de alte 2 mamici si noi impreuna cu educatoarele si directoarea ne mai gindim pe cine sa mai invitam ori alegem din cei ce-si anunta dorinta de a veni in contact cu parintii. Nu stiu exact daca exista alte contracte, chiar am sa intreb directoarea.Insa nefiind vorba de firme care vind ceva ci intotdeauna de asociatii non profit sponzorizate ba de primarii pe sfert, ba de crucea rosie ba de alte firme, asociatii a caror activitate e de informare si ajutor oferit gratis parintilor si copiilor, lucrurile sunt mai simple.La sedintele cu parintii sunt prezentati politicos ca fiind invitati speciali, flyerele sunt agatate si inainte si dupa sedinta la panouul cu informatii pentru parinti, cartile de vizita si alte pliante cu informatii sunt inminate in timpul discutiei, se multumeste la sfirsit si gata. Ultima data a fost prezenta o doamna care avea in grija acel telefon al parintilor si chiar a venit cu f multe informatii pretioase mai ales pentru mamele la primul copil, pentru mamele nou venite aici, ea vorbind si engleza si pentru tatici, se intelege.Si a venit cu copilul ei de 8 ani, ma gindeam acum cum ar fi fost de era sugar si dupa prezentare statea pe un scaun printre parinti alaptind eventual cu un flyer in mina iar directoarea gradinitei ar fi dat-o afara zicind ca ilegala de ea isi facea reclama? ori ca din cauza alaptatului ei nu se vor lasa copii de tita ori suzeta si-i pune mersul bun al gradinitei in pericol?!Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Sunt revoltata de justificarea pe care a gasit-o revista mami prin reprezentantii ei pentru gestul lipsit de omenie pe care l-au facut acei organizatori, de a da afara pur si simplu o mama care-si alapta copilul! Este rusinos si degradant, nici nu vreau sa ma gandesc cum as fi reactionat in locul ei! Sunt solidara cu toate mamele care-si alapteaza copiii oriunde este nevoie!
Cat despre atitudinea unor mame de la acest topic, ma abtin sa comentez...
Vikinga, poate ca si revista mami va suporta consecintele exact asa cum s-a intamplat cu acel restaurant, si domnul care este acum purtator de cuvant va intelege ca a aruncat intr-o lumina foarte proasta revista pe care trebuia s-o promoveze, asa cum spune si Inaioana... niste scuze ar fi mult mai binevenite in aceasta situatie!

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

In prima fraza ni se spune ca intre Ana Maita si Mami nu a existat nicio intelegere sau contract. ca expozantIn fraza urmatoare ni se spuna ca intelegerea (!?!)pentru seminarii (aia care nu existase, da) intre cele doua parti prin care Ana Maita trebuia sa sustina niste seminarii despre nastere timp de patru zile



asta am citit eu. nu vad contrazicerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

In prima fraza ni se spune ca intre Ana Maita si Mami nu a existat nicio intelegere sau contract. ca expozantIn fraza urmatoare ni se spuna ca intelegerea (!?!)pentru seminarii (aia care nu existase, da) intre cele doua parti prin care Ana Maita trebuia sa sustina niste seminarii despre nastere timp de patru zile



asta am citit eu. nu vad contrazicerea.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





eu inteleg asa, ca exista o "intelegere" doar sa sustina seminariile 4 zile gratis dar nu exista "intelegere" ca "expozant".
Cine face munca voluntara 4 zile fara ca sa-si promoveze asociatia pe care o reprezinta si in numele careia vine sa sustina seminarii?
Si la Baby Expo am primit fluturasi de la societati care nu faceau parte din "expozanti", care nu aveau un stand delimitat. Care este problema?
Este clar ca alaptatul contravine intereselor sponsorilor de lapte praf!

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b

Ai putea deci sa te opresti de data asta din a dezvolta o discutie paralela care nu duce nicaieri ( dpdv al subiectului)?.
Daca ai putea ar fi minunat! Si nu uita ce ti-am zis la inceput!


daca mi se ofera o alternativa, da. desi nu prea vad ce-ar cauta intrebarea mea la topicul cu alaptarea in public in general, cata vreme alta e nelamurirea mea. daca mi se cere doar sa tac, as vrea macar sa inteleg de ce, si cu ce anume deranjeaza chiar atat de mult posturile mele. in principiu imi place sa-mi exprim intrebarile si mai ales sa vad raspunsurile. din pacate, un raspuns de genul "ce-a raspuns doamna Ana Maita n-are legatura cu subiectul despre ce i s-a intamplat doamnei Ana Maita" nu corespunde cu logica mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisu_r
unele o fac ostentativ, mandre, altele discret. este treaba lor. nu este nimeni obligat sau macar invitat sa participe cu priviri iscoditoare ori cuvinte la acest act care ii priveste doar pe mama si pe copilul ei.


oameni buni, intelegeti ca nu e vorba de nicio mindrie aici si nimic ostentativ nu se petrece.

Draga crisu_r ( am retinut ce ai scris si anterior), drag ( ca limbaj de lemn putem avea toti, nu?) Tiberiu Manolache si stimata audienta, o mama sau mai multe isi alimenteaza puiul asa cum mii de ani au facut-o. Nu-s cum sa va zic dar voi sinteti intruderii in aceasta fireasca si sublima, instinctuala legatura intre mama si copil si nu invers!

Azi ( in secolul asta) e asa ( avem lapte praf si revista mami), miine ( in secolul viitor) poate fi invers ( nu mai avem lapte praf fiindca nu mai sint resurse si revista mami e "moarta" de mult, nici gind de evenimente generatoare de pubilicitate si bani).
Cita infatuare sa crezi ca un profil pe linkedblablubla iti poate da inaltime si cuvint!


p.s. mianna, faci cum crezi dar stii ce faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Am citit din nou, cu atentie, link-ul postat initial si comentariile aferente.
Ioana, da, a incercat de doua ori sa alapteze la stand. Da, stiu ca nu a incalcat vreo lege, nu e vorba despre asta.

Unul din comentarii apartine unei expozante care sustine ca AM alapta in timp ce impartea pliante cu mana ramasa libera.

Daca este asa, atunci atitudinea este una demonstrativa, mai ales. Insasi aceasta atitudine este piedica in normalitatea alaptatului in public.Daca gestul ar fi unul natural n-ar starni atatea reactii deplasate.

Nimic din ce scriu cu are scopul de a scuza atitudinea acelui individ sau a altor reprezentanti ai societatii, in cazul de fata.

--------------------------------------------
´´Cel care nu stie si stie ca nu stie, stie mai mult decat cel care nu stie dar nu stie ca nu stie´´


Nu ti s-a intamplat niciodata ca la o expozitie gagica cu mini sa-ti dea un plant in timp ce mestece guma? Sau manca pe fuga un corn? Mie mi s-a intamplat chiar mai mult de o data.
Inseamna ca facea reclama la guma de mestecat sau la cornuri? Trebuia sa intreb macar care marca
A... ultimul gagiu la stand vorbea la telefon si impartea pliante. Nici telefonul ala nu stiu ce marca era, probabil voia sa-l promoveze.
Dar nu fi suparata! Si guma si cornul si telefonul sunt mai sanatoase decat alaptatul in public, nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b



p.s. mianna, faci cum crezi dar stii ce faci?


eu da :) ca sa sustin ceva, am nevoie ca mai intai sa inteleg ce inseamna acel ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Offf, parca ar fi omorat pe cineva Ana Maita de au raspuns in felul acesta cei de la Mami...rusine sa le fie...ar trebui sa isi ceara scuze in public fata de Ana, care a facut simplu gest de a-si alapta copilasul! E chiar asa o crima sa iti alaptezi copilul in public????

Pana acum 20ani nimeni nu facea din asta o crima, si mama, si eu si fiecare dintre noi ne-am alaptat copii in public!

Simt o mare repulsie fata de acesti oameni...ahhh, stai asa, oare mamele acestor "oameni" nu iau alaptat in public????

Au fost "vaci" dupa cum erau niste comentarii la articolul scris in Libertatea??? sau au fost doar niste simple mame, care faceau un lucru natural, extraordinar???

ai mai, ce naiba, suntem mame in primul rand si e pacat ca nu se poate intelege asta si faptul ca alaptarea e un lucru minunat... o legatura deosebita intre mama si bebe.

Sincer imi este rusine pentru ca am cumparat revista MAMI acu ceva timp

de Crina(12.10.2008) "pinsesa lui mama"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu_r spune:

daniela "ostentativ si mandru" se refereau la atitudinea mamelor, nu gestul de alaptare.

Mergi la inceput