Revista Mami impotriva alaptatului in public

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Nu cred ca scrie el, ca e de la vanzari.
Dar dupa cum vad ca ne spun ei in mod oficial ca procedeaza, probabil ca ofera posibilitatea nesperata unor mame care se pricep sa le scrie articolele (cand nu au ei timp sa traduca), fara sa le dea ceva in schimb sau sa aiba cu ele vreo intelegere scrisa, asa cum sustin ca fac si cu workshopurile pe care le prezinta la targuri. Deci...scriu cu "negri", de ce sa scrie el?

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


De toata jena prestatia revistei Mami.


Iar despre atata despicat firul in 4.. ca de ce n-a alaptat sub nu-s ce sal? sau dupa paravan? sau de ce nu si-a luat inlocuitor? sau de ce nu i-a indesat banana in gura? sau de ce nu.. ? sau de ce nu... ?

.. tot pe-acolo.


Bebelusii se alapteaza. Punct.



..adevarata fericire in tine rasare si-n tine infloreste si leaga rod, cand ti-ai pregatit sufletul pentru ea. (Alexandru Vlahuta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Aha si aparu miorticul la costum care amneziat din cauza atitor silicoane s-a fisticit si enervat ca la sin sta un copil. Eu zic ca ar trebui sa-ti schimbi si declaratia asta, ca nici asta nu tine si deja te-ai facut de tot risul. Ce-ai zice de niste scuze?La gradinita si la scoala la sedintele cu parintii, deseori vin diferite asociatii invitate sa tina o mica prelegere de informare cu teme de interes pentru copii.De ex numarul de telefon special pentru parinti cu prezentarea ajutorului pe care-l ofera gratuit la orice ora, asociatia care protejeaza mamele, copiii, asociatii care ofera raspunsuri in cazurile unor comunicari dificile parinti-copii, asociatii pentru integrarea in comunitatea a unor copii cu probleme, etc etcSi toate asociatiile astea inmineaza normal si firesc, ghici ce? Fly-ere si carti de vizita, carticele, pixulete si asa mai departe!Asta pe linga ce zicea si Inaioana.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami1995 spune:

Imi cer scuze ca nu m-am prezentat, am prezentat doar pozitia revistei Mami. Sunt Theodor Manolache, publisherul revistei. Mai mult decat sa prezint pozitia revistei mami nu cred ca pot face aici. Mai ales ca mesajele au degenerat cu aprecieri care nu cred ca ar trebui facute pe un forum decent precum desprecopii.com

Am vazut ca cineva a afirmat ca eu am fost cel care a agresat-o pe Dna. Ana Maita. Nu cred ca a agresat-o nimeni, iar in ceea ce ma priveste, e vorba de o confuzie. Din pacate, nu eram prezent la targ in momentul incidentului.

Pentru cei care vor sa vorbeasca cu mine despre subiect, va stau la dispozitie pe adresa theodor.manolache@sanomahearst.ro sau la telefon 0726 37 34 35.

Multumesc mult si multumesc si Administratorului acestui form pentru impartialitate.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Povestea asta imi aminteste de alt incident asemanator oarecum, petrecut aici intr-o cafenea italienesca, tinuta de niste albanezi.Intra o mama cu un copil si cind vine chelnerul ii zice ca intii vrea sa-i dea copilului de 2 ani un borcanel si pe urma comanda.La 15-20 de min patronul o da afara cu copil in brate, neterminat de mincat, facindu-i scandal ca la el nu-i cresa.Mama respectiva ii tot zicea ca i s-ar fi racit frapeul si ca dorea intii sa-si linisteasca copilul si pe urma sa bea cafeluta linistita, degeaba.Si uite asa a mers mama respectiva la ziarele locale si asa ce indignata fu lumea ca si acum la un an bate vintul prin cafeneaua respectiva.Da, poate ca intii trebuia sa comanda si ea o apa si avea liniste si gata, dar ce conteaza? Nu mai bine oferea si el un biscuitel din partea casei si se arata prietenos si amabil cind e vorba de un copil care maninca?Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Domnule Theodor Manolache, eu sustin ca indecent (pe langa imoral si penal) este sa faceti afirmatii defaimatoare, calomniatoare si insultatoare la adresa unei persoane pe un forum (si in general in public) precum acuzatia ca aceasta ar fi facut un lucru ilegal (a folosit fara drept un stand impovizat, ilegal) fara a aduce nicio proba in spijinul lor.

Nu are cine sa va contacteze si sa va ceara relatii personal (cata infatuare, pardon) pentru ca nu este interesul nostru personal sa va aflam pozitia ci interesul revistei sa si-o precizeze public astfel incat sa iasa cu imaginea curata.
Deocamdata...e din ce in ce mai rau la imagine.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Vikinga, oare respectivele asociatii au aprobarea scolii sau chiar invitatia ei de a veni la acea sedinta cu parintii>
Nu pot crede ca oricine poate vorbi sau imparti pixuri fara acordul scolii in cauza la o sedinta cu parintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Domnule Mihalache scuze.Dar va dati seama ca asemenea explicatii si schimbari de declaratii naucitoare sunt la fel de ofensatoare. O mama cu un copil mic care papa a fost tratata urit. De aici incepe totul.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanadara
Nu pot crede ca oricine poate vorbi sau imparti pixuri fara acordul scolii in cauza la o sedinta cu parintii.


Pai tocmai asta e. Era evident ca exista o intelegere prealabila care continea macar dreptul de a imparti flyere, da-o-n colo de treaba, cat de prosti sa fim sa credem altceva? Deci Sanoma Hearst cu toate procedurile de multinationala in spate, in naivitatea lor de bunicuta de provincie,nu le-a dat prin cap sa aiba un cadru legal anterior acestor workshopuri si au fost de-a dreptul trasi pe sfoara de aceasta Ana Maita care a indraznit sa imparta flyere la targul lor impecabil organizat, de au fost nevoiti saracii sa cheme paza impotriva "impostoarei".
Mi se rupe sufletul de mila lor.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu_r spune:

clar era o intelegere intre acea femeie si revista mami, iar daca si-a instalat "ilegal" standul, de ce nu a fost atentionata de cand il amenaja si s-a asteptat pana in momentul in care femeia a inceput sa-si alapteze copilul?

cei de la revista mami ar trebui sa stie ca "intelegerile" care nu au la baza un contract pot fi incalcate de oricare dintre partile "intelegatoare".

si oricum, daca ai sa ii reprosezi ceva unei femei, o lasi inatai sa-si alapteze copilul si apoi ii spui ce ai de zis. nu o iei ca din oala si pui si paza langa ea.
nu cred ca exista o mama care sa vrea sa-si expuna sanii asa, de-aiurea pe strada, prin parcuri sau pe la targuri. dar oricare dintre noi, mamele care alapteaza, este dispusa sa o faca pentru copilul ei.

unele o fac ostentativ, mandre, altele discret. este treaba lor. nu este nimeni obligat sau macar invitat sa participe cu priviri iscoditoare ori cuvinte la acest act care ii priveste doar pe mama si pe copilul ei.

Mergi la inceput