Primul an de scoala 2010-2011- clasa I (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

noi avem sedinta cu parintii azi, si asa ma bucur ca sta in ultima banca, sa ma pot face si eu mica-mica cand o incepe cu observatiile.
il intreb ce aflu la sedinta... "o sa-ti spuna doamna ca sunt cel mai cuminte!"
cata modestie...

apropo de didactic, poate unii s-or chinui pe-acolo, dar sunt plagiate la greu. ultima data m-am enervat infiorator, pentru ca am gasit un material de la mine de pe site, copiat fara niciun stres. am cautat-o pe autoare dupa nume si dupa scoala, am sunat-o la secretariat si nu vreti sa stiti ce scandal i-am facut. intamplarea a facut ca educatoarea noastra sa foloseasca materialul la clasa si fi-mea sa-si recunoasca colajul. asta pentru ca in general cadrele didactice nu au nici cea mai vaga notiune de drepturi de autor, si daca gasesc pe net, gata, pot fi folosite... creativ este un adjectiv complet strain multora.
a sters materialul...

acum revenind, vad ca la al meu copil le mai da niste fise in plus la fiecare lectie, probabil trasa la xerox din caietul altei edituri, pentru ca are acelasi continut, dar difera forma. culegeri nu folosesc la scoala.

eu in schimb stau foarte prost la capitolul rabdare... simt ca nu mai pot, din 5 in 5 minute ii fac observatie, si parca vorbesc cu peretii. atat de mult as vrea sa apuc ziua in care va face singur totul de la cap la coada. de la pus geaca in cuier, hainele pe umeras, si lectiile facute in ghiozdan...
incerc sa nu mai tip la el, dar nu reusesc

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

dulcetica, eu nu mai dorm de ceva vreme cu Cristi in pat, e la rand sotzul eu dorm pe canapea in sufragerie

Ieri a facut cifra 4 si litera "a"... deci santem mai in urma decat voi. Caietul lui special de romana arata jalnic, patat cu cerneala (a infipt penita pe mijlocul caietului si are si o gaura pe mai multe pagini )
Cred ca va avea un scris oribil... deocamdata litera a este tare chinutia.

Imi fac deja griji pentru temele mai complicate care vor veni... bona nu face mare lucru cu el si eu la 7 seara sant capiata, nu ma inteleg cu el. Cred ca-i iau meditator din clasa I-a

Ingrid si Cristi 7 ani

P.S. La calculator am renuntat de o luna, vad ca nu-i simte lipsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Si noi tot la cifra 4 si litera A mic, de mana. Vad ca unii merg super repede, cifra 9...litera N..mie si asa mi se pare rapid.
Fata de primele zile cand eram "usor" disperata, acum m-am relaxat total.
Isi face temele singur, cand vin eu doar constat. De regula n-am nimic de comentat. Ieri a scris 2 pagini cu litera a de mana si le-a scris superb. Nu-mi venea sa cred ca sunt scrise de el. Sotu' a zis ca parca sunt copy / paste, toate la fel.
De dormit...doarme cu tati sau cu mami...depinde de situatie. De regula cand e bolnavior doarme cu mine. Este, inca, terifiat de ideea de a dormi singur si nu fortez...Imi asum situatia.

La calculator n-am renuntat si nici nu o sa o fac, atata timp cat isi face temele corect si complet, de unul singur.

Sanatosi sa fim ca restul vin si trec.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Moama, ce departe sunt ai vostri cu materia.
Noi cred ca suntem cel mai in urma. De altfel, de la prima sedinta cu parintii ne-a anuntat ca pana la vacanta vor face doar semne grafice. Deci, nici vorba de litere deocamdata. Abia fac sunetele si-au ajuns la z.
La matematica abia ce l-au facut pe 3. Mergem incetisor.

Azi si maine se pare ca suntem liberi. Iar vineri avem petrecere de Halloween

Intrebare: cum explicati unui copil de clasa I ca si -FB este bun cateodata?? Sau ca un B nu clatina lumea?

Deocamdata am avut un singur -FB luat din neatentie. Dar o vad ca daca nu este FB cu Bravo se descurajeaza usor. In concluzie trebuie sa am pregatita o varianta in care sa ii explic ca nu se termina lumea la un mic derapaj.


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Si noi vom face litera 'a' dupa vacanta iar la mate suntem abia la 6 adica azi il termina nu cred sa inceapa azi 7... ca mai au exercitii de facut din Mate 2000.
Liliana, Alex are vreo 4 de Bine, meritati cu totii si inca 3 de -FB... bine ca in testele de evaluare a luat FB ca era mare tragedie.
Ce e drept e mandru cand ia "FB curat" cum ii spune el, insa ce am reusit cu greu sa il fac sa inteleaga e ca daca ia Bine sau -FB pierde punctaj acasa, e adevarat, dar nu e o tragedie... vedem ce a gresit, facem tot ce putem sa intelaga si sa nu mai repete greseala si va lua nota mai buna dat viitoare. Si tine cont ca e baiat... deci chiar sunt sufleteste pregatita ca va scrie mai urat... oricum la el ideea de ordine se instaleaza mai greu...
Mare tragedie a fost luni cand a luat la un exercitiu din caietul auxiliar de mate un Bine, unde a avut de descompus pe 6 in doi termeni si apoi fiecare termen la randul sau iar el l-a descompus pe 6 in 6 de 1!!! corect dar nu asta i se ceruse... l-am gasit bocind cand am ajuns acasa, desi la cifra 0 mai luase o data Bine si nu suferise, dar acum luase la exercitii si totul pana la mate... acolo nu accepta sa greseasca...
I-am spus ca nu e nimic ca era un exercitiu nou si am repetat genul de exercitiu. Stiti ce a inteles el din asta? "Mama tu ai luat vreodata bine la mate?" Ce sa ii spun? Eu la mate nu am luat note mici dar la fizica am luat si 3 candva, in liceu, cu toate ca am fost olimpica... I-am spus ca pe vremea mea se foloseau note nu calificative dar pana nu am recunoscut ca am luat si eu note mici nu s-a lasat... de unde ambitia asta nu stiu... dar incerc sa vad si partea buna: poate ii va folosi.

Noi am inceput de saptamanan trecuta si logopedia si am simtit deja schimbari... dar tot foarte repede vorbeste. Facem ore zilnic la logoped si repetam si noi zilnic dar mi se pare foarte obosit Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Liliana de ce sunt liberi copiii azi si maine?
Al meu are teme zilnic si nu putine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinamh

noi avem sedinta cu parintii azi, si asa ma bucur ca sta in ultima banca, sa ma pot face si eu mica-mica cand o incepe cu observatiile.
il intreb ce aflu la sedinta... "o sa-ti spuna doamna ca sunt cel mai cuminte!"
cata modestie...



Ieri Alex a stat l acolt - a doua oara in cariera lui de elev in clasa intai, si de data asta ca si data trecuta pentru ca vorbeste neintrebat...

Sincer mi-ar place sa imi spuna Doamna ca Alex e cuminte dar numai cuminte nu e. Nu se bate nu vorbeste urat dar vorbeste in ora alearga prin clasa si cel mai grav e ca se si loveste ...
Pana acum nu am avut nici o observatie la invatatura dar la cumintenie... eeeh...

Eu am fost si inca mai sunt bolnava sapatamana trecuta si asta si se simte si ca nu am fost acasa mai deloc sa ma pot ocupa de el... macar sa ii amintesc zilnic sa fie cuminte... Mustrari de constiinta rae dragul de el dar nu se poate abtine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali2000 spune:

buna

noi suntem la m,ma,am...si la mate la suntem la nr.4
Ei au calificative pe caietul special in fiecare zi
Vroiam sa va intreb daca stiti cum e cu vaccinul il fac acum in cls.1 sau in cls.2???
Ieri a luat 10 copii la cabinet la denstit...si cei care nu au avut nici o carie le-a dat si diploma..era ff mandru de el..ca i-a dat diploma ... a zis ca din 10 copii numai 3 au luat diploma

si sebi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Despre ce vaccin vorbesti tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui l_carmen2003

Liliana de ce sunt liberi copiii azi si maine?
Al meu are teme zilnic si nu putine...

"La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire


Pai cica-i greva.
Azi in mod sigur. Asteptam mail sa vedem daca si maine sau nu.
Si noi avem zilnic teme. Facem in we tot ce se poate face pentru saptamana viitoare. Lasam doar mate si romana in cursul saptamanii.
Noi nu avem mult dar facem noi ffffff inceeeeeeeeet. Iar la fiecare semn ma intreaba: "Mami, nu-i asa ca e perfect??? Mami nu-i asa ca daca ai fi Doamna mi-ai da FB cu Bravo??"
La mate nu am intrat in lucruri complicate deocamdata. Sa vedem cum o sa ne descurcam.

Uite, vezi, pentru situatii de genul asta in care a fost pus Alex cu descompunerea si a dat rasol...trebuie sa ne pregatim si noi.
Noi la un test am avut d'alea cu "sa se taie ceea ce NU se incadreaza in imagine". Si-a avut 4 animalute, un copac si-o ceasca. A taiat doar ceasca. Mi-a motivat ca restul...au viata. I-am explicat ca a gandit destul de logic dar...totusi...

Chiar asa, la voi nu e greva??

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput