Primul an de scoala 2010-2011- clasa I (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali2000 spune:

ma refer la vaccinul de 7 ani care stiu ca se face in cls.1 si deobicei in scoli la cabinet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

ieri a facut A, azi nu stiu inca daca au trecut mai departe. si suntem la 4.

vaccinul se face in clasa 1, eu i-am aratat acasa carnetul lui de vaccinari, i-am explicat ca orice vaccin i se face, cel care i-l face trebuie sa i-l treaca in carnet, cu stampila. daca eu nu i-am dat carnetul de-acasa, nu face niciun vaccin. sa ceara un tf si sa ma sune urgent.

maine nu se face scoala pt ca greva. iar vineri nu se stie.

de ieri de la sedinta... si al meu se alearga prin clasa, normal ca nu e singurul, se lovesc... da' sa vim seriosi, asta e dintotdeauna. fiind scoala in santier, nici in curte nu ies... ce sa faca bietii de ei?!

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Nu e greva...
LA noi doar la scriere are intrebari de astea... "ce not ami-ai da, dar sincer..." "ce crezi imi pune Bine iarasi?" etc eu i-am cam taiat macaroana clar, eu dau foarte rar FB asa ca sigur ca eu i-as da Bine... asa ca incepe sa o rarreasca cu intebarile...
Incet incet a inceput sa scrie mai repede, adica nu se maiopreste dupa fiecare semn ci la jumatate de rand!!!
Si asa intindem mate/scriere/citire/engleza si mai nou tema de la logopedie pe3 ore zilnic... Ma termina pe mine iar el e frant dar tot picteaza literele... Daca ar scrie repejor la scriere ar termina in jumatate de timp, dar nu... nu si gata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Pai scoala de cartier cu toate cu fitele din dotare si la noi, in curte nu as vrea sa iasa caci elevii mai mari se alearga prin curte si i-ar lovi pe astia mici iar din clasa nu au voie sa iasa decat la baie in pauza... asa ca se alearga pe unde pot si ei...

Eu sufar pentru ca nu tace in ora ca mereu se intoarce sa spuna ceva cuiva... cum termina ce are de facut cum se apuca de foit... cum pot toti sa stea si el nu?

Tocmai m-a sunat ca a venit acasa si iar a stat la colt ca isi terminase testul si s-a intors sa vorbeasca cu colegul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Buna,

Astazi si noi avem sedinta cu parintii,la ora 11:00,
cand bineinteles ca nu putem ajunge, avand in vedere ca circulatia este oprita
chiar in zona. Dar, trimitem reprezentant - pe mamaie.
Ieri ne-a fost luat carnetul de note pentru completare si abia asteptam sa ne fie
restituit.
La abecedar tot la litera a suntem, iar la mate la cifra 4. Vad ca a scris neasteptat de frumos.
Tragedie mare a fost insa la mate, cand a facut o pata pe caietul de curat, si a inceput sa planga,
mai ales ca a scis superb cifra 4. Dar s-a rezolvat cu pic.
In rest asteptam cu nerabdare mini vacanta si pe Zana Maseluta. Trebuie sa mergem la
dentist pentru a scoate cel de-al 6 lea dintisor.
Maadi si Calin (19.07.2003)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Referitor la vaccinul de 7 ani, noi l-am facut in vara.
Nepotica mea l-a facut anul acesta, in clasa aIIa.
Inainte de vaccinare parintii trebuie sa completeze o fisa,
daca sunt/sau nu de acord cu vaccinarea copilului, daca l-au facut
trebuie sa aduca dovada vaccinarii.
Deci nu vor face vaccinul fara stirea si acordul parintilor.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali2000 spune:

merci frumos fetelor pentru raspuns...el inca nu a facut 7 ani dar si eu cred la fel ca ar trb. as ne anunte daca il fac..poate eventual putem merge si noi sa sunt micutii si daca nu prea au facut injectii se pot speria..
Eu i-am mai explicat dar el zice ca poate il face la anu sa cresca si el mai mare sa nu plnaga sa se faca de ras la colgiii
E f mandru de el ca la caietul special are numai Fb fara rosu pe caiet cum zic ei...dar asta cu munca suplimetara casa..si bineteles multa atentie la scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maadi
Deci nu vor face vaccinul fara stirea si acordul parintilor.


eu nu vreau doar sa "stiu". normal, copilul trebuie sa fie consultat inainte de vaccin, sa nu fie bolnav. doamne fereste de alte belele. dar cine i-l face sa-si asume raspunderea, ca am si eu intr-un fel dovada, cu parafa, si frumos, seria vaccinului.
de aceea am insistat cu carnetul. altfel ma duc la policlinica, nu ma deranjeaza.

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyante spune:

La noi la scoala nu s-a anuntat nici o greva. De altfel nici data trecuta cind a mai fost un miting de ziua internationala a educatiei si am vazut ca la multe scoli nu s-au tinut ore la noi s-a mers normal la scoala. Vad ca fiecare scoala cu deciziile ei.

In legatura cu vaccinarea, la 7 ani se face vaccinul antirujeolic care face parte din schema de vaccinare obligatorie. Noi am fost anuntati la sedinta ca ei il vor face undeva in aprilie anul viitor. Eu cred ca am sa ma duc sa-l fac la medicul de familie ca sa nu se faca de rusine in clasa cind o incepe sa urle de frica :)

Noi sintem la litera "m" si numarul 6. Mai avem doar miine romana si matematica, vineri e o zi usoara cu optional, cunoasterea mediului si abilitati practice sau educatie plastica. Nu stiu ea cum e dar eu abia astept vacanta sa nu ma mai scol la 7 fara ceva :)

Am vazut ca povestiti de copilasi ambitiosi pentru care calificativele au o semnificatie. Fetitei mele nu-i spun nimic calificativele. Deocamdata o las asa ca nu a luat decit FB desi citiva si cu minus. Important pentru mine e sa o simt ca e stapina pe ce invata (cum a fost cu despartirea in silabe si identificarea diverselor sunete). La matematica deocamdata sint chestii simple, marea majoritate fiind facute si in pregatitoare (cum ar fi descompunerea, ordonarea sirurilor logice, crescator/descrescator, par/imapar). Vedem mai incolo cind s-or mai complica lucrurile cum se descurca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

la noi nu este greva

referitor la vaccin, imi spunea o colega ca in clasa I-a se face ROR (rujeola-oreion-rubeola)
La noi la scoala nu am auzit inca nimic

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput