Primul an de scoala 2010-2011- clasa I (4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alin spune:

Alin este la "n" si la "6". Ieri a venit cu carnetul de note completat. Are patru FB plus unul luat ieri la engleza. Dar la noi alta e problema. Fac in clasa concursuri intre grupa fetelor si grupa baietilor si daca pierd baietii Alin incepe sa planga. Eu il stiu ca e foarte ofticos dar au inceput colegii sa rada de el. Ieri la engleza a iesit pe locul II la concurs si ca de obicei a inceput sa planga. Mi-a spus ca un coleg i-a tot zis bebelus la sfarsitul orei asa ca i-a aplicat cativa pumnisori, dar incet cica. Azi asteptam mustruluiala din partea doamnei si eventual reclamatii ale parintilor colegului. Toata ziua am stat ieri sa-i explic ca nu trebuie sa mai planga orice s-ar intampla si ca in nici un caz nu are voie sa dea in colegi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinubebe spune:

Buna, fetelor,
Ca mult ati mai scris intre timp...
Da, si la noi ROR-ul se face in clasa a doua, probabil ca sa nu fie prea ingroziti copiii de clasa intai...Fata mea, care are o groaza de ace de cand era micuta, l-a facut deja si a fost relaxata, in ciuda tuturor temerilor ei, e un vaccinel usurel, e dintr-acela in doza unica, cu un acusor foarte mic, se face la mana si in general nu are efecte secundare decat o eventuala durere la manuta o zi-doua, asa ca incurajati-va copiii ca in mod sigur nu vor avea de ce sa planga.
A mea, de spaima vaccinului, se pregatea cu colega de banca, in sensul ca se intepau cu pixul, sau stiloul, ca sa invete sa suporte durerea intepaturii. Concluzia la care au ajuns dupa ce au facut vaccinul a fost ca le durea mai tare cand se intepau ele in clasa.
La noi vaccinul a fost anuntat cu cateva zile inainte si din cate stiu vine obligatoriu si un medic, care se uita in gat la fiecare, ii interogheaza daca au avut febra, tusesc, sau iau medicamente si daca nu sunt in regula ii amana. A mea lua antibiotice pentru faringo-amigdalita si a facut vaccinul peste 10 zile, impreuna cu alti copii care fusesera amanati, dar eu mersesem cu ea si la medicul de familie sa ma asigur ca avem de la el OK-ul pentru vaccin.
Revenind la clasa intai, suntem la numarul si cifra 6 si la abecedar la M mare. De facut suplimentar facem obligatoriu, literele nu ii ies grozav, si la fel si unele cifre, si la cum e doamna de exigenta nu ne permitem sa ramanem in urma. Citim si lectia de la abecedar macar o data si o discutam si pe cea care urmeaza, iar suplimentar lucram la litere, cate doua randuri de dictare, apoi restul de pagina de caiet tip I cu diverse litere, silabe sau cuvinte din cele deja invatate. Mai lucram pe Sa dezlegam tainele abecedarului de cand au inceput cu literele, dar e destul de putin acolo. A, si mai avem o carte de la Paralela 45, se numeste Limba romana, insa am ezitari in a o folosi, caci am gasit niste neconcordante in ea, asa ca trebuie sa selectez atent ce ii dau de acolo. La matematica, ii dau de pe Mate 2000 in jur de doua pagini, le lucreaza pe carte direct, cu creionul, asa ca nu ii ia mult.
De scris, m-am consolat oarecum, nu cred ca va scrie minunat vreodata, dar se straduieste ceva mai mult, caci doamna depuncteaza fiecare litera mai ingrosata, sau fiecare forma imperfecta. In rest, ne acomodam inca cu scoala, personal cred ca e mai greu decat anul trecut cu fetita, e alt stil de lucru, mult mai solicitant, sunt alte standarde, si baiatul meu e si ceva mai neatent, mai neglijent, vrea ceva mai multa joaca, bakugani, fotbal, si altele de gen. Stiu ca e frustrant pentru el, uneori si eu resimt in sufletul meu aceeasi frustrare, mi-as dori si eu sa nu mai plec zilnic de la scoala cu plumb in picioare dupa ce ne descrie doamna ce dezastru e in clasa si ce greu merge ba la matematica, ba la abecedar...
Noroc cu orele de consiliere individuala cand imi mai creste si mie moralul dupa ce imi arata ca baiatul meu nu e chiar varza, ca e chiar bun, insa mai trebuie atentie, concentrare, etc etc...
Cam atat pentru azi, fug sa ii iau, caci termina la 11,00, sunt niste oaspeti din strainatate in scoala.
Va doresc o zi superba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

asa ma trimite pe mine Cristi repede de la poarta scolii acasa... daca intru in clasa (s-a intamplat doar odata) ii spun baietii ca e bebelus

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Flacaii vad ca sunt mai nazdravani, fetele mai cumintele, cred

Noi suntem la litera m si la cifra 4;
daria mea se descurca cu scoala, mai o ia pe aratura cu scrisul cateodata dar in general merge bine, doamna ne-a spus ca este cuminte si atenta la ore, ieri au avut inspectie si a fost foarte receptiva.

Nici pe noi nu ne-a anuntat nimic de greva, mergem normal la scoala.

Toate cele bune si multa rabdare

lili@domnisorica daria


hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

dinubebe, dar voi lucrati mult, nu gluma ! Cand ai timp ?
Ca eu ajung seara la 7 si nu stiu pe ce sa pun mana mai intai.
Cristi abia isi face cele cateva randuri de litere cu bona, cred ca mai mult de 15 minute nu ii ia tema. N-am lucrat nimic suplimentar cu el, abia apuc sa ma uit seara cateva minute pe caietele lui si sa-i pregatesc ghiozdanul pentru ziua urmatoare. Parca era o recomandare ca in clasa I-a sa nu se dea teme pentru acasa
Deocamdata se descurca, vom vedea pe parcurs ce va mai fi.
Ma sfatuia o cunostinta cu copii mari (in facultate) sa nu ma agit prea tare... ce-i drept nici nu-mi ajunge timpul sa ma agit

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali2000 spune:

buna

Azi ultima zi de scoala..debia astepta cred ca totii copiii vacanta sa se mai relaxeze un pic si ei...dar bineteles ca vom lucra suplimentar. La mate avem si noi culegerea Mate2000 care e ok si la romana avem caiet de casa ca si la mate deasemenea unde face el pana vin eu de birou..... deobicei facem o litera inainte ca sa le poata face frumos si la scoala.Are caiete frumoase ingrijite si chiar la litere pe langa Fb a luat si bulina de ffffbine.Dar asta nu se intampla daca nu aveam aceste caiete de casa unde exerseza si la scoala ii e mai usor
Le-a dat si carnetele de note are numai Fb si ii place a zis ca acolo vor fi numai Fb-uri...sa dea Dumnezeuu....
La roamna suntem al m,ma,am si la mate azi fac recapitulare 0,1,2,3,4
Va uram vacanta placuta.

Valentina si Sebi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Buna,

Vali - Felicitari pentru FB-uri.

Si noi asteptam carnetul astazi, dar cu si mai mare nerabdare asteptam mini vacanta.

Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali2000 spune:

Maadi merci frumos....eu imi doresc ca totiii copiii sa aibe numai FB
La noi la inceput a fost destul de greu recunosc si aici ma refer la sunete...si credeam ca imi pune capac cls.1..nu mai zic ca ma gandeam si mai departe.. ce o sa fac eu??cum o sa fac???
Recunosc ca tot timpul i l-am alocat lui si cum veneam acasa de la birou lucram cu el lectiile in wekend faceam sunete...de...ma plictisisem eu... plus la matematica dar acolo lui ii place si mergea super ok ....dar a fost frumos sentimentul cand dupa testul de romana dna ne-a felicitat si ne-a zis sa o tina tot asa si ca se vede ca se lucreza acasa cu el
Si se vede dif. adica la roamna la primele pagini din caietul special mai erau cate o liniuta doua corectate de dna...s-a intamplat de doua ori...dar acum totul e ok...dar suntem ff atenti si el la scoala la fel....pt. ca ii place cand e laudat...ca orice copil..

va pupam

si sebi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Vacanta frumoasa tuturor bobocilor !!!!!!!!!

Noi avem foarte multe teme de vacanta. Ca pentru o vacanta de 1 luna, nu de 1 saptamana, insa avem grija sa nu exageram

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Vacanta frumoasa boboceilor nostri.

Hai, mai, cum sa le dea teme de vacanta?? Noi nu avem asa ceva. Vacanta este ca sa se relaxeze copilul.

Uite, soacra-mea e de vreo 30 si ceva de ani invatatoare (nu e la noi in oras) dar de cand este ea n-a dat niciodata teme copiilor. Socru-miu, la fel! Eu cand eram eleva nu primeam in vacanta decat sa citesc lectura suplimentara.
Vad ca Doamna noastra nu le-a dat niciun rand, nimic!!!!


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput