Ghiocei de Martie-Aprilie***258***

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Buna pranz!

1. novusel, legat de revelion, mi-am permis sa intreb despre pretul pt noi pentru ca, din ce ai scris tu:

- pensiunea Adelante Moeciu http://www.pensiunea-adelante.clubturism.ro/ perioada 31.12.2010 - 02.01.2011 adica 2 nopti cu demipensiune, 120 eur/persoana


eu nu am dedus DELOC ca orice camera este asimilata cu 2 adulti, indiferent de ocupanti. Dar ma rog.., ce sa fac, asa sunt eu, vorbesc "preaaaa muuult" si gandesc prea putin

2. Sovata

Zile in sir nu am avut net acasa si de la serv nu am reusit sa intru, nu stiam nici o veste de ultima ora, totusi..., vineri dimineata ma apuc de bagaje. Cum la unele chestii sunt, totusi, rapida [unexpected :)))], am terminat totul in 1 ora. Pe la 11 juma era totul carat in masina, plecam pe la 12 de acasa. Ne-am intalnit cu m_monique, m-am bucurat de zambetul ei foarte luminos si de puiutza, si pe la 12 juma iesim si noi din bucuresti. Nu stiam nici o veste de actualitate, si.., gandindu-ma ca nici macar nu stiu dc se mai merge, sa nu fi intervenit ceva si cum eu am lipsit 1 saptaman de pe forum, habar nu am, pun pe tudor, copilotul meu, sa sune la novusel sa vada info. Inchide si imi zice doar atat: "au zis ca sunt la un oras cu B". Ei, ma gandesc eu ca poate-poate asta info inseamna ca se merge totusi la sovata :). Sun si la olisor, pt reconfirmare, nimic [stiti ca nu i-a luat inca pisigri tel, si deci inca are probleme cu mobilul ]. Totusi continui drumul, zic ca om sta si noi pe undeva, si asta este, sofam catre adventure. Ma speriasera toti ca o sa fac 6 ore minim, dar nu, am facut doar 4 ore pana la sighisoara [multam m_monique de info de traseu, fff utile, am suntat minim juma de ora] si inca 1 ora pana la sovata, deci fix 5 ore. Cu stupoare constat ca nu eram ultimii. Mdaa, deci se poate :)). Ne cazam, camera curata, mare, chiar prea mare pt cat de putin stam noi in camera. Stiti ca eu nu pun deloc accent pe cladiri/interior in concedii, decat daca dau bani prea multi si nu ii regasesc. In rest, daca stau si in catun, tot sunt fericita alaturi de anumiti oameni, anumite zambete, anumite suflete. Eu nu desfac niciodata bagajele, dar niciodata, nu scot decat struct pijamale, lucruri de baie si max vreo bluza ceva de menajat in dulap. De mica, mergan in multe tabere, m-am invatat sa ma scutesc singura de munca inutila de bagat iar totul indarat in bagaje, in ziua plecarii. Toti ceilalti copii pierdeau cate 1 ora sa isi gaseasca miile de lucruri asezate prin n sertare/dulapuri etc, eu aveam DEJA, in orice zi, bagajul apropae facut. Scot strict ce imi trebuie, folosesc, devine murard, instant in plasa de murdare si gata, cum scria Eric Maria Remarque in superba carte Arcul de Triumf, nu am niciodata bagaj mare, pentru ca, oricand, sunt pregatita de drum. Si desi el scria acest lucru privind implicarea sufleteasca, iar eu am scris aparent legat de bagaje, in realitate asa sunt eu, chiar si sentimental oricand pe picior de plecare. Plecare catre o scanteie de iubire, plecare de langa o flacara stinsa.

revin



Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 10 ani, Robert-Adrian 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Haoleu, cat ne tine Anca in suspans!
(nici io nu desfac bagajele dacastam mai putin de 3 zile; si de lene dar mai ales de teama sa nu uit ceva, am obsesia asta:)))

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Gasim indicatorul de Sovata-Bai, si facem stanga... inspre baiii??? Stateam cu sufletul inghetat ca o sa ma puna novusel sa fac vreo procedura, vreo impachetare..., dar nu, caci am iesit fuga din "oras" si am urcat pe niste serpentine montane pana am ajuns in salbaticie. Ei da, asa da, incepea sa-mi placa. Sa vad eu bradul langa palma mea, sa aud padurea fosnind a dor de duca.

Peisaj frumos, cladire montana, gardina mare, chiar ne placea!!!

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 10 ani, Robert-Adrian 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

of, mai anca mai cum ne tii tu cu sufletul la gura (ca la asa introducere - ca sa nu spun preludiu) ma astept sa raman peste program ca sa pot citi romanul

acum am vazut pozele cu dragamika
am remarcat masca hidratanta dar mai ales asortarea pantofilor cu toc la restul tinutei
pupacim frumusetea mica

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor, cinci luni si-un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Stiti cum se spune "fiecare cu un of numai eu cu sapte-opt"
Tot aici pe Dc exista o rubrica se numeste "caseta cu bijuterii"Donand o bijuterie(orice fel...gablonz,...orice) la bazarul umanitar "castigati" un diamant la profil..iar ieri administratorul a scris:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Zilele astea o sa numaram cate diamante avem si ne propunem ca pana la Craciun sa avem 250 de diamante pe forum. Ne ajutati sa aducem cat mai multe donatoare?
Apoi, cu cele 250 de dimante - vom face un concurs - si vom da premii frumoase - doar dintre cele care au diamante.

Deci va astept cu drag alaturi de noi...





Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Puisorii rand pe rand scoteau nasucul la racoare, mai o petalutza de trandafir, mai o pietricica sclipitoare pe alee. Copiii cei mari au testat si leaganele din spate, dar astia micutei nu prea.. erau stresati cu parintii pe capul lor , inca nu au invatat sa evadeze.

Si imi apare o faptura blanda, cu o voce extrem de calda, de blajina [precum orasul ei se pare], si aud prin preajma un fel de ana maria. Intreb uimita "te cheama ana maria????" faptura zise da.... Hmmm, stau eu si cuget adanc, cum oare o fi posibil pe o astfel da blandetze sa o fi necajit???, dar asta este, incerc sa mai corectez din mers ce se putea, si adaug: "nu am adus surpiza si pt tine.. dar poate data viitoare...", si deodata misterul de desface. Faptura se numea anamaria, dar id-ul ei era annan. Aaaaaaaa, deci annan, da, asa imi iese socoteala :))).

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 10 ani, Robert-Adrian 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Salonul de oaspeti era numai perfect pentru copiii nostri, si mai perfect pentru ai lor parinti, night-club. Ne-am masurat fortele eu si cu delicata [daaaar roscata, ah, ce-mi place] ela, sa fim peste orice mecanic de locomotiva. Si am fost, ca s-au urnit vagoanele si fara carbuni!!! Erau copiii fericiti in cutiuta de la Ikea parca, de jucarii, adusa de olisor, sa mai zica cineva ca nu vor copii sa stea locului, impachetati. Ei uite ca stateau, nu doar impachetati, ci arhivati si zipuiti chiar! Am vazut si niste poze despre acest moment, copiii sunt surprinsi cu fericirea lor, eu cu ... entuziasmul. Au mutat copilasii toate jucariile, cand in sus, cand in jos, ba si statuile cabanei mai trebuiau un pic rearanjate. Acel salon era un verde cafe ratacit printre coline.

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 10 ani, Robert-Adrian 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Sosesc si alti turisti, mai intarziati ca mine, incet incet se intregeste tabloul unei mari familii. Adorm, in mare, copilasii, si noi, micutii de noi, ne inhaitam la o sueta. Ce-am scris? Sueta? Nooo, fu o intreaga lectie de rabdare si indurare, un fel de psiho-test de rezistenta live, neanuntat, neprogramat, dar, cumva, asteptat. Caci deh, curiozitatea este mare, si curajul si mai si. Si-au pus in gand niste sprintzare de fete sa afle ce si cum mai e prin viata mea, cat mai e iubire, cat mai e amor, sau cat mai este simpla distractiune. Si vezi si asculta un amestec de detalii si de ganduri scrise si nescrise, si sa-i vezi cum rand pe rand, intrebau: si? mai e mult pan-la pupat? O fost ori ba? sa stim cum sta traba... Doar unii au trecut acest test, si pentru ei, o plecaciune de respect. Se stiu ei cine sunt, cei rabdatori Si si ceilati se stiu :))))

Oricum, citind acum povestile lor, deduc ca "rau e cu rau, dar mai rau e fara rau" asa ca, nici data viitoare nu ma voi reduce la un suav rezumee. Nooo, no.

revin

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 10 ani, Robert-Adrian 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

Hello! intru repede ca am o mica pauza pana culca tati Matza mica.

Annan La multi Ani! sa va sarbatoriti asa de inca o suta de ori si sa va iubiti, sa va intelegeti si sa va bucurati unul pe altul, ca o familie tare frumoasa sunteti si meritati sa ramaneti asa. Ahh si daaa noi (adica Gaza mica) e nepetita. Ce sa-i faci daca e cea mai mica din odisee si pana sa se nasca ea toti baietii erau luati. Si nici cu noroocul nu prea stam bine, ca uite, Sophiphi desi era ca noi singurica a sarit iepurele cu Ian si gata si-au facut lipeala. Ne propusese la un momentadat Ilinca pe cineva da nu mai stiu pe cine. Sooo, n-am vrea sa ne bagam peste Domnisoara Dorannei sa nu zica lumea ca stricam casele oamenilor dar suntem deschise la propuneri

SabyLa multi Ani!! intregii familii dar mai ales Maiutei. Asteptam cu nerabdare sa dati de baut. Da pe viu.

Anca ai inteles gresit. Nu trebuia sa deduci ca sunt 2 persoane in camera. Ci in josul paginii scria ca pt copii peste 10 ani se plateste 50% din valoare. Si cum tu ai doi copii peste 10 ani = un adult. Hehe, he si cica eu stateam prost cuu matematica. Data viitoare citeste totul pana la capat chiar daca pare ca pagina e goala si textul s-a terminat. Nu se stie niciodata ce surprize te pot astepta in josul paginii.

Mami de Gazii mica si frumoasa Primul Anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaza22 spune:

P.S. Anca era vorba de oferta trimisa de novus pe mail-ul comun si nu cea de pe net.

Mami de Gazii mica si frumoasa Primul Anisor

Mergi la inceput