FIV Gynatal Timisoara

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns armi_ana spune:

LA MULTI ANI!Sa ne aduca anul nou tot ce ne dorim!
lelu
asta e! mai incercam. eu am facut inseminarea cu dr. Lavinia Stelea si o parte din monitorizare cu dr. Giatras. dr a trebuit sa plece in Grecia si a trebuit sa-mi faca dr. Stelea. e o problema si la Athena cu naveta asta Grecia-Romania si retur?!

chestia asta cu FIV-ul facut de toti dr. cu sau fara experienta ma cam calca pe nervi. poate o inseminare sa incerce toti dr., dar sa nu exageram. am vazut, din nefericire, pe propria-mi piele ce inseamna sa fi intepata in timpul inseminarii. si eu, naiva ce-am fost, am crezut ca dr. Dorneanu are experienta in inseminari macar.
asta e.

nici experienta de la Athena nu a fost tocmai placuta!
oricum urmeaza preliminary appointment la FIV!
inca o data LA MULTI ANI! SA AVETI PARTE DE VISE REALIZATE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais74 spune:

armi-ana, cum ti s-a parut colaborarea cu Dr.Giatras? E ok? Profi? Ma refer la experienta ta de pian acum...
Inteleg ca urmeaza sa faci primul FIV cu el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns armi_ana spune:

anais
colaborarea cu el a fost ok. mai greu a fost pentru mine sa ajung la el pentru ca d-ra dr. care face programarile la dansul nu mi-a raspuns la mai multe apeluri si a trebuit sa fac ceva presiuni.
dr. grec e ok. se vede ca vrea sa faca treaba buna.ma deranjeaja naveta pe care o face intre ro si gr. Fiv nu fac la ei acum si din acest considerent. o parte din monitorizare pentru IUI am facut-o cu dr. Stelea care e destul de draguta dar pe mine m-a cam chinuit la ultima monitorizare inainte de IUI.
pentru primul FIV vreau sa merg acolo unde stiu rezultate concrete. La Budapesta stiu, aici nu stiu.

tu in ce situatie esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais74 spune:

Eu am facut 3 FIV-uri in 2010 in Austria la Viena. Totul a decurs ok, endometru ideal, embrioni de calitate....dar nu s-a prins niciunul. Am facut fel de fel de teste (genetice, trombo etc.), dar nu a reiesit vreo problema. Cred ca pur simplu nu am tras lozul castigator. Eu sint f multumita de colabaorarea cu ei, doar ca drumurile si statul acolo (desi sunt frumoase) sunt costisitoare. Oricum, dupa ultimul FIV am decis sa luam o pauza. Nici financiar nu ne mai permitem acum. Mai ales ca anul trecut am facut si o laparo la ei, care e scumpa rau. Probleme majore nu sunt: un focar mic de endometrioza, dar rezolvat prin laparo + tratament, si cica trompele sunt permeabile dar usor rigide. Noi incercam de 5 ani jumate... si de vreo 3 de tot "cautam". Ma gandeam sa incerc poate si la Atena, dar nu sint sigura ca vreau asta. Am facut o punctie la ei de chist dermoid (a decurs ok), dar nu cu Giatras. Si pe mine m-ar enerva sa depind de drumul si programul medicului. Adica, sa se adapteze el la organismul meu, nu sa-l modifice pe al meu in functie de orarul lui de zbor. O stiu si pe Lavinia, ..., pare o persoana ok. Nu m-am tratat la ea, doar ce am vazut prin trecere.
Iti tin pumnii sa iei decizia corecta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Oana Cuzino, alaturi de invitatul sau, Prof. Dr. Konstantinos Giatras, au discutat despre infertilitate si fertilizarea in vitro.

http://stirileprotv.ro/programe-inregistrate/videochat/afla-totul-despre-fertilizarea-in-vitro-la-videochat-cu-oana-cuzino-marti_comment_p2_a49.html?&page=2&p_all_items=49


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

asa putina activitate aici, si cand te gandesti ca Timisoara a fost prima din tara care a facut FIV cu Dr. Munteanu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Buna fetelor,

Am fost astazi la Spitalul Athena - Timisoara, la prima intalnire cu doctorul Giatras. Este vorba despre un doctor grec, care a studiat medicina in Romania (vb perfect romaneste), in plus s-a specializat pe FIV in strainatate, si in America, si lucreaza la clinica de FIV in Grecia, si vine aproximativ 10 zile pe luna in Timisoara. Fertilizarile se fac cu dansul si cu embriolog din Grecia.
Am mers la dansul cu toate analizele, plus filmele HSG si video de la, laparoscopie. A venit si sotul cu mine. Am discutat mult, cred peste o ora, am facut si eco.
Concluzia a fost clara, trompa dr este afectata, si sansele natural sunt mici caci eu nu ovulez pe stanga (cel putin nu am descoperit la nici o monitorizare ov de stanga, si am facut multe, nu la fiecare ciclu, dar destule ... in urma eco-ului de azi, tot pe dr am ovulat). Eu la stimulare cu Closty, am ovulat de 2 ori pe stanga, insa endometrul a fost f mult subtiat de Closty. Doctorului Peter Kovacs din Budapesta, mi-a recomandat 5-6 incercari de inseminare, toate facute cu stimulare Merional, Menopur etc injectii, pt a obtine ovulatie pe stanga.
Parere doctorului Giatras, este ca inseminarile nu sunt o solutie in cazul meu. Explicatia ar fi, ca oricum sansele de reusita ale inseminarilor sunt mici , in jur de 15%, la mine se reduc, fiindca am doar o trompa functionala, in plus, fiindca Closty/Clomifen nu este o solutie pt mine, stimularea cu injectii este f dura pt corp raportat la sansa de reusita reala. Si 1-2-5 inseminari cu stimulare injectii, obosesc corpul, si reduc sansele de raspuns optim al ovarelol, la un eventual FIV. Dansul a sugerat sa trecem direct la FIV, sa nu obosim ovarele cu inseminare, caci asa pot raspunde mai bine stimularii FIV. Spunea ca in America, in cazuri, ca al meu, nu se mai stimuleaza pt IA, ci se trece direct la FIV.
Mi-a dat sanse 50% (48% sa fiu mai exacta) de reusita. Aici a ajutat si varsta mea de 29 ani, cu cat trece tp, sansele sunt mai mici. Aceasta este statistica personala a dansului, caci la Athena, abia au inceput fertilizarile, nu cred ca se poate vorbi inca de o statistica. Procentul acesta de reusita, de refera doar la sarcinile din care au rezultat copii.
Dansul spunea, ca pana ma decid ce fac, sau pana la FIV, sa-mi monitorizeze lunar ovulatia, si cand este pe stanga, daca se nimereste asa ceva, sa facem contact normal. Caci la o spermograma buna, cum este a sotului, nu are rost inseminare, aceleasi sanse sunt, in cazul ov pe stanga, si la IA si la contact controlat.
Am avut discutie cu sotul/familia azi la masa, si spuneau ca e pacat sa-mi stimulez ovarele agresiv, pt 5% sanse. Mai ok este direct fertilizare. Tind, dupa discutia de astazi sa ii dau dreptate, parca nu as stimula cu Menopur de 2-3 ori, nici chiar o data, daca asta imi poate scadea sansele, si putin, in cazul unui FIV.
Ca si costuri, noi am platit prima intalnire 100 euro (cu eco inclus), am citit acolo preturile, dar nu am retinut toate. Oricum cele esentiale erau: 2300 euro FIV, 2600 euro FIV(ICSI), 200 euro IA. Restul preturilor gen congelare embrioni etc, nu le-am retinut, dar nu m-au interesat asa tare.
Nu stiu inca 100% daca aici voi face FIV, dar pot spune ca mi-a placut f mult de doctorul Giatras, iar ca si costuri, sunt ceva mai mari decat in Budapesta sau la Polisano - Sibiu, dar avand in vedere ca, clinica se afla la mine in oras, costurile trasport/cazare ar fi 0, deci este ok. Iau in calcul posibilitatea unui FIV aici, totul mi-a placut, si, chiar daca in Timisoara sunt la inceput, nu ma sperie, caci pt mine conteaza experienta per total a doctorului si echipei, decat statistica strict calculata pe spitalul Athena.
Oricum desi pana acum as fi dorit 1 max 2 inseminari, acum sunt aproape convinsa ca voi trece direct la FIV, am vb si cu sotul, si familia, este ok, cat de curand vom face pasul acesta, cam la primavara/vara, caci eu mi-am schimbat serviciul si trebuie sa mai astept putin pana imi pot lua liber, caci as vrea sapt de dupa FIV sa o petrec acasa, sa-mi monitorizez atent ovarele, sa nu patesc o hiperstimulare.


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo1981 spune:

Buna fetele
eu va urez multa bafta cu incercarile la spitalul Athena. din pacate noi am avut o experient f neplacuta anul trecut cu ei
dupa ce ni s-a spus de catre dr grec ca singura noastra sansa este feritlizarea in vitro, aprobarile pentru a face fertilizarile intarziau, asa ca au incercat cu noi o insemniare artificiala
care a fost total esuata si o mare dezamagire, mai ales ca ne-au facut sa credem ca avem sanse mari de reusita
tot asa, cand am sunat sa comunic rezultatul testului de sarcina, adica negativ, mi s-a spus ca asta este si sa asteptam aprobarile pentru fertilizare
sincer nu am mai avut rabdare asa ca am mers in Ungaria la dr Zadori, care pe noi ne-a ajutat f mult
ne-a spus ca nu suntem caz de FIV si sa incercam o inseminare, daca nu reuseste putem incerca ulterior o fertilizare
am ramas insarcinata din prima, la o luna dupa prima intalnire cu dr Zadori si acum sunt in luna a cincea de sarcina cu o evolutie f buna
eu ma bucur ca nu am asteptat dupa cei din Romania si asa am reusit sa evit o fertilizare in vitro care nu este chiar usoara si nici ieftina
deciziile le luati voi dar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Ramo, felicitari pt burtica, sa o duci cu bine la termen :)

Nu stiu ce sa zic, dar in cazul meu, sansele (si asa mici) de la inseminare, se injumatatesc, caci am doar o trompa functionala, atasata de un ovar mic (care nu vrea sa ovuleze pe natural). Asa ca, cele 15-20% sanse reale, la mine, daca sunt pana in 10%.
Tu ce probleme ai avut?


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana80 spune:

Buna fetelor am citit parerile voastre despre clinica Athena si ma bucur ca mada81lina a scris despre intalnirea cu doctorul G.pentru ca si eu doresc sa fac anul acesta o fertilizare tot la Athena dar nu aveam informatii foarte multe din interiorul clinicii.Mada81lina as avea niste intrebari pt.tine:
-cand te-ai programat ti s-au cerut sa aduci anumite analize?
-poti sa incepi cand vrei fiv-ul sau trebuie sa astepti pt.ca mai sunt alte cupluri inaintea ta?
-cu cat timp inainte te-ai programat ?

eu am avut 2 fiv-uri nereusite la Bega facute cu dr.Vladescu Elena si unul la Szeged si as mai face o incercare in Timisoara.

Mergi la inceput