Palatoschizis si formele sale (3)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaZ spune:

Buna, fetelor!
Am reusit si eu sa intru. Multumim de urari. Ilinca a fost cuminte la botez. A plans cat a tinut slujba si a facut-o pe nasa sa transpire, dar dupa aceea a dormit neintoarsa. A fost mai greu duminica la petrecere, pentru ca a avut program normal. Dar am avut noroc cu bunicile. Eu numai mergeam sa ii dau sa pape. Si chiar a fost cuminte.
Legat de cheilognatopalatoschizis, eu stiu ca asta este denumirea pentru despicatura de buza, gingie(si\sau nas) si palat (sau palate). Intr-adevar, stiu ca poate fi si numai cheilopalatoschizis (numai buza si palat) sau cheiloschizis(buza) sau palatoschizis (numai palat). La noi, desi este despicatura labiala bilaterala, gingia este putin afectata(sunt 2 crapaturi mici), nu lipseste din ea.
Iarasi, eu spun ca d-na dr. de la Fundeni nu este cu toate tiglele pe casa. Ce urlet de lup?! Micuta mea a tipat. A primit scor Apgar 9. Am nascut prin cezariana si, dupa ce au scos-o, au pus-o cateva secunde langa obrazul meu. Nimic nu se poate compara cu ce am simtit in acele momente. Eu am avut noroc pentru ca medicul meu m-a incurajat neincetat de cand a observat problema. El a fost cel care ne-a sustinut moral cel mai mult. Si, iarasi, ea a mancat de la inceput cu tetina normala cu gaura mare. Nu a fost nevoie sa fie gavata, desi ii lipseste cam 1,5 cm din cerul gurii. Si niciodata nu i-a iesit pe nasuc laptele cand mananca. Este mai rau cand regurgiteaza, dar atat.
Legat de biberoane, am si eu 3 biberoane Haberman si 2 tetine noi. Nu cred ca este problema cu biberoanele daca se sterilizeaza. Le-am folosit cam o luna jumatate. Fetitei mele nu ii mai plac. Acum mananca cu niste biberoane de la Chicco si ii plac foarte mult. Asa ca, daca aveti nevoie, va ajut cu mare drag.
V-am pupat. Suntem mofturoase. Nu ne mai ajunge mancarea. Cerem tot mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana26 spune:

Felicitari nicoleta pt crestinarea celei mici!
Ce bine ca e mancacioasa!
Multi pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami_v spune:

Buna seara mamici,

Ma bucur foarte tare de crearea acestui topic si incerc sa citesc din urma ca sa recuperez. Ma numesc Amalia si am doua fetitze, dintre care cea mica s-a nascut cu cheilognatopalatoschizis unilateral (depistat ecografic in saptamana 23 de sarcina). Prima operatie (buza, nas, gingie) a fost facuta la Marie Curie de catre dna dr Bratu si urmeaza sa ne internam dupa 15 septembrie pentru urmatoarea operatie. Am fost foarte multumiti de rezultatul primei operatii si asteptam cu nerabdare continuarea. Fetitza mananca bine si are o greutate satisfacatoare pentru varsta si inaltimea ei. Initial am folosit biberoane haberman, dar dupa operatie am renuntat la ele.

va pup si sper sa tin pasul cu voi la scris sau macar la citit,

Amalia, mami de Ioana (8 decembrie 2005) si Cristiana (30 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Buna Amalia si bine ai venit!Puiuta ta este aproape de-o varsta cu baietelul meu.Si el s-a nascut tot cu cheilognatopalatoschizis unilateral, dreapta.
Mihaela, sa-ti traiasca si tie micul crestin!A fost cumintel?
Elena, lui Radu nu i s-a lasat nici o gaurica dupa gingie, doar gingia mai are o mica fisura.Mie mi se parea operatie desfacuta in spate...omusorul era, si inca mai este intr-o parte, nu este exact pe mijloc.Eu eram sigura ca este desfacuta, incat la control cand mi s-a spus ca este bine, am ramas muta de uimire, mi-a spus ca muschiul din stanga a lucrat mai bine decat cel din dreapta si de aceea este intr-o parte.Tu ai reusit sa vezi in spate? Vi s-au topit firele? Lui Radu i s-au topit firele dupa cinci saptamani de la operatie.
Liliana, am mai gasit si eu ceva...cheilognatoschizis, implica fisura de buza, nara(nu in toate cazurile) si gingie.Asa era fetita pe care am cunoscut-o noi la ultimul control.Deci denumirea "gnato" vine de la gingie.
Flori, cum sunteti? Va pregatiti de mutare? Ce face Edutu?
Mihaela, de mult vroiam sa te intreb.Omusorul Nadirei este exact pe mijloc?
Stefan sa sti ca nu te-am uitat cu biberonul, atat ca zilele astea suntem prinsi cu ceva treburi, cum ne eliberam te suna sotul meu si stabiliti cand va vedeti.Am avut impresia ca am aruncat cutia si prospectul, dar nu, sunt amandoua, le-am pregatit sa vi le trimit.

Fetelor va urez noapte buna!!!Pupici la mamici si puiuti!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhaela_25 spune:

buna dimineata natiune de cateva zile suntem si noi ceva mai matinale face ochisori pe la 9.
corina omusorul nadirei este pe misloc.
bun venit celor noi .
nico ma bucur ca ati petrecut frumos.
revin mai tarziu ca vrea nadira pe peter pan la calculator.va pup pe toti


Mami de NADIRA MIHAELA (23.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Buna ziulica!

Va mai amintiti de mine? Domne, scuze, dar inca sunt chiauna de somn, as dormi non-stop - stiam eu ca Frusi seamana cu mine la faza asta; de fapt si sotul e la fel; dc s-ar pune de un campionat de somn, familia noastra iese detasat pe primul loc!

Multam de intrebari, la nunta a fost fain, la cat am mers eu din cauza de Frusi, a doua zi am luat-o de la capat, deh, ciorba de potroace, conform traditiei....
De luni tot incerc sa-mi revin cu somnul....

Amalia, bine ai venit pe la noi! Sper sa mai vii, sa ne spui cum a fost la operatie, nu de alta dar urmam noi curand!

Mihaela, Nicoleta, sa va fie sanatosi micii crestini, sa le fie spre folos botezul!

Mihaela/ Juke, nu stiu sa-ti dau vreo reteta pt starea mea; sa stii ca si eu sunt om, si eu mai am momente de cadere; cele mai crunte au fost anul trecut; si au fost urate, urate; asa ceva nu am mai trait si ma rog sa nu mai traiesc vreodata; sa zicem ca, pe cat de optimista si echilibrata si "zen" sunt acum, pe atat de jos eram atunci; a durat putin, dar erau episoade care s-au repetat; eu zic ca au trecut, ca ultimul a fost anul trecut, de mult; nu ca sa ma mint sau sa ma ascund in spatele problemelor, m-am inteles oarecum pt ca se adunasera multe, nu era doar depresia post-partum: sarcina cu probleme, medici care ar trebui sa-si schimbe profesia, tatal meu a plecat dintre noi, nastere cu peripetii, copil cu probleme , etc.
Dar in fine.....am trecut peste.
Acum gandesc firesc si logic: copilul meu are probleme. Daca bocesc si ma afund in probleme existentiale si caut urland raspunsuri si nu am liniste si plang si sufar, copilul simte; si va deveni nelinistit si agitat;si intram intr-un cerc vicios; si toate starile mele interioare mai devreme sau mai tarziu, vor avea urmari in starea mea fizica, adica pot aparea boli; cum as putea fi de folos puiului meu bolnava??? Pe cine se poate baza puiul meu mai bine decat pe "mami"? El are nevoie de o mami linistita, calma, senina, rabdatoare, care sa rada mereu, sa-i cante, sa se joace impreuna...
Eu vad acum o treaba: in urma nuntii m-am ales cu o tuse urata; uneori ma apuca si ma cam tine; uneori e si Adelina de fata; cand tusesc se opreste din ce face si vine la mine repede, de-a busilea cum poate, speriata; si incepe sa faca cumva, ca si un plans, dar nu e plans; si cand ajunge la mine, ma strange in brate cum poate si ma pupa pe haine, pe par, pe fata, unde poate in momentele alea; azi-dimineata nu putea sa ajunga in fata mea si s-a ridicat alaturi de mine si m-a cuprins de gat cumva prin spate si ma pupa pe par si pe spate, speriata, de ma busea plansul de mila ei.
Deci, ceva simte si intelege. Apai dc, din motiv de depresie m-as imbolnavi mai grav, iti imaginezi cum ar afecta-o? Ii sunt EI datoare sa fiu bine!
Capul sus! Daca vrei sa vorbim, ma poti suna fara probleme! Mai ales seara, dupa ora 6, cand suntem afara si ma lasa in voie la telefon!

Liliana, cum esti azi?

Corina, nu ma supar ca-mi alinti potaia, ca asa o alintam si noi! Cum esti? Te refaci? Mai vrei copii, dupa ce ai experimentat cu 4?

Va salut pe toti si pe toate si merg sa-mi intind rufele!





Cecilia, mami de Nicolle Adelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Nah, iar uitam pe Liliana.....

Auzi, tu ai nevoie primordiala de tanti doctora aia ?

Moama, ma apucara nervii capului cand am citit! Dlui dr Peteu i-ai povestit? Ia sa-i spui, ca te vor amuza la sigur parerile dansului!

O sa-mi fac timp sa caut si eu dc e asa cum zise tanti doctora, cu trombofilia si cu palatoschizis. Auzi, pe cate saituri straine am citit, pe cati medici straini am intrebat, nici unul nu mi-a zis de legatura intre trombofilie si palatoschizis.
Dar ma rog........ o sa mai citesc! Promit!

Si stii ce? Eu as schimba-o; stii de ce? Uite, pt ca esti OM si nu mi se pare ca ti se adreseaza ca atare!!! Adica cum adica se rasteste la tine??????????????????? Unde se vede ea si unde te vede pe tine???? Si de cand mergi la doctor ca sa urle si sa spuna multe si marunte?
Treaba ei ca a mai facut asemenea operatii cu moasa! Mai sus de ea se stie ce face ea? Ce parinti isi lasa copilul pe post de experiment?

In fine, faci cum crezi!

Dar ceea ce spui tu ca face si modul de adresare nu mi se par in regula; eu stiam ca merg la medic sa fiu ingrijita si alinata, nu speriata si facuta sa ma simt mica si nesemnificativa.

Stii? La mine dl dr Peteu a fost al 5-lea medic ginecolog la care am mers de cand ramasesem insarcinata; pe cei dinainte ii schimbam imediat ce nu-mi convenea ceva. Sotul meu era speriat ca prea gaseam "noduri in papura" si prea cautam medicul ala pe care-l visam si imi spunea ca in tara asta acel medic nu exista! Ba da, l-am gasit! Greu, dar pt mine, dl dr a fost exact asa cum doream sa fie!Poftim, exemplu, prima doctora: face eco transvaginala, pt confirmarea sarcinii (ca 4 teste de sarcina spuneau ca eram gravida) si spune ca nu e sarcina, ca e...un chist!!!!! Asta dupa ce, inainte cu 1 luna m-a bagat in socuri ca eu copil voi face foarte greu, ca am probleme "urate" datorate "numarului mare de intreruperi facute"!!!!!!! Ca cica asa vedea ea la ecograf! Cand i-am zis ca eu nu aveam la activ absolut nici un avort,cica "oare asa sa fie"??????????!!!!!!!!!!!
O luna si putin dupa intamplarea asta, am ramas insarcinata! Si greu nu a fost, deloc! Dupa ce mi-a zis ca nu e sarcina, am decis ca e mai bine pt psihicul meu sa merg la alt medic.

Sper ca nu te-am suparat! Stii ce am constatat eu de un an de zile? Ca ajungem cu greu la medici renumiti, cu sperante multe; dar "numele mari" , in unele cazuri, lasa mult de dorit....



Cecilia, mami de Nicolle Adelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefan_b spune:

NicoletaZ, as avea eu nevoie de acele biberoane daca tie nu iti mai sunt de folos...te rog scrie-mi la adresa stefan_webmaster [at] yahoo.com sa vedem cum facem.

Multumesc.



tati de Stefan-Lucian (11.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa82 spune:

Neatza lumeeeeeeeee!Ce mai faceti?
D-na dr Bratu cand o fi de garda sapt viitoare?K vreau sa sun pt programare....:((((offff nu mai am stare...mi-e frik k cine stie cand ma keama:(((((dk n-are locuri....am niste emotii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Roxa, am fost la un gand!!!!!! Si eu ma intrebam cand sa sun la spital sa-i aflu garzile dnei dr Bratu, pt saptamana viitoare!

Iaca, sun mai tarziu si poate aflu; in caz ca azi nu, sigur maine dimineata aflu zilele de garda! Promit! Ca doar trebuie!

Si lasa fetele triste, pune zambareti! Stii ce? Am devenit nerabdatoare sa-mi vad odata copilul trecut de hopul asta, sa nu mai stau cu grija a ceea ce urmeaza, sa nu o mai menajez in anumite privinte si asa mai departe; cam asa ar trebui sa gandesti si matalica! Hai sa mergem sa ne ajutam copiii sa treaca si peste astea!


lumea si merg, ca dra Frusi a facut ochi de data asta ceva mai devreme!

Cecilia, mami de Nicolle Adelina

Mergi la inceput