Palatoschizis si formele sale (3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxa82 spune:

Da bre Ceci ai dreptate!!!Abia ast sa scapam....astept sa afli cand e de garda.Yo habar nu am unde sa sun....deci suni tu si afli si mai ramane sa o sun doar pe d-na dr pt detalii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami_v spune:

Buna din nou,

vroiam sa incerc sa o incurajez pe Liliana, povestind un pic din experienta mea privind depistarea cheilapalatoschizisului in timpul sarcinii. S-a intamplat la prima ecografie morfologica, iar doctorita (renumita de altfel) si la care fusesem si in timpul primei sarcini fara probleme, avand mare incredere in capacitatea ei profesionala, s-a purtat extrem de urat in momentul in care a observat defectul copilului. A inceput efectiv sa urle la mine si la sotzul meu: "n-ati mai facut nici o ecografie pana acum? la ce doctor? cand? unde?" asta in conditiile in care facusem mai multe ecografii decat ar fi fost necesare si nimeni nu observase nimic. A continuat sa urle fara sa ne explice macar despre ce este vorba, auzeam doar chestii de genul: "nu-i vad cerebelul.... nu se vede rinichiul stang etc" si totul a culminat cu "mi-ati stricat ziua cu copilul dvs". In final, dupa ce m-a mai pus sa beau niste apa, a vazut si restul organelor fara probleme si s-a mai calmat. Dar va spun ca am ramas cu traume pana la nastere, cand mi s-a confirmat ca fetitza nu are nimic altceva decat acest defect maxilo-facial. si pana la nastere am mai facut cel putin 3 ecografii morfologice, la alti doctori care s-au purtat extraordinar in comparatie cu dna dr.
Nu stiu cat am fost de coerenta, dar as vrea sa subliniez ca unii doctori chiar nu au nici un fel de respect si compasiune pentru pacienti, mai ales cand le ofera vesti proaste.

In alta ordine de idei, daca aveti nevoie de informatii si impresii legate de cum a decurs prima noastra operatie la Budimex, va stau la dispozitie.

salutari tuturor,

Amalia, mami de Ioana (8 decembrie 2005) si Cristiana (30 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana26 spune:

ami,din fericire eu am parte de o dr ecografist si un ginecolog ff de treaba si profesionisti,insa dr de la fundeni,desi m-a distrus la momentul acela cu "zapacelile"ei legate de pb lui bebe,m-a ajutat sa descopar cauza pierderii sarcinilor si sa ajung sa pastrez aceasta sarcina mult asteptata...mi-au cam trecut gandurile rele,insa maine voi merge din nou la eco si cine stie ce ma mai apuca,iar dupa nastere nu stiu cum voi fi...sper sa-mi pastrez "mintile",ca sunt destul de afectata...
de nastere in sine nici nu-mi mai e teama...
vroiam sa te intreb:la fetita ta s-a vazut si la palat inca de la eco din timpul sarcinii?

cellia si roxa,nu prea realizez eu prin ce treceti voi cu adevarat in asteptarea operatiei,insa o sa ma rog si eu pt voi!

cellia,eu am incercat sa-ti trimit de 2 ori mesaj pe privat,insa n-am reusit...vroiam sa te intreb cam cum merg treburile pe la nastere si daca vrei sa-mi spui si mie legat de "tarife"p-acolo(pe privat)...mai ales la dl dr,k la restul am mai citit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu_claudia spune:

buna dimineata ! scuze ptr absenta dar sincer de cand ne-am mutat nu mai reusesc sa termin treaba ca deh sunt 3 camere plus baie hol si bucatarie si eu cum sunt disperata dupa curetenie simt mereu ca nu mai termin.
noutati despre noi:
ne0au iesit 2 masele sus si momentan una jos;
de alaltaseara face febra 39,5 si am mers la medic si ne-a zis ca nu are rosu in gat plamanii se aud bine si probabil ca ii erup mai multi dinti sau masele odata si de aia face febra asa de mare.cu ocazia asta am rugat asistenta sa tine fata si am vazut si eu omuletul claudiei si sunt super fericita ca am vazut si eu ce are facut in gat de la ultima operatie.
noi ne-am programat sa venim saptamana viitoare la bucuresti(ceci fii pe faza cu tel ca ai sa zici ca am venit la buc si pe la tine nu am trecut :P)sa vedem cand programam urmatoarea operatie sa scapam si noi ca nu cred ca mai stau inca un an acasa ca astia mi-au taiat din indemnizatie si daca se adevereste ca de la 1 ianuarie scoate indemnizatia de tot ce mai fac atunci?!
in rest despre noi ce sa zic mai toate consoanele le pronunta cu c tata=caca,pa-pa= ca-ca,bau=cau,mama=mama,mami=mami,tati=cachi,ham=ham,da=da,coca=coca(bebe)numara dar nu zice decat una-doua-trei dar nu se intelege decat una,chei=chei,tetea=tata,si in rest chi che ghe ghi,cla,etc ca nu imi mai vin in minte.
de mers merge bine in picioare acum merge si afara pe jos ne jucam cu pisici si catei ca stie unde sunt si ma duce acolo.e o fetita harnica ma ajuta la curetenie sterge mobila cu servetelele ei umede,isi duce sandalutele le locul lor,ii duce diverse obiecte lui tati daca ii spun, ma intelege stie sa se aseze hopa pe fotoliu cu castronelul de mancare si papa si se uita la desene si rade.
o problema e la noi cu mancatul ea nu mai accepta nimic la lingurita vrea sa manance numai bucatele de legume carne,peste,fructe,pufuleti,biscuiti,banana o cojesc si o mananca singura ,am invatat sa bem cu canita de la primii pasi,nu mai dormim leganate adoarme langa mine in pat si o mut la ea in patut.
sunt multe de zis dar v-am facut un sumar .
sper ca toate sunteti bine si va bucureti de copii vostrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu_claudia spune:

am uitat sa va zic de bebelusul acela al prietenilor mei au plecat la iasi si au facut analizele copilului a iesoit ca este baiat si are hispadias si are outele fixate in abdomen insa partea cea mai neagra a situatiei este ca copilul a facut pneumonie si numai aparatele il mai tin in viata si l-au botezet la capela spitalului ca medicii nu ii mai da nici o sansa ca e foarte mic abia ce are 2 kg si normal zilele astea trebuia sa se nasca, dar el s-a nascut in mai la un 1kg si nici plamanii nu ii sunt suficienti de dezvolati. e cumplit parca exista ceva pe lumea asta care ne afecteaza asa de tare.
fina mea a pierdut sarcina acum cateva luni ca nu se mai dezvolta copilul la 12 saptamani, cumatra de mot a fetei a pierdut si ea saptamana trecuta sarcina ca nu ii mai batea inima copilului si a facut hemoragie inca se nasc copii cu malformatii si probleme offffffff e de neinchipuit cate se intampla si mai ales in grupurile noastre de prieteni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu_claudia spune:

nu vine nimeni la cafea in dimineata asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa82 spune:

Neatza!Hai bre k beau yo cafeaua cu tine...dar numai dak imi dai si frisca:)))))))
Imi pare pt prietenii tai:((((of Doamne...
Cand mergi la Buc iubita?Deja te-a programat?La dn-a Bratu nu?
Ce ma bucur pt bebelina ta...deci vb bine,...papushik mik...inseamna k nu avem cum sa ne c=vedem...noi abia sapt viitoare tre sa sunam:(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Juke spune:

neatza fetelor!

eu stau cu voi la cafea, dar nu beau ca inca mai hranim bb cu lapte matern.

am si eu o intrebare: cum se face programarea la d-na dr bratu? eu am un numar de tel dat de ceci si nu stiu cum ar trebui sa facem. cam cu cat timp inainte ar trebui sa ma programez? sotul meu lucreaza si eu nu pot veni singura cu bb la buc, asa ca tre sa isi ia concediu.

e adevarat ca pt palatoschizis la bucuresti se fac 2 operatii? din ce am inteles la timisoara se face o singura operatie.
multila toate!

Mihaela, mami de Razvan-Andrei (9.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu_claudia spune:

juke nu-i o regula cu 2 operatii au fost cazuri si la timisoara cand s-a facut tot din 2 interventii conteaza mai mult cat de grava e situatia la fiecare copil in parte de ex fata mea a avut despicatura din palatul tare de sub fosele nazale ca i se vedeau pana in gat nu avea nimic acolo nici omulet nimik se vedea esofagul direct.
asa ca nu cred ca e o regula .
iar de vb cu d-na doctor nu am vorbit inca dar in principiu pot suna azi si sa merg maine la control asa stiu ca am facut si inainte de operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Simona, felicitari! Are destule cuvinte in repertoriu pitica ta. Imi pare nespus de rau pentru puiul prietenilor tai.Poate totusi o sa fie bine, au mai fost cazuri cand s-a spus ca nu mai are nici o sansa la viata copilul, si totusi a supravietuit.Am o ruda care a nascut un baietel de 700 de grame, era cat mana, si acum este ditamai baiatul, frumos si destept.
Mihaela noi am operat la Timisoara, si inainte de operatie, domnul profesor ne-a spus ca nu se poate pronunta cu inchiderea totala a palatului, asta vede doar pe masa de operatie.Depinde de cat material este, cat de larga este fisura.Noua dupa interventie ne-au spus ca nu erau siguri ca pot inchide tot, dar din fericire au reusit.Chiar am intrebat daca au avut cazuri care au necesitat doua interventii, si raspunsul a fost afirmativ.
Amalia, nu-mi vine a crede ce spui...ingrozitor, nu i-ai zis nimic?(eu sunt cu gura mare, nu ma pot abtine).I-ai mai platit ceva?Cum adica, "mi-ati stricat ziua cu copilul vostru!".Idioata!!!Acum sa va duceti cu "copilul vostru" sa-i aratati tampitei ce minune de copil aveti!Pe bune, eu era cat pe aci sa o bat pe liftiera de la maternitate.Nu am povestit la nimeni...tot venea sa il vada pe Radu, si facea tot felul de afirmatii.Sa nu il las acolo ca se repara, ca a nascut o inginera un copil cu palatoschizis(ea folosind denumirea populara) si ca nu vroia sa-l ia acasa.Eu ii vorbeam bebelului meu tot timpul cand mergeam la el, printre vorbe, ii spuneam ca este frumos.Eii, si se nimeri doama lifiera acolo si-mi zise...asa zicea una de fi-sa ca este frumoasa si saraca fata era " mongoloida".Asa ca am poftit-o frumusel afara, si daca zicea ceva chiar o bateam!!!Ce ma-sa cauta acolo liftiera, care ia contact cu o gramada de persoane!
Cecilia, mie imi plac la nebunie copiii, mai ales ca nasa mea are fetite, are doua fetite scumpe rau, dar a fost greu cu patru...unul mai nazdravan decat altul.Astia mari au facut show la piscina, isi puneau scaune de plastic si sareau de pe ele in apa.Ce sa spun, mie imi place sa primesc vizite, dar prea lung sejurul la fetele mele...patru zile, m-am cam saturat.
Noi maine avem petrecere, micuta nasei face un an.Si cum se cuvine, conform traditiei, taiem turta.
Ma duc sa vaz daca a adormit nazdra, sa ma apuc si eu de treaba.

Mergi la inceput