Alaptez, dar bebe ia prost in greutate

Alaptez, dar bebe ia prost in greutate | Autor: Nik0le

Link direct la acest mesaj



Sunt mamica pentru a doua oara, fetita cea mica are acum 3 luni. O alaptez exclusiv, dar ia foarte prost in greutate: prima luna a luat 500 gr, a doua 700 gr, iar luna asta abia 450 gr. Stiu ca trebuie sa ia minim 500 gr pe luna ca sa fie considerata ok. Nu inteleg de ce fetita mea nu creste mai bine, nu pare sa sufere de foame, noaptea doarme si 6 ore legate. Este prima oara cand ma confrunt cu asa ceva, pe cea mare am alaptat-o pana la 1 an si 10 luni, iar cand era bebe a luat cate 1 kg pe luna in primele 3 luni in aceleasi conditii cu sora sa (adica alaptata exclusiv). Va rog sa ma ajutati cu un sfat, familia face presiuni sa-i introduc completare cu lapte praf si nu stiu daca asa e cel mai bine.

Nico de Isabela (2007) si Irina (01.02.2010)


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Sicer nu cred ca 50 de gr. sa fie o problema.Sfatul meu este sa continui sa o alaptezi daca ei ii merge bine si sunteti feicite amandoua.
Io zic sa continui sa vezi ca luna viitoare o sa fie bine.Nu ceda insistentelor familiei caci o mama stie/simte cel mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Si eu zic la fel. Ai mei (cei mari) au crescut tot asa prost in greutate si nu dadeau deloc semne ca nu le-ar ajunge sanul. Am continuat sa le dau sa suga fara completare si pana la urma bine am facut. Si acum sunt destul de slabuti (mai ales baiatul el a fost si este dezastru la capitolul greutate) si nemancaciosi.
Nu toti copii pun un kil pe luna. Trebuie sa fie si cei care iau putin ingreutate sa rezulte mediile din tabele.


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Eu te incurajez spunandu-ti ca a luat normal in greutate. Alapteaza cu incredere in continuare!

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Trateaza problemele stresante cum ar face-o un caine. Daca nu poti sa le mananci sau sa te joci cu ele, fa pipi pe ele si mergi mai departe!" (autor necunoscut; sursa: mail :D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

cu cat s-a nascut?

si ca sa te linistesc, pur si simplu asa sunt unii copilasi, si fata mea lua putin de tot in greutate, iar baiatul mult.
dar si el dupa 4 luni a scazut drastic ritmul.

daca o simti multumita, lasa grijile. Niciun bebe nu doarme 6 ore flamand....



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

doxinu, DianaR, Nicoleta, Sabina, va multumesc mult pentru raspunsuri, m-ati mai incurajat nitel! Sabina, bebelina s-a nascut cu 2,800 kg si asa se face ca la 3 luni nu are nici macar 4,5 kg... mi se pare foarte micuta si usoara pentru varsta ei, unii copii se nasc cu 4 kg, iar ea... In rest e vioaie, vesela, nu pare sa sufere de ceva, asa o fi felul ei. Problema e ca noi avem si alergii in familie si vreau sa o alaptez cat mai mult sa o protejez cat mai bine, cum am facut si cu sora ei si stiu ca a-i da completare cu lapte praf e cam inceputul sfarsitului... O sa fac eforturi sa ma tin tare pe pozitie, sper sa-mi si iasa. Va multumesc mult inca o data!

Nico de Isabela (2007) si Irina (01.02.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si fetiota mea s-a nascut cu 2.7...a scazut la 2.5...era asa mititica la 3 luni, vorba ta, ca un nou nascut mare;)

mergi pe alaptat exclusiv, ca n-are sens sa ii bagi LP, nu cumva s-a lungit foarte mult?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Ba da, mi se pare lunguta, abia o mai incap body-urile pentru 3 luni... E lunga si slaba, are niste picioare subtiri... nici urma de pulpite dolofane, cum avea sora ei. Multumesc mult pentru incurajari, n-o sa-i dau lapte praf prea curand.

Nico de Isabela (2007) si Irina (01.02.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

A mea, alaptata, era foarte dolofana si tot nu lua bine in greutate peste 4 luni.
Poate acum la 3 luni a fost cantarita dupa un kk mai consistent, sau inaintea mesei, si de aici pot fi diferente de 50-100 grame. Eu zic sa lasi cantarul deoparte, din moment ce poate dormi 6 ore, intre mese pare multumita de soarta ei, de crescut creste bine, eu zic ca n-are sens sa bagi lapte praf si alte porcarii pana la 6 luni.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

intrebare : i-ai facut recent vreun vaccin ?(nu mai tin minte schema de vaccinare, parca la 2 luni se face unul ?!?)

de ce spun asta, pentru ca o parte dintre mamici au observat scaderea apetitului copilasului in urma acestui vaccin, dar pe urma copilasii au recuperat

si eu zic tot ca fetele : mergi pe alaptare exclusiva, eventual imbogateste-ti tu putin dieta, dar nu cu alimente care ar putea sa-i produca colici si/sau alergii fetitei

mult sanatate !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Buna,

Nu te da batuta, fetita ta creste foarte bine, ai incredere in tine si in fortele tale! Se considera ca in primele 3 luni sunt ok 450 de grame la un copil alaptat la san. Cred ca in timp va recupera cresterea.

Daca totsui instinctul iti spune ca trebuie sa verifici mai multe lucruri si ca ceva poate sa nu mearga bine, sunt multe chestii de analizat. De exemplu daca fata s-a nascut cu greutate mare e normal sa nu creasca atat de spectaculos.

De asemenea, ar fi bine sa revizuiesti pozitia copilului la san, nu intotdeauna sug eficient (da, stiu ca ai o vasta experienta in domeniu dar un double check niciodata nu strica). De asemenea, daca adoarme la san, ai putea incerca sa o pui la san si canddoarme; daca nu e somnul ala profund ai sansa sa mai prinda sanul o data...

Daca nu a scris nimeni pana acum, voi reveni cu un link cu grafice de crestere pentru copiii alaptati.

Citat:
citat din mesajul lui Nik0le



Sunt mamica pentru a doua oara, fetita cea mica are acum 3 luni. O alaptez exclusiv, dar ia foarte prost in greutate: prima luna a luat 500 gr, a doua 700 gr, iar luna asta abia 450 gr. Stiu ca trebuie sa ia minim 500 gr pe luna ca sa fie considerata ok. Nu inteleg de ce fetita mea nu creste mai bine, nu pare sa sufere de foame, noaptea doarme si 6 ore legate. Este prima oara cand ma confrunt cu asa ceva, pe cea mare am alaptat-o pana la 1 an si 10 luni, iar cand era bebe a luat cate 1 kg pe luna in primele 3 luni in aceleasi conditii cu sora sa (adica alaptata exclusiv). Va rog sa ma ajutati cu un sfat, familia face presiuni sa-i introduc completare cu lapte praf si nu stiu daca asa e cel mai bine.

Nico de Isabela (2007) si Irina (01.02.2010)





Mergi la inceput