Alaptez, dar bebe ia prost in greutate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Hm... din proprie experienta: ca sa manance mai bine l-am pus pe Matei la san in somn. Si apoi nu a mai vrut decat asa, adormit. Si de la 3 luni la 1 an a vrut sa suga 90% adormit (il culcam si apoi la san :( ). A fost chinul si provocarea vietii mele de mama, dar nu va recomand! Copilul trebuie sa fie "constient" cand suge (mai putin noaptea).

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Trateaza problemele stresante cum ar face-o un caine. Daca nu poti sa le mananci sau sa te joci cu ele, fa pipi pe ele si mergi mai departe!" (autor necunoscut; sursa: mail :D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybehappy spune:

Buna Nico!
Eu am doi copii si la fetita cea mare (acum are 13 ani )ea a avut probleme digestive(facea scaune moi )si ,,doctorita'' primul lucru pe care mi-a zis sa-l fac a fost sa intrerup alaptatul (la 6 luni..)si regret si acum. La baiat nu m-am lasat la fel de usor si il alaptez si acum (are 2 ani si 1 luna) si voi continua atata cat simt ca este ok, nicio zi mai mult.
Parerea mea este ca daca este totul ok si tu ai un feeling ca este bine sa-ti urmezi intuitia si instinctul si apoi sa apleci urechea la ce spun ceilalti.
Mult succes la alaptat usor si fara piedici !

Mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Nicoleta, imi pare rau ca ai avut o experienta atat de rea cu alaptatul. Eu spuneam doar ca, in cazul grevei de san, dar si cand mama are impresia ca puiul a luat foarte putin in greutate, poate incerca sa alapteze mai des, inclusiv in soomn, ceea ce in sine nu e un lucru rau. Multe femei fac asta (cel putin eu cunosc un numar oarecare) si copiii nu s-au invatat sa suga doar in somn. Acum, na, fiecare pui e diferuit. Noi ca mmamici ne adaptam din mers .

Spuneam ca revin cu graficele pentru copiii alaptati. Iata ceva aici: http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html si aici sunt chiar graficele alea cu percentile. Situl asta e foarte complet asa ca ia-ti bebelina la san si citeste in timp ce-o alaptezi (si) aici:

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth. /growthcharts.html

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/index.html.

Cand am postat prima data nu apucasem ca citesc ce s-a scris dupa prima postare, asa ca nu stiam ca fetita ta era la fel de usoara ca ANda la nastere :). In conditiile astea chiar nu e asa de mica, nu toti oamenii sunt niste uriasi.

O, si sa nu uit, incearca sa faci o cura cu spirulina, e foarte bogata in proteine si minerale si, pe langa faptul ca e un antidepresiv natural excelent, se spune ca imbunatteste calitatea laptelui. Personal cred ca laptele este oricum bogat in nutrienti indiferent de ce-ar manca mama, dar e drept ca algele sunt bogate in proteine si rau n-au ce sa-ti faca. Incearca sa consumi si mai multe alimente bogate in proteine. Eu una am simtit o nevoie teribila de carne in primele luni si nevoia asta revine periodic - posibil e legata de puseele de crestere ale fie-mi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Copiii sunt foarte diferiti unul de celalalt. Poate fetitza ta seamana cu careva mai slab, inalt si slab, din familie? Baiatul meu a luat un kg in prima luna (ok) dupa care a inceput sa ia foarte putin in fiecare luna. Si nici un pediatru nu mi-a recomandat sa ii dau lapte praf. San am avut din plin. Ca dupa ce termina de supt daca strangeam de sfarc iesea usor in continuare lapte (de la un singur san ca nu apucam niciodata sa il pun la al doilea). In continuare el este acum foarte slab pentru varsta lui dar inalt. Pur si simplu asta e conformatia lui. Si eu si taticul lui am fost niste scheletzei cand eram mici. Si el e si foarte scarnav la mancare. Abia abia face 10 kg acum la un an jumatate. Iti recomand cu caldura alaptatul exclusiv pana la 6 luni. iar rudele... nici nu ar avea altceva ce sa zica... e in mentalitatea populara sa gandeasca asa...
sper ca al doilea beb al meu sa fie mai mancacios.. nu ca mi-ar placea copiii dolofani, ca nu imi plac, dar ca sa ma chinui mai putin cu diversificarea si cu meniul de zi cu zi

Mami de (28.10.2008) si bb2 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Si eu sunt cam in aceeasi situatie...nici nu mai stiu ce sa fac..
Fetitza mea are acum 6 saptamani implinite, am intrat intr-a 7-a si ia prost in greutate.S-a nascut cu 2800 de g, am venit acasa cu 2550.In primele 3 saptamani deabea a ajuns din nou la 2800.Avem o prietena pediatra care a venit , a vazut-o,a facut graficul si eram sub grafic, practic a declarat falimentul cresterii.Ne-a recomandat alimentatie mixta, cu 15 min un san, 15 altul si restul completare.Am facut ce a spus ,e drept ca in saptamana 4 a luat 450 de grame, dar in 5 a luat 150 de grame si in 6 200 de grame.Nu prea ne descurcam bine nici cu alimentatia mixta, resuza biberonul de multe ori, sau nu mananca decat putin, nu reusim sa ne intram intr-un ritm anume, plange mult .
Recunosc ca eu sunt proalaptare , a fost un shoc pentru mine ca a trebuit sa-i dau formula , dar am fost de acord ca s-o urnesc din loc, cum se zice, dar in ultima vreme, mai ales noaptea i-am dat numai san.Am foarte mult lapte si toata zIia stau cu pompa de gat.La inceput am mai pus la congelator, am aruncat o gramada, acuma daca il scot proaspat il pun in biberon si i-l dau ca si completare.
Nu stiu ce sa fac...sa merg sa consult un doctor cu mai multa experienta? O fi bolnava de nici acum nu suge bine si nu ia in greutate?practic in prima luna a luat 700 de grame, dar cu formula in ultima saptamana, iar acum la jumatatea lunii a doua a luat 350 de grame.
Nu mananca si ea ca un copil " normal" , adica sa o pun la san si sa manance calma...nu, mananca o vreme, apoi incepe sa planga, se agita, se frichineste, o las sa se linisteasca pe umar, o eructez daca reusesc, apoi o luam de la capat. Apoi trecem la biberon, cu laptele meu sau formula, si aici face la fel.De fiecare data face pe ea, o schimb ca nu se suporta murdara, se screme si se intrerupe din supt, practic cu toate intreruperile astea mesele dureaza mult de tot.Practic mananca in etape , nu cursiv.
La inceput a avut icter destul de pronuntat, sugea prost din cauza ca era somnolenta, ne-am chinuit cu proba suptului la inceput, am zis ca asa e la inceput , mai greu, acum nu mai pricep ce are de mananca putin.
E drept ca are si colici, mai ales seara, dar fac tot ce pot si in privinta lor.
Sunt tare ingrijorata si derutata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Delia, daca ai mult lapte incearca pozitia de care ziceau fetele mai sus, tu culcata la 45 de grade pe perne si bebe peste tine pe burtica, poate ii vine mult lapte cu putere si inghite mult aer. Evita pe cat poti biberonul. Daca vrei sa-i dai completare cu laptic muls de preferat da-i cu lingurita (un chin la inceput dar functioneaza), canuta cu cioc, seringa etc. Poate a avut un start prost datorita icterului. In ultimele saptamani a luat f bine (150, 200 de grame e f bine, trebuie sa ia un minim de 500 de grame pe luna). Fa o saptamana proba. Da-i doar san, de cate ori doreste. Si vezi dupa o saptamana cat a luat. A luat 130-150 grame? Minunat, e f bine, asta ii e felul.
Ai rezolvat cu durerea de mameloane? Atentie si la pozitionarea corecta la san!
Succes!


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Delia, nu stiu cum sa te ajut, stiu doar ca la fetita mea am dat ceva supliment catre 3 luni - si era foarte suparata, nu reusea sa prinda biberonul/sanul cand faceam slalom cu ele.
Ana mea a mancat tot in etape, practic 5 luni am fost cu ea in brate si la san toata ziua si noaptea, apoi a inceput sa isi schimbe programul de dormit, abia acum, dupa 1 an si 9 luni, a invatat sa doarma cum trebuie. Si suge si acum la aproape 2 ani, cu foarte mult drag.
Insa cand mi-a crescut prost - in primele 5-6 saptamani - am vazut ca nu e dezhidratata, ca doarme si cam atat.. apoi, de la 2 luni incolo a crescut putin mai mult pe luna decat media din carti. Acum e lunguta si subtire dar nu e slaba, are bucutze - talia e foarte subtirica (cum am fost si eu odata..)

Daca ai asa bine lapte, vezi la limbuta daca nu are pielicica aia prea scurta- si o impiedica sa prinda bine sanul.
Oricum, daca e sa-i dai cu bibe, mai bine laptele tau decat praf..

Din cate stiam eu si la bebei le trebuie o vreme sa prinda tehnica suptului - a mea pe la 3 luni a devenit priceputa

Bafta mare!

www.la-taclale.ro" target="_blank">Oana, mami de Ana Maria (intr-o zi de 13... 13 iunie 2008) si Paul-Victor (ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Diana, mersi de sfaturi, da, am incercat de cateva zile si alaptatul in pozitia de care zici.Tot de la dr. Culcer am invatat-o, am un CD cu filmuletze si cursuri. Dar si in pozitia aia se agita si plange.
Cel mai bine suge, cum spunea cineva mai sus, cand e aproape adormita .
Cu siringa si linguritza am incercat atunci cand am avut probleme cu sanii, cum bine ti-ai adus aminte ( insa nu cu mameloanele , ci cu areolele, s-a dovedit ca am facut dermatita de contact si nu am putut sa o alaptez o zi jumate). Insa a fost imposibil sa o hranesc asa.I-am dat vreo 2 mese, insa pe termen lung n-a tinut, ii era foame si se enerva si plangea si mai tare.Atunci manca putini mililitri acuma chiar nu vad cum as putea sa-i dau asa 90 de ml , de exemplu.Si asa mesele sunt destul de chinuitoare.
Asta am zis si eu intr-un moment de enervare: gata cu biberonul si cu formula, am depasit perioada de icter, am depasit perioada in care nu stia sa suga, acuma sa-i dau san cat cuprinde . Numai ca ma tem sa nu stagneze sau mai rau sa scada si sa pierdem si ce am castigat pana acum cu chiu cu vai.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Gabi K, CorinaDani, marybehappy, alinushca, delsim, multumesc pentru raspunsuri!

300, multumesc mult pentru graficele de crestere, ma ajuta sa am un argument negru pe alb!

CorinaDani, da, dupa vaccinul de 2 luni a luat 90 gr/sapt, dar la 2 saptamani dupa el iar a avut o saptamana proasta, cu numai 50 gr, din cauze necunoscute...

delsim, mult succes iti doresc!

Nico de Isabela (2007) si Irina (01.02.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

DElsim, nu cumva refuza sa suga la un moment dat din cauza durerii? Daca are un reflux gastro-esofagian mai sever, e posibil sa aiba dureri de burtica si la supt. Noi asta am depistat candva dupa 2 luni. Al meu luase bine in greutate 2 luni, apoi a inceput cu circul: supt cu urlete, refuza sa suga si urla mereu.Evident ca a luat putin in greutate, de vreme ce nu sugea cum trebuie. Regurgita enorm.
Incearca dupa ce incepe sa refuze sanul sa faci o pauza, o tii o vreme ridicata pe umarul tau si dupa cateva minte ii mai dai sa suga, in asa fel te asiguri ca a supt cat trebuia. POti sa faci figura asta de cateva ori la o repriza de supt.

Mergi la inceput