Bebelusa de 9 luni nu doarme noaptea

Bebelusa de 9 luni nu doarme noaptea | Autor: carmensimo

Link direct la acest mesaj

Salut,

Am o bebelusa de 9 luni care de 2 saptamani nu mai doarme noaptea. A avut cateva probleme cu mucisorii si in primele zile n-a dormit dar acum si-a format programul asa si nu mai doarme. Ii fac baita, masaj, Calma baby ( incepand din seara asta) si dupa 2-3 ore se trezeste, adica ora 12-1 si sta treaza pana la 4-5 dimineata. Nu plange, doar se joaca. Nu o pot lasa in patut ca plange, nu vrea sa adoarma la san, nici pe picioare, vrea doar sa se joace. Dati-mi, va rog o idee ce sa-i fac. Inca nu i-au aparut dintisorii dar nu plange in sensul asta...E posibil sa stea treaza totusi din cauza lor?

Multumesc:).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Nu stiu cat te ajuta. Am o amica, baietelul ei face asta frecvent, inca si acum, la 1 ani si jumatate. Se trezeste si vrea sa se joace. Insa la ei cel mai probabil s-a intamplat fiindca mama a inceput serviciul foarte devreme, copilul nu are timp sa se joace cu ea si...

Daca o scoti la aer seara, daca aerisesti bine camera (aerul curat face somnul mai profund...), daca ai grija sa se joace mai mult decat de obicei ziua... oare nu ar dormi mai bine? Muulta rabdare iti doresc. Sigur se va rezolva!

------------------------------------
A venit primavara! A plecat primavara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

daca cumva o lasi sa doarma de dupa-masa, taie-i somnul ala.

mona, lia (24.04.2004) si maya (28.10.2005)

"De Aprilie"

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60893" target="_blank">ASA S-A NASCUT MAYA www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">ASA S-A NASCUT LIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Daca nu e maraita si nu plange, nu saliveaza abundent, nu-si roade manutele nu e de la dinti.Cate ore doarme ziua?Poate si-a inversat ciclul zi noapte.Nu ii vorbi decat strictul necesar noaptea,nu aprinde lumina.Spune i ca e noapte,toata lumea face nani,canta i un cantecel incet de tot.E ok ca stie sa si ocupe timpul,incet incet invata sa adoarma singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensimo spune:

Multumesc pentru sfaturi:).

Nu, nu mi-am inceput inca serviciul si nici nu am de gand prea curand avand in vedere situatia din tara .
Cred ca si-a inversat ciclul noapte zi. Azi-noapte a adormit la 5 si s-a trezit la 7, apoi la 9 si intr-un final la 12 cand m-am hotarat sa o iau din pat si sa incerc sa-i dau sa pape. A papat putin, asa cum face cand e obosita, si acum maraie ca ii e somn, evident. O sa incerc s-o tin cat mai mult treaza azi, poate ne reuseste somnul de noapte. De obicei cand se trezeste noapte nu ii aprind lumina si nici nu vorbesc cu ea. Avem o lampa mica, mica, jos, langa pat si nu se vede mare lucru; ii dau sa suga dar daca are chef de joaca, dupa ce mananca, se ridica in fundulet si nu o mai pot pune la loc. Asta face de la 5-6 luni, doar ca pana acum 2 saptamani joaca dura o ora, doua si la 1-2 eram la somn inapoi...Acum s-a prelungit joaca:(.
Va tin la curent si multumesc inca o data .
P.S.: Stie cineva, daca nu doarme suficient care sunt repercursiunile, cum ii afecteaza psihic sau pentru mai tarziu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Daca doarme mai putin cateva zile nu se intampla nimic.
Doarme ziua prea mult asa ca trebuie sa aiba ziua reprizele de somn mai rare si mai scurte (2 reprize a cate 2-3 ore maxim, din 14-15 ore de somn 10 sa le doarma noaptea).

Zice asa:
"1 saptamana: 16 ore si 1/2, incluzand 4 perioade de somn peste zi;
1 luna: 15 ore si 1/2, incluzand 3 perioade de somn peste zi;
3 luni: 15 ore, incluzand 3 perioade de somn peste zi;
6 luni: 14 ore si 1/4, incluzand 2 perioade de somn peste zi;
9 luni: 14 ore, incluzand 2 perioade de somn peste zi;
12 luni: 13 ore si 3/4, incluzand 2 perioade de somn peste zi;
18 luni: 13 ore si 1/2, incluzand 1 perioada de somn peste zi;
2 ani: 13 ore, incluzand 1 perioada de somn peste zi;
3 ani: 12 ore, incluzand 1 perioada de somn peste zi;
4 ani: 11 ore si 1/2, fara somn peste zi;
de la 5 la 9 ani: 10-11 ore, fara somn peste zi;
de la 10 la 15 ani: 9-10 ore, fara somn peste zi.

Alte surse sugereaza urmatoarele limite de somn pentru copii:
pana la 1 luna: 20-23 de ore/zi;
la 1 luna: 18-20 de ore/zi;
la 4 luni: 16-18 ore/zi;
la 8 luni: 14-16 ore/zi;
la un an: 13-15 ore/zi:
la 3 ani: 11 ore/zi."


Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda_lili spune:

Nu o mai trezi tu sai dai sa pape laso sa te trezeasca ea singura daca ai este foame,iar daca ai posibilitatea sa mergi la tara o saptam,ana cu ea poate acolo fiind aer curat si tare se dezobisnuieste de a se trezi noaptea . Eu cand lam dus pe baietelul meu prima data la tara dormea ziua de numi venea sa cred ca cdoarme asa mult ma gandeam ca are cava . Dar el dormea ca era aerul tare si curat nu ca asta din oras poluat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

Parerea mea este ca ei vor dormi cat au nevoie. Fetita mea nu a dormit niciodata numarul de ore recomandate, nu doarme fara sa se trezeasca noaptea nici acum, la aproape 3 ani. Tot asa, statea treaza ore in sir, nu plangea.
Sfaturile date de Nicoleta sunt bune dar nu se pot aplica tuturor. Eu o scoteam afara pe orice vreme, ne jucam tot timpul caci am stat cu ea 2 ani, temperatura la dormit 19-20 de grade deci asa cum trebuie, asta e copilul si gata.

Poate ca vrea sa renunte la un somn de zi, incearca sa vezi ce semnale iti transmite.
Sunt copii care dorm mai putin asa cum sunt si adulti care se multumesc cu 6h de somn pe noapte in timp ce altii au nevoie de 8h.

Multa rabdare. Niciun copil nu va reusi sa stea treaz o vesnicie daca pica de somn. Da, cred ca e posibil si sa se trezeasca si din cauza dintilor dar sa nu fie atat de "rau" incat sa planga. La noi a fost asa cu maselele, nu plangea, nu a facut febra dar se trezea non stop.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

Citat:
citat din mesajul lui adda_lili

Nu o mai trezi tu sai dai sa pape laso sa te trezeasca ea singura daca ai este foame,iar daca ai posibilitatea sa mergi la tara o saptam,ana cu ea poate acolo fiind aer curat si tare se dezobisnuieste de a se trezi noaptea . Eu cand lam dus pe baietelul meu prima data la tara dormea ziua de numi venea sa cred ca cdoarme asa mult ma gandeam ca are cava . Dar el dormea ca era aerul tare si curat nu ca asta din oras poluat.


copila mea de exemplu nu a dormit in carucior nici cand era bebe de cateva zile, nici la munte, afara deci nu cred ca exista reguli.

dar intr-adevar, copiii nu trebuie treziti ca sa manance.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensimo spune:

Nu, nu o trezesc eu sa-i dau sa pape... Dupa 2-3 ore de somn dupa baita, se trezeste si plange pana ma duc la ea( doarme singura la ea in camera). Ma duc, ii dau sa pape si dupa ce termina se ridica in fundulet si incepe sa se urce pe mine, pe marginea canapelei, sa traga de veioza...s.a.m.d. Inainte de astea 2 saptamani, facea la fel, adica dormea o ora, doua dupa baita dar dupa vreo 2 ore de joaca se culca la loc. Atunci a avut si zile cand doarmea doar 1-2 ore toata ziua si nu vedeam nici o schimbare seara. Am incercat cu mai putine ore de somn si tot nu merge. Am tot citit peste tot de cate ore are nevoie pentru a dormi dar nu e in fiecare zi pe ceas. Uneori doarme mai mult, uneori mai putin iar seara aceeasi poveste. Azi a dormit jumatate de ora de la 3 si acum la 5:30 dupa ce am fost in parc. O las o ora maxim si o trezesc... Sa vedem cum se comporta diseara. Sunt constienta ca va dura un pic mai mult, sper numai sa aiba un final fericit. Si eu si sotul suntem terminati de somn, si el se duce si la servici a doua zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Am citit undeva ca in cazul copiilor de 1 an, daca parintii vor sa ii culce undeva pe la 20-21, trebuie sa nu-i mai lase sa doarma dupa ora 15.
Fiica-mea care are acum 1 an a avut mereu in program baita la 18.30-19, apoi masaj, papa, sin si nani#537; in general la 20 doarme. Cind avea 9 luni avea ultimul somn de zi in asa fel incit la 17 era musai treaza. Somnurile ei de zi au fost mereu scurte, 30 de minute, spre disperarea mea. trezirea dimineata a fost mereu in jurul orei 7.
Nu doarme o noapte intreaga nici acum, decit din momentul in care o luam cu noi in pat.
Perioade de trezit si jucat noaptea a avut intii pe la 4 luni, apoi pe la 6, apoi si mai tirziu, dar mult mai rar. Dar niciodata nu am intrat in joaca ei noaptea, nu am aprins lumina, nu am scos jucarii, nu am vorbit cu ea, doar am leganat-o pe muzica (asa adoarme ea...) pina lua somn, chiar daca dura uneori si 2 ceasuri.



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput