Bebelusa de 9 luni nu doarme noaptea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmensimo spune:

Eu am auzit ca dupa ora 19:00 dar o sa incerc si asa. Seara cand se trezeste, nu o bag in seama. Se urca pe mine, se duce la veioza, se ridica in picioruse si nu sta culcata sau in brate la leganat de nici un fel...Singura chestie care pot sa o fac e sa o las sa se epuizeze din nou cu jucat, cu urcat si coborat si intr-un final sa adoarma. Acum doarme de la 9:30. Sa vedem cat o tine. Oricum maine dimineata o trezesc si mai devreme. O luam usor, usor si sper sa ajungem sa ne trezim la 8-9 si sa adormim pe la 8-9 :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Copilul meu, de 1 an jumate mereu "mi-a transmis" mesaje cand nu-i convenea ceva la program (masa, somn)
El pana la 1,5 luni avea doua somnuri pe zi a cate 1 ora jumate fiecare, unul la 9:30 (se trezea dimineata la 7:00) si unul la 15:00 si seara culcat la 21:00- 21:30 maxim

Acum o luna nu mai dormea noaptea, tot asa, se trezea pe la 2 -3 si incepea joaca, ne striga, se fia, se ridica in picioare si adormea tarziua, pe la 5-6 dimi cand eu eram deja mai mult decat epuizata
Asa ca..am scos un somn si incet incet si-a revenit, nu dintr-o data
Acum avem un somn pe zi la 12:00- 12:30 de doua ore, doua ore jumate (cateodata si o ora daca e galagie) si seara somn de la 20:30- 21:00, cina servita la 19:00 si la culcare neaparat lapticul sa-l linisteasca si o sticluta mica de ceai de tei+musetel (sunt calmante si f bune pt somn linistit)
Si somnul e dulce (in sfarsit) pana dimi la 5:30-6:00 cand se trezeste pt laptic si somn la loc pana la 7:30- 8:00. Mai este cand il iau in pat la noi, daca nu adoarme la el in patut...dar rar..de obicei intr-o jumate de ora adoarme singur la loc (in camera trebuie sa fie noapte noapte ca altfel e cucurigu si adio somn)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensimo spune:

Am avut si noi zile cand a dormit o ora adunat si uneori doar dimineata, cam cand eram plecati de acasa. Insa tot la fel a dormit seara...Acum 3 zile am avut parte de o surpriza, a dormit de la 12 pana la 8 dimineata. I-am stins lampa dupa multa vreme. M-am gandit ca asta a fost problema dar se pare ca nu...A doua seara a luat-o de la capat. Ce-i drept ultimele nopti a stat doar 1-2 ore treaza...
Am incercat cu ceai de musetel si ceai de tei si n-au avut efect. I-am luat si Calma baby si degeaba. Avea o veselie in seara asta de ma minuna...Ziua daca nu doarme cand vrea e tare morocanosenie. Voi cum ii linistiti si pacaliti sa nu doarma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Eu am incercat sa-i scot somnul de dupa masa,sau cel putin sa doarma maxim o ora.
A tinut minunea vreo 4 zile, sa se culce pe la 22-23, ca apoi sa revina la normal, adormea pe la 3-4 dimineata si somn de voie pana la 11-12 la amiaza.
A inceput sa doarma 10-11 ore legate de pe la 1,3ani, pana atunci se culca intre 3-5 dimineata pana la 12 cu vreo 2-3 treziri noaptea/dimineata.
Si acum la 1,10 luni tot tarziu se culca, pica rupt pe la 23-24 daca nu doarme dupa masa, mai are zile cand efectiv nu vrea sa doarma dupa masa.
Si vb aia, stam la munte, in fiecare zi e scos afara, camera aerisita, temperatura in camera nu trece de 18 grade, si tot degeaba.
Am observat ca daca ii las lampita aprinsa se foieste, face acrobatii, asa ca ii sting lampa si se potoleste si adoarme.
Asta e stilul lui, poate se reglementeaza mai tarziu.
Rabdare si pune in aplicare sfaturile primite, poate reusesti cumva.

Sanatate maxima!


www.flickr.com/photos/nati76/" target="_blank">Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Carmen, corecteaza-ma daca greseasc. Intr-un post anterior spuneai ca s-a culcat la 5, apoi a dormit pana la 12 cu treziri la 7 si 9. Asta inseamna un somn de 7 ore cu cateva treziri. Si seara am inteles ca a dormit cam de pe la 8 la 1 noaptea. Deci alte 5 ore de somn. Un total de 12 ore, rezonabil zic eu. Intre pranz cand ea se trezeste, pana la aproximativ ora 8, cand se culca, mai exista vreun somn?
E clar ca si la tine si la Nati e o problema de inversiune a programului la copil. Are orele de somn date peste cap si nu e ok. Aici nu stiu in ce masura siropelele gen Calma Baby, sau alte metode de linistire pot sa dea roade.
In ziua cand ea a adormit la 5, sa nu o mai lasi sa doarma la ora 7 ar fi fost cam drastic, dar la 9, ar fi trebuit sa nu o mai lasi sa doarma pana 12! Nu era nici o tragedie, daca mai treceau 3 ore de veghe si ar fi dormit apoi de la 12 la 3. Neaparat cu grija, schimba orele de somn din timpul zilei. In ce sens? Culc-o cand vezi ca e obosita, dar nu cum ai spus: s-a culcat la 5 dimineata, deci de frica sa nu pateasca copilul ceva de prea putin somn, o lasi sa doarma pana la 12! Cand se scoala la 9, n-o mai culca la loc, o lasi sa se joace, sa manance, o scoti afara si o culci mai tarziu. Chiar si seara, nu-i o mare tragedie daca atipeste pe la 8, o lasi sa doarma putin (pana intr-o ora) si apoi o trezesti pentru baie. Asa ar avea baita mai tarziu: 9, 10, joaca eventual pana la pregatirea baitei si dupa baita somn mai tarziu, sa nu se scoale in creierii noptii odihnita si gata de actiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmensimo spune:

Sincer sa va spun a avutun program atat de variat ca nu mai stiu ce rutina are. De fapt nu prea are niciuna decat ca nu se culca la 8-9 seara pana dimineata. Da, a dormit pana la 12 pentru ca se culcase tarziu. A avut si zile cand s-a trezit la 9-10, am papat, ne-am jucat si la 12 era deja in pat. Apoi mai doarme si pe la 3 si seara pe la 7. Uneori am lasat-o sa doarma la 7 alteori nu si nu am avut un rezultat diferit. Am observat totusi ceva bun in ultima perioada. Am inchis de tot veioza si e bezna la ea si cand a duc adoarme la loc. Asta se intampla cel mai des ( desi aseara cu lumina stinsa, cu tot, s-a ridicat in fundulet dupa ce e a papat:(((). Acum cateva zile am stat fara tv, fara lumina, poate, poate adoarme la 12 noaptea ( nu dormise de la 4-5). S-a fatzait si s-a jucat intre mine si taica-su de ziceai ca e dimineata, nu seara. Momentan ma mentin pe lumina stinsa si eventual fara somn seara. Sper sa reusim ceva. Ma bazez ca reusesc, mi-a reusit faza cu constipatia asa ca trebuie sa-mi iasa si asta:).

Mergi la inceput