GRADINITE PARTICULARE IN PLOIESTI

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SHELLY93 spune:

Maria,
Te-am inteles de la bun inceput. Nici vorba sa ma supar. De ce as face asta? Doar pentru ca vedem putin diferit lucrurile? E dreptul nostru.
Cunosc articoul respectiv. Imi dadeai expemplu o gradinita acreditata, unde ai citit (de la alte mamici) ce se intampla. Asta scoteam eu in evidenta. Atat. Nu eu puneam mare accent pe cantina proprie, (altcineva este)desi ma bucura . Copilul meu a mancat de la catering aproape 2 ani si stiu cum este. Este mult 13 lei pe zi , cum spui tu, 3 mese pe zi(mic dejun, pranz si gustare dupa-amiaza) si un fruct dupa micul dejun? Cum poti spune ca nu platesc decat materia prima? Copilul meu manaca mancare gatita, nu carne si legume nepreparate. Se tin probe din fiecare masa la frigider separat (pentru oricine doreste sa examineze, inclusiv SANEPID). Meniul nu contine doar ciorba. Au si deserturi preparate acolo(si evident si felul doi si desert la pranz). Cat despre ARACIP, cunosc foarte bine situatia. Scoti in evidenta faptul ca arhitectura era cea pe care pun eu baza.
Dar mi-e greu sa cred ca doar asta ai inteles din ce am scris eu.
Intamplator are legatura cu obiectul meu de activitate, dar nu din acest motiv am ales ca fetita mea sa se bucure de o dotare minunata. Spatiu foarte generos atat in interior cat si in curte, jucarii excelente, saltele de sarit, tobogane umflate, piscina vara, etc. Acestea sunt doar aspecte care m-au multumit in plus pe mine. Sigur ca este ok si la stat (si fara atatia bani). Doar ca eu una nu am vrut sa o duc intr-o grupa cu 30 de copii. Mie imi par suficienti 10-12. Eu iti doresc succes in alegerea pe care o vei face, indiferent care va fi aceasta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ebru spune:

cititoare19.May.10-11:38hs

Cadrul legal din Romania nu stabileste limitele in care se impune autorizarea de catre ARACIP a gradinitelor particulare.Sute de copii se inscriu anual in clasa intai, fara sa conteze ce gradinita au frecventat.Statul nu poate asigura locuri suficiente in gradinitele acreditate deci nu are cum sa oblige cetatenii romani sa caute doar gradinite avizate de ARACIP.In plus, avizarea de catre ARACIP este o munca de birou covarsitoare,costisitoare si care nu garanteaza cu nimic continuarea activitatii acelei gradinite.Daca nu mai vin copii, gradinita se inchide cu aviz cu tot.Statul nu o sustine cu nimic pentru ca este avizata. Adica tipic pentru romani,munca in zadar.
anonim19.May.10-11:54hs

Este foarte mult adevar in ceea ce ati spus aici.Nu conteaza ce gradinita frecventezi,atata timp cat serviciile sunt de calitate .Au exista gradinite cu 2 sedii si avizate care au ramas cu un singur sediu sau mai grav s-au inchis.De ce oare? Serviciile din gradinita isi spun cuvantul si nu o hartie data de ARACIP.Si pentru domnul care a scris articolul.....mai informati-va cand redactati un asa articol(dar asta este calitatea presei din Romania)si cu asta am incheiat.
acestea au fost si o parte din comentariile cititorilor acelui articol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vyktoria spune:

Lamurire:articolul cu pricina afost scris la comanda, ca si altul de prin 2008.De atunci situatia nu s-a rezolvat.Lista gradinitelor neautorizate din ploiesti este mai lunga, dovada ca cine a facut comanda era interesat doar de cele enumerate, bune sau rele.Nu aveti idee cati copii se inscriu anual la scoala din aceste gradinite neautorizate, si nimeni nu zice numic. Dovada ca pregatirea prescolara nu are nicio treaba cu autorizarea.Statul nu poate asigura locuri suficiente in gradintele acreditate asa ca nu va putea impune parintilor obligativitatea anului pregatitor la stat.In plus nu sustine cu nimic(dotari, material didactic, caiete speciale, plata chiriei).Daca nu mai au copii inscrisi,se inchid cu avizul in geam.ex.:Cinderella,Ursuletul,Fiona.
Intrebati la gradi daca au aviz de la sanepid, contract cu medic,cu firma de dezinfectie, cu spalatorie,daca au certtificat de conformitate pentru alimente,cereti sa vedeti avizul de libera practica al asistentelor, diplomele educatoarelor, daca sunt aducatoare sau absolvente de diferite facultati paralele.Cred ca asta cere si aracip-ul, doar ca pe ei nu-i mai intereseaza mai departe cum evolueaza coilul tau, daca isin iubeste "doamna"...
Cat despre plocoane, hai sa nu vedem lucrurile chiar asa...In fond faci cadouri cu diferite ocazii tuturor prietenilor,rudelor,colegilor,in ideea de a le arata ca te bucuri ca exista in viata ta.Marile prietenii se intretin cu mici atentii,si daca vrei sa dezvolti o relatie de prietenie cu cei din jurul copilului tau, le arati cat de mult ii apreciezi fie prin vorbe daca esti mai iscusit, fie prin flori sau cadouri.Bineinteles ca depinde cu cine ai de-a face, ca unii fac diferente intre "contribuabili",dar concurenta este neloiala.Eu asa vad lucrurile.
Adevarul e ca la gradi de stat, mai ales dupa ultimele renovari,ar fi alegerea ideala(autorizatie, cadre cu experienta)dar ce te faci cu cei 38-40 de copii in grupa,cu lipsa activitatilor extracuriculare, si a materialelor didactice...
Spunea cineva pe un forum ca ai mare nevoie de noroc atunci cand cauti o gradinita pentru copilul tau.Asa e, deci BAFTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria3 spune:

Sigur ca este foarte importanta calitatea alimentelor pe care le mananca cel mic, dar ma gandesc caasa cum unele firme de catering au soricei sau cine stie ca alte vietuitoare , tot asa se poate sa se intample si la o cantina.Eu spuneam ca sunt firme de catering care sunt super ok si crede-ma ca toate firmele de catering sau toate firmele ce prepara mancare au datoria de a tine probe in frigider, si de a avea termometru acolo . Asa cere Directia Sanitar Veterinara. Eu nu am spsu ca nu este importanta mancarea si sanatatea copilului, dar eu faceam referire la alta calitate a unei astfel de unitati de invatamant si ei nu au autorizatie MEC. Nu vorbesc de ACREDITARE ci de AUTORIZARE. Daca e ilegal , e ilegal! Si la umbra unei ilegalitati se ascund si altele...O gradinita care functioneaza fara avize nu raspunde in fata nimanui.MI se pare periculos ca cineva sa aiba libertatea de a face ce vrea, cum vrea, cum crede ca e ok, cum are chef, in ce conditii are la indemana si sa nu dea socoteala pentru asta.
Cat despre birocratie.... trebuie sa va spun ca exista in toate si in tot, dar nu a impiedicat proprietarii unor firme sa deschida un SRL. Nu intelg de ce nu doresc proprietarii de astfel de gradinite sa intre in legalitate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SHELLY93 spune:

Maria, chiar nu incerc sa-ti schimb opinia, dar zau ca nu pricep de unde ai tras tu concluzia ca propietarii gradinitei la care fac eu referire nu vor sa intre in legalitate. Sunt in legalitate si sunt in curs de a primi acel aviz de la ARACIP. Cum iti explici ca la ultimele controale ( nu-i mai mult de o luna) de la SANEPID, protectie consumator si altele, au iesit foarte bine? Cum poti sa afirmi atat de simplu ca este ilegal? Nu functioneaza fara aviz. Stii la cat la timp dupa deschiderea unei gradinite se poate dobandi acreditarea de la ARACIP?
Realitatea este ca este ca datorita dotarilor de care dispun,(si nu numai) si-au facut cam multi inamici printre detinatorii altor gradinite. Le-au cam plecat copii acestora din urma.
E dreptul fiecarui parinte sa evalueze dupa propriile criterii o gradinita. Ma intreb doar, cum o putem evalua obiectiv, daca nu am luat contact direct cu cel putin cateva dintre ele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ebru spune:

Maria,exista optiunea fiecarui parinte de a alege ce este mai bun pentru copilul lui.Poti alege o gradinita acreditata care ai vazut cate nereguli se petrec in ea si o gradinita care are toate autorizatiile mai putin acel aviz de la minister (care sincer,nu intereseaza pe multi parinti).O GRADINITA nu are voie sa se deschida fara autorizatia de la sanepid,pompieri,inregistrata la ONRC,deschis punct de lucru daca este cazul la finante s.a.m.d In aceste gradinite pe care articolul le-a numit ilegale au venit copii de la duky-duck si pe care nu ii intereseaza hartia aia ci copilul sa invete,sa fie in siguranta ,sa primeasca o educatie.Au plecat copii la ARIEL mica sirena cu tot cu educatoare din aceasta faimoasa gradinita .Asa ca poti alege intre o gradinita acreditata si una fara dar care are mai multe plusuri decat aceasta din urma.Eu iti doresc bafta in alegerea pe care o sa o faci dar sa pui in balanta toate aceste aspecte.MULT SUCCES.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vyktoria spune:

La multi ani toturor copilasilor,sa creasca mai isteti si mai intelepti decat noi, parintii lor!Ei sunt singurii care ne iubesc neconditionat,fara sa astepte nicio confirmare pentru dragostea lor...Iar noi, mamicile, cu siguranta suntem cele mai bune, pentru ca daca nu i-am fi meritat pe ei, COPIII,nu i-am fi primit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vyktoria spune:

Controalele de la sanepid, protectie consumator si altele nu pot stabili daca educatoarele au diplome de educatoare, daca se respecta programa scolara,daca se foloseste material didactic specific grupelor de varsta,deci sa nu incurcam borcanele...Are si ARACIP-ul rolul lui.Cat despre invidia celorlalte gradinite pentru cea in cauza,cred ca e o exagerare.Din cate citesc doar pe forumuri, si pot sa inteleg ca sunt pline.In final, bune sau rele,avizate sau nu,slava Domnului ca exista gradinite particulare!Ce-ar fi Ploiestiul fara ele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ebru spune:

LA MULTI ANI,COPII!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SHELLY93 spune:

Eu cred ca mamicile extrem de interesate de activitatea copiilor lor, (si nu ma insel cand spun ca cele care discuta aici fac parte din aceasta categorie)urmaresc evolutia copiilor la gradinite. Sunt sigura ca stim unde ne ducem copiii, ca doamnele sunt cu adevarat educatoare, ca vedem programa pe care o urmeaza, ca stim cu ce fel de material didactic intra copiii in contact. Daca peste toate astea mai exista si controale ale organelor abilitate care certifica faptul ca nu sunt nereguli acolo, cu atat mai bine. Asta nu poate decat sa ne bucure. Dar vorba Vyktoriei, slava domnului ca aveti de unde alege in Ploiesti.

Mergi la inceput