GRADINITE PARTICULARE IN PLOIESTI

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria3 spune:

Nu am facut referire doar la o gradinita, ci vorbesc de toate cele care nu au autorizatie. Am inteles ca ACREDITAREA se obtine in 3 ani, dar autorizatia se obtine inca de la infiintarea unei unitati de invatamant preuniversitar, ca sa poata sa functioneze ca si o unitate de invatamant.
Nu doresc sa intru in polemica cu nimeni, spun doar realitatea.
Sunt sigura ca fiecare parinte doreste ceea ce este mai bun pentru copilul lor, doar sunt cei mai importanti pentru noi. Nu contest calitatea parintilor, ci doar a unor gradinite care de fapt nu au voie sa functioneze ca si gradinite. Nu vorbesc de mancare si dotari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tatiana79 spune:

Sa ne traiasca copilasii si sa fie sanatosi!
La Multi Ani tuturor copiilor!

Tatiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurabogdan spune:

Buna tuturor,

Urmaresc cu multa atentie tot ceea ce se discuta despre gradinitele din Ploiesti.
Am scris si la un alt topic legat de gradinitele particulare din oras.
Prin urmare ce gradinite particulare au note bune?
O duc pe copila mea de proba la una. Nu ii place deloc. Plange. Este retrasa. Refuza sa se joace. Complet opusul ei.
Este clar o acomodare cu toate astea in fiecare observ cate o chestie care imi displace (chiar si pe camerele de supraveghere din bucatarie ceea ce m-a suprins tinand cont ca se stie de existenta lor acolo.
Sincera sa fiu sunt descumpanita pentru ca imi lasase o impresie buna gradinta.

Ideea este ca nu suport ploconelile, atentiile, atitudinea de "vai ce bine imi pare ca imi primiti copilul la grupa deja plina...bla..bla!".
De aceea vreau sa merg pe ideea de particular.
Ma ingrijoreaza totusi ce s-a vorbit pe aici legat de pregatirea educatoarelor. Pentru ca educatoarea este foarte importanta in evolutia unui copil (pe langa mancare, curatenie etc).
Am citit zeci de pagini pro si contra gradinita de stat/particulara.
Apreciez daca imi puteti impartasi experiente personale.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Spunea Aura despre faptul ca-s multi copii intr-o grupa la gradinitele de stat. Ei si...care-i problema?

Ce vei face cand va merge la scoala?
Sa-ti mai spun ca toti parintii vor ca odrasla lor sa fie la o invatatoare buna, iar la o astfel de invatatoare sunt peste 30 de copii in clasa?! Crezi ca nu se va ocupa de el, sau....se va ocupa mai putin? Care-i invatatoare buna stie cum sa faca sa se descurce cu toti. La fel si educatoarele .

In clasa fetei mele (cea mare) au fost 34 de copii, initial 32 apoi in clasa a II-a au mai venit 2 copii ( fii-mea a fost unul din ei, dupa ce am mutat-o de la mult-cautata scoala nr 14... alt pom laudat). Cu toate astea, acum, la sfarsitul clasei a VI-a au avut 3 premii de excelenta ( media generala 10 ), iar restul, au avut medii peste 8.50,in afara de 2 copii (care...ma rog...nu se ocupa nimeni de ei de mici...si nimeni nu poate face minuni).
Eu zic ca aici e si meritul invatatoarei care a stiut sa le puna bazele, chiar daca au fost 34 in clasa. ( sa va spun o chestie hazlie...cand am fost sa vb ca sa o mut..la sfarsitul clasei I, directoarea a sunat-o pe invatatoare s-o intrebe daca e de acord sa mai ia inca un copil, iar invatatoarea a zis ca da, il ia, numai ca trebuie sa mai aduca o banca)

Si vorbeati despre mancarea de la gradinite...v-ati gandit sa-i dati la program scurt? Bine....asta inseamna sa aiba cine sta cu copilul pana dupa amiaza...dar macar stiti ce va manca si cat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tatiana79 spune:

Eu personal cred ca o grupa mare de copii nu reprezinta nicio problema atata timp cat educatoarea este competenta si copiii sunt mai mari de patru-cinci anisori. Cred insa ca pentru grupele de copii mici, cum este baietelul meu, care va trebui sa se "rupa" de mami si de mediul lui familial, este de preferat sa fie integrat intr-o grupa cu mai putini copii. Asta pentru ca se va simti singur intr-un grup mare si strain, nu va putea sa spuna singur(cel putin nu de fiecare data) ca vrea la baie sau ii este sete, ori pentru nevoile primare la aceasta varsta trebuie sa ai timp ca si cadru didactic de fiecare copil in parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SHELLY93 spune:

pentru aurabogdan,

Nu sunt in consens cu roxana c., una este la scoala, si alta este la gradinita. Sigur ca la scoala vor fi multi in clasa, dar si copilul este mai marisor. Important, nu crezi?! La gradi, avem pretentia sa se poarte frumos cu ei, sa-i mai si mangaie, sa-i mai ia si putin in brate etc. ( pe langa educatia si lectiile ce trebuie facute). Daca sunt 30 - 35 de copii, cand sa poata sa se poarte cald cu ei?! Nu cred ca cineva isi pune problema o singura educatoare poate sta cu mai mult de 20 de copii civilizat si asa cum ne dorim noi, mamicile. Da, este un argument faptul ca la stat nu costa atat cat costa la particulara, si se fac lectii multe ( la cele mai multe dintre ele). Depinde de ce iti poti permite si ce ai in vedere cand alegi asta pentru copilul tau. Oricum daca vrei particulara, te sfatuiesc sa vezi cateva din Ploiesti si apoi sa o vezi si pe cea de la Paulesti. Sa ai ce compara. Diferenta este clara! Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vyktoria spune:

Draga Aurabogdan, ai incredere in copilul tau!Daca nu ii place deloc, nu o mai duce.De ce sa ii strici prima ei impresie despre viata in societate.In plus daca ai observat si pe camerele de supraveghere ceva ce iti displace, de ce mai insisti?In ce priveste educatoarea,intreaba pur si simplu la director ce diplome are si roaga sa si vezi.Nu te lasa linistita de vorbele frumoase si insista sa afli ce ii displace copilei.Poate lipsa de activitate,poate cel care se ocupa direct de ea,poate prea multa activitate, poate teama ei ca nu se afla in siguranta...Oricum sa o plimbi dintr-o gradinita in alta iar nu ii va aduce mare fericire, dar cine stie,poate ai mai mult noroc la urmatoarea si se lipeste de cineva si atunci chiar ii place...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Legat de numarul de copii in grupa de gradinita/scoala acesta este stabilit in urma unor studii indelungate (desfasurate pe 10-15 ani) in centre pilot pe langa gradinite si scolo. Acolo s-a ajuns la concluzia ca numarul ideal de copii intr-o grupa de gradinita este 10 iar intr-o clasa scolara de pana la 15. Pentru ca actul educatiei sa fie personalizat, el e de dorit sa fie centrat pe copil si personalitatea lui. Un educator/invatator care preda ceva unor copii de pana in 10 ani:
- se va adresa fiecarui copil in parte si va evita sa vorbeasca unui grup larg de copii pentru a economisi timp
- se va duce la fiecare copil care are o problema si va discuta cu el calm si prietenos
- va explica copilului care nu a inteles pana cand acesta intelege

Dupa cum vedeti nu se pune problema de invatamant modern in Romania. Aici numarul de 32 decopii in clasa/grupa creaza urmatorul sablon la ore mai complexe, cum e matematica de pilda:
- se lucreaza cu 4-5 copii mai infipti si mai rapizi in gandire
- se ignora marea masa, circa 20-25 de copii considerati mediocrii (a se citi timizi, introvertiti, visatori, hiperactivi, lenti (o judecata mai lenta nu inseamna prostie ci de cele mai ulte ori profunzime si grija la detalii), etc.)
- se face disciplina si tam-tam cu 4-5 copii considerati oile negre ale clasei

Ce vreau sa spun este ca atunci cand alegem o gradinita/scoala este cam ca si cum ai vresa te mariti si masa petitorilor se afla exclusiv intr-un ospiciu: n-o sa-l ai pe Fat Frumos dar macar o sa ai un suflet in casa...

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria3 spune:

Din informatiile mele, in Ploiesti exista doar cateva gradinite particulare......... iar cea de la Paulesti nu se numara printre ele. Se poate verifica pe siteul ARACIP si o sa vedeti ca nu exista gradinita Angels Paulesti.
Din puncutl meu de vedere daca alegeti o gradinita particulara, trebuie sa alegeti cu adevarat o gradinita adica AUTORIZATA. Nu vorbesc despre "o bucata de hartie" ci despre un cadru legal care ne asigura pe noi , parinti ca nu am dus copilul la o bona care are grija de mai multi copii ci la o gradinita. Aurora eu , trebuie sa iti spun ca am vazut multe "gradinite" particulare si............. nu recomand asa ceva. Eu recomand gradinitele de stat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela80 spune:

Bun gasit mamicilor!
Va intreb si eu daca stiti ce gradinite functioneaza pe perioada vacantei?
Eu am gasit articole de presa despre Amicii,Ducky Duck si Ariel( care? simplu sau mica sirena?)
Gradinita Ariel Mica Sirena mi-ar conveni ca zona, noi locuim in Mihai Bravu..ma puteti ajuta cu informatii ?
Multumesc.
Gabi

Mergi la inceput