GRADINITE PARTICULARE IN PLOIESTI

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela1027 spune:

Ariel Mica Sirena functioneaza sigur. Imi duc eu fetita acolo de o saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela80 spune:

Ela , nu poti sa imi dai mai multe amanunte,te rog frumos.
Cum e ,sunteti multumiti, cat costa,etc?
Sau ma poti ajuta cu un numar de telefon?
Multumesc.
Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela1027 spune:

Gabi, pana acum sunt multumita si sper sa fiu si in continuare pt. ca n-as vrea sa o mut des. E mica, are doar 2 ani, mi s-a rupt sufletul cand am lasat-o acolo mai ales ca a stat numai cu mine pana acum. Si pentru noi a contat mult locatia, noi stam spre sud. In primele 2 zile am stat cu ea, prima zi 2 ore a doua zi vreo 4 ore. A treia zi am lasat-o acolo tot programul. Spre surprinderea mea a dormit (i-am lasat suzeta si pernita ei) si nu a plans deloc. Cand sa o iau nu mai vroia acasa, tot spunea "la pipii". E o gradinita noua, sunt copii putini, mai mult baieti. Nu sunt foarte dotati, adica nu e lux. E curatenie, au curte cu leagane, 2 balansoare si topogane. Mancarea e de la firma de catering. Personalul pare ok, pe directoare o gasesc mai mereu cu cate un copil in brate care "vrea iubire". Eu as fi dat-o la stat dar nu are 3 ani, la anul mai vedem daca o mutam sau nu. Sa-ti dau telefonul 0735133635. Hai ca n-am scris niciodata un mesaj asa lung aici, eu sunt mai mult cititoare. Poate ne vedem la gradinita.
Ela (de la Gabriela)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redakt spune:

Eu am fost la acest srl numit ,,gradinita si after school ARIEL MICA SIRENA" si am fost mintit in fata ca este autorizata de catre asistenta medicala cu un ochi de sticla care e si directoare si educatoarea grupei mici si profesoara de engleza a gradinitei.I-am cerut sa imi arate autorizarea care ar fi trebuit afisata in geam si a zis ca mi-o arata cand vin cu copilul.M-am interesat la ISJ si nu o avea.Trageti singuri concluzia,e doar un exemplu a ceea ce se poate face cand nu depinzi de o institutie care sa iti coordoneze activitatea.Va spun eu: ORICE din copii.Plus ca e plin internetul de articole de ziar care critica minciunile de la acest srl si m-am convins ca asa e.
Unde mai pui ca mai erau si o ingrijitoare si o educatoare batrane,copilul meu nu ar fi stat acolo nici o ora.Iar eu nu sunt de acord cu minciuna din start.Asa ca am inscris-o la Ducky-Duck de pe Fortunei din luna mai si va spun cu mana pe inima ca am facut cea mai buna alegere:gradi e autorizata,am vazut dosarul personalului care e calificat,directoarea e tot in invatamant,e foarte curat si au o curte foarte dragut amenajata,se fac limbi straine,teatru,dans,eco arta,pretul e foarte bun.Mi-au castigat increderea si nu e putin lucru.Si nu sunt o persoana care sa nu fie pretentioasa cand e vorba de copil!
Alegeti o gradinita autorizata totusi e sfatul meu,mai sunt cateva.Nr de tel de aici e 0721446982

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucifer45 spune:

cred ca iti faci reclama ! nu e frumos sa razi de , defectele altora , nu sti ce iti rezerva viata .iti doresc numai bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui redakt



Asa ca am inscris-o la Ducky-Duck de pe Fortunei din luna mai si va spun cu mana pe inima ca am facut cea mai buna alegere:gradi e autorizata,am vazut dosarul personalului care e calificat,directoarea e tot in invatamant,e foarte curat si au o curte foarte dragut amenajata,se fac limbi straine,teatru,dans,eco arta,pretul e foarte bun.Mi-au castigat increderea si nu e putin lucru.Si nu sunt o persoana care sa nu fie pretentioasa cand e vorba de copil!
Alegeti o gradinita autorizata totusi e sfatul meu,mai sunt cateva.Nr de tel de aici e 0721446982



Mai sa fie, chiar asa dragoste dezinteresata sa fie cu gradinita asta? Vorbesti de parca ai copilul acolo de 2 ani nu de 2 luni... Sa sti ca majoritatea gradinitelor PAR bune in primele 2-3 luni. Apoi realitatea isi scoate coltii...

De exemplu ce relevanta are directoarea care e tot in invatamant? Treaba unei directoare este sa asigure administratia gradinitei nu sa fie din invatamant (pericol sa-si vare nasul peste masura in treaba educatoarelor).

Iar personal calificat ce inseamna? Au diplome de ce mai exact? Ca diplome de facultati (psihologie, limbi straine, etc.) poti sa le faci avioane ca nu fac 2 bani intr-o gradinita. Diplome de educatoare si ceva experienta in educatie (daca se poate si un copil personal acasa) este ceea ce ai nevoie intr-o gradinita. Plus ceva sanatate mintala si un oarece echilibru emotional.

Din experienta mea:
- facultatea de psihologie nu face decat sa puna pe bigudiuri ideile deja crete ale diferitelor doamne si domnisoare;
- facultatea de limbi straine e buna pentru meditatii la limbi straine nu pentru educat copii de 4-5-6 ani;

Din pacate diplomele de mai sus sunt cele mai la moda in grdinitele din orasul lui Caragiale...

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui redakt

Eu am fost la acest srl numit ,,gradinita si after school ARIEL MICA SIRENA" si am fost mintit in fata ca este autorizata de catre asistenta medicala cu un ochi de sticla care e si directoare si educatoarea grupei mici si profesoara de engleza a gradinitei.I-am cerut sa imi arate autorizarea care ar fi trebuit afisata in geam si a zis ca mi-o arata cand vin cu copilul.M-am interesat la ISJ si nu o avea.Trageti singuri concluzia,e doar un exemplu a ceea ce se poate face cand nu depinzi de o institutie care sa iti coordoneze activitatea.Va spun eu: ORICE din copii.Plus ca e plin internetul de articole de ziar care critica minciunile de la acest srl si m-am convins ca asa e.
Unde mai pui ca mai erau si o ingrijitoare si o educatoare batrane,copilul meu nu ar fi stat acolo nici o ora.Iar eu nu sunt de acord cu minciuna din start.Asa ca am inscris-o la Ducky-Duck de pe Fortunei din luna mai si va spun cu mana pe inima ca am facut cea mai buna alegere:gradi e autorizata,am vazut dosarul personalului care e calificat,directoarea e tot in invatamant,e foarte curat si au o curte foarte dragut amenajata,se fac limbi straine,teatru,dans,eco arta,pretul e foarte bun.Mi-au castigat increderea si nu e putin lucru.Si nu sunt o persoana care sa nu fie pretentioasa cand e vorba de copil!
Alegeti o gradinita autorizata totusi e sfatul meu,mai sunt cateva.Nr de tel de aici e 0721446982



Oare are legatura cu faptul ca tot personalul a lucrat in trecut la ducky-duck?
de-aia esti asa inversunat/a?



exista profesoara de engleza ( o cheama Andreea).
exista profesoara de germana (nu-mi amintesc numele).
exista profesor de dans (Iulian)
exista profesoara sau cum s-o numi de Aikido.

Daca nu ma crezi, iti pun poze de la serbare, ce zici ;)

Edit: faptul ca te-ai legat de fizicul omului, te descalifica din start.


Oana si Mara 11.08.2004

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Alice, mai esti la curent cu gradinitele din Ploiesti? Te intreb pentru ca opiniile tale mi-au parut intotdeauna pertinente. Eu inca oscilez intre gradi de stat si gradi particulara, nu imi place nimic ...daca vreau sa o inscriu la stat pentru toamna lui 2011, prin noiembrie ar trebui sa am o idee clara asupra alegerii mele...Multumesc mult !

Olgacu Alexandru si mami de Ioana-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vyktoria spune:

Bine ati revenit din vacanta,dragi mamici!Chiar mi se parea prea liniste pe aici.Ma gandeam ca,in contextul crizei finanaciare si sociale prin care trece societatea ploiesteana, nici nu va mai aparea subiectul gradinita particulara.Deunazi imi spunea cineva ca i-a trebuit o pila pe la consiliu si un plocon destul de frumusel ca sa prinda un loc la stat, desi avea copilul inscris de 2 ani la o particulara,si-si amintea cu nostalgie ce fitze facea acolo la educatoare si la directoare,daca tot platea...Acum spera sa se poata abtine ca de-abia gasise loc,si spera sa si invete ceva copilul dealtfel cam timid care fusese pupat si rasfatat continuu in primii 2 ani.Dar nesiguranta perioadei urmatoare o forta sa renunte la fitze, rasfat si posibilitatea de a fi centrul atentiei.Eu ma gandesc,oare printre cei care de-abia gasesc loc la stat credeti ca se numara macar unul care sa ceara sa vada diploma de educatoare?Si ce garantie ai ca exista,dat fiind ca stiu din sursa sigura ca fata unei educatoare de la stat, absolventa de limbi straine,tine locul colegei maica-sii,colega aflata in concediu de ingrijire copil.Cand mi-am exprimat mirarea, am aflat despre aceeasi pila de la consiliu in combinatie cu inspectoratul...Oricum alternativa era o pensionara foarte bruneta si cu vocea ingrosata de la anii grei de fumat.Si intrebarea e,retorica dealtfel,cum e mai rau?Sa nu-l ai nici pe Fat Frumos, dar nici macar un suflet in casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea76nou spune:

Se maresc taxele la gradinitele particulare? In plina criza, cand noua ne-au scazut salariile cu 25%??? Cat veti plati din septembrie, vi s-a comunicat? Noi am fost informati despre noile tarife de curand, marite din cauza TVA-ului!

Mamica de Ana si de Tea, din nou 6+

Mergi la inceput