Scoateti copii afara cand sunt bolnaviori???

Scoateti copii afara cand sunt bolnaviori??? | Autor: Kimera

Link direct la acest mesaj

buna mamici, am si eu o intrebare pe care mi-o pun de mult timp si m-am gandit sa v-o pun si voua, scoateti copii afara cand au viroza? ma refer cand este frig, ca acum, la temperaturi sub 0 grade, sau sub 5 grade.
pediatrul meu(care este f batran) deci alta scoala fata de cei care profeseaza mi-a spus sa nu-i scot ca pot face complicatii.

intrebarea se adreseaza mai ales mamicilor care traiesc in afara tarii, sunt curioasa in alte state cum recomanda doctorii si cum faceti voi.

tks pt raspunsuri si numai copii sanatosi si frumosi!!!

Mamica Ondinei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

eu nu-s din afara tarii dar imi p[ermit sa-mi dau cu parerea: cred ca mai bine iti asculti pediatrul din mai multe motive:
- daca al tau copil are viroza si il scoti afara (eventual la alti copii) va imbolnavii si pe altii
- atat timp cat copilul e bolnav organismul lui este deja angrenat in lupta cu virusul deci imunitate scazuta, rezistenta mai mica la frig, posibilitatea de a face complicatii crescuta

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Mie aici dr. mi-a spus ca e o tampenie sa nu scoti copilul afara zilnic , chiar daca e racit , cand e gripat sa stea in casa .
La fel cum e o tampenie ca daca sta copilul in curent ( geam usa deschise ) sau o alta tampenie sa nu ai nici un fel de aerisire cand doarme copilul sau parintii , in camere .
Aici sunt sisteme de aerisire si le deschizi f. putin atunci cand e frig , oamenii dorm la tem. de 18 grade sau chiar 17 .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Unde locuiesc eu nu este iarna si frig , dar eu am scos copiii din casa daca erau raciti. Am evitat contactul cu alti copii, dar daca copilul se simtea bine, chiar daca avea putina febra, ieseam la plimbare.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

la minus 15 grade eu nu l-am scos. Nu mai are febra, dar ii curge nasul.
Daca ar fi soare si grade peste zero l-as scoate la o plimbarica, da nu la "groapa cu nisip".

La frig sub zero si deja racit chiar nu vad de ce as risca....



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxyn spune:

Daca nu are febra, il scot la plimbare chiar daca este putin racit.

"Un nas" de aer proaspat e binevenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Si eu imi scot copiii la aer chiar si atunci cand sunt raciti.Si pediatrul nostru a spus ca aerul curat, odihna si multe lichide sunt cel mai bun tratament.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Eva, pana in prezent nu a fost bolnava, o singura data i-a curs nasul, dar chiar si asa, sanatoasa, nu am scos-o afara azi, cand au fost -multe grade. In we am iesit vcate 20 de minute, cat sa ia un pic contact cu aerul si zapada.

Andra, mami de leoaica Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Daca e racit, fara febra si temperatura este de 0 grade, nu e ceata, nu e vant, il scot, insa evit sa-l tin pe langa alti copii ( nu stiu sigur dc nu e o gripa). Dc nu sunt indeplinite conditiile mai sus enumerate NU. Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

daca plamanul e afectat -> nu.

scrisesem un mesaj luuung si cu informatii da mi s0a blocat exact la send. daca mai am timp maine il rescriu.

S are un inceput de pneumonie (prins la timp, tratat corespunzator si aproape rezolvat) si am scos-o azi casa-masina-jucat putin-casa.


exista o explicatie logica/medicala/stiintifica.etc pt care nu pot fii scosi copiii cu o raceala banala afara la 0, -5, -10 grade? intreb,nu dau cu parul. dar eu nu gasesc una.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Si mie pediatra mi-a spus ca pot scoate copilul afara.si chiar asa am facut.Avea si febra si tot l-am scos. Si se simtea mai bine afara. Ca mai vede una.alta si uita saracutu ca-i bolnavior. Era intr-adevar linistit---la cum e Alessio de obicei: un vulcan.



S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)
A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)

Mergi la inceput