Scoateti copii afara cand sunt bolnaviori???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kimera
intrebarea se adreseaza mai ales mamicilor care traiesc in afara tarii, sunt curioasa in alte state cum recomanda doctorii si cum faceti voi.


repet raspunsurile dinainte: daca are febra, nu. altfel, o feresc de multime, dar iesim putin pe-afara. nu efort exagerat, somn mai mult, jocuri mai pasnice, lichide. sincera sa fiu, ma deranjeaza cand mergem la clasa de gimnastica si vad o duzina de copii cu nasul curgand. inteleg ca e chestie obisnuita, sunt copii, e ok, si eu am unul, dar nu e corect. lunea la noi e program, curge nasul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

asta nici eu nu o inteleg cu copiii bolnavi in locuri inchise. a mea daca e bolnava stam acasa. asta e, data viitoare.

hai ca acu stau sa ii fac inhalatia Soniei si iar nu mai adorm

ideea este ca in G era iarna, copiii de 4-5 ani cu geci deschise, capul gol, muci in barba. io incototsmanata ce ce gaseam, daca puteam imi puneam si plapuma pe mine pana la marketul din colt.


in SUA erau -20 de grade, mi ser lipeau instantaneu narile... copiii imbracati normal. numai la noi vezi la 5 grade gata, costum de iarna (d-ala de cosmonaut) cine stie cate mai au pe ei saracii pe sub, ghete de iarna, fular, manusi si caciula (eventual d-aia casca). daca ii lasi pe toti intr-un loc nu mai stii care e al tau.

ce ziceam in mesajul precedent : Sonia a avut o viroza nasoala cu complicatii pulmonare anul trecut in Germania. cum s-a facut mai bine (inca haraia la plamani) am vrut sa o scot afara. afara martie : frig. caridologul mi-a zis : this is not a lung to go out with. si n-am iesit. da era rau, rau de tot. atunci nu-mi dadeam seama, dar acum daca ascultati vreo filmare cu ea de-atunci va speriati... haraia ca un tractor.in 7 zile am plecat din spital, deci am iesit.

era mai coerent primul mesaj, imi cer scuze.

total si ireversibil offtopic : conchita, de ce nu mai scrii in blog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui kay
total si ireversibil offtopic : conchita, de ce nu mai scrii in blog?


mi-am pierdut si parola, si id-ul, nu mai stiu nici de pe ce adresa de email m-am inscris. si-am adunat atatea povesti cu sonia...poate imi fac altul si iti dau tie in pastrare id si pass.:-))

mi s-a pus un nod in gat cand am citit de Sosonica ta cu viroza in Germania. ti-am mai zis ca pe-ale noastre copile le cheama la fel inclusiv la middle name? a mea e Marie, a ta e Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

ii trecu de mult, a facut alta acum, a la romanika .

decat pe mana mea ceva sa-mi amintesc ceva, mai bine le arunci la cos, ca tot aia e :)) azi de ex imi cautam inhalatorul disperata. era in mana ...

da, stiu. ma mai gandesc la asta din cand in cand

hai ca mai bine iti dadeam PM :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Si eu stiu asa de la mai multi dr:
- daca are febra - nu se scoate
- daca nu are si sunt peste zero grade, nu e ceata si ff important nu bate vantul - se poate iesi - se evvita alti copii

Din ce am inteles in timpul respiratiei aerul care intra in plamani contine unele "impuritati" (gaze, particule de praf, alergeni) pe care in mod normal bronhiile le sesizeaza si le elimina automat. In cazul in care copilul are o viroza, pe fondul bolii, bronhiile se contracta mai mult decat este normal cand intra in contact impuritatile sau cu aerul rece(hiperreactivitate bronsica).

Si deci din acest motiv poate sa nu fie ok sa iasa afara

Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)





www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia - De la inima ta pentru inima ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Aici se recomanda scosul afara la o viroza, binenteles nu cu copilul lesinat in brate cu febra, ci daca copilul e vioi merge afara. Sa fiu sincera fie-mii ii curg mucii din oct pana in martie (merge la gradi) deci dupa sfatul pedriatului tau n-ar mai iesi din casa saraca si nici eu n-as mai merge la munca.

Din cate am inteles sistemul imunitar este scazut in cazul unei viroze deci e recomandat ca in cazul in care se scoate copilul afara cu viroza sa se stea departe de aglomeratii, nu numai pt a proteja ceilalti copii dar si pt a il proteja pe al tau de ceilalti virusi pe care probabil ca daca ar fi sanatos nu i-ar lua.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Cand a fost fii-mea racita acu' vreo 2 ani, s-a facut bine pt o zi, si apoi am luat-o de la capat.
Pediatrul ei (dr Stanciu), ne-a zis: "n-am ce va face! De data asta stati in casa 7 zile!"...explicatia pe care mi-a dat-o (foaaaarte medicala si stiintifica...s-o fi gandit omu' ca mai mult nu ma duce capu' sa inteleg) a fost: "daca scoti copilu' afara cand e racit e ca si cand ai tot rupe coaja unei bube...si nu se mai vindeca niciodata!"
Eu una, am incredere maxima in el, asa ca nici n-am mai cerut explicatii suplimentare. Daca asa mi-a zis, asa am facut!


edit: banuisec ca tot din cauza de imunitate scazuta si risc de a contacta si altele, sau agravare a ceea ce are deja. Pt ca si cand a avut herpangina cu exantem viral...tot asa ne-a zis...sa stam in casa...sau daca iesim (ca reau caldurile alea mari) sa stam prin locuri pustii...sa nu intre in contact cu persoane deloc. pt ca tot asa, era cu imunitatea la pamant.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

eu am scos-o fiind racita putin..evit sa o scot numai daca face febra. noi suntem niste plimbarete si nu suportam sa stam in casa nici o zi, indiferent de vremea de afara. iar pana la urma aerul curat ne face bine, asa cate putin , nu exageram..am iesit si la -10 grade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

In functie de starea copilului ... al meu petrece fff mult afara. Am fost in fiecare zi cu sania afara. Are 5 ani. Dar intr-o dim s-a trezit cu nasul infundat. Tare. Stare generala fff buna, fara febra sau alte simptome de racea/viroza/gripa. Ar fi vrut tare mult afara dar nu l-am scos luni si marti. Cu tot ce am incercat nu putea respira corect, bine pe nas. Ar fi tras tot aerul de -15gr pe gurita. Azi a fost ok si a iesit.
Iarna trecuta a avut o viroza cu febra. Nu mare, sa zicem, subfebril, max 38. Vioi nevoie mare. Dupa 2 zile de "in casa" am iesit desi avea inca 37 cu ceva, am iesit afara, Ne-am plimbat vreo 20-30 min. Erau cam 3-4 gr. din dupa masa aceea i-a revenit temperatura la normal si s-a refacut bine si repede.
Am exemplificat 2 situatii in care am fost noi. Din punctul meu de vedere nu se poate spune DA, scoatem copilul afara cand e racit sau NU. Sunt mai multi factori in ecuatie.

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimera spune:

multumesc mult pt raspunsuri

fetitza are 3 ani si 9 luni si baiatul 1 an si 7 luni, problema este ca ea se imbolnaveste prima, 2 nopti stau pe langa ea ca face temperatura si urmatoarele 2 nopti stau langa cel mic, ma innebuneste numai gandul ca se imbolnavesc, el nu vrea sa ia medicamente, nu stie sa sufle nasucul si-mi stau amandoi bolnaviori(mucisori si tuse) aproape 2 saptamani

acum este si cam frig afara, imi este frica cand voi incepe sa-i scot sa nu se imbolnaveasca iar si s-o luam de la capat

astept sa treaca frigul asta de -20, -10 grade in miezul zilei si sa incep sa-i scot usor, din ce am citit scris de voi, daca nu mai au temperatura ii scot afara chiar bolnaviori, sa incep si sa-i calesc, nu cred ca le face bine sa-i tin in casa asa mult

in privinta gradinitei, nu o trimit la gradi bolnava, este o mamica care-si trimite fetitza bolnava mereu, stiu sigur ca are cu cine s-o lase acasa, dar n-o face, incep s-o urasc pe femeia asta, de 3 ori s-au imbolnavit piticii din cauza ei

Mamica Ondinei

Mergi la inceput