Scoateti copii afara cand sunt bolnaviori???

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Eu ii scot afara chiar daca sunt raciti.Dar nu ii scot daca au febra si se simt rau, molesiti , etc.Si am grija, sa nu intre in contact cu alti copii.daca nu ii scot aerisesc fff bine periodic casa/camera.
Eu i-am scos si la minus 15 g.

In Olanda la minus 5 grade copii sunt tinuti fara caciula, manusi, geci relativ subtiri, doar cu o pereche de pantaloni.Deci, alte obiceiuri!

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)
www.flickr.com/photos/9510942@N05/show/with/4310431289/" target="_blank">POZE MAREA INGHETATA IAN 2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Eu una am mers pe principiul scosului afara cel putin 30 de minute! Acuma depinde si cat de grav este si ca afectiune are...

M-am dus cu fiica mea la spital cand avea vreo 10 luni, facea febra peste 38 de cateva zile, si fiindca era aglomerat si sezon de viroze am lasat sotul la usa medicului iar eu am scos copilul afara in carut, afara a adormit- era iarna, dar soare si placut- mi-am sunat sotul dupa vreo ora si i-am spus ca doarme copilul mai bine iese si el si mergem la un cabinet perticular unde sigura gaseam liber cand se trezea copilul...am mers acolo, si ne-a prescris medicul antibiotic ca are rosu-n gat copilul! Am ajuns acasa si fi-mea nu mai avea nimic, somnul ala de doua ore la aer la soare cred eu ca a refacut-o, nu a mai avut absolut nimic nici panadol nu i-am mai dat!

Uneori scosul afara face mult bine, alteori probabil ca nu!

"Un parinte nu este cineva pe care sa tesprijini, ci cineva care te scapa de tendinta de a te sprijini !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimera spune:

Alina Maria, am o intrebare la tine, cum ti copilul imbracat la 18 grade? noi avem ziua cam 20-21 de grade si-i imbrac cu un body cu maneca lunga, pantalonasi si ciorapei, le pun si sandale(dar nu le tin prea mult) ca alearga si nu vreau sa alunece
noaptea ii culc cam la 21-22 de grade cu pijamaluta , invetili cu o patura obisnuita

cum se obisnuieste la voi?

Mamica Ondinei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Finlandezii imbraca copiii gros, dar la ei e frig in toata regula. Cu febra nu scot copiii din casa. La gradinita nu-i lasa sa se joace decat putin afara daca temperaturile sunt sub - 15C.
Oricum, suntem sfatuiti in carti sa folosim imbracaminte in trei straturi cand e ger mare.
La gradinita, iarna, afara, au cate doua perechi de manusi si ciorapi, dintre care unul de lāna, mereu sub pantaloni dresuri groase, iar in cap caciula de bumbac care acopera si gatul-toamna, iarna este din material mai gros.
In Finlanda mai este un aspect: se poate contacta protectia copilului daca cineva nu-si imbraca copilul corespunzator. De fapt, ei pot considera ca este o forma de neglijare a copilului daca nu il echipam conform temperaturilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Si mie mi s-a spus sa-l scot afara chiar daca are viroza..si l-am scos,nu zilnic si nu stateam ca inainte,dar mergeam.Rezultatul?Organismul lui fiind slabit, prindea orice si de oriunde!Si uite asa mergeam la dr si-mi spunea "a prins altceva",alt tratament..si tot asa.Prin urmare,la a doua viroza,dupa o luna de "a prins altceva",internare,schimbat tratamentele ca pe sosete,etc,nu l-am mai scos afara de frica sa nu mai pescuiasca iar ceva.Si pana nu s-a refacut complet,am evitat scosul afara.
Acum evit sa ies cu el in aglomeratie,e ok,dar la el o simpla raceala nu mai e o simpla raceala,lucrurile s-ar putea complica foarte urat,prin urmare,am grija unde-l duc,mai ales cu gripa asta si virozele existente.
Ah,cand a avut febra..si al meu cand face febra,face spre 40,nu l-am scos.Cand a fost gerul ala napraznic nu l-am scos,cand a fost viscolul ala de-mi era mie frica sa-mi scot nasul pe geam afara nu l-am scos,desi acum nu e virusat...pur si simplu eu nu as fi suportat sa ies afara pe vremea aia.




POZE CU NOI
de David Christian
Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Citat:
Pediatrul ei (dr Stanciu), ne-a zis: "n-am ce va face! De data asta stati in casa 7 zile!"...explicatia pe care mi-a dat-o (foaaaarte medicala si stiintifica...s-o fi gandit omu' ca mai mult nu ma duce capu' sa inteleg) a fost: "daca scoti copilu' afara cand e racit e ca si cand ai tot rupe coaja unei bube...si nu se mai vindeca niciodata!"


pentru dr S.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

pesimistul este un optimist bine informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

A iesit azi sotul cu fetita la plimbare in parc intre 11 si 12, dar nu erau mai mult de 5 copii in ditamai parcul.
On topic : eu o scot la aer dupa ce trec cateva zile de la debutul racelii. Daca are febra, deasemeni, stam in casa.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput