Greutate copil in sarcina

Greutate copil in sarcina | Autor: Creionara

Link direct la acest mesaj

Saluti, sunt ingrijorata de o chestie si sper ca ma veti putea lamuri voi ... Azi am fost la ecografie (am 30 saptamani) si mi-a spus doctorita ca e prea mic copilul, are doar 1240 grame si ca va trebui sa revin la o noua ecografie peste o luna (care nu trebuia s-o mai fac, in mod normal). Intr-adevar, si burtica e cam mica pt 30 saptamani... Eu n-am probleme cu greutatea, mi-a atras atentia ca ma mai pot ingrasa doar 3 kg pana la sfarsitul sarcinii.
Astept cu nerabdare opiniile si povestile celor care au trecut si ele prin asta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

draga mea, eu zic sa te uiti si pe niste grafice de crestere intrauterina..sa va intrebati parintii voi cate kg ati avut la nastere..ca de se naste cu 2 ,700 kile la 40 de saptamani, cam cate sa aiba acuma? iar cu ingrasatul tau..acuma si dc o sa te ingrasi inac 5 kile, ce ti-a face? cata vreme copilul se hraneste bine, are toate cele dezvoltate..zic sa stai linistita.
acuma, la noi ne face eco in fiec. luna, asa ca nu ai de ce sa te nelinistesti ca te-a chemat peste o luna la ctrl.
ma si uit in agenda mea sa iti zic cate gr avea Stefan la 30 de sapt..eu aveam + 5 kg,..de bebe nu gasesc, ca n-am facut eco in per aceea.
la sf sapt 33 aveam eu + 8 kg (! deci 3kg in 3 sapt), iar bb 2030 gr.
am mai gasit ca la 25 de sapt bb meu avea 625 gr.
cam cu atat te pot ajuta eu.

si cele mai mult kg le pui in ultimele 2 luni, asta e clar!
deci, din punctul meu de vedere,stai linistita, odihneste/te..va fi bine!

Paula si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

La 30 sapt, o valoare MEDIE a greutatii fetale este de 1500 grame. Dar, atentie: am spus valoare medie. Asadar variatii +/- de 200 de grame nu sunt deloc anormale. Plus de-asta eu stiu ca mereu ecograful poate avea o eroare a lui de cateva sute de grame... Eu zic sa stai linistita. Asta e cel mai important in aceasta perioada. Iar eco de peste o luna, ia-o ca pe ceva frumos. Vezi partea plina a paharului si anume:

O sa-l mai vezi inca o data pe bebe in burtica...

Mami de ANTONIO (12.05.2007) si 11+ www.pregnology.com/preggoticker2/777777/000000/My%20pregnancy/05/11/2010.png" target="_blank">ANDREAS

Dumnezeu a vrut ca el sa existe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna,
Eu am facut ecografii in fiecare luna deci stai linistita ecografii poti face si in fiecare saptamana....
Depinde de doctori unii zic ca e normal sa faca in fiecare luna , unii ca e normal 3 ecografii pe sarcina si tot asa...... .

Uite datele noastre ecografice se vede ca de la 30 la 35 fetita mea a luat peste 1 kg ceeva ce e ff posibil sa ia si bb al tau:
Luaind dupa ecografii de la 30 la 38 a luat aproape 2 kg , luand dupa kg de la nastere ar fi luat doar aprox 1600 dar eu am nascut la 38 saptamani pana la 40 mai sunt 2 in care bebe nu facea altceva decat doar ia in greutate deoarece toate organele si sistemele sunt dezvoltate de la 37 de saptamani ..
-la 30 saptamani ...1518g marja eroare +/- 222g
-la 35 saptamani ....2640g...................385g
-la 37 saptamani ....3166 g..................462g
-la 38 saptamani...3447 g....................503g

fetita a avut 3100 la nastere...
Sarcina usoara in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Creionara, draga mea, eu iti dau un sfat ca celei mai dragi prietene

nu vreau sa te sperii, ci vreau sa te pun in garda si sa gasesti un alt doctor.....daca as fi fost sfatuita si eu acum aproape un an, poate traiam si eu clipe de fericire alaturi de copilasul meu acum

faptul ca BB este mic, nu are nici o legatura cu faptul ca tu te-ai nascut cu greutate mica...astea sunt prostii si motivatii de doctor incompetent......daca BB este mic este ffffff posibil sa fie vorba de un retard de crestere intrauterin...asta nu are nici o legatura cu retardul mintal.......eu iti propun sa gasesti un alt doctor si sa faceti saptamanal cate o ecografie sa vedeti cat creste BB in fiecare saptamana, sa faceti un fel de grafic.......sa faci urmatoarea ecografie peste o luna, mi se pare o CRIMA!........daca BB nu creste inseamna ca este in suferinta fetala si ca trebuie scos mai devreme, si bagat pe o sectie f bine echipata de prematuri

Un doctor bun tre sa descopere cauza pt care BB creste mai greu....e posibil ca placenta sau cordonul sa nu functioneze la capacitate normala.........TE ROG DIN SUFLET IMPLICA-TE SI AI GRIJA DE BB-LE TAU DIN BURTICA

Copilul meu a murit in burtica mea din cauza unei doctorite pe care acum nu am notiunea unei dimensiuni sa spun cat de mult o dispretuiesc....copilul meu nascut mort avea la nastere(la 37 sapt si 3 zile) in jur de 2000 grame si era in suferinta fetala de nu stiu cat timp.........la fel imi spunea si mie dr, numai prostii ....ca BB e in regula si ma intreba intr-una de cate kg m-am nascut eu..........ce relevanta are asta?......ulterior am citit mii de articole despre suferinta fetala si retardul de crestere intrauterin......
scuza-ma daca te-am speriat, dar pur si simplu mi-au dat lacrimile cand am citit mesajul tau......nu vreau nimeni sa mai treaca prin durerea imensa prin care trec eu, din cauza unor doctori INCOMPETENTI, care nu vor sa isi bata capul sa descopere de ce se intampla anumite lucruri

Poti sa imi scrii si pe PM

Te imbratisez cu imensa dragoste si Dumnezeu sa aiba grija de tine si bb-le tau care va fi un copil sanatos si supr special


MONICA, mamica ingerasului din ceruri DENIS CRISTIAN IONUT - (23.12.2008)
si viitoare mamica de copilasi jucausi

Doamne, asculta-ne rugaciunile si binecuvanteaza-ne cu copii sanatosi pe noi si pe toti parintii !

..............................................

Nimic nu este intamplator!.........iar timpul nu-i decat o clipa!
..............................................

Mergi la inceput