Retete pentru sandwich maker

Retete pentru sandwich maker | Autor: sirimie

Link direct la acest mesaj

Cu ce faceti sandwich-uri la sandwich maker? Am incercat cu cascaval si s-a topit inainte sa se prajeasca piinea, si mai stiu ca pot pune sunca si salam dar nu sint prea sanatoase pentru copil. Cu ce altceva se pot face sandwich-uri?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)


Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Donati 2% din impozit pentru Andei

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

-Piept de pui, sunca, branza, cash, branza hohland felii, unt, rosii, ardei. Pune in interiorul feliilor de paine, sa nu depaseasca marginea, ca atunci intra direct cu partea metalica incinsa a aparatului si se lipeste. E normal sa se topeasca branza, cascavalul, doar e temperatura ridicata, asta si e ideea, Dar daca e in interiorul feliilor de paine, nu curge si nu se lipeste. Eu fac uneori pana si ou ochi acolo, sau branza sarata pana se topeste si se prajeste putin. Baietelul meu adora sandwich-ul cu salam de vita de la Aldis, e condimentat si da si painii un gust bun.

_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

eu fac asa:
ung feliile cu unt si le pun pe pozitii
pun branza topita feliata si sunca/salam
le basculez cand sunt gata in farfurie alaturi de rosii (asa le prefera copii)


Emma-o poveste fara de sfarsit
Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!

un vot zilnic pentru Ioana..multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrieladum spune:

Si eu le fac cu unt, cascaval si sunca le bag la sandwich maker si cascavalul se inmoaie si e delicios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

deci:
-felia de toast ,unsa cu putina margarina/unt -doar partea exterioara
- cascaval - mai nou cumpar amestec de la hokl.. din acela mixt si gata dat prin razatoare (e pt pizza) si pun un strat subtire

- sunca sau file -o feliuta ...si las toaster-ul aprox 1 min.
Sotul meu isi pune neaparat si feliute de rosii sau castravete (dupa ce-i gata)

Nu am folosit deloc branza topita dar voi incerca .

Mi-ati facut

Edit* mancat litere (de foameee)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickip spune:

eu fac asa:
--ung feliile de paine cu f putin unt, pun intre ele cascaval taiat felii sau bucatele, piept de pui la gratar taiat cubulete, gogosari murati sau rosii. Si am grija ca (virgula) cascavalul sa nu depaseasca felia de paine.
Pe langa sandwich-uri fac un sos de iaurt (sau smantana) cu sare, usturoi verde sau ceapa verde sau usturoi uscat iarna, castraveti taiati bucatele f mici, lamaie (un fel de tzatziki).

Am mai facut cu gratar de porc in loc de gratar de pui, sau sunca.

Mai fac cu ton:
--ung feliile de paine cu putina smantana, pun cascaval, ton scurs f bine de apa (din conserva) si straopit un pic cu lamaie si sarat, iar langa acelasi sos de mai sus.

Sos-ul se poate pune si in sandwich-uri la final sau se poate servi separat.

Poti sa mai faci doar cu cascaval si rosii, cu legume si cascaval, cu ou fiert si cascaval, etc...sunt o multime de variante.

De asemenea poti folosi unt aromat (facut in casa ...unt+verdeturi, unt+usturoi, unt+boia), sau in loc de unt poti folosi creme de branza (cumparate sau facute acasa).

--poti sa mai pui: masline taiate, curcan, vita, chiftelute, telemea, castraveciori, carne de miel, mozzarella, vinete la gratar, aredei, ciuperci, etc ...(bineinteles nu toate la un loc ....liber imaginatiei pt combinatii)

Eu una nu folosesc niciodata branza topita ca am tot citit prin diverse locuri ca e unul din cele mai nocive alimente din cauza sarurilor folosite la topire.

un citat de www.ecomagazin.ro/aditivii-alimentaripericulosi-pentru-sanatate/" target="_blank">aici
"BRÂNZA TOPITA
Se obtine prin topirea unor brânzeturi cu saruri de topire.

Ingrediente: apa, unt, cascaval sau, dupa caz, emmentaler, lapte praf degresat.

Prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi analizeaza sarurile de topire: „E 452 (polifosfat), E 331 (citrat mono, bi si tri sodic), corector de aciditate E 330 (acid citric), urme de praf de smântâna;, sare iodata;. Acest tip de brânza topita contine 55 de grame de grasime la 100 de grame de produs, având o valoare energetica de 277 kcal/1146kj si o densitate calorica; medie spre ridicata. În cazul unui consum frecvent si în cantitate mare, sarurile de topire interfereaza; cu metabolismul calciului si fosforului din oase, împiedicând fixarea calciului. De aceea, mamele ar trebui sa pregateasca; tot mai rar sandvisuri destinate copiilor cu acest produs. De asemenea, femeile pre si postmenopauzale, batrânii, persoanele cu sau predispuse la osteoporoza; vor evita consumul frecvent al acestui tip de brânza.“ Mai aflam de la profesorul Mencinicopschi ca saruri ale acidului fosforic se gasesc si în alte alimente, cum ar fi: bauturile carbogazoase, produsele de mezelurie, de panificatie etc., care, consumate în aceeasi zi, pot conduce la depasiri ale dozelor zilnice admise de compusi ai fosforului, cu dezechilibrarea echilibrului calciu-fosfor si scaderea densitatii osoase (predispune la osteoporoza."

sau uite www.procons.home.ro/otravuri.html" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinica09 spune:

Wauuu VIKIP ce pofta mi-ai facut de sandwich-uri cum faci tu..
Ai dreptate cu branza topita si la fel sau mai rea este margarina.
Eu puneam painea unsa cu unt, cascaval,si sunca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Eu fac si omleta la teflon, cu diferite chestii inea, preferata e cu marar si ceapa verde si branza rasa. Apoi pun omleta pliata intre felii de paine si bag la aparat Cand e gata punem rosii si castraveti, proaspete sau ardei gras .
Plus clasicul cascaval si sunca de praga sau muschi file.
Mai merge cu felii de ou fiert, peste sunca. Iar cand e gata, frunze de salata verde.
Cateodata pun doar paine la prajit si le ungem apoi cu unt si m iere sau dulceata. Vlad e lesinat dupa astea cu pateu de pui

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
www.onetruemedia.com/shared?p=774cd5d8b8e87294224ee2&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Poze
www.bucataras.ro/" target="_blank">Bucataras

Mergi la inceput