Vacanta in Turcia (7)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Asa cum am promis inainte de plecarea mea in Belek – Hotel Papillon Belvil am revenit cu impresii. Cine mai doreste informatii imi poate trimite PM.

Zbor
: Jetrans:
Dus- totul ok, la timp, avion MD80, dar am avut parte de un zbor placut. Tranfer aeroport-hotel foarte rapid si bine organizat.
Intors: Jetrans: dezastru maxim… stat in aeroport peste 7 ore. Stiam ca se poate intampla dar nu eram pregatita pentru criza de nervi a baiatului meu… am trecut cu bine si peste acest episod.
Hotel: Papillon Belvil
Super bine amplasat, intr-o gradina magnifica. Cazarea la bungalow. In prima zi nu am gasit la parter dar a doua zi s-a rezolvat. O mica atentie la receptie si cunostintele mele de turca au fost liantul perfect pe parcusul intregului sejur.
Camera: Curat, un mat matrimonial si un pat de o persoana. A/C split, facea fata caldurilor. Am primit si patut de copil. Terasa cu vedere la gradina. Mini bar aprovizionat zilnic cu apa, sucuri, bere Efes. In baie: sapun, sampon, foen. Se schimbau zilnic asternuturile, prosoapele. Cele de plaja le schimbai langa piscina principala.
Restaurant: Incapator, nu am avut probleme de gasit loc, uneori am gasit mai greu sau chiar deloc scaun de copil, dar nu m-a deranjat. Mancarea suficienta, destul de variata, carne la greu (oaie, vita, peste, pui), salate cu nemiluita, dulciuri (trebuie sa fi tare carcatos sa te plangi), curat, chelnerii foarte receptivi la orice rugaminte. Bautura servita in pahare de sticla la restaurant. Eu preferam cel de plastic pentru ca nu stiam cand imi da semnalul de plecarea teroristul meu mic. Freshuri doar cu plata, dar nu stiu pretul. Nu am ajuns la nici un restaurant a la carte. La pranz am preferat sa iau un snack (pui, salate, hamburger, fructe) la beach bar decat sa merg la restaurantul principal.
Plaja – am gasit in fiecare zi sezlong, avand pe cineva mult mai vrednic care mergea de dimineata, dar si dupa aceea nu au fost probleme. Curata, mai putin spre sfarsitul sezonului cand am gasit ceva chistoace pe plaja. Copertine mari care au fost perfecte pentru tenul meu sensibil. Plaja cu nisip, intrarea lina in mare. Marea valuroasa si calda rau….
Piscine – exista o piscina mare, una mica de copii si cea de la tobogane… In cea mare am inotat doar o data, la copii am stat doar 5 minute, in schimb ne-am delectate la tobogane (program 10-12.30 si 13.30-17 – din cate tin minte)
Animatia – din cate am apucat sa vad super fain. Din pacate seara al meu fiu cadea lat si am ratat mai toate spectacolele. Mini clubul pare super ok avand in vedere cat de iubiti erau animatorii de toti prichindeii din complex.
Baruri – cel din lobby era preferatul meu avand cafea la ibric. Mai era pool bar si beach bar… pe acestea le-am frecventat eu cel putin. Asa cum am mentionat mai sus eu am preferat paharul de plastic. Bauturi locale si cateva de import. Eu am preferat berea Efes (doar draft) si whisky Canadian.
Lucruri mai putin super:
1. Mancarea speciala de copii se termina repede, dar gaseai din plin sa ii dai sa manance si de la ce serveau adultii (pui, legume, cartofi, etc)
2. Curatenia – prima zi a aparut femeia de serviciu chiar cand doarmea pruncul, dar cu mica atentie si rugaminte in turca a respectat programul de somn in urmatoarele zile.
3. Fructe multe dar nu aveau banane (cerute de fiul meu zilnic) , dar a functionat zambetul meu si limba turca si am avut parte de cele 2 banane cerute… aduse frumos la masa, invelite in staniol.
Excursii: 1. Croaziera Kemer – am si bifat aceasta locatie pentru o viitoare vacanta… cred ca Tekirova. Nu e indicat sa mergeti cu copil care nu vrea sa doarma decat in pat. Al meu ma mir ca nu a fost aruncat peste bord de catre rusii prezenti pe vas. Apropo: 99.9% erau rusi in hotel, ceva francezi, austrieci, si putini romani.
2. Aspendos, cascada Manavgat si Side. Aspendos si Side mi-au placut, cascada nu am vazut-o pentru ca a adormit cel mic. Din poze pare o cascada mica, mica, dar turcii stiu sa o vanda.
Excursiile le-am luat direct de la AliBaba neavand timp sa fug pana in sat sa vad preturile. 35 EUR/excursie.
3. Mini excursie cu tractorul in satul Kadriye (1.5 lire/dus din fata hotelului). A fost fun pentru cel mic, pentru ca nu ai ce sa faci in sat, decat shopping (nu sint fun cumparaturi). Insa am baut si Efes la sticla intr-un mic restaurant.
Sper ca nu am omis ceva, scriu pe fuga de la locul de munca, acasa neavand timp de PC. Cine are intrebari le stau la dispozitie.
In concluzie: am fost foarte multumita de locatia aleasa, impresionata de cei care lucreaza in acest hotel. Le multumesc celor de pe forum care mi-au raspuns in legatura cu acest hotel (Cornel, Anya). Sper ca postul meu sa fie folositor si altor forumisti.Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006) varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Corina multumesc pt sfat. O sa merg sambata sa vad daca gasesc papuci pt ca nu as vrea sa ma lovesc mai sunt ales ca sunt si . Apropo de incercat si alte hoteluri, noi anul trecut am fost in sapt de miere tot in Antalya, la ANTEDON DE LUXE in Kemer. Si acolo e super. Totul la superlativ.
Felicia daca vad o fetitza micuta pe acolo care vb romana si o cheama Ilinca...strig si eu. Glumesc.

Hai ca mai e putin pana duminica.

11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Anul viitor vrem si noi sa mergem in Turcia (am mai fost acum 4 ani), la Kusadasi, ca vrem sa mergem cu masina. A cumparat cineva direct de pe site-ul hotelului/complexului, fara agentie? Merita?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Eld, nu merita. Daca veti cumpara direct de la receptia hotelului, tariful este foarte mare. Spre exemplu hotel Charisma din Kusadasi. Noi am platit undeva in jur de 90 eur/camera pe noapte si la receptie era 265 eur/camera/noapte.
Tariful de receptie este intotdeauna mult mai mare decat ceea ce oferta agentiile. Sau asa ar trebui sa fie.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphnyie spune:

Ne-am intors de la Bodrum - hotel World of Wonders si iata cateva impresii :
A fost destul de bine insa nu m-as mai duce a doua oara. Hotelul arata f. bine in exterior insa mobila din camere este invechita, scartaie usile dulapurilor, camere destul de mici, personalul dezinteresat si chiar un pic obraznic. Ma deranja ca veneau la curatenie exact intre orele 14 si 16 cand dormea pitica mea. daca veneau inainte de culcare stateam pe balcon si asteptam sa termine iar daca deja se culca pitica atarnam cartonasul cu nu deranjati, insa se vede ca nu doreau sa piarda bacsisul si ciocaneau la usa spunand ca vantul a dat jos cartonasul (ziua nici macar nu adia vantul). Vorbeau f. tare, se strigau unii pe altii si plimbau niste carucioare pline cu prosoape si mai stiu eu ce care zdranganeau de numa'.
Mancarea a fost multa si destul de variata insa au fost zile cand n-au avut carne de pui si pitica n-a prea mancat decat fructe. Predominau mancarurile lor cu sosuri si legume. In prajituri am gasit de doua ori fire de par
Pe plaja era nisip de constructii, din acela inchis la culoare si cu pietricele multe, la fel si la intrarea in mare iar la cativa metri de mal erau pietre. Multe sporturi nautice, baietii s-au distrat bine.
Seara nu puteam sta la hotel asa ca nu stiu cum erau spectacolele, noi trebuia sa plimbam copilul care nu avea stare asa ca plecam spre Gumbet fie pe jos fie cu busul. Am fost si in Bodrum prin bazarul lor, am intrat si in Carrefour-ul local unde ne-am ingrozit de preturi. A trebuit sa cumpar o cutie de lapte pt. pitica, lapte care la noi costa aprox. 30 de lei si la ei am dat 27 de lire turcesti - aprox. 25 dolari.
Fug ca s-a trezit copilul daca mai aveti intrebari, va raspund cu drag.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Am inteles ca la Botanik sunt mai multe cladiri. In care sa solicit cazare si pe care sa o evit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Pe 8 Sept ne-am intors si noi din concediu.Am fost la Club Voyage Belek Select din Antalya.Am stat 12 zile.A fost super ok
Am ramas cu impresii frumoase de acolo.Mancarea a fost f buna, diversificata, restaurantul principal f mare, aveau si scaunele pt copii.
refer la camera am avut probleme la cazare si este singurul minus.Nu stiu dc pur si simplu am avut ghinion noi insa prima camera care ne-au dat-o(la parter) avea igrasie si nu puteai sta.Exclus.Am facut urat si ne-au schimbat camera cu una mult mai mare si ok din toate pdv.N-am stat in nici una din cladirile principale insa a fost ok.Sora mea a stat intr-una din aceste cladiri cu sea view si chiar era ok.Camera curata, spatioasa, aveam minibar umplut zilnic, seif(dar pt care treb sa platesti separat-un lucru ciudat pt hotel de 5 stele UAI), ne faceau curat zilnic si ne schimbau prosoapele.
Au 2 piscine mari si una de copii cu topogane.Noi am stat la una din cele 2 , adik cea din fata hotelului de unde vedeai si marea.Aceasta avea o portiune cu apa mica pt copii si acolo am stat pt ca se puteau balacii al nostru bebel si nepotelul.
Am citit ca vorbeati de imbolnaviri anul asta si va spun ca si nepotelul meu a vomat vreo 2 zile si a facut febra f mare.David al meu doar a vomat in cateva randuri cam 2 zile si eu zic ca a fost totusi de la apa din piscina inghitita si care nu era tocmai curata(erau multi care intrau plini de nisip in piscina asta fiind un minus iar pt hotel caci nu aveau paza la piscina).La alte hoteluri stiu ca esti atentionat dc intri in piscina plin de nisip.
Hotelul mai are un loc de joaca pt copii unde acestia si puteau manca separat de restaurant(era mancare numai pt ei) si unde ii puteai culca, aveau patuturi sub diferite forme f haioase.
Existau vreo 6-7 restaurante cu specific insa n-am apucat sa mergem la niciunul.
O terasa unde seara se canta live sau era disco in are liber.

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

In fiecare seara era spectacol pe diferite teme si miniclub pt copii.David era innebunit si se simtea super printre atatia copii si muzica.

Exista un imn al hotelului care se canta des la piscina sau seara la spectacol si se si dansa intr-un anume fel .
Se faceau f multe concursuri in piscina sau langa, jocuri de nisip, volei, fotbal, polo etc.
Am prins si ziua Turciei cu seara festiva, sampanie si tort gigant.Am ramas surprinsa sa vad ca turcii sunt f patrioti si-si canta imnul.Era o atmosfera care te inveselea de-a dreptul la cantarea imnului lor.Poate si pt ca este f saltaret sa zic asa.

Am avut patut pt David in camera.

De facut excursii....am preferat sa inchiriem masina si am fost la Side, Cascada Manavgat, shopping si Templul lui Apollo.dat fiind ca a fost f marait in acea zi....am decis sa nu mai mergem si noi cu sora mea in Antalya la mall.

Am zburat cu compania Tarom si dus si intors si a fost ok totul.Doar f socati cum ne-a izbit caldura de 40 de grade cand am ajuns acolo(Si totusi eram in 28 aug).

Am fost f multumiti de servicii, mancare, entertainment.Iar 11 nop[ti mi se par numai suficiente pt a face o vacanta in Antalya.7 erau prea putine, clar.Si este minunat ca au toate facilitatile pt copii ceea ce este ideal pt familii cu copii.
Recomand, deci, acest hotel unde ne-am simti super in ciuda micilor "problemute" avute sau constatate acolo.

Se scria pe aici sa se fie cu bagare de seama la fotografii din hotel.Ei bine, m-a ros intr-o zi sa intreb cat costa...bla-bla....si am ajuns sa facem poze.Multeeeee.fara intentia noastra insa fotograful ne-a pus in fel si chip sa stam si cand ne-am dus sa discutam detaliile.....soc!120 poze.de la 600 E am ajuns sa dam pe Cd cu toate pozele, un poster mare, toate pozele in format mic-mic pe niste fasii lungi si 72 poze scoase in format 13/18=196E.
Dar nu ne pare rau caci sunt amintiri.Dar a2a oara stiu cum sta treaba si nu mai facem, gata!Oricum se vede ca sunt profesioniste iar cu aparatul nostru nu ne-ar fi iesit in veci apusul ala de soare extraordinar.


vedeti cateva poze facute acolo si cu hotelul in semnatura mea.

Pt cine mai doreste info......astept sa ma intrebe.


PS:Speram la vacanta in Antalya si anul viitor cu putin noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CornelB spune:

Va scriu din Kundu, hotel IC Green Palace, un hotel pe care va recomand hotarat sa-l luati in calcul pentru la anul. Nu este la fel de luxos ca Delphin-ul, dar e un hotel pur si simplu elegant si rafinat. Sunt la micul dejun, ii astept pe somnorosii mei sacoboare, pana atunci ma delectez cu o cafea si cu muzica clasica care e pusa in fiecare dimineata [e 'vara' lui Vivaldi acuma!] - v-am scris asta ca sa va faceti o idee, mai multe pe www.supereva.ro, cand ma intorc.
Deasemenea, va recomand hotarat inceputul/mijlocul lui septembrie ca perioada optima pentru vacanta in Antalya, vremea a fost superba, cam 33 de grade maxima, fara caldurile innabusitoare din vara, iar apa marii si a piscinelor excelenta mai ales pentru copii mici. Si, nu in ultimul rand, pretul e cu totul altul!

-----

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Cornel, te aprob intru totul cu hotelul. Eu am fost la fratele mai mic IC Santai si au fost conditii de 5* chiar daca hotelul e de 10 ani. A, nu uita ca ei au si bauturi originale

Mergi la inceput