Mamici de Martie-Aprilie 2008!! (112)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

si pentru ca deja este 28 trebuie puse mandrele alea la treaba...ca ieri au cam lenezit.

delphin o nastere usoara, o recuperare cat mai rapida si o viata cat mai implinita langa trupa ta de baieti.


mai fetelor...care ati ascuns majoretele alea? ca eu nu le am in lista sau te pomeni ca le primesc bonus cand cresc mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

am revenit... am facut si kumpir (dar nu cu ton, dar tot buun)... yummy.. i-a placut si randunoiului... si am facut si clatite ca nu se mai putea, se cerea ceva bunutz...

Naty am vazut filmuletzul! superb!

Gecko bine ai venit alaturi de noi pe crengutza sarcina usoara cat a mai ramas... si sa stii ca nici eu nu prea am simtit sarcina asta.. ca nu tu greturi, nu tu voma, abia acum ca e balonul mai mare e mai greu.. dar nu mai e mult..
acum serios, ca nu le am... dar unde e Aruba asta?

p.s. Gecko nu ne spui si noua secretul ala? si moldoveanca sunt si eu (de fapt bucovineanca )

Mihaela 36+ cu Andra
Pozici
Bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

tocmai am trimis ceva pe mailul comun... hihihi...
sa vedem ce parere aveti!

stolul!

Mihaela 36+ cu Andra
Pozici
Bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BurticaMica spune:

Stol, am nevoie de un mic sfat: vreau sa imi fac si eu un montaj cu poze cum aveti voi, dar mi-am prins urechile.
Da-ti un link, ceva sa ma lamuresc si eu va rog.

http://bd.lilypie.com/5rURp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Buna ciripelelor,
stiu ca-i noapte si dormti toate acasuca acum dar sa stiti ca eu va citesc mai mereu. Nu stiu voi pe mine... da' sper ca-i destul de rapid postasu sa va aduca scrisorica



Bubu05 frumoasa pijamalutza da' gagicutza si mai frumoasa. Imi place mult cum te prinde frizura.

Ioana fa o plimbare lungutza si o baie cu saruri in cada poate...poate. De obicei da roade, mai ales acum cand colul este atat de sensibil. Si daca vineri nu te opreste asteapta pana sambata sa ai un martzushic. Eu tare as vrea sa vina bebe sambata:)

Simonette am citit povestea nasterii lui Iannis si imi pare rau din suflet pentru ca a trebuit sa treci prin ceea ce ai trecut. Sfarsitul este ... sublim.

Ariel_7000 vazut montaje frumoase, felicitari. Ai citit vre-o postare de-a mea despre arsuri? Eu am tot spus p-aici si m-am plans si intrebat in stanga si-n dreapta dar...tot degeaba. Hai ca repet rezumat de rezumat: din experienta mea NU TRECE CU NIMIC numai cu antacide(amelioreaza) si nu papa seara dupa 6 ca-i groaznic.

VioletaH frumos hobby si talent cat incape. O data si eu cochetam cu ideea...da n-am trecut "the next step" Si oricum respira profi' prin toti porii lucrarile tale. Poate acum cu bebe chitibusesti ceva gen Anne Gedds (parca asa se scrie;P). Mie imi place pozutza cu foile de varza... musai sa-i fac una.

Cory3maz ce familie talentata. Si fetele sunt asa de dulci in rolul de mamici.

Sovietica Tu cum te mai simti? Cand vine mamitzu tau inapoi?

Natynic am vazut ca ai imbunatatit montajul. Sfarsitul cu Iulia care apare ca o surpriza pentru ca nu ai pus poze cu burticutza m-a dat gata. Felicitari pentru pragul de 1500g. Imi pare rau sa aud ca apar alte probleme medicale noi in viata voastra. Anticonceptionale care sa fie tolerate la diabet...poate se gasesc in strainatate sau poate or sa cerceteze si in curand apare ceva. Spun asta ca diabetul cel putin in USA ia amploare pe zi ce trece si deja oamenii cu aceasta problema sunt un TARGET pt. toate companiile farmaceutice. Daca vrei il pot intreba pe dr. Lee. Este dragut si o sa imi zica daca exista ceva pastilute aici dar nu stiu ce tip de diabet. Pentru mine naticule diabetu-i unu...diabet :).

mamipapatot cred ca acum s-a intors Honey cu capututl in jos. Si pe mine m-a intepat o data dar trece dupa 2 zile. Sa vezi de la 36 de saptamani in colo cand te loveste iti vine sa intri sub pat de durere. Noroc ca trece imediat.

Ali_bia Idem ca la mami cred ca s-a intors bebe cu capul unde trebe, vorba cuiva ...de acum numa' inainte. Ce sexi esti si ce burtica frumoasa am vazuttt.

Olgutzica ce frumoasa-i fetita ta cum doarme cu manutele sub cap.

Gecko bine ai venit pe crenguta si iti dau dreptate cu privire la sisteml sanitar aici.(am dedus ca suntem cat de cat "vecine" si daca ma insel imi pare rau ) insa sa nu uitam ca cele mai complicate operatii si tratamente se fac tot p-aici prin vecini. Cu ecografiile...este datorita politei companiilor de asigurari si a faptului ca un doctor poate fii refuzat in a mai lucra compania cu el daca este un "big spender" Pe de alta parte uite, dr-ul meu nu a zis NU niciodata. Am facut teste o gramada apoi teste de CA, MG, ZN...eco-uri. Depinde si de compania de asigurare...de doctori...de spital... Asistente asa...mai putin pregatite am intalnit insa sa nu uiti o chestie si este adevarata si interesanta. Multe....fff multe asistente presteaza pe ideea daca taceai filosof ramaneai si si daca stiu ceva"se fac ureche suta" sau iti dau un raspuns evaziv.Esti totala.... :))) uite pupici si de aici de la noi, Mhuahhh.

Mihutzo ce-ti mai face balonasul? Te-ai mai ingrasat sau tot fizilutza esti?

Deeapui unde-s vestile de la Zoze???:(

nicol_conte ce mai fac fetele? Mai lucrati la remodelare? Tot santier?

ccris_ccris succes maine la doctori si analize. Tensiunea sa stii ca variaza mult in sarcina si asa cum spui tu poate a fost si influenta vizitei.


Luny, Lyvy aveti grija de voi si n va speriati ca bebicii or sa fie bine

DELPHINAS

hai mama ca azi e ziua cea mare.

Sa te ajute D-D sa ai nastere usoara si sa fie bebe sanatos, papacios si nororcos.

S-acu trimit fetele sa presteze nitzel

HAIDE DELPHIN!
HAIDE MAMIIII !
GO MAMA GOOOO!
GO! GO! GO! GO!
Doamne ajuta

Va doresc o zi placuta maine si numai vesti bune.Bine ati venit! inca de pe acum fetelor care isi aduc comorile acasuca.
Mergem acum la o plimbarica nocturna apoi bagam o baitza si somnic.
Sper sa va aduca postasul scrisoarica ca de nu....
Pupici.

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev061pf_.png[/image][/link]

AMR 1 Saptamana!... sau cat vrea Adrian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns varuna spune:

Hai Delphinas !!!

Naty nu m-am putut abtine...da' n-am trecut peste 20 de pagini.

siiiiiii Buna Dimineatza...poate naste Ioana azi...

Ana 35+ cu Mara Sofia
Marutza si restul...copiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

vezi cum uitasem

mihutza si cu tine am ceva in comun...mi-am luat zborul in plina sarcina. cred ca aveam vreo 21 de saptamani cand am zburat...cam 20 de ore. asa ca sa iti dau un hint unde e aruba asta. si la mine astazi sunt 39 de grade...mama ei de caldura ca m-am saturat. oricum de la mine mai in jos nu se mai poate merge ca mai e doar Polul Sud si pinguinii.

spui tu ca sunt de a ta...dar dupa cum ai spus...tu esti bucovineanca asa ca nu indraznesc. in facultate nici un sucevean nu recunostea ca ar fi moldovean, nu era chip, era ceva ce tinea de mandria voastra de bucovineni. oricum...la cat m-am perindat prin tara aia, numa regateanca nu sunt ca in rest am avut toate accentele. asa le stiam povesti pe limba babelor din Maramures ca nimeni nu ar fi crezut ca am stat 19 ani in moldo.

adriutznu suntem vecine, dar suntem amandoua expatriate. stiu ca fac astia tot felul de analize de sange, Ca, Mg, Fe bla, bla...dar asa imi e felul meu ca analizele astea sa nu ma intereseze deloc...in schimb un eco mi l-as fi dorit. eu am o meserie (si uite asa afla si mihutza sicretul) care mi-a facut sa imi fie usor sa ma monitorizez pe timpul sarcinii. am stiu sa imi palpez un fund uterin, o prezentatie, sa ascult inimioara cu stetoscopul meu dar tare mi-as fi dorit un eco...stii, ca sa creez acel bond intre mine si bebel. cand le aud pe fete ca eco morfofetala, eco in sapt 32, 36, ma apuca invidia. pana la urma am si eu partea mea de vina, ca la controale prea nu m-am plins de nimic. dar pana la urma am eu ac de cojocul lor. la urmatorul control le bag din carti...toata simptomatologia sarcinii la risc...si sa vezi atiunci ce cost effective sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns varuna spune:

Deea ceva vesti de la Ela si bebe magic???

Luny muuuult pentru reteta de piure.

Mai Bubu eu te-am votat de mult cea mai gospodina mamica, ieri am stat ca la televizor cu balutele pe-o parte, cu ochii la prajiturici. frumoase si pozicile cu noua freza.

Ana 35+ cu Mara Sofia
Marutza si restul...copiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary-lou123 spune:

Buna randunici dragute,

Am scanat din urma da nu am apucat sa citesc mare lucru. Va spun repede ce si cum, ca nu stiu cat timp sa o sa mai am dupa ce ies din spital sa stau la povesti, cel putin in prima faza.

Cum s-a petrecut minunea:

Dupa cum stiti toate ma cheama doctorul; zis si facut: luat bagajul frumos pe umar, urcat in taxi, dus la spital. Ma intampina dcotorul care ma astepta ingrijorat k am nascut pe drum . Nici un semn; ma urca pe masa in camera de garda, consult..."azi nasti".... Ma trimite sa ma schimb si ma asteapta pe sectie. Urc in maternitate si astept.. deja era trecut de 7. Ma invita direct in sala de nasteri... consult, doare un pic, cere asistentei "o andrea mai boanta", mai doare un pic si simt un lichid cald cum se scurge. Intreb mirata: "m-ati rupt membranele?" Da. La 5 minute vine anestezistul, un tanar glumet si prietenos, imi explica ce o sa imi faca, care sunt risucrile (dureri groazanice de cap vreo 2 zile- zice ca a avut o singrua pacienta care a avut asa ceva- "nu o sa am eu ghinionul sa fiu a doua" , si nu am fost! imi spune sa stau nemiscata, ca o da doara un pic- doare un pic, dar suportabil, oricum locul il amestestge cu xilina sau ceva ianinte- raman o vreme nemiscata si dupa ce imi zice ca a terminat- Just in case!!! Pana acum totul nesperat de simplu. Ma aseaza in pat- stau vreo ora- vine randunoiul cu o punga de bake-rolls, imi era foarte foame- imi da numai jumate, k nu am voie (zice el). Ma simt ca si cum o sa ma opereze pe creier- am cateterul de epidurala, perfuzie, si pe deasupra se incapataneaza moasa sa imi dea si oxigen- "face bine la bebe!". Un moment de panica cand moasa pierde pulsul pe bebe pe monitor, glucoza, agitatie, schimbat perfuzie, intors pe toate partile, chemat doctorul- ma consulta (5 cm dilatatie - totul ok, alarma fasla...continua travaliul, nu ma doare nimic.. in sala de alaturi naste cineva- foiala mare- se pare k mamica aia nu impinge- imi doresc sa ma fi dus la cusuri, sa fi facut exercitii, ceva- aud "forceps", ma zbarlesc, randunoiul fusese dat afara.. mai intra doctorul din cand in cand si ma intreaba ce fac, eu ii rapsund "bine", mai intra anestezisitul si imi mai baga cate o seringa de soutie prin cateterul de epidurala, ma intreaba daca doare "Nu". In un consult, dilatatie 7, e cam 11:30 noaptea, nu imi mai dau anestezie- incepe sa doara, ma foiesc, gem, vine moasa, imi spune sa imping sa coboare copilul- imping odata- imi spune k merge incredibil de repede, si daca mai imping de 3 ori iese copilul- imi cere sa mai imping odata- refuz si incep sa strig dupa doctorul meu care o cusea pe mamica din sala de alaturi- contracti mari- ma doare rau, incep sa tremur- vine doctorul- ajutata de moasa si o rezidenta ma urc pe masa il vad cu o seringa- imi face injectie- dupa care epiziotomie- tip- ma doare rau- mai imping de 2 ori si iese bebelusa- aproape imi pierd cunostinta- nu imi vine sa cred, rasuflu usurata si imi fac cruce, desi cam vinetzie, plange din toti rarunchii, eu nu imi pot lua ochii de la ea- urmeaza placenta- simt cum imi baga mana doctorul- ma cearta ca ma incordez- ii vad mana plina de sange pana aproape de cot- nu prea eram pregatita pentru asta, credeam ca s-a terminat- intre timp imi curata si infaseaza fata, mi-o pun pe piept o clipa inainte sa o duca la neonatologie. Urmeaza cusutul care am impresia ca dureaza o vesnicie, ma foiesc, ma incordez, nu mai am rabdare, ma certa doctorul din nou. GATA! S-a terminat! ITI MULTUMESC DOAMNE!

Curaj feteleor, k se poate sa fie si simplu si usor!
Va urma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns varuna spune:

Felicitari Mary_lou inca o data, ai facut sa para totul foarte simplu !!! Bravo ! Sa te faci bine repede, sa va bucurati de fetitza.

Ana 35+ cu Mara Sofia
Marutza si restul...copiilor

Mergi la inceput