Azoospermie - cap 11 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Am uitat...fetelor, pentru dosarul FIV trebuie analiza cromozomului Y 20 sau 6 microdeletii ?.....si inca ceva , toate sunt obligatorii?
PUPICI!

Viitoare mamica.....cat de curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Doamne fetelor, fie-va mila! Vad ca scrieti incontinuu... Fac si eu ca Iyoana, ma intorc cu spatele o zi si vad apoi scrise 6-7 pagini! De fapt, ma bucur sa va vad active. Normal ca subiectul renaste cu asa fete adevarate! . Apropos, punctati un vot.
miki-miki felicitari pentru noua pagina. Foarte documentata. Noi nu stim unde ne aflam inca. Am vazut ca nu ne-ai trecut, dar eu iti propun sa asteptam rezultatul la urmatoarea spermograma, sa tratam mai intai infectia. Am mari sperante...! Am sa incerc si cu vit. C naturista. M-am inselat cu preparatul cu miere si propolis, sotul meu se stramba si la el, dar, i-l bag eu pe gat si tot ia trei lingurite pe zi (odata).
pisix este vedeta noastra in continuare si capitolul asta. Hai Avalon, Heleny si Ella28 ! Fetelor, nu va mai chinuiti cu testele prematur! Stiu ca asteptarea este grea.
danyalo ramai cu noi pentru ca nu conteaza un + sau -. Nici noi nu suntem azoo dar fetele de aici sunt extraordinare. Miki este sefa!
Simo28 are dreptate Avalon cand spune de hormonii sintetici. Si noua ne-a prescris medicul si nu l-am luat. Am preferat sa trecem pe naturistele de pe prima pagina. Noi avem acum 4,5 mil/ml dupa ce am avut 8 mil/ml, dar evem si infectie cu Klebsiela. Mobilitatea si morfologia sunt normale. Trebuie sa crestem numarul .
ioana_p76 hai ca suntem pe undeva in aceeasi oala, numai ca voi ati facut IA, FIV-uri spre deosebire de noi. Bine ca sunt gigei la voi. Cum spunea si Miki, trebuie sculati gigeii si tratamentul dat de Miki este foarte bun. Il luam si noi si sunt foarte otimista pt. urmatooarea spermograma.

Iyoana este foarte bine ca mergi la sport pt. ca face bine si la psihic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Fetelor, am citit la FIV ca Heleny nu a reusit. A venit CM si BHCG e 0,1
Heleny Te ic si te imbratisez. Imi pare tare rau. Sper ca nu vei renuntza si la urmatorul FIV sa faceti cu gigeii fresh .

Dany eu zic sa postezi pomelnicul aici ca poate isi mai da o fata cu parereaNu stiu unde sa-ti spun sa refaca sotul tau analizele pt ca nu sunt din Buc. Parca la Bios fb fetele ca ar fi bine.
Marush pr ranile alea de pe col sa iei supozitoare cu propolis Miprosept (se pot folosi si ca ovule) Sunt f bune, cicatrizeaza ranile si sunt si antimicrobiene. Eu mi-am facut PAP de curand si a iesit f f bun. Dar vezi ca sunt scarboshele si pateaza chilotzeii iar pe sotz tb sa sa-l tii departe ca nu cred ca ii va place chestia aia. Dar pt ca vrei sa faci FIV cred ca rabda si el ca sa fii OK pt bb acolo. Eu introduceam cateodata o jumatate de ovul seara si cat se poate de adanc ca sa ajunga la col.
Microdeletiile stiu ca Nusyc a facut 6. Dc nu iese ceva bine se fac apoi pe 20.
Nusy nu stiu cum se iau pastilele alea.
Anes am tot cautat postarea ta cu anal hormonale si nu am gasit-o sa dau un link la ea in listutza. Cred ca e la cap 8, dupa ce o gasesc te pun in listutza asa ca nu fi speriata. Te bag eu oficial in Club



Miki
La anul pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Tocmai am aflat ca heleny nu a reusit. Tare-mi pare rau ...
Mikilisssy vad ca esti intro forma de zile mari si incepi sa duci acest subiect pe culmi nebanuite :-)
anes - gata, am schimbat atitudinea, mi-am revenit in simtiri ...
Marush - mie nu mi s-a spus ca ar fi unul mai important ca altul.Adica peste tot s-a cerut si microdeletii si cromozom y
Simo - umba zvonul ca strainul ala de la MedNewLife ar fi un bun urolog. Da' eu nu am fost ...
Si Calomfirescu e celebru, il poti vizita

Fetelor va anunt oficial ca am terminat cu psihoza bebe. Nu stiu, parca am fost vrajita, numai la asta ma gandeam
De azi am reintrat in ritm, am muncit cu adevarat, am avut idei bune, mi-am facut planuri si am redevenit eu.
Mi-am reamintit ca am plecat la drum cu 20% sanse de reusita...Asta inseamna ca exista 80% nesanse sa nu fiu gravida. E doar inceput de drum, s-ar putea sa nu fie chiar atat de simplu, dar suntem plini de speranta si dispusi sa incercam asa ca ... vom afla marti cum stam.
Dar oricare ar fi rezultatul nu trebuie sa ne dezumflam, nu ?
Media de reusita e de 4 incercari, sper doar datile viitoare (dac-or fi)sa fiu mai atenta sa nu ma mai ingras

Marti 4 decembrie - Momentul Adevarului

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Sonia are nevoie de sufletul tau bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

SoriLea
nou venit


Membru din:26/11/2007

Are album!



Romania
Bucuresti
5 Mesaje
Trimis la: - 29/11/2007 : 20:44:40
--------------------------------------------------------------------------------

Mesaj postat de SoriLea la capitolul anterior:

Pisix-multumesc pt incurajari,dar daca voi va chnuiti de atata timp,cum sa mi de intample tocmai mie asa de repede?Oricum iti multumesc pt sustinrea morala si iti doresc si eu sa ai un BB cat mai repede.
Miki-am spus in primul meu mesaj ca sunt 10000/ml.Deocamdata nu poate lua nici un tratament,i-a spus sa repete spermograma dupa o luna,sa luam rez analizelor si impreuna cu acestea (daca sunt prob.hormonale),mergem la Dr Damian.Stiu de TRIBESTAN ca nu se gaseste la noi,dar nu stiu cat de bun e,chiar face minuni asa cum am auzit?DACA STIE CINEVA,ROG SA-MI RASPUNDA.PUPICI PT TOATE FETELE DE AICI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Off, o pierduram pe SoriLea . Sori baga mama si tu mai multe mesaje pana treci de 10 ca sa-ti apara mesajele apoi instant. Tribestanul ala e bun pt ca face sa creasca testosteronul dar numai el luat nu stiu dc faceti treaba buna.

Pisicutz bine ca bagasi capul. Ma tot uitai dupa Stirile Pisix FM si nu le vazui. Crezui ca picashi in butoi .

Fetelor am dat 4 link-ri pe prima pag. Astea:

cauzele cele mai frecvente ale infertilitatii masculine

cauzele cele mai frecvente ale infertilitatii masculine

www.clinilab.fr/pmatechniquesmasculin.html" target="_blank">despre inhibina B la barbati si altele

Subiect de pe DC "Infertilitatea masculina"

Rog frantzuzoaicele sa traduca ce scrie la inhibina B aia la barbati ca eu nu prea inteleg. Cred ca merita facuta analiza asta.



Miki
La anul pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

MAMAAAA lu’ IUCAAAA eu doresc sa va urez la MULTI ANI!!MULTA SANATATE !!! Si nepotei grasi si frumosii de la IUCA!!! (scuze ptr. intarziere)
PISOC .. fii optimista mamica .. te rooog!! Si apropos de trend.. “caciulite cu urechi, manusi cu cap de zebra si cizmulitele zornaitoare” Moooama ce mi-as cumpara si io o caciulica cu urechiushe ptr. “motzul meu blondutz”… Dar mi-e tema ca se uita lumea stramb la mine....ori imi iau bataie de la copilutzi!!!
Ai reusit sa te potolesti azi???
Miklna SUPER , SUPER semnatura!!(si sa se SUPER lipeasca puii)
MAMA LU’ MIKILIIINAAA va doresc din tot sufletzelul meu numai sanatate!!!Sa va bucurati de nepotzei Mikilinei .
Auloooe ..cum sa nu fac bradutzuuuu. Ma pregatesc sufleteste. Cu toate ca dimineatza de Craciun este un pic deprimanta ptr. mine.. tot iubesc Magia Craciunului…
Aaaa da sa va zic de primul brad din viatza lui TILI… a fost atat de curioasa … ca statea in varful lui!!! Sa nu va ganditi ca a rezistat saracul… PRAF S-A FACUT CU “GLOMBULETZE “ CU TOT.. Nabadaioasa rau perlutza mea!!!
IYOANA , ia zi mamica … io cu ce ma ocup?? Inafara curateniei dupa renovare…. Ca vaz … ca le ai… Un mic indiciu .. raspund la tel. Cand nu merge “ceva” bine si imi iau mascari…
Nusyca Dumnezeu sa-ti ajute si sa iti mearga cum iti doresti tu mai mult!!!
SoriLea, Simo si draga deDany va pup pe nasuc !!!
Pup si Avaloneluuuuu meu drag … tin pumniii !!! Unul ptr. tine , unul ptr. Pisoc!!!!

Ioana, te-am urmarit la FIV. Ne cunoastem si de pe la “animalutze’” pup.pup. pup si fata si mustacioasele!!!
Hai Ella!!!Hai Ellaaaa !!!!
Heleny imi pare rau!!!
Dragele mele va imbratisez pe toate !!!
AM VOTAAAT !!! AAAM VOOOTAT!!!
Ma duc la nanic ca mi-e somnic!!!

Ce de greselutze am facut... casc cu lacrimi!!!




PERLUTZA sufletzelul meu!


Copilutz'-> viitoare mamica de copilutzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Mikishor cred ca o sa arunc si butoiul .. ca pe ibricul lui PITIC
Sa nu veniti la mine cu vrajeli ca ...nu merge!!!
Fara butoi!!!! DAAA???

PERLUTZA sufletzelul meu!


Copilutz'-> viitoare mamica de copilutzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

mikilina-pazea ca vin!!
Asaaaaa... sa incepem cu inceputul:

Sept.2004( Moisa)-----Oligoastenoteratospermie severe
Concentratie: 300.000/ml , Morfologie= aprox. 20 %
A= 20% B=20% C= 10% D=50%

Oct. 2004( Medsana) Oligoastenospermie severe cu teratospermie
Nr. Spermatozoizi: 2,6 mil/ml , Morfologie= 30 % f. tipice
A= 15% B= 15% C= 10% D=60%


Analize hormonale – Spit. Parhon: FSH- 3,72 LH- 2,94 Test. 5,63 PRL. 7,23 , cortizol 19,76
Eco testiculara( Dr. Cauni) nimic in neregula!
De la Parhon I s-au prescris: Pregnyl, ac. Folic, bio-se.-zn.
A urmat apoi un tratament naturist…nu mai retin ce anume lua…oricum era indopat bine!

Iulie 2005 ( dr. Matei)- oligospermie severa
Concentratie: 1,2 mil/ml , Mobilitate: 80%(totala) , 60% progresiva, 20 % nonprogresiva, 20 % imobili
A=0 B=60 C=20 D=20
Nr. Tot. de spermatozoizi: 4,8 mil . forme tipice- 30%

Ian 2006( dr. Matei)- oligospermie severa
Concentratie: 2,6 mil/ml , Mobilitate: 70%(totala) , 65% progresiva, 20 % nonprogresiva, 20 % imobili forme normale -31%
A=0 B=60 C=20 D=20
Nr. Tot. de spermatozoizi: 4,8 mil . forme tipice- 30%

Feb. 2006( dr. Matei)- oligoastenoteratozoospermie
Concentratie: 6,8 mil/ml , Mobilitate: 60%(totala) , 40% progresiva, 20 % nonprogresiva, 40 % imobili forme normale -24% Anticorpi antispermatici-15%
A=0 B=40 C=20 D=40
forme tipice- 24%

Iulie 2006( dr. Matei)- oligoastenoteratozoospermie usoara

Concentratie: 5,7 mil/ml , Mobilitate: 70%(totala) , 40% progresiva, 30 % nonprogresiva,
30 % imobili forme normale -24%
A=0 B=40 C=30 D=30 viabilitate- 70%
forme tipice- 32%

Mentionez ca in timpul spermogramelor facute la Matei a luat numai bio-se.-zn. si acid folic si macca de la FLP.


Apoi nu a mai vrut sa ia nimic… o per..lua doar de gura mea…spunea ca face asta doar ca sa ma simt eu bine…doar sa ma faca fericita ca le lua!Oricum mereu imi reprosa ca –l indop!

Apoi vine aprilie 2007 ziua cand repetam spermograma La Giuly… la aceeasi dr. Moisa siiii….
1 ml volum…
Concentratie: 100.000 /ml.
A=0 B=O C=10 D=90 fara forme tipice acelasi diagnostic ca cel initial!
Urlete/ plansete… caci cu asa diagnostic nici Fiv…nu prea aveam de unde!
Repetam la 5 zile la privat ( dr. Cocei) din nou :
4 ml volum
Concentratie 3 mil/ml A=0 B=33 C=0 D=67 morfologie:33 % forme tipice
Si peste 2 luni facem Fiv… la prima proba de sperma… 2 spermatozoizi imobili!!!!! La a doua…. 16 spermatozoizi….cam asta este tot trecutul spermogramistic!!

Daaa…fumeaza!!!
E din fire f. sresat!!!
Colesterol mare, trigliceride si mai mari….dar si soacra-mea are aceeasi pb.
Glicemie ok.
A luat mult timp ca tratament bio se.zn. si acid folic…rezultatele s-au vazut…dar pe urma…au inceput sa coboare…lent!!!!
Cam asta este povestea noastra!

helenyNu te lasa invinsa!
pup gasca!
Dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Neata fetele

Se pare ca iar sunt cea mai matinala , haideti la !

Miki , esti incredibila cate faci pentru subiectul asta. O sa incerc sa ma ocup de materialele in franceza. Am zis!

Danyalo, mama draga, dar cate ati mai facut si voi...Sa va ajute Dumnezeu si...Mikilina sa gasiti rezolvare la problema voastra. Iti tin pumnii!

Heleny

Anes, voi luati acum un tratament, nu? Cand il terminati?

Copilutzule, pai sa vedem: daca tu ai vrut sa spui, de fapt, mascati, atunci inseamna ca esti operatoare la o firma de pza si protectie. daca nu asta ai vrut sa spui (pentru ca nu stiu ce inseamna mascari ), atunci inseamna ca lucrezi la Vocea clientului, la vreo firma mai mare sau la un call center. Ia sa vedem daca am ghicit?.....

Andrabirni, Vrembebe, Gudinde fetele!

Marush bine ai revenit... pe ! Iti tin pumnii sa fie bine si sa va iasa socotelile asa cum vreti voi!

Pisoi, asa vreau fata! Serviciu usor! si asteptare fara stres!

Nu mai stiu care fata a intrebat de microdeletiile cr y: noi am facut microdeletiile cr Y 6, nu 20. La noi a iesit ok aceasta analiza.

Sotul meu a dat ieri sange pentru analizele hormonale, nu le-a mai facut din februarie. Avem rezultatul pe 6 dec, poate imi aduce Mos Nicolae o veste buna.

Va pupic si va doresc, de pe acum, un weekend excelent!



"Taina existentei umane nu este sa traiesti, ci sa stii pentru ce traiesti" (F. Dostoievski, Fratii Karamazov )

iyoana


Mergi la inceput