Problema dificila

Problema dificila | Autor: crisstamate

Link direct la acest mesaj

Buna
Sunt mamica unei fetite de 5 luni pe care inca o alaptez cu succes. Problema mea este urmatoarea: in luna noiembrie, deci cand copilul va avea 6 luni si ceva, voi fi nevoita sa plec din tara pentru vreo doua zile. Fetita va ramane cu mama si cu tatal ei. M-am gandit in toate felurile cum as putea sa fac sa nu sufere copilul ca nu mai gaseste tzatza in lipsa mea si mai ales cum sa fac sa nu am probleme cu productia de lapte si cu disconfortul cauzat de prea mult lapte "nefolosit". Varianta care mi-a venit prima in minte a fost sa o trec pe lapte praf doua zile cat lipsesc, dar ea nu vrea sub nicio forma sa manance cu biberonul. Sambata seara am fost la o nunta iar ea a ramas acasa cu mama mea si cu multe provizii de lapte de la mine (pe care numai eu stiu cat m-am chinuit sa-l mulg- dar asta e alta discutie) dar nici nu a vrut sa se apropie de biberon. mentionez ca ea pana pe la trei luni a mai baut cate un ceai cu biberonul dar acum este hotarata ca tzatza materna este "the one and only". Mama zice sa nu-mi fac griji ca de foame va manca si cartofi prajiti cu furculita :). Dar, dincolo de gluma, ma gandesc cu ingrijorare ca va suferi copilul de foame, chiar daca pana atunci va mai avea vreo 2-3 mese cu alte alimente dar va avea nevoie si de portii de lapte
Si eu ce pot sa fac sa nu pierd laptele? Ideal ar fi sa ma mulg cat mai des dar problema e ca voi fi tot pe drumuri si nu voi avea aproape deloc "intimitate" pentru aceste manevre delicate.Parca citeam pe undeva ca exista niste pastile care te ajuta in cazuri din astea.
Voi ce ma sfatuiti sa fac?
Cu speranta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Eu cred ca tot biberonul cu lapte de la tine e solutia. Ar fi chiar pacat sa inlocuiesti laptele tau cu lapte praf atata timp cat tu mai ai lapte. Nu de alta, dar s-ar putea sa-i placa gustul si dup-aia sa-l refuze pe al tau!
Eu nu am plecat de acasa pt cateva zile ca tine dar am inceput munca de cand avea Andrei 4 luni. Lipseam de-acasa 10-12 ore/zi adica de la 3-4 mese de-ale lui din care doar una era altceva decat laptele meu. Ma mulgeam de-mi sareau capacele dimineata si seara sa-i pot lasa destul in biberoane. Laptele matern rezista in frigide 24h sau in congelator... nu mai stiu exact, ca n-a fost cazul, oricum multe zile. Asa ca poti sa-ncepi mulsul cu o saptamana inainte de-a pleca, sa fii sigura ca are destul.Poti sa-l congelezi in biberoane de plastic sau chiar in pungute, dar sa nu pui in acelasi recipient decat cat ai muls odata. Si odata dezghetat sa nu-l recongeleze mama ta (inteleg ca ea va ramane cu copilul). E valabil si pt. cel din frigider, daca nu a papat odata tot ce era intr-o sticla restul se arunca.
Eu am inceput prin a-i oferi chiar eu biberonul cu lapte in loc de titi la una din mese (am citit undeva ca-l accepta mai usor de la mama decat de la altcineva). Dupa ce s-a obisnuit cateva zile i-l dadea tati (cu el ramanea acasa cand nu eram eu)tot in prezenta mea. Asa, incet,incet, s-a obisnuit si n-am avut probleme.Oricum eu zic sa incepi din vreme, cu vreo 2 sapt. inainte de a pleca, sa aiba timp sa se obisnuiasca.
Cat despre tine, de pastile nu stiu decat de unele care opresc de tot alaptarea si nu cred ca vrei asta. Tot mulsul ramane solutia. Chiar daca nu o sa prea fii singura, vei putea totusi sa mergi la toaleta sa te mulgi un pic odata la cateva ore.Si nu uita sa ai in geanta, pe langa pompa de muls, multe servetele umede si neaparat tampoane pentru san. Foarte utile mi-au fost mie cele textile care se refolosesc, sunt mai absorbante decat cele de unica intrebuintare, dar sa ai si de schimb, nu doar un set.
Sper ca nu te-am speriat cu atatea sfaturi, nu e usor, dar nici imposibil. Dovada ca eu l-am alaptat pana la aproape 2 ani (ce-i drept in ultima vreme nu mai sugea decat dimineata si seara cand eram eu acasa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

eu cred ca in 2 zile nu se intampla nimic.nici tu nu pierzi lapticul dar nici ea nu moare de foame.lapte praf cu cereale cu lingurita nu papa?
este adev ca o sa ai tu un discomfort cu cresterea productiei insa ,daca ai pompita de muls este mai usor.
sa te intorci cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

iti sugerez sa iti cumperi o pompa de sani si sa incepi sa te mulgi sa iti faci provizi de lapte pt perioada cand vei pleca, se poate pastra la congelator si luni de zile. Cine va ramane cu bb va trebui numai sa incalzeasca laptele si sa il puna in sticla. Se incalzeste sub jet de apa calda.

Iar tu in perioada aceea de 2 zile, te multi la orele la care ii dadeai fetei sa pape (aceeas pompa de sani e si salvarea ta)... laptele il arunci ca nu ai incotro. Protecti speciale pt sani care le pui in sutien, sa nu cumva sa te patezi pe haine sa areti caraghios... Comprese cu apa rece in caz ca apar dureri, si nu lasa sub nici o forma sa ti se intareasca sani de la lapte.


Sanatate si numai bine


Pentru Barbye - una dintre noi! Trebuie sa ajuti!
Tine aripioara asta, voinice

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstamate spune:

Multumesc mult de sfaturi.
Desi nu e usor ce mi-ati propus, stiu ca nu e imposibil dar.. eu nu pot sau nu stiu sa ma mulg fara eforturi considerabile. Adica: pentru o cantitate de 150 ml de lapte pe care i-am lasat-o copilului in noaptea cand am fost la nunta, m-am muls vreo 2 zile, in reprize, si a fost greu de tot. Nu cred ca am priceput prea bine tehnica mulsului manual, desi mi s-a aratat de mai multe ori, iar laptele nu vrea sa iasa decat foarte putin si parca ma doare daca strang sanul mai tare. Mi-am cumparat si o pompa de san manuala de la Primii Pasi, dar si aia mi se pare aproape inutila. Asa ca in conditiile astea sa colectez o cantitate suficienta de lapte pentru 2 zile pare un vis frumos. Ca imi inchipui ca la 6 luni un copil mai bea destul de mult laptic, nu?
Voi cum faceti cu mulsul ca din cate vad sunt singura nepriceputa (desi am sanii plini de lapte, iar copilul are cu ce sa se desfete la orice zi din zi si din noapte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

quote:
Originally posted by crisstamate

Mi-am cumparat si o pompa de san manuala de la Primii Pasi, dar si aia mi se pare aproape inutila.

crisstamate



cumpara-ti o pompa de la NUK. este mai scumpa, dar foarte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

stai linistita ca n-ai sa-ti pierzi laptele in 2 zile, eu l-am alaptat pe puiul meu pina la 1 an jumate cind s-a intarcat singur, si am mai avut lapte 6 luni dupa, si s-a oprit ca am ramas din nou insarcinata.......solutia e sa ai o pompa sa te mulgi din timp sa faci provizii la congelator, sint saci sterili special ptr asta, incepe cu ceva timp inainte ca stii ca pleci, ca sa nu te stresezi cu mulsul(nici mie nu mi-a placut), ca laptele matern se congeleaza fara nici o problema.

Flavia, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Eu nu prea cred ca doua zile de nealaptat nu afecteaza productia. In plus, daca nu te mulgi si intrerupi brusc o sa-ti "explodeze" sinii in prima zi.

Cu mulsul te inteleg perfect. Eu nu am reusit sa ma mulg calumea decit cu o pompa electrica. Am avut una semi-electrica, adica electrica dar cu putere mai mica si m-am crizat rau din cauza ei, pentru ca am crezut ca nu mai am lapte. Abia storceam 30 ml si de fapt nu avea pompa putere.
Cind am fost in Romania m-am muls cu succes cu o Medela manuala. Dar a trebuit sa invat sa o folosesc, ca la inceput nu scoteam aproape nimic. Am incercat Avent manuala si la tzitzi ale mele nu a mers deloc, ca nu are suctiunea puternica.
Uite ce m-a invatat pe mine lactation consultant. Sa te retragi intr-un loc linistit, eventual sa-ti iei o poza cu bebele tau, te gindesti ca i-e foame si are nevoie te laptele tau (eu ma gindeam fie ca plinge, fie aveam imaginea ei in minte cind suge). Pune o compresa cu apa calda pe sin apoi acopera-l cu o cirpa. Propuneti sa te mulgi un anumit numar de minute si nu te uita deloc sub cirpa. Verifica abia la sfirsitul minutelor si schimba sinul.
Unele pompe pur si simplu nu merg la unele femei. Cauta alta marca, daca poti.
Si eu zic ca e musai sa te mulgi cit esti plecata.

Cu biberonul: la 5 luni e mai greu, dar nu imposibil. Noua ne-au trebuit vreo 2-3 saptamini pina sa accepte biberonul la patru luni. Faceam incercari in fiecare seara, mai intotdeauna tatal, ca sa nu-mi simta mie mirosul. Nu a mers. In cele din urma am inceput sa incerc eu. In secunda in care se trezea din somnul de dupa-amiaza ii viram biberonul si ea buimacita l-a acceptat. Dar prima oara a inceput sa urle cind s-a prins ce e. Apoi am exersat cu tata in fiecare seara si a mers. Cind credeam ca nu o sa mai accepte in viata ei biberonul. Si a ta o sa-l ia, numai ca trebuie multa rabdare si insistente.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Nici eu nu reuseam sa scot mare lucru cu pompita manuala sau cu mana. Am luat dup-aia o pompa electrica de la Nuk si s-a schimbat situatia, in 5-10 min. aveam plin un biberon de 150-200. E adevarat, e mai scumpa, cred ca am dat pe ea vreo 2 mil si ceva acum 1 an jumate dar la mine a meritat fiecare banut.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

GeorgetaR eu acum 2 ani jumate ,cand am nascut-o pe fii-mea am luat pompa tip seringa de la NUK : esec total.Nu am reusit.APoi am incercat chicho manuala: esec
Cel mai bine scoteam cu mana.Zi si mie pompa electrica de la NUK o ai din romania? ca eu astept bb 2 si vreau sa fiu mai pregatitat pt asta decat prima data.Cat a costat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

habar nu am cristina ...si eu ma gandeam ca la mine NUK pompa seringa si nici cea de la chicho nu au mers ..si eu am sanul maaaaare si in forma de para si cu sfarc ombilicat rau de tot (adica bagat inauntru )...deaia poate nu au mers pompele...ce sa zic?ideea e ca si eu ma gandesc ca dupa cate esecuri cu fel se fel de pompe am avut sa iau una electrica acum pe care sa dau 3 mile sa nu mearga cred ca mor de ciuda

Mergi la inceput