Cum scap de coji??

Cum scap de coji?? | Autor: Iubika

Link direct la acest mesaj

Am o problema.... cojile pe pielea capului!

Nu mai pot sa port nimic inchis la culoare, "ninge" in permanenta, e chiar frustrant, mereu pare ca am ceva "in par".

Aveti idee cum se poate trata? Daca exista vreun sampon sau orice altceva care sa remedieze situatia? Ma gandeam sa incerc NIZORAL sampon, dar din cate stiu e doar pt matreata... voi ce ziceti?

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Iubika, te vopseshti?
De fo 4 ani facusem o dermatita seboreica, coji, mincarimi, dependentza de Nizoral :) pina acum citeva luni, cin ' am hotarit sa-mi las parul sa revina la culoarea naturala- tot roshcat :)) shi aproape ca am scapat de coji, mincarimi shi tot restul, lucru ce ma bucura fuarte :P
Edit: Nizoralu e recomandat shi-n cazuri de dermatita seboreica, scria in prospect, mie-mi mai tzinea sub control porcaria aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Psoriazis?!

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

quote:
Originally posted by corinadana

Psoriazis?!

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.




" Psoriazisul este o afectiune cutanata cronica, cu evolutie de lunga durata, caracterizata prin aparitia unor placi rosii (eritematoase), proeminente, bine delimitate, acoperite de scuame groase („coji”), albe-sidefii, usor detasabile.
Psoriazisul afecteaza, în general, zonele de extensie ale corpului (coate, genunchi, lombe, zona de insertie a parului la nivelul scalpului), sau unghiile, dar psoriazisul poate afecta orice alte zone ale corpului. De asemenea, psoriazisul poate sa se însoteasca de afectarea articulatiilor-psoriazis artropatic sau artrita psoriazica."

sursa: http://www.psoriasis.ro/

Deci nu cred.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Eu cu Nizoral am scapat. E ff bun. Diagnosticul dr. a fost tot "dermatita seboreica".

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Eu am o prietena care are psoriazis si tot asa se plangea la debutul bolii, coji pe pielea capului ca un soi de matreata mai mare. De aceea trebuie consultat un doctor dermatolog.

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

quote:
Initial creeata de Iubika

Am o problema.... cojile pe pielea capului!

Nu mai pot sa port nimic inchis la culoare, "ninge" in permanenta, e chiar frustrant, mereu pare ca am ceva "in par".

Aveti idee cum se poate trata? Daca exista vreun sampon sau orice altceva care sa remedieze situatia? Ma gandeam sa incerc NIZORAL sampon, dar din cate stiu e doar pt matreata... voi ce ziceti?

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!




Nu e vorba nici de psoriazis,nici legatura cu vopsitul nu are si nici dermatita seboreica nu este....Dermatologul care da astfel de verdicte,inseamna ca nu e bun,va spun sigur ca nu e vorba de nici una din astea!
Sint ani si ani de cind le am,de pe vremea cind nu ma vopseam,nu am nici un fel de psoriazis si nici o dermatita.
Am incercat tot ce se poate incerca,am invatat pe parcurs ca matreatza e una(se face mai mult la cei cu ten si par mai gras) si cojile sint alta(eu am parul si pielea capului uscate).Nimic nu a dat rezultate,nici macar Nizoralul,care de fapt este pt.matreatza.
Am incercat sa iau sampoane antimatreatza,sampoane pt.par uscat....nimic.
Acum,de ceva timp,am constatat ca imi face ceva mai bine Wash&Go antimatreatza.Mai fac doar citeva razlete,nu se mai vad,deci nu mai cad de pe cap si parca se raresc pe zi ce trece.Incearca-l,dar nu pot sa-ti spun ca va avea acelasi efect si la tine.Dar nu poti sa stii!
Inca ceva:clateste bine,bine parul cind te speli pe cap!

Ah....si inca ceva important:Nizoralul NU se foloseste mai mult 1-2 luni,distruge epiderma si toate functiile ei....

BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by iren

quote:
Originally posted by corinadana

Psoriazis?!

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.




" Psoriazisul este o afectiune cutanata cronica, cu evolutie de lunga durata, caracterizata prin aparitia unor placi rosii (eritematoase), proeminente, bine delimitate, acoperite de scuame groase („coji”), albe-sidefii, usor detasabile.
Psoriazisul afecteaza, în general, zonele de extensie ale corpului (coate, genunchi, lombe, zona de insertie a parului la nivelul scalpului), sau unghiile, dar psoriazisul poate afecta orice alte zone ale corpului. De asemenea, psoriazisul poate sa se însoteasca de afectarea articulatiilor-psoriazis artropatic sau artrita psoriazica."

sursa: http://www.psoriasis.ro/

Deci nu cred.



Io shi plozii turbulentzi

Sport cu Hula Hoop


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.





Prin urmare, nu cred sa fie....
Cojile sunt localizate doar pe pielea capului, mai ales spre ceafa .

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by iren
Iubika, te vopseshti?




Nope, de un an si ceva am renuntat la acest obicei. Back to basics!...

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by brendamitran

Acum,de ceva timp,am constatat ca imi face ceva mai bine Wash&Go antimatreatza.




OK, o sa incerc si W&G, sa vedem ce iese.... Mersi de pont!

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

iubika iti recomand samponul "selegel" de la ducray; se gaseste la farmacie si e grozav pentru coji. stiu pe cineva la care nimic nu a avut efect (nici macar nizoral) si care a scapat cu acest sampon (recomandat de medicul dermatolog).
nu mai stiu exact dar mi se pare ca este de mai multe feluri in functie de tipul de coji; sper sa te lamureasca la farmacie.


---------------------------------------
common sense is not really so common

Mergi la inceput