A facut coji in cap

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Fetita mea nu a avut niciodata corjite in cap.De mica am spalat-o cu sampon Jhonson si dupa baita o dadeam cu ulei jonson atat pe corp cat si pe cap.In casa nu a purtat nicidata caciulita... o tin in casa iarna la 22 gr.de cand am nascut-o - si e nascuta in decembrie 2005.

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea nasterii

Cand iti vine sa plangi, adu-ti aminte de clipele in care zambeai;
Cand simti ca viata nu are nici un rost gandeste-te la cei ce mai au doar o zi de trait,
Cand simti ca vrei sa mori gandeste-te ca altii ar da orice sa traiasca...
Iubeste-ti viata, parintii si prietenii. E cel mai de pret lucru.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by Monique

quote:
Originally posted by gangurici_licurici

Daca e bebe nu trebuie sa-i faci nimic, trec de la sine.

Ganguriciul




N-as fi asa de sigura...Dutz (15.04.02) are si acum... e tare greu sa-l conving sa-i aplic tratamente (incapatanarea, potrivnicia fiind direct proportionale cu ...varsta, in primii 4-5 ani )...so...nu neglijati problema !

Monique



Cu siguranta copilul tau are ceva, poate o sensibilitate mai mare, poate o forma de alergie usoara care se manifesta asa. Dar intr-adevar, la majoritatea bebelusilor aceste cojite trec de la sine chiar daca n uiei nici o masura. Ele nu-s periculoase, poate ca au doar aspect estetic mai putin placut. Altfel sunt un simptom nepericulos.
Daca fetita ta de 5 anisori inca le are, e clar ca are o alta problema.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

primii trei copii faceau cojite de care scapam daca le inmuiam inainte de baie cu ulei de bebelusi. dar la asta mic e altfel.nu se vede nici o coaja pe pielea capului, dar daca ii dau cu mana prin par se scutura ceva ce seamana cu matreata. am zis ca o fi de la sampon, asa ca am trecut de la sanosan la nivea, dar nici o schimbare. ce sa fie?

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasol spune:

Si david cand era bebelus a facut coji si l-am dat cu o crema preaparata,care continea acid salicilic,f bine i-a trecut,il dadeam seara ,ii puneam caciulitza in cap si dimineatza ii dadeam cu peria si se luau cojitele ,apoi spalam baiatul pe cap si gata.Si noi tot nivea foloseam sampon,acum am trecut pe produse dermato,sampon,sapun si lapte de corp de bioderma:atoderm.Sunt cam scumpe dar se merita.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gogosica_lu_solo/my_photos
anasol si david-andrei(06.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

i-am dat dupa baie la masaj cu ulei si in cap si nu a mai facut coji.multumesc mult pentru sfaturi.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_inlove2003/album?.dir=/855cre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Adita, ceea ce descrii tu sunt cruste seboreice. Trec cu vaselina salicilata, preparata in farmacie. Ii ungi pielea capului cu o jumatate ora inainte de baita, lasi sa actioneze apoi speli parul cu sampon (Klorane mi se pare potrivit). In cateva zile ai scapat. Succes!

**************************************************
Lili, mami fericita a lui Mathias (17.10.2006)

www.geocities.com/bucurii2006/informatii.html" target="_blank">Bucuriile au site! Inscrie-te si tu pana pe 15 aprilie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: crys3000
Subiect: Cojite pe capul copilului
Trimis la: 19/04/2007 08:39:19
Mesaj:


Am si eu o intrebare:baietelul meu de 9 luni are pe cap niste cojite maronii de care nu scapa de loc.Mi-a dat doctora o alifie pe baza de acid salicilic dar degeaba.Au mai cazut din ele dar tot persista in zona fontanelei.Ma dispera,oare va scapa de ele? Se mai confrunta cineva cu asa ceva?

GABRIELA - mamica de bebe CRISTIAN-ANDREI 27.iulie.2006
http://photos.yahoo.com/gabriela_ionita2000

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: nusicasiely
Raspuns la: 19/04/2007 11:37:35
Mesaj:

incearca cu ulei de bebe,sau mi-a zis o prietena ca a incercat cu ulei de masline.

cand totul pare pierdut este timpul sa crezi in miracole!
elenica lu' mamica



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mi_ro
Raspuns la: 19/04/2007 11:41:01
Mesaj:

Da-i inainte de baie cu jumatate de ora cu niste crema cu extract de galbenele si lasa sa se inmoaie crustele dupa care spala-i capul cu o bucata de prosopel inmuiat in apa. Nu incerca sa le desprinzi "la rece" ca iar se formeaza ba mai mult o sa ramana rosu.Si al meu facea iar inainte de baie ii faceam un maclavais de unguent in cap si dupa aia il spalam. La 9 luni ar trebui sa-l speli pe cap doar la 2-3 zile nu in fiecare zi. Eu il spal pe Tudor in fiecare zi pe corp iar pe cap ii pun doar dusul la sfarsit iar cu sampon pe cap il spal doar la 3 zile.
Poti sa mai incerci sa-i dai cu ulei de catina. Oricum nu mai folosi medicamente pentru ca nu sunt chiar asa de indicate precum cred medicii. In Romania sunt o gramada de produse naturiste care pot fi folosite mai ales la bebelusi.
Multa sanatate!


mihaela


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mirelaispir
Raspuns la: 19/04/2007 12:56:40
Mesaj:

noi am scapat de cojite cu ulei alimentar fiert. ii dadeam monicai pe cap inainte de baie si lasam sa se inmoaie, in timp ce o pieptanam. dupa cateva repetari am scapat.

ceea ce tie nu-ti place altuia nu-i face
------------------------

mirela si ana monica (8 dec 2005)


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: natysinigur
Raspuns la: 19/04/2007 12:57:55
Mesaj:

GABRIELA aceste cruste reprezinta GNEIS care poate aparea de la nastere sau putin mai tirziu.Deobicei ele apar la copii predispusi la alergii. Pot aparea chiar si pe sprincene, iar la nivelul corpului apar sub forma de piele ce se descuamiaza sau piele uscata.
Crustele de pe cap se vor unge cu o substanta uleioasa cu 1 ora inainte de baie,dupa care se va curata usor cu un pieptene cu dintisori desi, dar acesta sa fie in pozitie inclinata pentru a nu trauma pielea capului.Nu este periculos-se va "masa" local cu pieptenele.
Dar nu uita sa faci o analiza de singe cu determinarea eozinofilelor si un tratament antialergic daca va fi nevoie. BAFTA! NATY!
Natyval19@ramler.ru

naty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crys3000 spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri.Am o perie de par pentru bebelusi numai ca mi-e cam frica sa-i dau pe fontanela unde se simte mai moale.O sa incerc asa usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CATY_M2 spune:

INTRADEVAR COJITZELE IN CAUZA SUNT "COJI DE LAPTE"..CEI D ELA MUSTELA AU UN PRODUS SPECIAL PT ASA CEVA,CEL PUTIN IN PREZENTAREA LOR SUNA BINE,SUNT PRODUSE IN FRANTA SI SE POT GASI IN FARMACII..DEOCAMDATA NU CRED CA AU NIMIK PE INTERNET!pacientii par multumiti de el,eu in nivea nu prea am incredere...puteti incerca d ela BIODERMA,SANOSAN...
MULTA BAFTA!
Farm.Mocanu Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bbi spune:

pui intr-un saculet tarate si-l fierbi in apa pana se face spuma apoi il speli pe cap cu apa aia.Garantez si fetita mea a avut si i-a trecut dupa 3 spalari

Mergi la inceput