Discutii despre tratamente naturiste (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Bine ai venit printre naturale Serj. Am urmarit si eu discutia voastra de la subiectul Liviei, ma bucur ca ati hotarat sa veniti aici (pentru discutii), acolo sa ramana doar intrebarile / dilemele si raspunsurile Liviei la ele.
Sa ma prezint: sunt Mirona si eu sunt cea care le trage cate un pupic din cand in cand fetelor naturale, ele mai scriu cum se simt si uite asa inaintam cu tratamenul.
Te trec si pe tine in listutza noastra de la pagina 1. Am inteles ca iei pastile pe baza de usturoi pentru tensiune. Deci: ai intrat in .

Despre napraznic:

quote:
-naprasnic(adenofibrom uterin si mamar, chist ovarian (ovare polichistice);
este extrem de eficient in tratarea sterilitatii (la barbati si la femei), a impotentei, frigiditatii, diabetului, afectiunilor pulmonare, diverse disfunctii hormonale,actiune reglatoare hormonala deosebita, el avand un efect asemanator progesteronului, balsam pentru tubul digestiv, reduce inflamatiile inactivand focarele de infectie).Pulberea de naprasnic: se macina fin planta uscata, in piua sau cu rasnita electrica,; din pulberea fina rezultata se iau 1 lingurita de trei ori pe zi; planta se tine sub limba vreme de un sfert de ora, dupa care se inghite cu apa.


Sole ma bucur ca ai gasit napraznic. Cu temperatura ... nu stiu ce sa zic, si mie mi-a fost greu la inceput ... acum a devenit rutina. Uita-te putin la graficele mele ... poate iti fac pofta si te apuci si tu. Cat pot eu va ajut, dar mai puneti si voi osu'. Cu mararul si telina ce ai hotarat? Ai cumparat pulberi sau ai luat tincturi?

Adi tu cand ai scapat de rushi? Te ajung din urma ... .
Eu sunt in z.3, am primit un bonus de la fertility si deja stiu ca voi ovula in 7 iunie, deci ma pregatesc.
Nu stiu daca m-ai urmarit si dincolo la Copilasi... dar am mai adaugat la trat. meu pe langa cele date de Livia si MACA si MASTODYNON.
Cum ma simt? La fel ca in ianuarie cand am inceput tratamentul ... adica incep sa beau mai multe lichide, deci incep saiau din nou in greutate, am o foame ... ca de lup si abia astept sa reiau partidele de ... am o pofta ... mai ales acum ca am invazia pe cap.
A!!! si am uitat ... am avut asa o menstra frunoasa ... cum nu am mai vazut de mult. Eu am mai luat duphaston si nu aveam decat pete, deci rezultatul poate fi si de la plante.

Cam atat despre mine. Voi?

Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

adimercedes si serj, banuiesc ca intre timp ati avansat cu discutiile si cele de la subiectul Liviei vin cu intarziere dar nu m-am indurat sa le sterg de acolo, inainte de a le atasa totusi aici:

quote:
Originally posted by adimercedes

Serj, ti-as fi scris pe PM, dar fiind abia inregirstrata am senzatia ca inca nu iti e activata casuta de PM. Vreau doar sa te intreb daca ai incercat sa iti tii tensiunea sub control cu tablete de usturoi. Ajuta mult. Livia potae sa iti zica mai exact daca e permis in sarcina (eu nu stiu sa nu fie)... Dar merita sa incerci, e natural si are rezultate foarte bune in cea mai mare majoritate a cazurilor.

Multa sanatate, Adi

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


quote:
Originally posted by Serj

buna adimercedes,
si multumesc pentru stat, da am incercat sa iau chiar un catel de usturoi dimineata pe stomacul gol, dar dupa o saptamana am renuntat,pt. ca miroseam toata ziua a usturoi si imi era rusine la serviciu de clienti.
practic nu sunt hipertensiva, se presupune ca de la prima nastere care s-a terminat cu tensiune mare in ultimele 2 sapt. si cu cezariana, s-ar fi declansat un hormon (Aldosterone)si se produce in cantitate mai mare, si numai minima trece de nivel.
acum am devenit obsedata detensiune avand in vedere ca inainte nu o masuram.
stii cum era in rom. decat sa ajungi la medici mai bine lipsa, te ducea-i cand era strict nevoie, aici se pune mare pret pe sanatate.
eu ma gande-am sa fac un tratament naturist si poate se rezolva definitiv, dar nici nu stiu de unde sa incep.
am descoperit acest forum si chiar ma bucur ca este si aceasta tema.
oricum nu stiam ca sunt si capsule de usturoi, am sa merg in erboristerie sa intreb.
multumesc pentru sfat, si sper sa-mi raspunda si livia.

pupici, si sa devina realitate visurile noastre.


quote:
Originally posted by adimercedes

Serj, imi pare tare rau ca ai probleme. Sper din tot suf;etul sa le rezolvi repede.

Serj, eu nu vorbeam de usturoi crud, ci de tablete de usturoi, din acelea naturiste, pe care le cumperi la supermarket. Iti garantez eu ca nu iti miroase nimic!!! Sotul meu a facut un asemenea tratament, am mai povestit pe forum despre tesniunea lui marita, care nu scadea nicicum, ii curgea sange din nas foarte frecvent, si de 5-6 ori pe zi, iar medicii au vrut sa-i dea, la 24 de ani, medicamente de inima si tensiune. Si atunci ultima speranta a fost usturoiul tablete. Si a facut tratamentul 3 luni, iar acum are tensiune de aviator, nu i-a mai curs sange din nas decat o data sau de 2 ori in 3 ani, nu isi mai simte tamplele pulsand si inima alergandu-i. Parerea mea e ca merita sa incerci, mai ales ca acum cauti ceva natural.

Sanatate, Adi

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


quote:
Originally posted by Serj

buna fetelòor!!! cum merge cu tratamentul?
adimercedes, am cumparat capsule de usturoi, adica inauntru este pulbere, cred ca sunt bune si astea, nu?
eu am intrebat la plafar aici si tablete nu aveau, asa ca nu am vrut sa pierd timpul si am cumparat capèsule.
mi s-a spus sa i-au cate 2/zi, dupa pranz, azi este prima zi si sper sa aiba efect.
dar cu medicamentul de tensiune ce fac? am sa intreb doctorita care ma ingrijeste de problema si vad ce spune si ea.
in plafar mi sa spus sa nu renunt la aldomet, dar atunci cum imi dau seama ca functioneaza? si eu vroiam sa evit medicamentele...
boh, nu stiu o sa vedem...
acum mi-am masurat tensiunea si este mare, dar pot sa spun ca azi m-am enervat si poate din cauza asta s-a marit mai mult.altfel nu stiu ce sa spun ca daca nu merge nici cu pastilele pe care mi le-au dat, nu cred ca voi putea duce o sarcina.
te rog sa-mi spui, adimercedes, daca sotul tau a facut si o dieta sau a ajuns doar usturoiul.
multumesc , si salut pe toate fetele



quote:
Originally posted by adimercedes

Serj, capsulele de usturoi care au inauntru pulbere sunt excelente. Din acelea a luat si sotul meu in tara. Aici insa nu am mai gasit capsule si am luat tablete, dar tot aia e. Sotul meu a luat capsule de usturoi dupa ce a mers la al doilea medic si ala i-a zis ca e prea devreme pentru medicamente de inima si sa incerce ceva alternativ. Si i-a zis asa:

1. sa renunte la cafea si, daca chiar vrea sa bea, sa fie doar una pe zi (el bea mai multe pe zi, uneori 4 sau 5, ca era foarte stresat si obosit cu serviciul)

2. sa renunte in mare parte la alcool, dar poate bea un paharel de vin de calitate de 2-3 ori pe saptamana.

3. sa renunte la mancaruri prajite, uleioase, grase etc. Nu consuma nici inainte mancaruri de acest gen, dar a fost bine ca i-a zis, ca a vazut ca Montignacul pe care eu ma chinuiam sa il tin e bun.

4. sa aiba grija sa nu se enerveze si sa incerce sa nu se mai streseze. Sotul meu e si un tip mai agitat si implicat din fire. Si-a luat atunci cateva zile de concediu, s-a odihnit si s-a gandit la sanatatea lui si a luat o decizie. Cu oboseala si stresul a fost mai greu, dar a invatat sa isi faca o lista de prioritati si sa se tina de ea. Si sanatatea lui si familia erau pe primul plan!!! Acum s-a obisnuit asa si s-a mai calmat. O alta faza era ca el manca si foarte aiurea. Nu lua micul dejun, bea cafea pe stomacul gol, apoi manca la serviciul 2-3 sandwichuri cand si daca isi aducea aminte, iar seara tarziu, cand ajungea acasa manca pranzul. A schimbat putin toate astea si a avut mai mare grija cum si ce mananca. Mergea la amiaza cu colegii afara la o masa mai consistenta si avea grija ce punea in gura. E o idee sa te uiti la dieta lui Montignac, daca nu stii de ea. Sunt multe fete aici pe DC care o fac, iar unele dintre ele o tin din considerente de sanatate. E simpla si eu zic ca te poate ajuta mult de tot. Gasesti discutiile pe aceasta tema la "Femina intim".

A luat capsule de usturoi timp de 3 luni, cred, 2 capsula pe zi, din care una era dimineata (ca nu isi amintea la serviciu sa o ia), iar cealalta seara inainte de culcare. Nu vei mirosi deloc, dar sa le bei cu mult lichid, pentru a nu-ti veni inapoi.

Nu stiu ce sa iti zic de medicamentele pe care deja le iei, insa am inteles ca le poti lua in paralel. Soacra mea asa a facut. Dar trebuie sa tii legatura cu medicul si sa iti scada doza regulat, pentru a se obisnui organismul fara ele treptat-treptat. Ca daca renunti brusc, s-ar putea ca organismul sa reactioneze dur.

Tine-ne la curent cu evolutia ta.

Adi

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."



quote:
Originally posted by Serj

Multumesc mult adi!!!
am inceput de ieri sa inghit 2 capsule dar odata amandoua (asa mi-a spus la plafar)si dimineata iau pastila de tensiune. Inca nu am vorbit cu medicul meu dar miine o sun si poate saptamana viitoare ajung la ea. sper sa fie de acord cu acest tratament, stii... de obicei medicii nu prea dau tratamente naturiste. Cand am facut prima data holter (aparatul de masurat tensiunea pe 24 ore) in farmacie mi-au spus ca nu sunt hipertensiva, si sa iau ceva pe baza de plante (Biancospino, nu stiu cum se spune in rom)dar medicul de familie nu a vrut sa ma lase si a spus ca vor sa-si vanda marfa.
acum am primit tratament de la doctorita specializata pe tensiune, care sìeste si f. draguta si care vrea sa ma ajute ca o eventuala sarcina sa o pot duce la capat. tot ea mia dat si tot felul de analize sa fac ca sa vada de ce am pierdut sarcina. ginecologul mia spus doar sa-mi tratez tensiunea si apoi sa mai incerc
acum ce pot sa spun ca din cate descrii despre sotul tau c-am asa sunt si eu.... foarte nervoasa , stii cum, sunt cu nervii intinsi, si din cauza asta si din alte cauze externe pe care nu le pot ocoli.
sunt o fire iute si ma enervez repede, iar de stress nu mai vorbim.
alimentatia mi-a devenit regulata de cand sunt aici, adica:mic dejun, pranz cina, de fapt am si pus cateva kg. pe mine aici de care nu pot sa ma despart
eu sunt si, si nu-mi prea reusesc dietele, ce sa fac???
rusine sa-mi fie ca nu am ambitie
pot sa spun ca imi place berea, si acum ca este cald atrage mai mult
cafea beau doar 1/zi, iar de gras incerc sa fie cat mai putin, eu gatesc numai cu ulei de masline extravergine, asta pt. ca si baietelul mananca cu noi si nu-mi permit sa fac prea prajit sau gras.
ce sa spun, eu sper din suflet sa reusesc cu usturoi, ca nu asi vrea sa raman pe viata cu tratament, deja fac pt. tiroida, si asta asa ramane cu pastile toata viata.
sa te intreb ceva: uneori cand stau in pat, simt cum imi trece sangele prin vene parca ar fi cutremur, asa simtea si sotul tau?
sper ca nu te-am exasperat cu problemele mele, iti multumesc inca odata pt. sfaturi.

cri


P.S. dieta Montignag, am vazut-o in treacat, dar nu am considerat-o prea mult avand in vedere ca nu pot tine diete.



quote:
Originally posted by adimercedes

Serj, sotul meu simtea ca ii pulseaza tamplele, ca ii trece sangele prin cap. Simtea ca ii bate inima, ca si cum ar fi avut acolo ceva ca o zbatere - hai ca iti explic ca la gradinita . Aaa, si il dureau mainile. Avea asa o sfarseala in maini, de le simtea ca de plumb. Acum toate astea sunt amintire .

quote:
Originally posted by Serj

dieta Montignag, am vazut-o in treacat, dar nu am considerat-o prea mult avand in vedere ca nu pot tine diete.



Faza cu dieta asta e ca nu e cura de slabire sau ceva de gen, ci un stil diferit de a manca. Nu ai restrictii la alimente si cantitati de mancare decat daca vrei sa slabesti. Mie mi se pare simpla, o data ce te obisnuiesti cu ea si inveti cum sa combini mancarurile. Si poate sa manance intreaga familie, ca nu te priveaza de nimic!!! Daca imi dai adresa de email, iti pot trimite cartea in format electronic si o studiezi si hotarasti dupa aceea, in cunostinta de cauza. Nici eu nu am putut tine cure de slabire si diete (asta nu inseamna ca nu am incercat), dar Montignac chiar m-a incantat si mi s-a parut posibila de tinut, fara numarat de calorii, facut foame, gatit separat pentru mine etc.

Iar medicii, fiecrae iti va zice din ce stie si din ce a studiat si nu isi va asuma "riscuri". De aceea e bine sa gasesti un medic care crede in tratamente alternative, chiar cuplate ele cu medicina "din carti" si te sustine in dorinta ta de a cupla medicamentele cu tratament naturist in vederea renuntarii treptate la chimicale. Si doctorita mea de familie nu crede in ceaiuri si plante si zice ca nu exista inca legi bine stabilite pentru asa ceva si sunt multe companii care profita de pe urma asta. Eu nu contest acest fapt, doar ca e o sansa pe care aleg sa mi-o ofer mie si familiiei mele (pentru ca exista, pentru ca se poate si am vazut rezultate in acest domeniu). Dar stii cum e... fiecare hotaraste pentru sine. Medicul iti face sugestii si recomandari si trebuie ca tu sa poti discuta deschis cu el si sa ajungeti la un numitor comun. Celalalt medic al meu de familie (ca deh, am si unul care e mai receptiv la tratamente naturiste) m-a incurajat sa incerc si sa vad ce rezultate am. Deci, depinde de medic, dar si de pacient.

Aaa, si daca bei alcool (acuma nu trebuie sa renunti de tot la un pahar de vin sau o bere rece) e bine sa ai grija sa bei suficiente lichide (2L/zi) si pentru fiecare cana de cafea sau fiecare sticla de bere pe care o bei, sa adaugi 1 pahar de apa in plus la ratia zilnica!!! Va fi greu la inceput pana te obisnuiesti, dar o sa vezi ca da rezultate...

Eu iti urez multa sanatate si sa ne dai cat de curand vesti bune despre tensiunea ta de aviator .

Adi

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."



quote:
Originally posted by Serj

multumesc adi!!!!! esti o scumpa!!!!
daca ai sti cat dee mult face sa poti vorbi cu cineva despre probleme si sa ai si un sfat bun!!!
este drept ca eu nu beau multa apa (desi stiu ca este bine)si nici fructe; sotul meu ma mai dadaceste" si am inceput sa mananc, dar incet ma voi da pe brazda
tu ai spus la un moment dat ca si soacra ta lua pastile de tensiune si incet le-a inlocuit cu capsule de usturoi, acum cum sta cu tensiunea? a terminat si cu usturoiul?
e bine si ca la gradinita[:D, da am si eu batai de inima uneori parca imi bate in cap.
as vrea sa te mai rog ceva,pana vine livia sa ne raspunda, ca sa reusesc sa raman insarcinata ar trebui sa fac si eu din tratamentul liviei?
sper sa le gasesc pe aici...
adresa mea de email pot sa trimit un mesaj privat pt. tine?
tu ai facut tratametul liviei? si a dat roade?
am vazut ca ai si tu discutie naturista, voi trece si pe la tine.
de obicei cand esti on-line?
acum te salut si iti urez multa sanatate si tie si familiei!
salut si toate fetele sa se realizeze cat mai repede dorinta



quote:
Originally posted by adimercedes

Serj, hai aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47632&whichpage=8 sa discutam de ale noastre, sa nu ne interferam cu fetele care asteapta raspunsuri specifice de la Livia.

Ok? Te-am pupat, Adi

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."



Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Oana_B, multumim mult pentru trasferul mesajelor - chiar nu dorim sa ocupam acolo spatiu valoros tuturor .

Mirona, am scapat de cateva zile, acum sunt in ziua 9 a CM. A fost chiar ok, ca luna asta nu am mai avut asa dureri de burta si diaree. A fost mai bine... Tu cum mai stai???

Weekend placut .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Serj

buna adi, iata-ma!!!!!
da ma bucur ca v-am gasit si imi place aici, o perioada am stat la forumul italian,apoi am inceput sa caut raspunsuri pe limba mea, mai ales ca DC, mi-l recomandase o prietena de ceva timp.
eu m-am inscris, si apoi nu am intrat multa vreme
inseamna ca suntem la 8 ore diferenta cu inca 1ora de la noi,eu am posibilitatea sa intru pe net. si de la munca(cand nu avem clienti, bineintales).
am sa caut napraznic aici, si care tincturi? toate?
eu aveam un ciclu la 30 zile, apoi a venit la 37 (cand cred ca am pierdut o sarcina) iar ultimul a venit la 27zile....
dar eu am o nedumerire (cred ca trebuie sa caut pe alt forum???) eu am o scurgere doar in zilele in care cred ca este ovulatia, in rest seacaaaa, nici nu stiu ce sa cred...o fi varsta sau poate sufar de ceva si la controale nu si-au dat seama, cert este ca eu nu aveam asa, sigur mai mult in perioada buna, dar si dupa aceea mai ramanea ceva schimba consistenta dar ramanea.
incep oare sa inebunesc? am facut fixatie pt.a face inca un copil, incerc sa ma consolez dar nu reusesc.
la ce este bun napraznicul ce face exact, poti sa-mi spui?
si tincturile?
mai intai trebuie sa caut denumirea lor de aici si sa vad ce gasesc, te tin la curent!!!

pupici si sa auzim de bine, cri

P.S. o intrebare afara de subiect: stii cumva cum sa schimb varsta? la profilul meu sunt trecuta 14ani!!!! am trimis un mail pt. corectie, dar nimic....



Serj, napraznicul il cauti dupa denumirea Geranium Robertianum - in latina (in italiana nu stiu cum e , dar in engleza e Herb Robert). Eu nu am gasit aici capsule sau pulbere de napraznic, a trebuit sa imi trimita mama mea din tara. In schimb am umblat sa imi caut planta cruda si sa mi-o cresc eu (pentru a inlocui ceaiul de napraznic). Acum am 6 ghivece minuscule, in care am planta cat sa imi fac un ceai . Dar sper sa creasca ele si sa le pot paste in liniste...

Eu nu fac tratamentul Liviei integral, asa cum l-a postat ea initial. I-am trimis rezultatele analizelor mele, i-a descris ce si cum si mi-a recomandat o varianta simplificata si uite cum suna:

adimercedes: poti lua urmatorul trat., dar vei adauga ceva ca sa nu mai ai probleme cu hipotensiunea:

Tinctura de telina, marar, muguri de zmeur si mastodynon (sau agnus castus) + naprasnic + cretisoara + kamayani + vit.E + acid folic (pana in sapt.12 de sarcina) + vaginal (spalaturi cu bicarbonat urmata de ungerea cu galbenele si ovul cu argila). Act sexual doar in perioada fertile (cum am scris in trat. meu nat). Pe langa toate acestea vei lua maghiran de 3x/zi dupa doza de plante (de dimineata, pranz si seara). Modul de adm. al produselor le gasesti in trat.nat.de la „forta naturii”!

Daaar, tinctura de telina nu am luat-o, din cauza tensiunii mici si din cauza ca Livia mi-a zis ca o pot inlocui cu tablete de zinc (ca pentru asta se ia). Marar am luat doar pulberea, 21 de zile, la inceputul tratamentului. Muguri de zmeur - tablete. Agnus Castus - tablete (1, seara, ca luam 2 initial si din cauza ca nu beau si ceaiul de napraznic, imi scadea pofta de ). Napraznic - capsule, 4 de cate 3 ori pe zi. Cretisoara (ceai, zilnic, dimineata, pe stomacul gol). Kamayani (3Xzi). Vit.E (una de 200iu seara, in zilele 5-19). Acid folic (o pastila de 400mcg zilnic, dimineata). Ovule de argila nu am, dar imi dau cu crema de gabenele (ajuta mult, pentru ca din cauza pastilelor de agnus castus/mastodynon a scazut si lubrifierea, nu doar dorinta)...

Eu asa stiu, ca tincturile, in general, iti afecteaza tensiunea, adica ti-o scad. Dar eu zic sa astepti sa vezi si ce recomandari ai de la Livia, ca plantele astea participa fiecare cate putin la rezultatul final. Sunt sigura ca o sa iti sugereze ceva in plus pentru tensiune. Procura-ti ingredientele cele de baza, mai ales daca nu le gasesti in Italia si va trebui sa le ceri din tara.

Capul sus, pieptul inainte si o sa vezi ca o sa fie bine. Rezultatele se vor vedea, incet dar sigur. Eu mi-am propus sa fac tratamentul 3 luni initial, dar daca nu vine intre timp, am sa il fac 6 luni. Pentru mine e important sa scap de dezechilibrul hormonal care imi provoaca ovarele polichistice si toate celelalte batai de cap. Tratamentul asta il vad si ca pe o detoxifiere si aducere a organismului la normal, cat de cat.

Fetelor, va pup pe toate si hai cu optimism inainte!!!!!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by Sole

Buna fetelor!!...am gasit napraznic(ceai),mai trebuie sa iau kamayani,voi cum faceti cu temperatura?...eu nu am chef sa mi-o iau in fiecare dim.,mi-a spus si dr. ca trebuie dar......am inceput de mai multe ori si n-am terminat niciodata,iar in teste ..ia mi-a spus ca nu are incredere......




"Priveste in urma la ceea ce ai realizat deja, in sus si crede ca cerul se va insenina, in jos ca sa te asiguri ca esti pe calea cea buna, inainte si asuma-ti victoria asupra fiecarui obstacol."


Popescu



Sole, nu stiu daca imi aduc bine aminte sau am visat, dar parca Livia zicea ca in timpul tratamentului ei temperatura nu va fi elocventa .

Fetelor naturale, va rog sa va ganditi si sa ma ajutati cu faza asta. O sa caut in arhiva, cand o sa am timp, ca sa vad daca e chiar asa. Pana atunci, va rog sa va ganditi si voi...

Oricum, eu mi-o iau zilnic, de vreo 6 luni. Mi-a intrat in reflex, mi-am facut un tabel in Excel si am incercat sa ma organizez cat de bine. Cand am mers la medic am luat listele cu mine, cu graficele temperaturilor, pe culori, etc. Acestea il ajuta mult pe medic sa isi dea seama daca exista un tipar lunar, daca exista ovulatie, cat e de lung ciclu, etc. Eu zic sa merita sa faci un efort - e doar 2 minute in plus (eu mi-am luat termometru digital )

Bafta. Adi

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Adi, sa stii ca si eu imi amintesc ca Livia a zis ca in perioada tratamentului temperatura e irelevanta din cauza efectului plantelor si tincturilor.
O mai fi mesajul ei prin volumele din 2003 "pentru livia" da' cine are rabdare sa ia arhiva de la coada la cap:))

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florinini spune:


Miro, te pupic ca tareharnicuta esti si pe aici, esti un sufletel mare..
Jubica,, eu zic sa stai cu testul pana la lungimea maxima a CM. Eu asa am facut, am sperat si in acea zi cand am facut testul nu a iesit pozitiv ci foarte pozitiv. Si acum cateodata nu-mi vine sa cred, dar samburica e inca acolo si e tare cumintel, cateodata mai si uit ca e acolo, deci pumnii stransi.
Serj, imi pare rau dar numai acum am citit ca ai avut un avort spontan, cum s-a manifestat, ce simptome ai avut inainte de a se intampla tragedia. Intreb ca eu sunt tare fricoasa, cateodata nu simt nimic ca si cum nu as avea samburelul acolo si ma intreb ce o fi cu el, sper sa fie bine. la mine e prima sarcina asa ca totul e nou. Sper ca nu te superi ca te intreb.
Adi, mult noroc si sa fie cu folos munca si iubirea de luna asta, uite ca eu nu mai am nevoie de plantele alea, cel putin acum, ai fost tare draguta cu ghivecele, eram pe punctul sa ma duc pe la nurseries, dar a venit testul pozitiv si am lasat ghivecele deoparte.
Mai fetelor, eu nu stiu acum ce m-a ajutat pe mine la bebe, sa fie plantele sa fie norocul sa fie Dumnezeu(care cred ca a fost EL, mai mult decat toate la un loc), dar acum sunt in asteptarea confirmarii varstei si altor detalii despre samburicu meu. De la UM au trecut 6 sapt si 1 zi, iar de cand presupun ca a fost ovulatia si am ramas gravi au trecut 3 sapt si 5 zile. Nu stiu care e varsta reala , dar cert e ca ceva e acolo si sper sa fie sanatos si bine fixat. Pe 2 iunie ma duc la medic, iar atunci Miropoti sa ma treci si pe mine la bebei naturali, daca totul o sa fie OK. Sunt un pic stresata ca fibromul meu e destul de mare, ce e bine e ca e in afara uterului, deci bebele va avea loc sa creasca, sper ca fibromul sa nu faca alte complicatii crescand prea mare si deranjand pe bebelica. Sa-mi tineti pumnii.

Va pup pe toate si va admir ptr. ambitia voastra si rabdarea de zi cu zi de a va atinge scopul. Eu cred ca am fost tare norocoasa ca minunea s-a inatmplat din a doua luna de tratament naturist, desi nu stiu daca ceaiurile de coada soricelului, galbenele si urzica au facut ceva mai mult decat a facut Dumnezeu. O sa vad cum o sa fie pana la capat, stiu ca usor nu e, dar...

Florinini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Buna dimineata! Avem vre-o Elena pe aici? Daca da: LA MULTI ANI!

Adi multumesc, ma simt bine, eu am avut ceva dureri minore in timpul menstrei, dar e si vina mea, eu nu am intrerupt fitness-ul.
Vad ca si tu iei mastodynon, e OK. Ce ti-as mai recomanda eu e sa te interesezi de MACA si poate ti-o cumperi si tu. Eu i-o dau si sotului ... si uite la Cata de la endometru ... dupa 3 luni de MACA si ea si sotul e acum .
In legatura cu temperaturile ... aveti dreptate Adi si Oana_B plantele bulverseaza temperaturile. Multe fete cu temperaturi frumoase au renuntat la tratamentul naturist pentru ca le dadeau temp. peste cap.
Si DA! Oana_B sa stii ca exista persoane care au rabdarea de a cauta arhiva de la coada la cap - eu sunt aceea. Dupa o altercatie pe forum (de... nu stiam ce si cum pe aici) ... am fost trimisa in arhiva. Scurt si la obiect.
Am luat frumusel arhiva de la coada la cap intr-un week end si mi-am cautat tot ce am eu nevoie, mi le-am salvat pe calc. si am pornit mai departe ... si acum mai am faze de genul .... pun intrebarea, nu-mi raspunde nimeni.... ma enervez si incep sa caut singura. Am inceput sa ma descurc frumusel pe acest forum si mi-a intrat (parca) deja in sange.
Florinini in sfarsit .... ai ajuns la noi. Mami mica si dulce. Sa-ti traiasca samburelul si nu mai fii asa de speriata ... asta dauneaza la micut.
Abia astept rezultatul din 2 iunie, mai ales ca si eu am o programare la gineco., cat de cat hotaratoare tot in 2.
Pui mic, bineinteles ca din plante e puiul tau, Dumnezeu a creat plantele, eu zic asa: pentru orice boala de pe pamantul asta a creat Dumnezeu o planta, doar ca nu am descoperit-o noi inca.
VA pe toate si va daruiesc si cate o

Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Florinini,ma bucur tare mult pentru tine. Sa dea Dumnezeu sa ai o sarcina usoara, fara complicatii. Rachel e un bun exemplu ca si noi, fibromatoasele, putem duce o sarcina la bun sfarsit. Nu e chiar asa de negru.
Bafta multa si sa ne tii la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sole spune:

Miro sa stii ca am luat tincturi,n-am ajuns in piata sa caut seminte....astept sa vin rushii si sa incept tratam.,mi-a spus cineva ca-mi face rost si de carpicon si metronidazol pt. ca nu le-am gasit..in ceea ce priveste temp......mai astept mai ales dupa ce mi-a spus fetele,ca in timpul tratam. e irelevant

....ce frumos tuna afara

Mergi la inceput