Discutii despre tratamente naturiste (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Serj spune:

Buna fetelor, m-am intors!!!
azi am avut o zi de excursie cu puiul de la gradinita, si sunt putin obosita. nu sptiu daca pot scrie un rona in seara asta, voi continua si maine daca nu raspund la toate acum....
adi, am vazut deja, in latina cum ai spus tu sau robeziano (sau crisantemo, are ceva legatura cu crizantema noastra???)eu nu stiu cum arata napraznicul.
dar am un dubiu: sufar si de tiroida (hipotiroidism) am vazut ca regleaza si hormonii, tensiunea este chiar un hormon care imi da probleme, dar mi-e frica sa nu rezolv pe de o parte si sa stric pe de alta.... cu trat. care-l fac pt. tiroida este bun, iar un control pt. un consiliu pot sa-l am dupa luni de zile.
de acasa este dificil sa le am pana in toamna, toate cele de trebuinta, dar o sa le caut pe aici acum.
mai vroiam sa-ti spun ca termometru digital nu este bun de temp. vaginala(cel putin asa spun fetele pe forumul italian, ele isi recomanda cel traditional) nu as putea sa-ti spun de ce
florinini, eu cand am ramas insarcinata nu am avut nici un semn, nimic, san dureros nu, doar lipsa CM, si ma speriasem ca mi-a venit menopauza. in spital am ajuns cu tensiunea f. mare si in timp ce eram acolo am pierdut sarcina...a fost rau dar acum a trecut, ma consolez cu ideea ca natura stie sa aleaga (asa mi-au spus si in spital) intr-un fel este m,ai bine asa pt. ca un copil bolnav eu nu as face oricat de mult mi-l doresc, si cu amniocenteza la 4luni si raspund destul de greu, ajungi la 5luni sa se decida daca se merge inainte sau nu,dar asta mi s-a intamplat mie, tu nu trebuie sa ai frica si nici sa te gandesti, sa faci toate analizele, si sa traiesti senina toata sarcina. asa ca iti doresc sarcina usoara si fara probleme si un bb. sanatos ca asta este cel mai important.
pt. mirona, dar si pt. toate fetele va multumesc pt. primire, si va doresc la toate sa se implinesca repede, repede ce va doriti!!!!
pupici la toate
acum ma duc la culcare ca nu mai rezist, noapte buna

P.S. este careva la al 2lea copil?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Jubica - s-a facut duminica. Ne dai vre-o veste?
Ti-ai facut vre-un test azi???
Am venit cu galeria:





Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrusha spune:

Buna Mirona,

Bineinteles ca vreau sa fiu si eu in listuta aceea a fetelor naturale, a celor care aspira la un copil din flori :). din cand in cand o sa apar si eu pe aici, de exemplu acum as putea spune ca la mine graficul temperaturii bazale a fost relevant chiar daca luam tratamentul naturist (crescand dupa ovulatie si scazand inainte de menstra).

Va pup si va doresc multa bafta la toate naturalele :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

Mironica am mai facut un test simbata care a iesit la fel ff.slab pozitiv,temperatura bazala 36.9.Nu am mai scris pentru ca am plecat de simbata la munte,pentru ca deja ma stresam.....numai acolo ma gindeam... asa ca am plecat.Azi dimineata mi-am luat temperatura care era 37.1 si nu am mai facut test.Sunt in ziua 32 a CM si nu am rusi,sinii nu-mi mai incap in sutien,sunt balonata si am inceput sa am greturi.Am niste dureri de burtica de vreo 3 zile,dar nu sunt ca durerile de CM,sunt mai mult pe partea dreapta si merg in spate.Inca nu stiu ce voi face.
Fetele sa mai astept sau ar fi cazul sa fac un test de singe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Jubica

Esti !!!. BRAVO!!!
Du-te fa-ti un test de sange sa fii si tu linistita si sa incepi sa crezi. Chiar este indicat sa si iei ceva pastile acum. Fugi repede la dr. Sau macar da un telefon sa-ti spuna ce sa iei.
Mami!!! Sa ai grija de tine acum.

Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uoana spune:

Buna fetelor. Felicitari noii mamici
Miro, cam cat ma costa duphastonul? Crezi ca e bine sa il iau asa de capul meu fara indicatia medicului?
Acest tratament provoaca numai menstra sau ma ajuta si la ovulatie?
Pupici la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

Mironica,multumesc pentru felicitari,dar inca mi-e frica sa cred ca sunt.... Nu vreau sa fie dezamagirea prea mare.
Dar oricum ar trebui sa fiu fericita pentru ca nu am mai avut niciodata in viata mea un test cu doua liniute....este un inceput si orice inceput are o continuare si....un sfirsit....va fi ceea ce va vrea D-zeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

Uoana multumesc din suflet sper sa fie asa.Sa stiti ca ma ajuta foarte mult(mai ales acum) faptul ca pot cere o parere cuiva.Nu stie nimeni despre mine inafara de voi si sotul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uoana spune:

Eu ma bucur si mai mult pentru ca stiu ce inseamna sa iti doresti, sa faci tot ce poti pentru a ajunge sa te bucuri de rezultate. Eu sunt sigura ca o sa avem printre noi o viitoare mamica. Nu iti pierde speranta. Sa ne tii la curent, bine?
Pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Draga mea Jubica,
sa nu crezi ca nu te inteleg. Ba din contra, dar te rog eu mult fa ceva pentru a fixa sarcina (daca e). Te rog eu sa postezi la Endometru sau la Optimiste si sa ceri parerea unor fete mai avizate sa te ajute. NU STA ASA. Ceva trebuie sa iei, cred ca e vorba de utrogestan (sau asa ceva) si de acid folic. Eu nu stiu sa-ti zic, eu nu am ramas niciodata. Pls.

Oana Duphastonul costa 320.000 lei. Nu mai stiu cate sunt intr-o cutie ...cred ca 40 buc., dar nu sunt sigura. Duphastonul ajuta la reglarea menstrei, deci implicit la ovulatie, e la fel cu utrogestanul (cred ca scriu bine), dar duphastonul e sintetic. Ce mai stiu e ca e indicat si la fixarea unei eventuale sarcini. Mai multe nu mai stiu. Ar fi bine sa ti-l prescrie un dr., dar daca nu vrea ... stii tu cum sunt ei cand le sugerezi ce tre sa faca ...
Incearca sa vorbesti cu dr. tau, poate numai la telefon. Daca face mutre... schimba-l. Sorry.

Miro

Mergi la inceput