Discutii despre tratamente naturiste (2)

Discutii despre tratamente naturiste (2) | Autor: adimercedes

Link direct la acest mesaj

Fetelor, haideti mai ziceti cum evolueaza tratamentul la voi? Ce schimbari ati mai observat?

Eu simt ca m-am ingrasat , adica se vede si la cantar, si la haine . A mai patit careva asa ceva? E normal? Sau e o reactie a organismului la tratament?

Adi

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lilicica spune:

Nu stiu de ce, dar mie imi da impresia ca m-am cam dereglat de la ceaiul de napraznic care il iau. Dupa ce am inceput sa iau ceaiul de napraznic, mi-a venit ciclul la 20 de zile, in urmatoarea luna la 29 zile, acum mi-a venit iar la 22 de zile. Eu inainte aveam un ciclu regulat de 26 de zile, nu stiu ce sa zic, dar mie imi da impresia ca da dereglari. In aceasta luna mi-a venit un ciclu foarte abundent si cu multe cheaguri de sange,si mai mari dar si mici, mie nu mi s-a mai intamplat pana acum asa ceva. Probabil ca ceaiul de napraznic, ar fi bun luat numai dupa perioada de ovulatie, avand continut progesteronic. Eu l-am luat in permanenta, dar se pare ca nu mi-a facut bine, de aceea nu stiu ce sa fac acum sa-l intrerup sau sa-l iau mai departe? Astept fetele care sunt mai vechi pe forum sa-si dea cu parerea.
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Ce bine ca ai redeschis subiectul!!!! Adi .
De multe ori am avut ideea sa-l redeschid eu, dar la cat interes e ... m-am lasat pagubasa de fiecare data.
Eu am o propunere:
Hai sa facem si aici o listuta: cine urmeaza tratamente naturiste, de cat timp si alte cele.
Ce ziceti?
Cu simptomele ... nu stiu ce sa zic, mai Adi.
La mine ... mancarea m-a ingrasat, nu tratamentul. Cand m-am suit intr-o dimineata pe cantar si am vazut 66 kg .... am crezut ca-mi vine rau. Trebuie sa mananci mai bine in timpul tratamentului ... altfel te roade/doare stomacul, dar eu am si exagerat.
Acum ... sunt intr-o pauza, de analize, asa ca mi-am permis o cura de slabire, am slabit 4 kg, dar de saptamana viitoare cand reiau tratamentul ... nu stiu ce am sa fac, dar va tin la curent.
Pup toate fetele "naturale" si gaditi-va la propunerea mea, va rog.

Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Mirona, uite o idee foarte buna cea propusa de tine !!! Asa ca incep eu:

Am inceput tratamentul Liviei personalizat pentru nevoile mele (PCOS, intervale neregulate si lungi intre CM) in data de 4 aprilie. Ceai de napraznic nu beau, ca nu am gasit nicicum planta aici si inca o caut la ghiveci. Insa iau capsulele de napraznic, cate 4X3/zi.

Intre timp am avut doar un CM, dupa cum deja am zis la cealalta sectiune. A venit mai repede si mai "frumos" , adica o culoare "normala", fata de lesinatura inchisa de datile precedente. INSA, am avut parte de spotting 2 zile inainte de CM propriu-zis si de niste crampe intestinale de imi venea sa ma urc pe pereti - ma tavaleam in pat de durere, nu am reusit sa lucrez nimic zilele alea, ca nu m-am putut concentra la absolut nimic din cauza durerii si miscarilor din burta-mi (in conditiile in care nu am avut deloc crampe de CM sau doar foarte-foarte rar inainte de tratament - ma balonam doar). SI, am pus pe mine vreo 3 kg si sper sa fie ceva trecator si sa reusesc sa dau jos tot surplusul...

Sunt curioasa cum evolueaza lucrurile. O sa va tin la curent .

Va si astept reactii si din partea altora.

P.S. Livia, cand ai timp poate ne zici si noua 2-3 vorbe .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol78 spune:

Eu am inceput tratamentul pe 12 februarie de fapt am inceput o varianta a tratamentului cu ceai de napraznic, tinct. mugur zmeur, tinct. coada soricelului, Kamaiany, Cat' s Clow si vit E(zilele 5-19 CM) si la mine s-a scurtat CM (care era destul de neregulat dar niciodata sub 31 zile )la 26 zile, dar ce m-a bucurat a fost faptul ca am simtit activitate in zona ovarelor in perioada de ovulatie si in plus mie imi face bine datorita volumului mare de lichide pe care il consum cu ceaiurile si tincturile.
Eu incerc de 3 ani sa raman si sper ca acest tratament sa dea rezultate, nu stiu de ce dar chiar imi pun sperante in el. In paralel o sa fac 11 mai HSG.

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florinini spune:

Fetelor,

Voi stiti ceva despre tincturile gemoterapice? Unde as putea sa citesc despre ele? Livia zice ca a scris despre ele dar nu stiu unde sa gasesc subiectul asta. Poate voi stiti si ma puteti lamuri.

Va pupic
Florinini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

Fetele ma prezint si eu la raport:eu am inceput tratamentul Liviei pe 26 martie 2005(tratament tinut pas cu pas) prima zi a CM,iar astazi sunt in ziua a 26 de tratament si inca nu am avut CM.Inainte de tratament CM il aveam la 30-31 de zile.Pofta de mincare nu prea am ,nu m-am ingrasat ci am slabit vreo 2 kg dar eu si postesc.Am avut si eu niste intepaturi la nivelul ovarelor in a doua saptamina de tratament-semn de ovulatie,nu?Vreau sa mentionez ca eu mai trag cite o tigara,asa ca sunt singura?Acum astept CM sau poate?



Ps.era sa uit de doua zile am o usoara senzatie de greata seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Am facut si eu trat.naturist cu ceai de napraznic si celelalte in februarie si martieIn prima luna mi-a intarziat ciclul 2 zile iar in a doua luna a venit normal.Efecte secundare au fost ca mi-a crescut pofta de mancare(in consecinta m-am ingrasat ca o vaca) si mi-au aparut cosuri nenumarate peste tot ca atunci cand luam progesteron.In concluzie am intrerupt tratamentul si am inceput sa imi revin.
Asi
http://community.webshots.com/user/ubi19

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Florinini, cred ca una dintre tincturile alea este cea din mladite de zmeur. E recomandata impotriva fibromului (si stiu ca si tu te lauzi cu asa ceva, ca si mine). Alte tincturi nu stiu care ar fi.
Eu iau tinctura din mladite de zmeur, capsule de naprasnic si supozitoare cu carpicon. Fac tratamentul de vreo luna si ceva, nu m-am ingrasat si singura imbunatatire pe care am observat-o a fost CM mai slab ca de obicei. De cateva zile am o migrena sacaitoare, dar nu cred ca are legatura cu tincturile.
Oricum, astept cu rabdare minunea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

Vafetele,astazi ce faceti,nu mai dati nici un semn de viata?
Pe mine m-a durut putin burtica aseara si am avut aceeasi senzatie de greata,semn ca se apropie ruszii si in rest toate bune.Voi nu mai aveti noutati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

buna fetelor,
vad ca facem adunarea. Eu inca sunt intre analize si trat. nat., asa ca nu am ce simptome sa va scriu.
Am o propunere de listuta. Voiam o listuta mai hazlie, dar am inceput sa-mi pun problema: sper sa nu supar pe nimeni cu aceasta listuta. De aceea astept sugestii si de la voi. Este doar o propunere. Spuneti si voi ce ati mai dori sa contina listuta, ce sa scriem la fiecare in dreptul vostru, durata CM inainte de trat. nat., durata acum,etc.

Fetele 'naturale':
lilicica – februarie 2005
jubica – martie 2005
mcbeal – martie 2005
Stepha - martie 2005
Briantis – aprilie 2005
adimercedes – aprilie 2005 - Efecte : CM scurtat
Mirona - mai 2005
Mirga - mai 2005
uoana - mai 2005


Fetele foste 'naturale':
asi – 3 luni 2003 - Efecte: CM scurtat, Prolactina - lim. normale.
nicol78 – februarie – Efecte : CM scurtat, obtinerea ovulatiei

Modelele noastre sunt:
crangutalil - kamaiany, tinctura branca ursului - 6 luni ->
Mishka - Mastodynon - 3 luni ->
danais - Vitex Agnus Castus(capsule Agnolyt)+ pulbere de seminte de marar in FF ->
Carmi - Femina Plus - 1 luna ->
pisoi3 - Calciu, Magneziu, Zinc, Seleniu, vitamina E, acid folic, Spirulina - 3 luni ->


Lista va ramane deschisa, se pot face adaugiri si se pot sterge anumite date din ea. Am putea incepe fiecare capitol cu listuta.
Ei? Ce parere aveti? Nu am reluat din urma capitolul I, sa vad cine mai face trat. nat. deoarece astept sugestiile voastre.
Nu e neaparat nevoie sa fac eu listuta, era o idee, daca are altcineva o idee mai buna ... va rog.

Miro

Mergi la inceput