Despre gradinarit (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

aa, stiu eu Vikinga cum se numeste! e bromelie, dar nu sunt sigura de care, a ta seamana cu neoregelia mai mult. e sigur bromelie, ca am si eu soiul in gradina, dar dintr-alea salbatice de padure.

Lori, ce rau imi pare ca nu ma pricep sa te ajut! stai ca o intreb maine pe mama soacra sa vedem ea ce zice. io-s incepatoare rau la gradinarit, de la voi ce-am mai invatat, altfel...

multumesc mult, fetele, de traducerea cu lacramioare, imi doresc rau de tot!! ciuf, multumesc mult de oferta, iti zic daca le gasesc si in caz ca mai vrei, vine postasu! o sa incerc sa depistez chiparoasele, sa vedem cum le zice in engleza.

Petra, uof, dau caldura pe gratis, dar si cu ploaie la pachet :)

sa nu ma urati prea tare :)) daca va zic ca la mine incep sa dea si fructele la lamai, la grepfruit inca nu dar e pe vine, iar tangerinele si lime-ul au niste flori de innebunesti de miros. de nectarin va zisei parca, avea 7-8 fructe acu cateva zile. despre florile salbatice prin seminte...nush ce sa zic, au dat asa nitele frunze, dar nu sunt sigura daca-s buruieni sau ce-am insamantat. la capitolul trandafiri, a mai aparut un bobocel si am deja floare la altul. amarila e si ea acolosha pe redute, cu tulpinuta si cu o floricica sfrijita, dar lasa ca se face ea mare pana la vara. crinii, gladiolele, si alte lele sunt doar lastari...alte noutati nu mai stiu din gradina mea. aaa, decat ca vin fluturii intr-o veselie, dar si albinele, brr. auziti, dar ma invidiaza vecinu rau de tot, lui nici patrunjelu nu-i creste si al meu e super mare si sanatos tun. i-am zis ca plantele ie ca fumeile, fara dragoste nu faci nimik cu iele.

-----------------------
Nu sta, ca sta productia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Ciuf, chiparoasele sunt oare tuberozele?? vezi pozica de aici:

http://www.midcitynursery.com/bulbs/tuberose.htm

pentru cine e interesata, un magazinas aici cu preturi bunicele, zic eu, are reduceri in perioada asta, iar shippingul e free:
http://www.bloomingbulb.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Mi s-a facut dor de ghiocei si nu stiu de unde sa fac rost de bulbi. Pe la magazine nu am gasit, ma intreb, oare exista in America de Nord?
Si daca voi face rost vreodata, vreau sa va intreb cum se planteaza, cat de adanc si cand, toamna sau merge si primavara?

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Buna fetele !

Am si eu o intrebare la voi, am cumparat un puiet de cires, vreau sa-l plantez,da am asa o lene,tot dau din colt in colt.
Cand l-am cumparat,cei de la magazin mi-au spus sa-l plantez imediat sau cel tarziu pana da muguri, ca altfel boleste,si are sa creasca greu. E adevarat?
Si alta intrebare, cum eu sunt in Japonia voi nu aveti cum sa stiti daca se gaseste aici, vroiam niste seminte de telina,patrunjel,da cu radacina,ce am gasit aici au numai cu frunze.Vreau si radacina,sa pun in ciorba,nu numai frunze.
Vroiam radacini. Voi gasiti asa ceva pe unde locuiti,stiti vreun nume in engleza,poate gasesc si aici?

Mersi mult si spor la treaba in gradina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Conchita, saru'mana mult. Alea sunt chiparoasele. Multumiri multe.
Acum o sa caut sa vad daca gasesc.
Da' uite ca la magazinul ala nu au asa ceva. Daca poate iti trece pe la ureche de unde s-ar comanda, anunta-ma si pe mine.
Vikinga, stiu si eu ca floarea se cheama bromeliads. Nu e pretentioasa, nu trebuie udata foarte des, si apa i-o pui in causul ei, nu pe pamant.
Numai bine,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Fetelor, ce ma fac? Sa fiu ingrijorata...pare sa am motive?
Floricica de care v-am povestit ca am primit-o de 8 martie de la fetita mea CYCLAMEN-a sa suparat pe mine pentru ca de la brico pana acasa am adus-o prin frig.
Jur ca am protejat-o cum am putut, am bagat-o in geaca, am adus-o acasa cu taxi-ul....dar i s-au ofilit floricelele si toti boboceii si au cazut de tot.

Frunzele nu au nimic...o ud in continuare in farfurioara, la loc semiumbrit... ce sa-i mai fac?
Nu cred ca o voi pierde...nu?
Oare va mai inflorii?
http://community.webshots.com/album/282139725VUWIHr/3 (ultimele 4 poze)

Sanatate multa

Maria bb & mami Mihaela
POZE NOI cu ingerasi creti si zambareti :)
MIHAITA HOGAS SI MARIA
http://community.webshots.com/album/297642359dunFTg

http://www.babiesonline.com/babies/m/maria2mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Conchita,
Trimte-mi ploaie, soare ce o fii, numai de primavara sa fie, pentru ca la mine a nins din nou!! Nu mai pot si nu mai vreau sa vad zapada!

Am avut un amarilis superb, care a scos doua tije cu flori dintr-o data, dar acum i s-au trecut si frunzele, si nu mai stiu ce sa fac cu el. I-am taiat frunzele, nu l-am mai udat dar acum am o dilema. Sa-l scot din pamant sau nu? Daca da, pentru cat timp sa-l las la uscat????



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Donia, nu stiu de ghiocei, m-ar interesa si pe mine traducerea...

Ciuf, la magazinul ala de-am dat link aveau tuberose precis. da la search pentru produse "tuberose" si iti apare. nu stiu de ce linkul nu a functionat direct, ca acolo le-am gasit. dar, mai caut pe net si promit sa ma uit si pe-aici prin magazine.

Maria, imi pare rau pentru cyclamen, la mine astea sunt pe lista de esecuri, alaturi de panselute si violete de parma.

Petra, despre amarilis, ideal ar fi sa lasi bulbul in pamant, asa stiu si uite ca o intrebai acum si pe soacra-mea care are florile astea de ani de zile si ea asa face. bine, ea sta in California, dar zice ca nu e nici o diferenta. floarea ta e in pamant afara sau in ghiveci in casa?

Lorelei, tot de la mama soacra citire, poti sa lasi langa plante bile de naftalina, cica sunt anti-animale. sau sa folosesti gard de sarma curbat, care acopera zona cu bulbii din toate partile -arata ca o jumate de sfera. eu as mai zice sa bati la vecini la usa si sa le zici ce fac pisicile dumnealor pe proprietatile altora.

azi am fost la un festival al florilor in daytona, m-am imbolnavit la standurile de orhidee. facui si niste pozici cu gandul la voi, mai ales la fetele care asteapta inca primavara, pun link mai pe seara, cu dedicatie.

-----------------------
Nu sta, ca sta productia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Conchita,
Amarilisul meu, este in casa in ghiveci, ca daca era afara la frigalaul de aici vorbeam de el la trecut - sigur!
Deci il las la odihna in vasul lui, fara sa-l ud! Nu? Si mai in 2-3 luni in colo incep iar udatul! Este bine? Intreaba soacra!
Oricum merci mult de raspuns, si lasa nu ne mai pune pozicile cu orhideele, asa sa ne imbolnavim cu totul. Glumesc, desigur!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Buna, fetelor!
Totusi nu va-ndurati si de mine sa-mi sugerati vreo specie frumoasa de rhododendron? Care sa fie usor de ingrijit?
Conchita, stai linistita! Aud cand imi spui tu bun venit in gand. La ghiocel parca se spune snowdrop sau pierce-neige sau galanthus. Ce dragut, nu? Uf, ce mi-e dor de ghioceii de acasa...
Petra, pe principiul sa moara si capra vecinului, si la noi este zapada muuuulta si inca ne ingheata nasurile. :)Cert e ca nu trebuie sa ne luam la intrecere cu Ana.
Spor la gradinarit!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

Mergi la inceput