Despre gradinarit (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Vikinga, il pui, il uzi regulat si asta e cu gazonul, nu tre sa mai faci nimic. oricum, nu ca mine, ca l-au pus uaminii si io l-am scos :))
daca ti-au tinut panselutele, esti tare inseamna. mie mi-au murit de fiecare data.

Babee, la umbra asa deasa cresc ferigile si iedera, irisul indian...si nu mai stiu.

eu is gata cu gradina, au dat bulbii, au inflorit din floricele, legumele merg okay, a mai batut vantul, a mai pus neshte plante la pamant, dar per total sunt multzu. abia astept vara sa vad si eu pe ce mi s-au cocosat shalele muncind ca ocnasu la gradina asta. :)

-----------------------
Nu sta, ca sta productia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Hai mai Ana ca sti neserioasa........Eu am pus album special Pentru tine iar tu nici nu l-ai vazut....Vezi ca e postat mai sus)
Eu am pus gazon in septembrie(o bucatzica nu prea mare)si i-am mai dat si ingrasamint macar o data pe luna.In rest nu-i cine stie ce de intretzinut.Daca-l tunzi si-i dai ingrasamint la timp ai gazon extra-misto.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Aha deci nu-i asa treaba complicata cu gazonul asta cumparat gata. Ca auzisem ca tre sa montam vreo 2 instalatii din alea micute de irigatie, ca cica fara apa permanenta exista risul sa moara. Greul cica ar fi vreo 2 saptamini pina se aseaza, in sfirsit om vedeea.Cum mai Ana sa nu-ti reziste panselutele:)) Cind le pui in pamint trebuiesc udate mult mult de tot, tre sa alegi un loc mai umbros. Nu le place soarele si mediul uscat. Ci umiditate si racoare. Toata treaba e sa nu le pui undeva unde bate soarele toata ziua, alea puse pe nord stateau in umbra casei si chiar nu au avut nevoie de nici un tratament special. Bine si clima aici la mine e umeda si racoroasa.Am primt acum 4 zile o floare foarte foarte frumoasa. Am sa pun poze sa v-o arat, ca nu stiu cum se numeste. Am inteles ca apa nu trebuie pusa in pamintul din ghiveci ci in interirorul frunzelor. Vreau sa fac orice posibil sa-mi reziste floricica asta frumoasa!Ana pai tu esti gradinareasa adevarata mai! Bravo! Si legume si flori, ehei eu inca sunt. Ai si gradina marisoara inseamna. Si mult de munca la asa spatiu:)). Eu am la iesirea din spate de la bucatarie o bucata mare plina cu bujori si iarna trebuiesc taiati. O vai mie ce munca am mai tras...! Si eu neobisnuita cu asa ceva, intepaturi, zgirieturi dar nu m-am lasat si am facut o treaba super buna! Iulia ti-am vazut floricelele, tare frumoase si ingrijite sunt!Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Va pup, gradinareselor. Iote ca si io azi toata ziua am fost la plantat de panselutze in fatza casei. Locul la mine e insorit si au putin pamant (e ca un fel de jgheab cu pamant, adancime cca 7-8 cm). Eu cumpar panselutzele de-a gata, ca nu ma pricep altfel. La mine nu stiu de ce nu-mi ies ghioceii. In fiecare an (toamna) plantez zeci de ghiocei dintr-aia mari, cu rochita colorata, si abia imi ies unu-doi
O alta intrebare e: cum faceti cu pisicile???? io-s disperata, nu alta! cred ca toate matzele de pe strada si-au dat intalnire in gradina mea: o parte vin in fatza usii de la intrare, unde am 2 straturi cu flori, iar cealalta vin in gradina in spatele casei, unde este un loc sub streasina care nu e ud deloc. Imi scot cu labutzele totzi bulbii de flori si fac pipi si kk acolo. Daca le prind, le sucesc gatul, va zic. Ce-am incercat pana aku: zatz de cafea, felii de lamaie, ghimpi ascunsi sub pamant, granule contra pisicilor si spray contra lor. nu pe toate odata, of corse
Voi aveti asemenea probleme??
Pup si sa infloriti si voi, ca tare fain s-a facut vremea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by iulia grosman

Hai mai Ana ca sti neserioasa........Eu am pus album special Pentru tine iar tu nici nu l-ai vazut....Vezi ca e postat mai sus)



nu sunt mah neserioasa, parol!! l-am vazut, ti-am admirat si copilasii care sunt niste scumpi, ti-am re-admirat si floricicile, nu ma intreba de ce nu am postat, caci in mintea mea era ca ti-am zis! ai mila de mine, is bosoroaga si cu memoria in pioneze :)) phiii, acum imi aduc aminte de ce...m-am confundat cu Ana_a, am crezut ca ei ii ziceai sa se uite. :))

acu vaz ca nici lu Antoioana nu i-am zis bine a revenit, desi in mintea mea am facut-o.

Lorelei, asa probleme am avut si eu, dar mi-au zis fetele sa iau un praf dintr-ala care tine animalele la respect, am dat cu el si vad ca iepurii si caprioarele nu mai considera gradina mea cantina publica. in schimb, cu pisicii si cainii vecinilor n-am solutie, in afara de . le zic "ush ush" sa plece, ma si stramb la bestii, sa se sperie si sa nu mai vina altadata, buhuhu. alta idee nu am, incearca totusi sa gasesti niste prafuri mai eficiente decat cele pe care le-ai incercat deja.

Viki, le-am bibilit, le-am descantat, nimic. nu ma umbesc panselutele si pace.

p.s. am uitat exact pentru ce venisem la voi, no: cum li se zice la lacramioare pe englezeste sau latineste?
-----------------------
Nu sta, ca sta productia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Conchita, lacramioarele sunt lily of the valley.
Sa stii ca eu sunt o mare iubitoare de astfel de flori, numai ca in Colorado sa tragi cu tunul si nu gasesti asa ceva.
Anul trecut am lucrat cu o peisagista si mi-a promis ca-mi va comanda niste lacramioare dintr-un alt stat.
Si uite-ma acum bucurandu-ma de cele 5 fire care le am. Deja incep sa mi se usuce. Sper sa fiu in stare sa conserv bulbii cum trebuie.
Ref. la chiparoase, sunt florile acelea care au un miros foarte puternic si sunt albe. Cei din Hawai le folosesc la lei. Nu stiu daca te-am lamurit prea bine. Dar o descriere mai buna nu am acum. Deh, incep sa-mi beau cafeaua.
Numai bine,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Conchita,
Lacrimioarelor le zice, in engleza : "Lily-of-the valley". IAr in latina : "Convallaria majalis", din familia "Liliaceae". Mi-am impleticit limba in gura! Oricum dupa denumirea in engleza cred ca le gasesti mai usor prin magazine.
Imi plac si mie, lacrimoarele dar ai grija unde le pui, pentru ca se inmultesc foarte repede, si nu mai scapi de ele cu una cu doua.

Mor de ciuda, cand vad ca pe la voi au iesit floricelele si deja plantati panselute si alte flori. LA mine este inca foarte frig. Un soare cu dinti ascutiti. Daca la voi este mai cald trimiteti-mi si mie o punga de soare si caldurica!!! Platesc bine!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

quote:
Originally posted by conchita
Lorelei, asa probleme am avut si eu, dar mi-au zis fetele sa iau un praf dintr-ala care tine animalele la respect, am dat cu el si vad ca iepurii si caprioarele nu mai considera gradina mea cantina publica. in schimb, cu pisicii si cainii vecinilor n-am solutie, in afara de . le zic "ush ush" sa plece, ma si stramb la bestii, sa se sperie si sa nu mai vina altadata, buhuhu.


Conchi, nu prea am cum sa le zic ush, ush, ca vin nemernicele noaptea, sau ma pandesc prin geam (va jur ca le-am vazut!!!). Eu am biroul la etaj si nu pot sa le vad decat din sufragerie. DA asta ar insemna sa stau cu mainile in brau si sa urmaresc matzele. Ofof, fetelor, io imi iau o pusca, sa stiti!
In germana se numesc Maiglöckhen lacramioarele, si daca vrei, iti trimit un pachetel cu seminte, Ana, ce zici???
Petra, iti trimit o floare , poate se face primavara (in ciuda proverbului )
Acu pentru peluza, mie-mi creste muschi tot timpul prin locurile mai umbrite, de nu stiu ce sa mai fac. Voi aveti problema asta???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Asta e floricica primita cadou de la cineva care a fost invitat la cina la noi dar a zis ca ii repugna ideea sa cumpere flori taiate, pt ca li se scurteaza viata si e nedrept. Chiar asa voi ca iubitoare de plante si flori ce ziceti? Eu de exemplu iubesc sa am casa plina de flori, am multe vaze cu flori proaspete, le schimb apa de 2 ori pe zi, pun zahar in apa(alt secret nu am sa mentin apa lor buna, voi stiti altceva?), chiar aici pe birou linga mine am acum un buchet mare de lalele frumoase foc!Poza cu floarea mea noua http://community.webshots.com/photo/297072634/297073176btaUVITare recunoscatoare v-as fi daca mi-ati spune cum o chema si ce-i place. Lumina, penumbra, caldura, frig? Pina acum stiu numai ca apa se pune nu in pamint ci in interiorul frunzelor.Lorelei ai fost harnicuta, deja ai plantat panselutele! Bravo! Eu mai astept un pic ca totusi primavara asta e asa intr-un picior, nu e venita dea binelea. Si asa e, panselutele rezista si la soare bine, totusi am observat ca alea puse in fata casei, unde batea soarele toata ziua, au avut nevoie de mai mare grija si au tinut mult nu zic nu, dar incomparabil au crescut mai bine si s-au dezvoltat frumos cele din spatele casei unde primeau soare numai dimineata si seara, in rest pamintul se mentinea umed si nici mare grija nu a trebuit sa am de ele. Dar aici mai depinde si de clima cred. Eu stau la mare.Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Vikinga,
Nu stiu cum o cheama pe floricica ta, dar stiu ca este o planta nu prea pretentioasa. Trebuia pusa la lumina, si udata moderat. Eu am o planta asemanatoare si nu am avut cu ea mult de lucru.
Promit sa-i gasesc si numele.
Sa o stapanesti sanatoasa!

Lorelei,
Multumesc pentru floricica trimisa. Deja cu ea incepe sa se faca primavara.... macar in sufletul meu.

Ciuf,
Daca ai lacramioarele intr-un ghiveci, daca ai gradina. poti planta bulbii in pamant si cu siguranta ii ve-i avea si la anul , si la mult ani de acum inainte. Pe bune! Sunt flori care se inmultesc foarte repede, si nu prea pretentioase. Daca cumva pierzi bulbii, da-mi in semn de viata si ii trimit eu o gramada, ca deja am prea multe si incep sa le scot de tare ce s-au intins.



Mergi la inceput