Despre gradinarit (9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Donia si Conchita: ghiocei = Snowdrops, si se gasesc si aici. Eu am cumparat acum o luna (de la un magazin specializat in plante, copacei si accesorii de gradinarit) vreo 5 bulbi in ghiveci, deja infloriti, iar de curand i-am mutat in fata casei, langa alee. Sper ca la anul sa-mi infloreasca din nou.

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by antoioana
Totusi nu va-ndurati si de mine sa-mi sugerati vreo specie frumoasa de rhododendron? Care sa fie usor de ingrijit?



pai azaleele, nu? pe care le tii la semi-umbra, le uzi+hranesti regulat (inca nu m-am dumirit despre apa distilata de care se mai intrebase aici). pamantul sa fie pe baza de turba. mari probleme chiar nu vad ce sa ai cu ele, aici cresc cat casa si la ce vanturi sunt...un mic secret cu ele este sa indepartezi neaparat florile trecute, sa nu lasi sa se depuna pe stratul de suprafata.

Petra, cica amarilis creste in aproape orice fel de pamant si poate sta fara apa. soacra-mea insa uda bulbii si iarna, numa ca ea ii tine afara in gradina. acum tu....e primul an cu bulb de amarilis la tine? (ca si la mine) adica nu stii cum s-a comportat bulbul respectiv anul trecut sa zicem? m-am mai uitat o data in carticica si scrie clar sa nu deranjezi bulbul de la locul lui cativa ani de la plantare, sa asezi bulbul cu varful expus la lumina, sa-l mai crestezi din cand in cand, si sa nu folosesti ghiveci prea larg - cica planta infloreste mai bine daca are radacini inghesuite (crowded).

Nati, patrunjelul e Parsley, telina e Celery, dar ce e cu radacina, ca nu inteleg? radacina de la telina sau de la patrunjel? semintele de telina ar trebui sa dea planta cu totul, nu?

Laura, mi-ai lipsit.

cine intreba de plante de umbra, oare? mai e de actualitate? ca am tot intrebat si m-am tot uitat, am o listuta, daca mai e nevoie.

sarumana si eu de traducerea ghioceilor si okay, nu pun pozele de la festival, ca oricum m-am benoclat la film in seara asta, n-avusei vreme. :-)

-----------------------
Nu sta, ca sta productia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Dupa cum va spusei am si eu 2 amarillis unul rosu si unul alb.infloresc de obicei in april-mai. Acu au frunzeturile crescute si le fac verificarea in fiecare zi sa vad cum inainteaza. deocamdata nu au tija.In rest muscatele mele de tot felul, curgatoare si necurgatoare infloresc vandaleste.Mai astept sa vad ce-o sa fie cu lastarii pe care i-am cules din gardurile vecinilor:).....Ca le fac si lor apelul zilnic.....si sper sa se prinda.
Va mai spun ca lamiiul a inflorit si mai am si un portocal mic(cu portocale mici) sa-mi infloreasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

bune fetelor....

hei hei ce harnicute sunteti...

eu vroiam sa va intreb: unde trebuie plantati trandafirii? adica cam ce fel de conditii cer? mai in soare mai in umbra? sau este egal? si cu udatul cum e? caci eu mi-am cumparat de la magazin 11 trandafirii..i-am pus pana ajungsa ii pun in gradina in ghivece....la 5 dintre ei am niste frunze de toata frumusetea...2 parca dau sa se usuce....iar restul sunt cu muguri...dar se dezvolta f. greu....in comparatie cu ceilalti
acum ca avenit primavara....ma gandeam ca ii pot transfera in gradina! dau cam unde sa ii pun? si trebuie sa le pregatesc pamantul cumva special? ca asta din gradina nu e tocmai bund...dupa mine....si cca 50cm pe adancime e cam plin de pietricele...abia apoi e ceva mai bun!

si sa va mai spun: mi-am pus rasaduri de rosii si ardei gras....rosile s-au facut deja de vreo 10cm....ardeii inca se incapataneaza sa iasa (am auzit oricum, prea tarziu, ca trebuia sa pun ardeii primii si dupa un timp rosiile, caci ardeii ies foarte tarziu.....da stiu ca o sa iasa...caci am racait in pamant si am vazut ca dau radacinile)....si azi din lipsa de ocupatie...si fiindca am pus samanta de rosii prea deasa....desteapta de mine...m-am apucat sa resadesc rosile...in pahare de unica folosinta....si nu oriunde si oricum! ci in curte(sa nu fac tot un pamant in casa), si in soare(ca batea vantul si la umbra era cam subtire).....si pana am terminat toata actiunea ...s-au pleostit rosile mele...rau! asa ca....din prea multa bunavointa si putine cunostinte...se pare ca am facut o magarie....asta in cazul in care nu o sa isi mai revina....si nici macar poze nu le-am facut....cat timp au fost frumoase....asa ca amintire de prime rasaduri!

va pup si va doresc "gradinarire" placuta si un we placut si insorit!

peca

_
http://community.webshots.com/user/peclitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!

Am facut poze cu ghioceii mei, ii pute-ti vedea aici
Bulbii se planteaza dupa ce s-au ofilit florile, primavara nu stiu daca e bine.

In rest...eu ma bucur nespus de mult ca mi-au aparut ghioceii, saracii mai au inca de patruns prin zapada, doar catziva au resit sa iasa...Eu in fiecare zi ma duc sa vad care au mai iesit....sunt atat de frumosi...Acum astept sa imi infloreasca si ciubotica cucului(daca bine o numesc eu) o floricica mov care e a doua dupa ghiocei la mine in gradina.Oricum zapada inca mai am fff multa...nu pot sa curatz mai nimic pe aici... astept sa se topeasca si apoi sa ma apuc de lucru...


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

eu zic ciubotica cucului acestei flori oare asa se numeste? sau gresesc?

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Eu cred ca e primula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare, dragele
Conchita, am gasit, in sfarsit, chiparoase. Ce-i drept cam scumpicele. Pe 3 bulbi am dat vreo $14. Pe site-ul tau, astea nu intrau la free shipping.
Asa ca acum astept sa-mi vina frumosii bulbi sa ma pun pe treaba.
Ieri mi-am plantat un bulb de crin imperial si mai am inca patru. Vreau in fiecare saptamana sa plantez cate unul ca in felul asta sa ii am mai mult timp infloriti.
Anul trecut i-am pus pe toti, au inflorit numai patru dar a fost ceva de vis. Un miros in casa si ei infloriti exact ca in poza.
La noi astazi vad ca nu mai e zapada. Se anunta mai cald si sper sa pot sa mai scot din vasele cu flori pe terasa (nu am curte). Vreau sa verific si forstitia de am luat-o anul trecut sa vad daca mai e buna de ceva. Nu stiu ce trebuia sa-i fac. Eu am lasat-o afara pe timpul iernii intr-un vas mare. Tot trag sperante sa nu-mi fi degerat.
Petra, multumesc mult de oferta cu bulbii de lacramioare. Sper sa fiu capabila sa-i tin pana la anu', daca nu, iti voi fi clienta fidela.
Peca, poate isi revin rosioarele tale. Au fost tulpinitele prea subtirele?
Ana, mi-a trecut de dor de ghiocei cand am vazut pozele.
Numai bine si we placut,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by peca
eu vroiam sa va intreb: unde trebuie plantati trandafirii? adica cam ce fel de conditii cer? mai in soare mai in umbra? sau este egal? si cu udatul cum e? caci eu mi-am cumparat de la magazin 11 trandafirii..i-am pus pana ajungsa ii pun in gradina in ghivece....la 5 dintre ei am niste frunze de toata frumusetea...2 parca dau sa se usuce....iar restul sunt cu muguri...dar se dezvolta f. greu....in comparatie cu ceilalti
acum ca avenit primavara....ma gandeam ca ii pot transfera in gradina! dau cam unde sa ii pun? si trebuie sa le pregatesc pamantul cumva special? ca asta din gradina nu e tocmai bund...dupa mine....si cca 50cm pe adancime e cam plin de pietricele...abia apoi e ceva mai bun!



Peca, neaparat in soare, daca s-ar putea intr-un loc unde primesc lumina directa toata ziua, ar fi formidabil. cel putin 6 ore de soare direct pe zi, asta e norma. udatul depinde de cat de tanara e planta, la cele noi uzi mai putin pana se stabilesc, dupa aia le uzi intruna si mult, avand grija ca apa sa ajunga din plin la radacini. vara e bine sa uzi si frunzele+florile mai mult. Pamantul cel mai bun e pe baza de compost, adica unul usor, sa lase aerul sa patrunda. aerul e important pentru trandafiri, de aceea e bine sa ii si plantezi mai la distanta, sa le dai loc sa creasca neinghesuiti. fertilizarea se face cand incepe cresterea si ideal e sa hranesti din nou planta cand a incetat sa infloreasca. ultima fertilizare ar trebui sa fie cu 6 saptamani inainte de primul inghet, iar asta depinde de zona. plus, un strat gros de "mulch" in jur, ca sa conserve apa.

cand le plantezi, daca o faci pe locul unde ai tinut alti arbusti, e bine sa sapi adanc ca sa scoti toate radacinile ramase. si ideal e sa nu plantezi trandafirii langa copaci sau alte chestii cu radacini puternice, ca le fura din apa si hrana.

am si eu 9 trandafiri, dintre care 4 cataratori, pe toti i-am plantat in plin soare, la distanta de aprox. 40 cm intre ei, ii ud o data la doua zile cand nu ploua, ba chiar si in fiecare zi daca am timp.

imi pare rau pentru rasaduri, desi nu cred ca le-ai pierdut definitiv, eu sunt convinsa ca o sa isi revina. fertilizeaza-le si uda-le regulat. oricum asa reactioneaza aproape toate plantele la transplantare, le ia nitica vreme sa se adapteze la noile conditii. bafta multa.

-----------------------
Nu sta, ca sta productia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina Stan spune:

Conchita, nu mai stiu cine a intrebat de plante pt locuri mai umbrite, dar si pe mine ma intereseaza. Please! Ca e musai sa-l inlocuiesc pe Ficusul benjamin. Restul vad ca rezista. Asta pentru ca acum, cat nu au frunze copacii, e ceva lumina...

Mergi la inceput