Viata in Germania (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Noi platim NK 170 de € pe luna (total chirie 590€) si este mult ca naiba desi avem totul inclus in NK-urile astea (curent, apa, cablu)...si avem un apart cu 2 camere intr-o casa cu 3 familii(ap. nt.aprox 75 de m²). Am realizat ca e mult acum cand vrem sa ne mutam la 3 camere si am dat peste ofertele de inchiriere:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

noi am platit in 2002, 14€/semestru, apoi in 2003, ne-au marit la 34€, iar in 2004 la 42€ si ce suparata am fost, caci e asa de mult, si mi-am desfintat 2 din cele 4 acvarii, caci am dat vina pe ele, deci eu inca sunt la sirul coadei cu 42€/semestru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Noi platim 35€ curentul la pauschal ca e primul an, acum la inceputul lunii vin sa faca reevaluarea si dupa calculelele noastre am consumat mai putin asa ca probabil vom ajunge pe la 25-30€ pe luna.

Am si eu ceva intrebari culinare.Vine Pastele si as vrea sa fac drob.Anul trecut eram inca nedezmeticita, abia ajunsesem aici, asa ca am renuntat total la idee.Da acu ca vreau sa fac apar intrebarile de rigoare: se gaseste usturoi verde? voi de unde cumparati carnitza de miel, ca aici la noi nu am vazut proaspata decat la turci.
Si inca ceva.Cumparati de la pietele Bio? Noi avem in fiecare sambata in centru piata biologica, vin oamenii cu tarabele si e o ingramadeala de mama mama.Sunt mai scumpe toate cele, dar eu mai iau de acolo.De cand m-am procopsit, in tara e drept, cu nitrati in sange de la rosii si cu e-Coli de la carne, am devenit cam suspicioasa.Adica de ex nu cumpar morcovi din aia faini si lungi ca sunt convinsa ca-s cu chimicale si multe altele.

Pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

monicaa eu am luat anul trecut miel de la HL...dar am vazut si la check in, si la walmart, si la macelarii. iar drob am facut dupa o reteta de aici de pe site si a iesit bestial. imediat o caut si va dau linkul.

"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Eu sint innebunitä dupä Maisbrot...cine nu a probat, sä incerce...eu mäninc 3/4 din ea goalä!! Mincare nu mai imi trebuie!!
Camelia

---------------------------------------------------------

Camelia, de unde iei painea asta si cum este? Nu sunt sigura ca am auzit, dar dupa cum suna este cu porumb.

Cat despre diferenta € - DM eu nu fac diferenta ca nu sunt de mult aici, insa disper cand vad ca au "disparut" banii din buzunar si eu nu am mai nimic in pungi. Sotul meu se plange frecvent de asta.

Mirunda, noi am trecut la procedeul cu plicurile ptr economisire.Ca si tine nu avem cum sa umblam la cheltuielile fixe dar incercam sa ne limitam la cat ne intra ca sa nu intram pe minus.Avem plicuri pe saptamana cu o suma stabilita dinainte, scoatem suma aia cash, o impartim in fiecare plic, alimente, diverse, detergenti, distractie, bani de buzunar, etc si apoi incercam sa pastram limita. Ne mai si distram ca ne mai "imprumutam" de la un cont la altul.
Oricum am observat - de mult timp nu de acum - ca omul cat are, atata cheltuie ba chiar mai mult. Si daca nu pastrezi tu limita, nu are grija nimeni de tine (asta apropos de americani )

In schimb cu energia, noi platim 98€ ptr 45mp. Dupa ce ati scris voi constat ca noi platim super mult. SIgur de vina sunt si sistemele de incalzire, care sunt vechi, imense , ocupa mult spatiu (poti sa le folosesti "scaune" ptr 2 persoane fara grija )
O sa ne mutam si noi intr-o zi dar imi place mult aici. Zona e draguta, e aproape de Rhin vecinii sunt niste oameni tare cumsecade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Ca tot e vorba de Paste, feteor ziceti-mi si mie daca aici gasesc vopsea de oua, si cum ii zice? Si cam pe la ce raion dau de ea?Chiar asa usturoi verde, ce bine ar fi daca s-ar gasi!Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Vopsead de oua= Eierfarben-la DM, Schlecker si orice magazin mai mare. Dupa experianta mea, e slaba, eu pun 2 plicuri in loc de unul, la aceeasi cantitate de apa

Miel - la turci, la Wallmarkt, Continent, Alkauf-magazine mari, dar si turcul ti-o poate toca, si e parca cea mai buna

Usturoi verde-eu pana acum l-am gasit numai la turc, dar va recomand sa va puneti intr-o ladita cu pamant, pe balcon, creste usor. Asta e "floare rara" aici, nici turcul nu are decat rar...cel putin cel din Aachen, ca aici nu e nici unuuul

Ceapa verde-la magazine mari, dar si la Lidl din cand in cand

Päpädculeeee, ce pofta mi-ai facut de drooob!!!

Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Vopsea de oua eu cumpar de la drogherii (DM) sau din Supermarkt.Ii zice Oster-Eierfarben.Se gasesc o multime de sortimente, chiar si la pliculete, ca in Ro, n-ai cum sa o confunzi.Insa te sfatuiesc sa iei mai multa ca sa fii sigura ca iese ceva.Mi s-a intamplat (si nu o data) sa dau rateuri.Nu toate vopselele de oua de aici sunt grozave.
Despre usturoi nu stiu sa-ti spun, eu nu folosesc asa ceva.


quote:
Originally posted by vikinga

Ca tot e vorba de Paste, feteor ziceti-mi si mie daca aici gasesc vopsea de oua, si cum ii zice? Si cam pe la ce raion dau de ea?
Chiar asa usturoi verde, ce bine ar fi daca s-ar gasi!


Vikinga& bb Aldo
http://community.webshots.com/user/vikinga109



Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=7664&whichpage=1
Retete drob. Eu l-am facut anul trecut pe cel al ariadnei cu mentiunea ca am pus usturoi obisnuit ca n-am gasit d-ala verde si in loc de maruntaie de miel am pus ficat de porc si pui, pipote de pui, rinichi de porc (asta trebuie fiert f bine)... etc si o halca de carne de miel fiarta si tocata marunt. A iesit superperfect! In loc de prapure...foaie de placinta :-)
ATENTIE La vopseaua de oua!
CUMPARATI ACUM! ca au prostul obicei sa o retraga de pe piata cu citeva zile inainte de Paste:-)))(cind, presupun ei, ca si-a cumparat toata lumea). Anul trecut mi-au iesit ouale cam decolorate ca urmare le-am scufundat in mai multe vopseluri si le-am facut in degrade (ca la fondu' plastic) si le-am desenat cu markere:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Pt acrit borsul de miel...la produse bio din droghrii gasit BROTTRUNK! bors aproape ca acasa :) E lichid e la sticla de sticla de un litru.

Mergi la inceput