Viata in Germania (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

EU n-am vopsit in viata mea oua
Dar parca Pastele asta mi-ar place sa am si eu pe masa cateva oua.

Va rog spuneti-mi si mie cum faceti, in ce le vopsiti, nu se murdaresc vasele?
Din cate imi aduc eu aminte intai se fierb putin si apoi se mai fierb putin in vopsea.Cat si cum.

Dar cu ouale vopsite din comert care e povestea? Nu sunt bune?
Daca le cumpar atunci in preajma Pastelui nu ar fi mai proaspete?

Mirunda, as pune usturoi in pamant, dar de care ? Seminte? Sau catei de usturoi? (capatanile astea de usturoi de aici sunt uriase)
In cat timp creste, presupun ca nu mai am timp pana la Paste

Offf.... unde e mama, ca ea le facea pe toate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Habar nu am cum se vopsesc ouala, mi le face mama. O intreb si-ti spun.Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Se fierbe apa, se pune in pahare (eu am folosit de plastic),se toarna vopseaua (eu am avut 5 culori anul trecut), se amesteca...se scufunda oul in prealabil fiert :) Asta e :) Aaaaaa culoarea nu ramine pe pahare!

"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

quote:
Va rog spuneti-mi si mie cum faceti, in ce le vopsiti, nu se murdaresc vasele?
Din cate imi aduc eu aminte intai se fierb putin si apoi se mai fierb putin in vopsea.Cat si cum.

Dar cu ouale vopsite din comert care e povestea? Nu sunt bune?
Daca le cumpar atunci in preajma Pastelui nu ar fi mai proaspete?



exista in comert plicuri cu tot cu vase de plastic, sunt destul de usor de manuit, si ies destul bine,

in paharul de plastic se pun 2 linguri de mancare otet, si se pune apa, asa cat sa acopere oul dar nici sa nu dea afara, cu cat e mai putina apa, e concentratia de vopsea mai mare, ouale fierte si apoi lasate la racit se pun in paharele de plastic unde se lasa 4-6 min, sau pana crezi tu ca au prins culoare destul, si se pun apoi pe un servetel, eu le mai fac extr, pt. luci cu putina slanina si le las la uscat :)
in "pachetul asta" ai 5 culori si 5 pahare , si anul trecut a fost 1,99€
orice metod folosesti, e bine sa speli ouale inainte ca sa se ia grasimea de pe ele, si se prinde vopseaua mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by vikinga

Habar nu am cum se vopsesc ouala, mi le face mama. O intreb si-ti spun.


Vikinga& bb Aldo
http://community.webshots.com/user/vikinga109



Hahahaha......vikinga esti tare!!!!! nu o "imprumuti" pe mama ta???
Eu sunt cam aeriana la pregatiri de sarbatori. Niciodata nu m-am agitat singura, mama era prima; anul trecut - fiindca era primul an aici si eram inca ametita - nu am avut absolut nimic de Paste. Unchiul nostru, care era invitat la noi la masa a dat fuga acasa si s-a intors cu oua colorate.
Insa anul asta as mai face si eu cate ceva. Trebuie sa ma descurc si fara mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by papadie

......In loc de prapure...foaie de placinta :-)



Papadie, merge si cu aluat de pizza, gata pregatit??

Sau cu ce altceva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Si in Tengelmann gasiti vopsea de aou, la tubulete, ca tempera:-) Ouale fiete si caldute se "minjesc" in aceste vopsele si ies colorate in 5 culori, ca la Walmarkt daca ati vazut!
5 sau 6 tubulete, nu mai retin exact cite sunt, cost 1,99 euro si ajung pentru vreo 50 de oua. Asa m-a asigurat prietena mea, care de 3 ani foloseste cu succses aceste vopsele.

Ralu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Cristynne cred ca merge si cu aluat de pizza. Eu am folosit foetaj din ala cumparat de la magazin :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by helbi

Si in Tengelmann gasiti vopsea de aou, la tubulete, ca tempera:-) Ouale fiete si caldute se "minjesc" in aceste vopsele si ies colorate in 5 culori, ca la Walmarkt daca ati vazut!
5 sau 6 tubulete, nu mai retin exact cite sunt, cost 1,99 euro si ajung pentru vreo 50 de oua. Asa m-a asigurat prietena mea, care de 3 ani foloseste cu succses aceste vopsele.

Ralu


Da,sunt fainute tuburile acelea de colorat oua insa dupa operatiune ramin cam lipicioase si nici pe departe nu ajung pt 50 oua...maxim 10 oua cu un set.Eu am facut in fiecare an si cu setul asta dar si cu pastilutele de la plicuri.Trebuie puse cite 2-3 plicuri ca sa nu iasa spalacite.
Anul asta sper sa am timp sa incerc si metodele batrinesti de vopsit cu coji de ceapa,sofran,etc.
Crystine,poti sa cumperi si oua gata vopsite,trebuie sa le iei cam de la inceputul saptaminii ca apoi nu se mai gasesc.
Dàaa,tre`sa cumparam produsele de Pasti(oua de cioco,iepuri,vopsele)cu vreo 4-5 zile mai iute ca incep sa le retraga de pe piata sau pur si simplu,se termina.



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Fetele dragi, ca tot vorbiti de oua, vreau sa va intreb si eu ceva, am pus intrebarea si la bucatarie, dar va intreb si aici:
a golit cineva oua cu acul ca sa scoata continutul, ca eu trebuie sa duc la gradi la Laura vreo 2-3 oua golite ca sa le vopseasca copilasii acolo. O educatoare mi-a spus ca nu e usor deloc, o sa incerc sa fac astazi chestia asta ? puteti sa-mi dati vreun sfat ?

Va pup,

Elena&Laura

Mergi la inceput