Viata in Germania (4)

Viata in Germania (4) | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj


Poftiti...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Hallo fetelor,
Voi cum va descurcati cu €uro asta ?
Eu una cum pun mina pe o bancnota de 50 € in citeva ore am si cheltuit-o,inainte 100 de DM, pai da, ma tinea vreo 3- 4 zile si chiar mai mult,avea o valoare da € asta ma dispera!
Cind vad ca ceva costa 10 €, zic hai ca nu-i asa de scump,da cind ajung acasa realizez, ca de fapt am dat 20 de marci!
Cind las 2 € bacshish,nu realizez imediat, ca am dat de fapt 4 marci si tot asa,exemplele ar putea continua la nesfirsit....
"Penerii" de pe strada, s-au schmecherit si ei,inainte vroiau 1 marca ,acum ma intreaba:
-Hast Du mal 1 €uro für mich ?
La curent platim 156 € pe luna,inainte plateam 110 DM...
Eu traiesc din 1990 in Germania si-mi este f.greu sa ma dezobisnuiesc de marca! Parca a fost aievea si tare ii mai duc dorul...
€uro asta nu are nici un spor,ce ne facem ?


&
Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorina_dc spune:

Buna seara,

Shtie cineva care este echivalentul lui Azor sau Grivei ( nume comun de caine) in Germania?

Multzumesc,

Dorina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

quote:
Originally posted by dorina_dc

Buna seara,

Shtie cineva care este echivalentul lui Azor sau Grivei ( nume comun de caine) in Germania?

Multzumesc,

Dorina.



Buna Dorina,

La pisica le zice "mitzä Katzä",dar la catzei,hmmm ? Habar n-am,nu-mi pica fisa,cred ca e deaja tare tirziu,da am insomnii
...stiu doar ca ciinii din Germania, latra altfel ca cei din Ro :-)
Aici latra wau-wau si in Ro ham-ham,pe bune nu glumesc
In rest am auzit f.des numele de Waldi(la soricari,mai ales) si Bello la ciinii de aici!
...poate ca stiu celelalte fete!!!

&
Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella spune:

Bello ,Waldi....Wuff...usw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella spune:

..scuze,nu am vazut ca mai sus ti s-a raspuns deja.
da..într-adevar cîini latra altfel..wau-wau sau wuff-wuff(probabil depinde de zona-Land)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella spune:

quote:
Originally posted by alba

Hallo fetelor,
La curent platim 156 € pe luna,inainte plateam 110 DM...
Eu traiesc din 1990 in Germania si-mi este f.greu sa ma dezobisnuiesc de marca! Parca a fost aievea si tare ii mai duc dorul...
€uro asta nu are nici un spor,ce ne facem ?


&
Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)









Asa mult platesti curentul?? 156 € Pe luna?????wowwwwwwwwwww ..de ce?

Si mie mi-a placut marca,a fost frumoasa..dar m-am obisnuit si cu euro..chiar daca gasesc ca arata schei..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:


pt. fetele care locuiesc la casa: cam cat vin in medie nebenkosturile?

acum stiu ca depinde de la fam. la fam., cat de econom esti, suprafata...dar asa in genere, sa zicem la 130m² locuibili.

da, si mei mi se pare mult 156€ curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

alba, chiar asa, de ce e atat de mult? Mai stingeti si voi lumina:))
Noi dam 60 pe trimestru.
Da, toata lumea se plange ca 100 eur sunt acum ca 100 DM. nasol...

peca, NK la o casa vin in functie de multe chestii: cat e de noua, cat e de mare, cum e gandit sistemul de incalzire. Eu as zice ca intre 150-200, la ce am vazut eu in anunturile de inchiriere, ca acolo scrie si cat sunt NK.

Un Paste Fericit!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Pentru Dorina: Bello sau Wuffi, sau Wuff-Wuff sau Wuschel (la cei mai mici). Dar Bello e cel mai folosit "Azorel" pe aici

Alba, tu ai Elektroheizung, de platesti atata?

Peca, noi avem, la un casoi in toata regula, de vreo 130qm, cam 250€ NK (apa, curent, heizung, asigurari, etc)

Fetelor, ziceti voi si bine ziceti, ca euroii sa duc muuult mai repede pe apa sambatei decat se duceau marcutele...Alba, si eu tot din 1990 sunt aici, si cand ma gandesc ca inainte din 50DM luam un cos plin ochi, ba mai primeam si rest, iar acum cu 100€ nici nu stiu cum s--au dus....La mine a fost f. acuta aceasta diferenta de cand s-a introdus €, si eu de vreun an de zile am trecut la "planul Marschal", adicatelea ajuta-te tu, ca nu vin precis americanii sa te ajute
La sfarsitul fiecare luni ma uit pe Kontoauszüge, si fac o lista exacta, cu ce bani s-au dus pe cheltuieli fixe (Chirie, Versicherungen, taxe, steuren, etc...). Pe urma mai exista o rubrica de "bar", cati bani am cheltuit cash si una de "überweisungen", cat am platit deci cu card-ul. Pa urma vad cati bani am cheltuit, din ei scad intrarile...si de cele mai multe ori ajung la MINUUSSS....Facand asta mai multe luni de zile la rand, mi-am dat seama unde sunt punctele "slabe" ale finantelor mele. Simplu: cheltuielile fixe nu am cum sa le modific. Dar celelalte pot. Si cum: incerc sa platesc cat mai putin cu card-ul -cu el ma cam ia apa, omul asta prost ce sunt eu, parca atunci cand semnez nu tot bani sunt...ehh, dar parca mai bani sunt banii aia ce ii ai in mana)
Si imi fac o evaluare, in functie de lunile precedente, cam cat bar am nevoie, il scot ODATA si pe urma il draia o pauzasc de acasa si INCERC sa nu mai scot...decat cand nu se mai poate altfel!
Oricum, de cand am inceput sa pun pe harite ce intra si ce iese, lucurrile s-au mai limpezit.
Gata, si va pup
Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Si eu care ziceam ca 75 euro curentul pe timestru e mult!Alba, m-ai depasit. Cum reusesti sa platesti atat? E drept ca la noi mai vine si regularizarea si mai dam intotdeauna ceva bani dar tot nu platim asa de mult.
Cu euro asta mi se pare si mie viata grea! Noi am venit in D cand inca mai erau marcile si zau ca nu cheltuiam atat.Desi se spune ca nu, sunt absolut convinsa ca s-a scumpit totul.Ce cumparam inainte cu 100 de marci, cumparam acum cu 100 de euro.Cel putin pe mancare cheltuim exact dublu decat atunci cand plateam in marci desi cumparam aceeasi marfa.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput