Bebelusul meu refuza hrana!

Bebelusul meu refuza hrana! | Autor: floriio

Link direct la acest mesaj

Asa cum spune si titlul subiectului, bebelusul meu in varsta de 4 luni si jumatate refuza hrana.
L-am nascut cu o greutate de 2800 g, a scazut la 2600 g si fiind foarte mic nu a vrut sa manance san deloc. Nu stia sa traga din san. L-am hranit inca de la inceput cu laptele meu muls si pus in biberon si in completare cu formula NAN 1. Am mers asa pana la 6 saptamani cand laptele meu s-a terminat. Am continuat numai cu formula. Manca bine, lua foarte bine in greutate. La 3.5 luni, la sfatul pediatrei am inceput sa ii dau suc de morcov, apoi suc de mar, ajungand la piure de mar subtiat cu suc de morcovi sau la mar cu piersica. Odata cu diversificarea, bebelusul meu a inceput sa REFUZE laptele. Nici dupa 12 ore de la masa anterioara nu vroia sa manance lapte. CAnd ii bag biberonul cu lapte in gura urla de parca ii dau otrava. In secunda urmatoare daca ii dau ceai bea de parca nu a mai baut de cand lumea. Mentionez ca ii dau Baby Drink. Am fost cu el la 2 medici pediatrii. Concluzia este ca e perfect sanatos. DAr de ce nu mananca?
M-am gandit ca nu ii mai place laptele. Am schimbat cu Aptamil 1, dar aceleasi rezultate.
Am intrerupt diversificarea pentru o saptaman, dar tot nu vrea laptele.
DE 3 zile am reluat diversificarea dar tot nu mananca. Nici sucuri, nici lapte.
Sunt disperata, nu mai stiu ce sa fac.
VA rog, daca v-ati confruntat cu asa ceva sa imi dati si mie niste sfaturi.
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Sumar de urina si urocultura ati facut cand ati fost la pediatru?Camelia si Laura (06.02.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floriio spune:

Nu am facut inca. Am cumparat pungute pediatrice pentru urina din initiativa proprie si vreau sa ii recoltez pentru sumar si urocultura. Cand am pomenit pediatrei de asta a zis ca nu are infectie urinara, pentru ca ar face febra, pisu ar fi inchis la culoare si ar avea miros specific. Pentru linistea mea as vrea sa fac analizele de urina, dar si o coprocultura si o hemoleucograma. Apropo de hemoleucograma, cum se recolteaza sange la un bebelusi atat de mic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Eu stiu ca se ia din deget.Camelia si Laura (06.02.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

la prima vedere pare sa fie doar ca ai inceput MULT prea devreme diversificarea si bebelusull, mai desteopt fiind (pt ca nu are enzimele necesare procesarii acestor alimente noi) a inceput sa refuze hrana.
Dupa ce te linistesti cu sumar urina etc etc, te sfatuiesc sa te calm ezi, sa il tratezi cu multa blandete, sa stai cu el in brate cat mai mult timp, piele pe poiele, etc etc, sa-l privesti ca pe o persoana si apoi ca pe un automat uinde se baga hrana.
Restabileste-ti relatia cu el si va manca apoi.

Vreau sa-ti atrag atentia si aspura unei erori din primul mesaj: nu are niciolegatura greutatea de la nastere cu suptul la san. copiii mei au avut 2.7 respectiv 2.9 kg, au sacazut la 2.5 si 2. 67 si cu toate astea au supt extrem de bine, tine doar de tehnica.
Zic asta ca sa nu se sperie viitoare mamici care vor naste bebei mai micuti.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floriio spune:

Draga Sabina,
Multumesc mult pentru raspunsul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

FLORIIIO, am trecut prin acest cosmar.Luni de zile. Daca vrei, ma poti suna la 0720111153 si ti spun mai multe.Te rog sa ma suni numai dupa ora 15.00.

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna,
Aceeasi problema am avut eu cu fetita mea in jur de 3-4 luni la inceputul diversificarii in care era clar laptele era mancarea de baza totusi
3 zile mi-a baut ceai si cateva linguri de mancarica la masa si fff putin lapte( am avut si 16 ore in care nu mi-a baut lapte) dupa prima zi eram disperata , la fel am incercat si ei sa ii schimb formula , i-am luat cereale i-am luat tot felul de fulgi de orez, etc...NIMIC
Singurul lapte care il minca era cel de noapte mai mult in somn dar cantitate mica fata de cum manca de obicei
Eu eram disperata , medicul meu pediatru fff calm- un om de nota 100.
Mi-a zis sa o las in pace sa nu o fortez ca e riscul sa nu imi mai manance lapte....raspunsul lui a fost astfel :
"A ajuns la o saturatie si e normal dupa atatea luni de mancat acelasi aliment ,si tu daca ai manca 3 luni acelasi aliment la un moment dat simpti nevoia sa faci o pauza."
"E un lucru cerut de organismul copilului si involuntar de el"
"E normal sa fii speriata dar copilul nu are nimic lasa-l in pace si ai sa vezi ca va incepe sa manance , organismul lui are nevoie o "spalare interioara" stai linistita atata timp cat iti bea apa si ceai si se hidrateaza va fi bine"
"Cand organismul ii va cere va reincepe sa manance lapte "
"Daca nu mananca 5 zile absolut nimic atunci trebuie intervenit , dar daca acepta si un pic de mancare o lingurita ,2 e de ajuns"
"Lasa copilul in pace stai linistita ai sa vezi ca va incepe dupa cateva zile sa manance da-i doar ce accepta si nimic fortat daca nu acepta nimic da-i ceai"
A 4 a zi a inceput sa manance ca si cum nu ar fi avut nimic a intrat in acelasi program pe care il avea inaintea refuzului de a manca

Stai linistita isi va reveni ...
A dat de alte gusturi mai interesante.....
Sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Si eu cred ca s-a inceput diversificarea prea devreme - acum se rec cam de la 4 1/2 luni la bebei hraniti cu formula.
Insa si noi am trecut prin astfel de probleme, insa pe la 5 luni jumate cand am introdus legumele. Eu am procedat asa:
- mult calm, macar aparent fatza de copil, vorbit cu blandete;
- cand trebuia sa-i dau lapte, o luam in brate si mergeam cu ea prin casa cantand si asa mai papa, sugea 70-150ml; dc nu reuseam o tineam pe piciorul meu si ii dadeam sa bea usor dintr-un recipient avent - pt ea era distractie, dar asa bea lapticul; iar ultima varianta era cu lingurita; RETINE CA TOT TIMPUL II CANTAM, DANSAM CU EA IN BRATE SI CU BIBE IN GURA! - CHIAR DACA IMI VENEA SA MA URC PE PERETI! dar nu a trecut nicio masa fara completare de laptic(chiar si 20-30ml) si nu am sarit nicio masa; fata mea era si este slabutza si nu concep sa sar o masa, si acum face figuri, dar ceva tot reusesc sai dau.

SUCCES!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

http://picasaweb.google.com/mariusadrianalex/6LuniAlessiaALESSIA 6LUNI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

asa este, si mai ales cand bebelsul simte ca mama e stresata pe tema asta...mai rau este.
Sa povestesc experienta mea, nu e legata de lapte, ci de mancare.
Sofia nu vroia decat sa suga, nu vroia mancare.
eu eram terminata, era f micuta, la 8 luni avea 7 kile si 64 de cm.
dar dr culcer mi-a explicat ca orice fortare duce la inapetenta pe termen lung, la anorexia bebelusului, si ca sa o las in pace. Eu insa eram disperata, plangeam inainte sa vina opra de masa, asa de rau eram.
pana nu am reusit sa trec peste ascpectul asta si sa ma bucur de ceea ce e si face, nu si-a revenit cu mancarea.
Ma fortam sa gandesc: sofia e frumoasa, desteepta, rade, ne iubeste etc etc, si sa-mi iasa din cap "nu mananca"

asa am reusit noi, si acum are un apetit capricios, dar e bine dezvoltata pt 6 ani.
la gheorghe nu mi-am pus nicio secunda problema mancarii si haleste asta ca spartu. Culmea insa, tot mititel e, mai lungut, dar nu grasan:)

calm si rabdare, va fi bine!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Cu deiversificarea tendinta este cat mai tarziu , acum unii pediatri recomanda chiar 6 luni si 8 luni daca e alaptat copilul..
Eu am inceput la 3 luni, dar foarte foarte timid....doar o lingurita 2 si mi-a trebuit 2 luni sa ii inlocuiesc o masa....

De la "problema" pe care am avut-o cu refuzul laptelui la 3-4 luni si dupa raspunsul pediatrului "daca nu mananca 5 zile e o problema copilul niciodata nu se va infometa singur"..eu nu am mai stat dupa ea cu mancarea...
Tendinta parintilor e sa dea copiilor mult prea multa mancare dect le trebuie si cand ajung sa creasca si sa aiba probleme de greutate va fi mai greu.....eu am trecut prin asa ceva...
Dezvoltarea copiilor e influientata si de gena...nu poti avea un copil dolofan si gras daca parintii nu sunt asa....vad parinti care sunt minioni si slabuti si se plang ca e copilul micut ...e normal

Atata timp cat i-am facut controalele periodice si era sanatoasa nu mi-am facut probleme ca nu mananca cat trebuie , dupa carte...
Are 2 ani si e foarte foarte bine chiar dolofana pot zice, nu stau sa ii cant , nu stau sa ma umplu de nervi sa imi imprastei mancarea peste tot si sa imi dea peste lingura...si nu am stat niciodata ...nu i-am facut jucarele, a vrut sa manance a mancat , nu a vrut am incercat mai tarziu....
La sfatul medicului pediatru dupa varsta de 1, 5 luni am avut permanent pe o masuta fructe , de multe ori cand ii era foame se ducea si lua si venea cu ele la mine ....era singura data cand manca banana...desi eu incercam sa ii dau cu 15 -20 minute inainte mancare.
Acum o intreb daca ii e foame cand ar trebui sa manance daca zice NU .....nici nu ma agit sa ii fac deoarece stiu sigur ca nu va manca...
Am incercat si varianta sa ii fac ca este ora mesei si ii faceam si nu manca si se racea si aruncam si dupa 30 de minute cand ii era foame o luam de la capat...fa mancare raceste etc...
Nu sunt de principiul ;jucarele, maimutele, carti , televizor etc...doar, doar sa manance copilul...
Tot ce e dat mai mult fortat decat constient nu e asimilat...
Am avut nu demult o enterocolita nu a amancat 3 zile ..am hidratat-o a slabit un pic i-a trecut si a recuperat ...
Dupa 3 zile singura a venit cu banana in mana si mi-a cerut sa manance , nu am stresat-o nu am fortat-o , o intrebam si ii aratam mancarea ...fugea cat colo cand o vedea...incepea sa planga doar cand ma vedea cu castronul in mana...


Sanatate la micuti ....

Mergi la inceput