Bebelusul meu refuza hrana!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Muuuuuuuult prea devreme diversificare. Nici vorba inainte de 5 luni la copilul hranit cu formula.

Asa cum ti-au mai zis fetele, calm, rabdare, dragoste multa si nicio fortare. Nu vrea acum, mai incerci in 15 min, timp in care va plimbati, ii canti, va jucati etc. Apoi iar si tot asa. Dar incerci, nu fortezi!

Si din nou, muuulta dragoste si apropiere si calm si cantat incetisor si vorbit si ras si gangurit si plimbat si leganat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

CODRUTA - sunt de acord cu tine, dar doar atunci cand copilul e dolofan si iti poti permite sa il lasi sa slabeasca, sau cand sunt motive medicale ce il impiedica sa manance. Fetita mea e slabuta, a avut 2900 gr la nastere, acum are 9 luni si jum si are 8300 gr si 76 cm(ultimele 300 de gr luate intr-o luna in care i-am dat multisanostol sirop, pt ca scazuse in greutate 170 gr intr-o sapt), prin urmare, daca mi-a scazut in greutate atat fara motive medicale, eu consider ca e cazul chiar sa ma maimutaresc pt a manca fie si cateva lingurite, nu vorbesc de sute de grame. NU O FORTEZ, doar gasesc variante care sa-i convina, asta vorbind de mancarea solida, lapticul acum il bea cu mare drag, dar si aici au fost probleme si am povestit anterior cum am procedat. Copilul meu nu cere mancare, daca o las nemancata nu plange de foame, doar laptic ar bea cu placere, la mancare trebuie imbiata, papat cu ea deodata etc...nu ma mai lungesc, si asa am scris destul.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

http://picasaweb.google.com/mariusadrianalex/6LuniAlessiaALESSIA 6LUNI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Buna!

Subscriu la majoritatea celor scrise pana acum. MULT prea devreme diversificarea. In plus, eu sunt cam pentru contra diversificarii cu fructe-legume la inceput. Stomacelul lor e super fragil, cred ca suporta greu sucul de fructe si legume. Intotdeauna ma gandesc la faptul ca mie imi pica rau pe burta goala o cana de suc. cred ca e mai ok (mai ales daca e slabutz copilul) sa incepi cu cereale (fainos).

Eu cu Matei le-am patit pe toate, incepand cu inapetenta aparent inexplicabila si terminand cu inapetenta pe fond de stres. Am incercat intotdeauna sa nu pun la suflet ca refuza ceva, am incercat sa fiu relaxata si sa nu ma cramponez de ce fac alti copii. Ce daca altii la varsta lui mancau supa de legume in biberon? Al meu se stramba de parca ii dadeam alta aia...am trecut la piure si asta a fost. A refuzat ceva? asta e, incercam altceva.
M-a ajutat f mult la confortul meu psihologic sa accept ca e un om (chiar daca unul ff mic) care poate avea gusturi si preferinte. Din momentul in care am inteles asta mi-a fost mai usor si am reusit sa "ii fentez" mofturile.

Sa nu cazi niciodata in capcane de genul: "la varsta asta AR TREBUI sa inghita N grame de proteina zilnic". ce daca inghite N-1 ? bune si alea, poate atat ii trebuie si atat ii place. Pentru ca acum copilul e mic, dar vor veni vremuri mult mai grele cand refuzul va capata forma unui refuz vorbit sau, si mai rau, urlat. Atunci sa vezi vremuri grele pentru nervii tai.

Daca e sanatoasa si analizele sunt ok, incearca sa te relaxezi, sa o lasi mai incetisor cu diversificarea si fii foaaarte foarte calma si iubitoare. Uneori am senzatia ca ei de fapt se hranesc in primul rand cu iubire, si abia apoi cu hrana.

O alta emtoda (dar asta pentru mai tarziu) este "fentarea mofturilor". Mami, mie nu-mi place piure de cartofi.
Matei, asta nu e piure, e crema, stii, reteta lu' Bunica.
A, da? zise el si hali toata portia.
So, motivul pentru care refuza mancarea nu e intotdeauna ca are ceva organic. Uneori fac mofturi pentru simplul motiv ca pot sa o faca. Fac mofturi fiindca-s prost dispusi sau plictisiti. De regula incerc sa ii rup ritmul cu ceva ca sa incerce macar respectiva mancare. Dar niciodata , absolut niciodata, nu fortez nota sa-l oblig sa pape ceva ce chiar se vede ca nu ii place. Asta iar e o mare mare greseala.

Sper ca ti-am fost de folos. Sanatate micutei tale, tie multa rabdare si s'auzim vesti bune.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:


Ellis nu stiu ce sa zic , poate gansesc eu gresit in problema alimentatiei.
Fetita mea pana la 1,5 ani nu a fost grasuta (nici acum nu e grasa, e bine) , ba din contra la baie daca isi tragea burtica ii numaram coastele...Acum e in grafice sa zic asa
Eu nu mi-am cantarit decat de 5 ori fetita acasa ,desi aveam cantar( lucru pe care il consider total inutil) in casa cumparat in primele zile dupa ce am adus-o acasa
Mergeam regulat la pediatru la controlul de rutina ,pana la un an mergeam lunar, dupa 1 an din 2 in 2 luni..Daca pediatru in care ai incresere si ti-o vede zice ca E SANATOS COPILUL...mie altceva nu imi mai trebuie....De ce sa imi fac griji absolut degeaba?
Am fost foarte mirata "de ce nu mi-o cantareste ?" am intrebat si mi-a zis simplu "copilul e sanatos")
Pediatrul meu m-a linistit foarte mult in privinta mancarii si a fricii permanente a mamicilor "nu mananca copilul"
Nu mi-a recomandat fainosu in diversificare...fulgii de la diferite firme etc....
Eu si acum ii dau fetitei mele fructe oricand ...chiar daca eu pregatesc masa sa manance si vrea ea sa manance fructe o las ....prefer sa manance fructele inainte de masa...nu sunt de conceptia ca "isi strica foamea".
Au fost zile in care a mancat iaurt dimineata si pana seara nu a mai mancat nimic sarind peste masa de pranz ,ciubulind , ba un biscuite , ba un fulg de cereala...am lasat-o in pace...desi am incercat sa ii dau refuzand
Poate gandesc eu altfel si ai dreptate, poate nu m-am confruntat eu cu probleme de alimentatie desi fetita mea a fost si este foarte reticienta la alimente noi ...ea nici acum la 2 ani nu mananca orice are doar 3-4 mancaruri ( i le fac pe acelea)pe care le mananca in schimb am grija sa manance fructe si legume in principal..
In ceea ce priveste plimbatul prin casa si leganatul...iar nu sunt decaord...nu cred ca daca plimbi copilul prin casa in brate sau il legeni ( asta in cazul in care nu plange sau e agitat) dupa ceva timp se va razgandi si va manca...
Eu nu mi-am leganat fetita...
Eu am avut acelasi comportament si cand a mancat si cand nu a mancat ....joaca , plimbari afara, joaca si iar joaca....
Sincer mi se pare de-a dreptul hilar cand vad oameni in toata firea (caz stiut si vazut 3 persoane hraneau un copil unul avioane , unul strambaturi si unul il hranea cand copilul deschidea gura si radea) ca se maimutaresc si fac ca toate celea sa manance copilul ....

O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

...si eu faceam avioane sa ii distrag atentia ca papa, pentru ca dupa fiecare ligurita(pana acum vreo doua sapt) deschidea gura si scotea limba sa verse; a avut perioade in care reusea, daca nu zilnic, cel putin la doua zile; am ajuns in spital din cauza asta de vreo 5-6 ori, cu fructe sau mancare pe caile respiratorii(nu mai reuseam cu batista bebelusului sa o mai curat), cu pericol de aspiratie in plamani, radiografii...si asta nu ca o fortam sa manance, deschidea singura gura, dar isi facea greata; ce ar fi trebuit sa fac cand fata mea nu vroia fructe deloc? am incercat macar 30-40 de grame, cate un fruct, combinatii de doua, fructe fierte(desi nu sunt adepta ca isi pierd vitamine), fruct(banana) in iaurt...si altele, numai ca sa guste fructe pt ca are nevoie de Fe, fiind anemica;nu vrea niciun suc de fructe, mar nu mananca sub nicio forma; si acum cand plec de acasa cu ea iau vreo 2 variante de fructe mixate, borcanele de fructe din comert si cateva feliute de nectarina sau o banana ca ..poate, poate; legumele i-au placut la inceput insa acum are zile si zile, toane , momente, nu pot spune ca ii place ceva anume; asa ca eu insist cu mancarea, pentru mine conteaza 2-3 lingurite pe care le papa.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

http://picasaweb.google.com/mariusadrianalex/6LuniAlessiaALESSIA 6LUNI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Buna,
Daca i-ai facut analizele si i-a iesit anemie..de ce nu suplimentezi cu fer sau vitamine din farmacii?
Eu nu sunt adepta medicamenteleor dar cand a avut perioade din acestea , bolnava fiind , sau pur si simplu manca fff prost ii suplimentam cu sirop de vitamine...la recomandarea pediatrului si doar doza profilactica
Asa si eu eram linistita ca organssmul ei are necesarul de vitamine si nu imi face carenta...
Puteam eu sa ii dau mii de fructe ca nu lua aportul necesar de vitamine avand carenta ( daca ea exista)
La 3 luni medicul de familie si medicul ortoped mi-a zis ca e cam alba la ten si are anemie ..i-am dat fier 2 saptamani pana cand ajunsa la medicul pediatru actual mi-a zis clar ca nu are nimic ci are tenul descis si ca sa ma conving i-am facut hemograma ..toate analizele perfecte..si eu bagam fier in ea

Pana la 1.5 ani mi-a mancat prost , nici nu imi mai amintesc cu ce a crescut stiu ca morcov nu imi manca , mar cu biscuit foarte rar ,in schimb manca iaurt danonino( desi unii sunt reticienti eu i-am dat) banana sa nu vada ..a inceput sa manance dupa 1 an si ceva si doar cand ii era foame tare, nici acum nu e inebunita dupa ele si aveam zile cand o lasam dupa masa de pranz nemancata ca sa manance banana..
Acum usor usor a inceput sa manance fructe :struguri si nectarine in special...
Legume mananca....doar daca ii fac orez cu legume mexicane ..
Separat nu mananca :morcov sau mazare sau porumb .
Eu m-am dat dupa ea mananca piure si orez ..cartofii sunt la putere rosiile si castravetii........
Asta mananca asta ii dau, cu painea nu am invatat-o si nu imi mananca decat daca ii fac ou ...

la mine a mai fost inca ceva ...daca ziua manca nu manaca, in schimb imi manca noaptea laptele si stateam linistita ca oricum isi ia aportul de calorii noaptea , daca mai avea zile in care nu manca mai nimic...

Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

i-am dat Fe 3 luni, dar ii dadusem si inainte de analize si tot degeaba, i-am dat sirop multisanostol - a papat bine cat a luat sirop, acum iar face aceleasi figuri; nu sunt adepta vitaminelor, prin urmare nu ii voi mai da, nu o vreau pufoasa artificial; vreau sa fie sanatoasa si sa pape si ea cat de cat; vom repeta analizele la 10 luni.

Merci.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII

http://picasaweb.google.com/mariusadrianalex/6LuniAlessiaALESSIA 6LUNI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paisacodruta spune:

Multa sanatate si pofta de mancare.....dar SANATATE va doresc ca pofta vine ea si cu trecerea timpului ...
Sa o vezi cand va creste cum vine cand te vede ca faci ceva "Ce ai acolo?" Ce mananci?Vreau si eu?si alte intrebari
O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui paisacodruta


Ellis nu stiu ce sa zic , poate gansesc eu gresit in problema alimentatiei.
Fetita mea pana la 1,5 ani nu a fost grasuta (nici acum nu e grasa, e bine) , ba din contra la baie daca isi tragea burtica ii numaram coastele...Acum e in grafice sa zic asa
Eu nu mi-am cantarit decat de 5 ori fetita acasa ,desi aveam cantar( lucru pe care il consider total inutil) in casa cumparat in primele zile dupa ce am adus-o acasa
Mergeam regulat la pediatru la controlul de rutina ,pana la un an mergeam lunar, dupa 1 an din 2 in 2 luni..Daca pediatru in care ai incresere si ti-o vede zice ca E SANATOS COPILUL...mie altceva nu imi mai trebuie....De ce sa imi fac griji absolut degeaba?
Am fost foarte mirata "de ce nu mi-o cantareste ?" am intrebat si mi-a zis simplu "copilul e sanatos")
Pediatrul meu m-a linistit foarte mult in privinta mancarii si a fricii permanente a mamicilor "nu mananca copilul"
Nu mi-a recomandat fainosu in diversificare...fulgii de la diferite firme etc....
Eu si acum ii dau fetitei mele fructe oricand ...chiar daca eu pregatesc masa sa manance si vrea ea sa manance fructe o las ....prefer sa manance fructele inainte de masa...nu sunt de conceptia ca "isi strica foamea".
Au fost zile in care a mancat iaurt dimineata si pana seara nu a mai mancat nimic sarind peste masa de pranz ,ciubulind , ba un biscuite , ba un fulg de cereala...am lasat-o in pace...desi am incercat sa ii dau refuzand
Poate gandesc eu altfel si ai dreptate, poate nu m-am confruntat eu cu probleme de alimentatie desi fetita mea a fost si este foarte reticienta la alimente noi ...ea nici acum la 2 ani nu mananca orice are doar 3-4 mancaruri ( i le fac pe acelea)pe care le mananca in schimb am grija sa manance fructe si legume in principal..
In ceea ce priveste plimbatul prin casa si leganatul...iar nu sunt decaord...nu cred ca daca plimbi copilul prin casa in brate sau il legeni ( asta in cazul in care nu plange sau e agitat) dupa ceva timp se va razgandi si va manca...
Eu nu mi-am leganat fetita...
Eu am avut acelasi comportament si cand a mancat si cand nu a mancat ....joaca , plimbari afara, joaca si iar joaca....
Sincer mi se pare de-a dreptul hilar cand vad oameni in toata firea (caz stiut si vazut 3 persoane hraneau un copil unul avioane , unul strambaturi si unul il hranea cand copilul deschidea gura si radea) ca se maimutaresc si fac ca toate celea sa manance copilul ....

O zi buna



Faza cu fructele: sa stiti ca si eu am constatat la Matei ca papa mult mai bine fructele inainte de masa, si chiar ii stimuleaza foamea, nu i-o strica.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui paisacodruta


Dezvoltarea copiilor e influientata si de gena...nu poti avea un copil dolofan si gras daca parintii nu sunt asa....vad parinti care sunt minioni si slabuti si se plang ca e copilul micut ...e normal



Nu stiu cat de influentata de gena este dezvoltarea copilului, eu am 1,56 m si 52kg dar asta ramase dupa nastere, inainte eram la 46kg iar sotul meu are 1,70m si 62kg iar bebelina mea a avut la nastere 4100 kg si 53cm . Acum la 7 luni are 8kg si 70cm.

Revenind la subiect noi am inceput diversificarea la 5 luni, pediatra ne-a zis ca nu trebuie sa ne grabim cu asta. Bebelusii pana la 1 an isi iau oricum majoritatea substantelor nutritive din lapte.
La cei hraniti cu lapte de mama diversificarea se recomanda de la 6 luni, din pacate noi am avut ceva probleme si nu am mai putut alapta.
Fetita mea a avut o viroza stomacala la 5 luni si nu a putut manca laptic de loc, tot ce papa dadea afara si vreo 4 zile a baut doar PediaLite (apa ionozata) ca sa nu se dezhidrateze a scazut doar putin in greutate. Apoi a inceput sa pape dar ii dadeam foarte putin si am crescut cantitatea numai dupa ce vedeam ca a tinut in burtica ce a papat.

Ce nu am inteles este, a inlocuit laptele cu altceva? Sau nu papa nimic?
Daca nu papa nimic vorbeste cu doctora, sa nu cumva sa aiba probleme cu stomacelul datorate diversificarii premature.
Daca papa altceva si refuza doar laptele, sfatul meu este sa ramai la lapticul pe care l-a papat de la inceput si sa incerci sa-i dai foarte putin. La prima masa doar o gurita, si apoi din ce in ce mai mult.

Alta chestie pe care pediatra mi-a zis-o si care este in completa contradictie cu ce m-au sfatuit alte mamici este sa nu incep diversificarea cu fructe si sucuri. Motivul, copilul descopera gustul dulce si evident ca va trage sa pape doar chestiile bune .
Acuma eu am avut curiozitatea sa gust din laptele praf pe care bebelina mea il bea si gustul este foarte ciudat, pentru mine ca ea il bea fara sa fie deranjata, dar sunt convinsa ca daca ii dadeam fructe nu il mai vroia dupa aia.
Noi diversificarea am inceput-o cu cereale(orez) amestecate cu laptic si le-a mancat excelent. Abia apoi i-am dat piureuri de legume cartofi, morcovi, mazare si deabia acum de doua saptamani papa fructe pere, mar, prune.



Madalina
mami de Isabella Andreea
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758

Mergi la inceput