Generatia noua...

Generatia noua... | Autor: blackgirl0

Link direct la acest mesaj

... de copii! Despre ei este vorba. Copiii de 13-18 ani, care mi se par mai inteligenti, insa care vor sa traiasca totul si la limita, mai repede ca alte generatii. Care fac copii de la 13 ani, care iau pumnul de pastile pentru o nota proasta, care se "sinucid" la fiecare mare drama gen: parintii nu le-au luat/dat ce-au vrut (mai multi bani, mai mult timp liber), ca sufera din dragoste.... Zau! Patologia de la terapie intensiva spital de copii se bazeaza mai nou pe "intoxicatie voluntara cu...." De ce se ajunge aici? Este o greseala a parintilor/educatorilor/a "societatii"? Se pune atata accent pe psihoterapie, pe comunicare, dar.... undeva, cineva greseste! Gresesc ei, gresim noi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

As vrea sa stiu, daca esti de acord, ce simteai cand ai scris acest mesaj.



Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu-mi explic cine si unde greseste.
Parintii mei au fost tot timpul foarte deschisi , ma tratau si ma trateaza ca pe un prieten mai degraba , imi explicau ce doream sa stiu , nu-mi ingradeau libertatea si uite ca am ajuns sa nu abuzeze de absolut nimic(bine , doar de Cola , dar am trecut si peste asta ).
Nu stiu exact de ce , dar nu injur , nu stiu daca am spus de 2 ori in viata cuvintele care incep cu "p" si pe care le aud mereu , nu fumez desi toti din anturajul meu fumeaza la greu , nu beau alcool decat ocazional , nu m-am drogat vreodata , nu m-am aruncat in pat cu cineva doar pt. ca asa se poarta , nu suport sa aud pe cineva vorbind cu "baba aia " , "mosul ala" samd ....
Chiar ma intrebam cum de m-au crescut ai mei , si cum ar trebui sa-mi cresc eu copiii in acelasi mod.

Eram cu prietenul meu la strand intr-o vara , stateam la bar si in bazinul pt. copii mici erau un baietel de vreo....3-4 ani , era fara slip , dezbracat , se juca cu un baietel mai mare de vreo 6 ani si cu o fetita. La un moment dat imi iesisera ochii din cap ca la melc auzindu-l pe cel de 3 ani ca-i spune celuilalt "bai , da-mi galetuta , in pu... mea !!". Nu va puteti imagina consetrnarea mea si a prietenului cand l-am vazut pe copilasul ala care cred ca nici nu stia ce are acolo jos urland asta in gura mare.
Ca sa nu mai spun ca stau langa o scoala generala si vin in fata blocului meu copii de la scoala cu sticle de bere , care fumeaza la greu , care injura de te miri si care au trimis-o pe bunica mea la origini cand i-a atentionat sa nu mai urle.
Nu mai spun ca s-au luat de bunica-miu niste pusti de clasa a 4-a , ca a trebuit eu sa-i fugaresc, l-am prins pe unul dintre ei si s-a dus bunicul meu la invatatoarea lor pt. ca veneau in fiecare zi in parc , asmuteau un caine pe pisicile de aici , le injurau pe toate batranele care stateau pe banca si din pu si pi nu mai scoteau pe nimeni.

Este extrem de trist sa vad la scoala repetnti si corigenti in clasele primare...pai cand am fost eu la scoala mai putin si plangeam ca am luat premiul 2 din cauza unei profesoare care nu ma placea , nici nu era vorba de corigenta. Nici macar la liceu nu am ramas vreodata si tot timpul ama vut note mari , ce sa mai spunde chiul , am chiulit prima data in clasa a 10-a parca , eram stresata la culme , si dupa chiuleam cu colegii cand pleca toata clasa (ca deh ) , acum sunt pusti de clasa a 5-a care imi pot da lectii dspre cum sa chiulesc , sa copiez , sa fumez , sa ma droghez si mai stiu eu ce .
La mine in zona este un baiat cu o mama cvasicelebra , plinade bani evident. Ei , la toti banii aia de care dispune fiul ei face trafic de droguri(e in clasa a 11-a parca) , politia i-a organizat si flagrant..........
Eu cand eram mica nici nu indrazneam sa ma uit urat la o pers. in varsta, acum sunt unii care te scuipa pe strada daca le spui ceva, nu comentam nimic nicic macar colegilor mai mari , ca deh , erau mari si eu mica , acum se iau de mine pe strada baieti de clasa a 5-a.
Ca sa nu mai sun ca imi exasperez vecinii cu salutatul , de cate ori ii vad ii salut , si sunt copii care nici macar una ziua nu dau .
Si nu este vroba doar de mine , asa eram toti si asa suntem si acum .Pana si prietenii mei care au 25 de ani sunt la fel .
Sincer , habar n-am ce s-ar putea face , dar ceva trebuie facut.

E trist sa vezi un copil jucandu-se de-a adultii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

XIO, nu situ citi ani ai tu, eu am 31.
Si iti garantez ca si cind eram eu mica se fuma in scoli, existau corigenti si repetenti, si injuraturi.
Se asmuteau si atunci cainii pe pisici si iesheau batrinelele la geam si ne turnau apa in cap pt. ca rideam si vorbeam prea tare cind ieseam de la ore.

Existau si atunci drame dintr-o prostie - am avut colegi care s-au sinucis pt o vorba aiurea sau un patru la mate.
Nu cred ca e o problema a noii generatii.
Cred ca e doar o diferentza a noastra de percepere si raportare - atunci ni se pareau normale gesturile rebele si dramatizarile, si reactiile extreme, pentru ca eram la virsta respectiva.

Acum nu ni se mai par. Si, cu okelarii nostri de adulti, ne uitam la ei ca pisica in calendar.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Cred ca este de vina lipsa de comunicare a parintilor cu copiii lor, lipsa de intelegere ... spunea cineva ca nu trebuie sa pierzi nicio clipa legatura cu sufletul copiilor tai , pentru ca astfel simti ceea ce se intampla cu ei ,uneori , fara sa ii intrebi . Insa , avand in vedere societatea de azi , cand parintii sunt prea preocupati de nevoile de zi cu zi , de a aduce bani in casa , de a face o cariera ... mai sunt si foarte obositi dupa o zi de munca .... se intampla , fara sa vrei , sa pierzi lagatura cu sufletul copiilor. Eu am un baietel de 13 ani si o fetita de 10 ani si , in fiecare zi , imi fac timp sa vorbim despre ceea ce simt ei , despre prietenii lor ( anturajul are de asemenea o influenta foarte mare )despre ce au facut la scoala , iar cand ii vad nemultumiti , incercam sa vorbim deschis si sa cautam solutia cea mai buna pentru a trece peste nemultumirea respectiva , vorbim despre simpatiilor lor ( si nu rad cand imi povestesc cate ceva ce pentru ei este destul de serios ) etc... Eu cred ca totul consta in comunicarea dintre parinti si copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Elise , eu am povestit din ce mi s-a intamplat mie.
"Pe vremea mea" (vorba vine , am 22 de ani ) , chiar nu erau repetenti sau corigenti decat in liceu (a , am avut un coleg in generala care avea probleme serioase acasa si s-a lasat de scaoal) , nu se chiulea in generala nici sa te pice cineva cu ceara , samd.
Nu ne luam de batrani , nu ii inuram sau mai stiu eu ce . Am un vecin mai dus de acasa pe care nu il suport pt. ca uraste animalele , dar tot il salut din bun simt....
Acum nu spun ca asa era peste tot , spun realitatea mea

Oricum.....nu stiu care ar fi solutia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

eu "pe vremea mea" am dat foc scolii, facind experimente in laboratorul de chimie....a... si ce mai chiuleam!!

In clasa a treia mergeam la prima ora la cofetarie si mincam profiterol si ne simteam foarte "cool". Pina m-a fugarit o data mama cu umbrela...
Nu injuram vecinii.
Dar le puneam dushul in cap. Si ei mie pungi cu apa.

...tot din experienta mea vorbesc, da' nu eram eu singura....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Cat ma faci sa rad Elise esti dementiala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:



Da, si eu mergeam cu prietenele la cofetarie , ne dadeau parintii si bunicii bani de suc si un puisor , cred ca eram prin clasa a 3-a parca si taaaaare mari ne simteam i taaare "cool" cum spui tu .
Dar acum cand mergi la chiulit indifernt de ce clasa esti fumezi , nu te mai duci la cofetarie , ca esti "looser" atunci , te duci si tu in parc sau pe undeva cu tigarile si sticluta in mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Mai fetelor... este semn ca imbatraniti... de cand ma stiu eu am tot auzit "Generatia asta noua nu stie ce este respectul si fumeaza si... nu mai este ca pe vremea noastra"...
Eu am 36 de ani si chiuleam... si ce de prostii mai faceam si mergeam si in baruri si am ajuns un adult cu capul pe umeri. Acum uitandu-ma in urma imi dau seama la cate pericole m-am expus si de asta imi este cel mai teama ca si fiimiu este la fel...
Erau si atunci "uscaturi"in padure...iar baietii vorbeau de nu mai spun, sau chiar fetele cu o cultura mai scazuta.
Mia imi plac tinerii de acum atat de zgomotosi si independenti... cand esti tanar "tot ce zboara se mananca"... asta mi-a spus-o mie tata cand aveam 16 ani, iar atunci m-am gandit cat de inapoiat este si cat de tare sunt eu... Acum stiu ca a avut atata dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Generatia asta nu e cu absolut nimic mai rea decit cele anterioare. Sint profesoara si lucrez cu adolescenti, nu fac nimic deosebit fata de ce faceam noi. Din pacate au aparut droguri in scoli si asta ar putea fi o diferenta, dar in rest, doar ni se pare noua ca eram mai buni, mai cuminti, mai politicosi, mai studiosi... Cred ca nu a existat generatie tinara pe lumea asta care sa nu fi auzit de la cei mai in visrta celebra replica "pe vremea mea..."

Mergi la inceput