Catzel care isi mananca...

Catzel care isi mananca... | Autor: giulia71

Link direct la acest mesaj

Ce sa mai..am o catzelusa, mult visata, mult dorita, la care am lucrat mult sa-mi conving parteneru ca ne trebuie si un catzel de companie si in final, bucurie mare ...am reusit sa-l am.
E o catzelusa Cavalier King Charles-o superba!
Numai ca...are un defect: isi mananca dejectiileeeee, daca ati mai vazut asa ceva.
Invatati-ma ce sa fac, cum s-o fac sa renunte la...ca imi e sila de ea acum!
Am chiar nevoie de ajutoru' vostru!

Ia uitati lume cat e de frumoasahttp://good-times.webshots.com/photo/2896122540100302355cLwdjH
mami de Calin rasfatzat:)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

multi caini fac asta...din cate am inteles eu de la un veterinar este din cauza unei lipse de minerale. consulta un veterinar mai bine...cainele nu e prost, obiceiul lui este...

alina si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

O s-o duc si la vet!
Am fost la ultimul vaccin si nu mi-a zis nimic de vreo lipsa de minerale sau vitamine.



mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

si a mea avea aceeasi problema dar cu cele umane . singurul lucru pe care il poti face este ori sa stai non stop cu ochii pe ea si in momentul in care face asta sa o pedepsesti. dar atunci imediat, mai tarziu degeaba , sau sa apelezi la un dresor. asta cu lipsa de vitamine am auzit-o si eu dar din cate am citi nu este demonstrata stiintific asa ca eu cred ca tine de educatia cainelui. sa nu imi spui ca daca maine ii dai o bulina de minerale gata renunta la acest obicei. nu poti spune ca este un caine prost dar trebuie sa il educi ca e doar un animalut.

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

unde face? in casa?

ca daca face afara e simplu: o tii in lesa si n-o lasi sa le manince - si se dezobisnuieste in timp.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

am citit si mi s-a strans inima.
daca tu intr-adevar ti-ai dorit acest caine, atunci sper ca vei avea rabdarea necesara si intelepciunea sa asculti niste sfaturi.
cainele NU ESTE PROST.
ce varsta are? de la cine l-ai luat? banuiesc ca nu mai are 6,7,8 saptamani daca prezinta acest comportament.

acum te rog sa citesti cu atentie.acest catel poate avea sub anumite aspecte inteligenta unui copil de 3-4 ani.
cainele daca isi face nevoile in casa, SUFERA profund, fiindca cainele este un animal caruia nu-i place sa-si murdareasca cuibul.de la sine el NU VREA sa faca in casa, nici pisu si nici caca.asta inseamna ca tu nu-l scoti destul afara sa-si poata face nevoile,sau nu-i dai corespunzator de mancare,apa trebuie sa aiba la dispozitie TOT TIMPUL) astfel incat il trece caca prea des in loc de 2,3 ori pe zi.el face si fiinca II ESTE RUSINE si probabil frica de pedeapsa(probabil bataie? probabil ca de la cine l-ai luat l-a batut!!!!) incearca sa stearga repede orice urma ca a facut caca/pisu si atunci mananca proriile fecale.exsta 2 tipuri de comportament de frica si rusine ca a facut caca/pisu: 1) isi mananca fecalele, 2) incearca sa tina, ceea ce nu va mai putea si va face pana la urma pe el.in ambele cazri acest tip de comp va duce la imbolnavire grava/moarte. cainele nu face asta fiindca e PROST ci din contra tocmai fiindca e DESTEPT.nu vrea sa te supere ca face caca si atunci incearca sa CURETE.

acum tu ai 2 variante, fiindca ai luat caine fara sa te documentezi inainte la tot ce presupune asta:
1) sa citesti sa intrebi vbeterinarul sa incerci sa schimbi FARA PEDEAPSA acest tip de comportament.
2) sa dai catelul CAT MAI REPEDE altcuiva care STIE ce inseamna caci cainele a este un caine rofund nefericit, chinuit!

SA NU-L PEDEPSESTI nici prin cearta nici prin bataie fiindca se VA SPERIA si mai mult(deja acest caine crede in mintea lui ca e ceva rau sa faca pisu/caca) si isi va manca si mai abitir fecalele incercand sa curete urgent locul faptei.

eu am caini, crede-ma....mai bine nu citeam. mi s-a strans inima, m-a luat cu palpitatii.te rog sa ai grija de el si daca nju te crezi in stare sa incerci sa il dai altcuiva care stie cum sa-l apuce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

giulia te rog sa-mi zici ce varsta are cainele si cate kg are.
ce ii dai de mancare? de cate ori pe zi?
daca vrei sa-ti dau niste sfaturi clare trebuie sa stiu niste treburi.pot sa-ti spun exact ce sa-i dai de acum de mancare, de cate ori pe zi, in ce cantitate , de cate ori sa-l scoti pt inceput afara la plimbare si de cate ori face caca afara sa-l compensezi prin bucurie(sa-i zici, bravooo, sa-l mangai) si o bombonica speciala pt catei.
este dus cainele la veterinar? inseamna ca este deja inscris la un cabinet veterinar.ia legatura si cu ei, o sa te ajute cu sfaturi gratis cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

mazzel, stai ca m-a luat cu calduri cand ti-am citit mesajul tau!!!
eu chiar mi-am dorit catzelul asta si chiar il iubesc, deci nu-l bat sau mai stiu eu ce alt tratament!
sincer, l-am batut numai ziarul asa cum scrie peste tot (a se intelege, nu tare) si mai mult l-am certat!
cand am scris mesajul eram chiar suparata ca am stat mult cu ea afara (e catzelusa) si ne-a ploua si dupa a facut tot in casa, uff!
Obiceiul asta il are de cand am luat-o si e cumparata de aici de la un crescator de caini.
Este dus la vet, are toate vaccinurile facute, ba mai mult in noaptea de Ajun alergam cu ea la vet la urgenta pentru ca a facut cu sange si nu avea decat o saptamana de cand o luasem.
Infine, acum eok, i-am dat tratamentul dat de medic si sper ca e bine merci!

Acum , cum o tratam:
apa are in caserola tot timpul, iar mancare ii dam numai pentru puppy de trei ori pe zi cate un pumn sanatos. Am marit progresiv cantitatea pe care ne-a recomandat-o doctorul.
E foarte adevarat ca noaptea si o parte din zi o tin legata pentru a micsora aria in care face nevoile.
Are 4 luni si cam 3 kg acum, oricum era peste greutatea ei cand am dus-o la control ultima data.
Ah si intradevar o recompensam cu bomboane de catei cand facea afara, dar uneori mai uitam ca nu aveam bombonicile la mine.
Si o sa schimb si titlul topikului , imi cer scuze...e urat!

quote:
Originally posted by mazzel

giulia te rog sa-mi zici ce varsta are cainele si cate kg are.
ce ii dai de mancare? de cate ori pe zi?
daca vrei sa-ti dau niste sfaturi clare trebuie sa stiu niste treburi.pot sa-ti spun exact ce sa-i dai de acum de mancare, de cate ori pe zi, in ce cantitate , de cate ori sa-l scoti pt inceput afara la plimbare si de cate ori face caca afara sa-l compensezi prin bucurie(sa-i zici, bravooo, sa-l mangai) si o bombonica speciala pt catei.
este dus cainele la veterinar? inseamna ca este deja inscris la un cabinet veterinar.ia legatura si cu ei, o sa te ajute cu sfaturi gratis cred.





mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

giulia, iarta-ma dar eu cand e vb despre catelusi de astia asa sunt de sensibila ca si cand e vb despre copilasi.

cred ca esti un om bun ca altfel nu ai fii luat catelul acasa.
acum sa-ti raspund la intrebari , sa ma asculti cu atentie si sa facem asa cum spun eu OK?

pt inceput: sa nu dai catelul, este mic, il poti educa usor acum si veti avea parte numai de bucurii si dragoste de la el, daca aveti si copii e ideal, un partener de joaca mai bun nu exista :)))
dar fii atenta: cum il educi asa il ai OK? acum cat e pui invatza FOARTE REPEDE , acum e momentul.

pt inceput: luni cand ai timp intrii in primul magazin cu produse pt animalute si ii cumperi mancare pt caini royal canin pt pui.eu personal folosesc altceva dar nu stiu daca in franta tu gasesti ce folosesc eu caci eu cumpar de la un producator local.deci :un sac de mancare pt pui royal canin.cumperi pe langa(intrebi vanzatorul) un pahar de plastic cu gramaj pt mancare de catei(cativa centi) ca sa stii cat sa-i dai de mancare in fiecare zi.la 4 luni ar trebui sa manance cam de 3 ori pe zi(IN FIECARE ZI LA ACEEASI ORA) in jur de 140 grame (in toata ziua-deci in total) de mancare uscata pe zi.SA NU-I DAI NIMIC ALTCEVA DE MANCARE.ii mai poti cumpara de la magazin un os FALS facut din piei intarite(IN NICI UN CAZ OASE ADEVARATE) caci il va ajuta cu dintii, e bine sa roada la ele.

trebuie sa-l inveti imediat sa isi faca treburile afara, te asigur ca daca este PERSEVERENTA in decurs de 2-3 luni nu prea vei mai avea probleme cu ea ca faca in casa.
pt inceput:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

pt inceput:

ii dai de mancare in fiecare zi LA ACELASI ORE .de 3 ori pe zi: la 7.30 dimineatza, la 1 la amiaz si la 6 seara. este OK? daca mergi la servici va trebuyi sa fungi in pauza de pranz acasa sa ii dai de mancare.
nu te abati deloc de la acest program!!!!

pt inceput : cainele daca face caca/pisu si e certat el nu intelege limba omeneasca, doar poate sa invete in timp comenzi scurte.la varsta asta el nu-si poate inca controla sfincterele(ca si copii mici, ai copil stii si copii fac pe ei nu de placere ci pt ca nu se pot controla).deci cainele nu va intelege de ce e certat, si el va asocia faptul ca e certat cu faptul ca a facut caca/pisi, si atunci va crede ca a face caca /pisu e ceva rau.cred ca a fost ori certat ori batut rau de la cine l-ati luat pt un caine normal NU-SI MANANCA propriile excremente.cainii mananca cu placere balega de cal de miroase apoi a cotez da asta e altceva!
deci daca face caca/pisu nu trebuie certat, nu trebuie batut nici cu ziarul, cu nimic , asociaza-l cu un bb nici bb-lusii nu-i certi bati cand fac caca doar le pui scutuc, la caine nu poti sa-i pui scutec dar ai rabdare si perseverezi ca va trece si perioada facutului in casa. DAR CU RABDARE.
deci : nu il certi, taci, inghiti si cureti dupa el ca si dupa copil.

2 la mana: pt inceput il scoti afara tot odata la 2, 3 ore daca nu mergi la servici, deci daca esti acasa.
daca nu esti acasa atunci ii pui langa usa un ziar,cand il vezi ca se pune in pozitie sa faca un caca il iei repede(nu va face pe tine ca el nu vrea, el nu este prost) si fugi cu el la ziar.
in 3, 4 zile va stii ca ziarul e locul de facut, bine va mai face el si altundeva dar va stii vei gasi multi pisuri si caca pe ziar vei vedea!
dar ziarul nu trebuie sa fie solutia! solutia este: acelasi tip de mancare, in 3 ture imparti 140 grame pe zi la aceleasi ore, si multa rabdare si iesit mult mult mult cu el afara.
cand face afara ii zici: bravoooooo, te faci fericita, il mangai si ii dai 1 bombonica.nu multe nu il umfla de bomboane ca si alea il ingrasa, nu-i bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

nu il mai lega! ai multe covoare in casa? daca ai rabdare in 2-3 luni nu vei mai avea nici o problema cu el, cand treci pe mancarea de adult va face deja numai afara.
f important: NU IL TINE LEGAT IN CASA!

cand il vezi ca se apuca sa-si linga pisu sau sa-si manance fecalele zici cu un tn FERM: NU. si il tragi de acolo.
cand vii acasa dupa ce ai fost plecata si gasesti ca a facut in casa, nu il certi.cainele nu are mintea omului si nu va stii deloc de ce e certat, va suferi caci el intelege ca e certat dar nu va stii de ce.

cand plecati de acasa si il lasati singur nu il inconjurati inainte cu prea multe imbratisari si pupaturi, caci atunci va suferi ingrozitor ca plecati.

Mergi la inceput