Catzel care isi mananca...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

noaptea:

noaptea fa-i un culcus intr-o cutie de carton de la supermarket din care sa nu poata iesi singur.
cand il va trece va incepe sa scheune nu fa faceeee el smecherul in culcus! acu ca ti-a trebui catel va trebui sa te scoli de cateva ori pe noapte(catel ti-a trebuit ai inca un copil ) si il scoti din cutie si fugaaaa cu el la ziar! daca ai curte fugaaaa cu el afara, ca el se va tine sa nu faca pe tine! acu si daca face...iti trece scarba ca si el e mic si nevinovat.
astefel el va invatza prin repetare ca locul unde trebuie sa faca caca este unul stabilit de TINE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

inca odata: sa nu-i dai nimic de mancare in afara de de mancarea lui, sa-i cumperi oase false din piei ca il ajuta la dintisori si jucarii ca sa nu se plictiseasca, sa nu il certi dar daca face ceva rau sa-i spui pe ton FERM: NU NU NU.

cand mai creste si trece pe mancare de adult sa-i schimbi orele de mancare una la 7.30 dimineatza(inainte de mersul la servici) si a doua oare in jur de 6 seara(ora venitului de la servici).
in afara de asta sa ii dai in weekend cate o conserva mica de carne pt catei mici(o gasesti in orice supermarket) , asta ca si a doua masa , deci de ex sambata: dimineatza mancare uscata/ seara: conserva.o data pe sapt.asta numai cand e deja mare si a trecut pe mancare pt adult.

sa nu-l inveti sa cerseasca, oricine vine in vizita si oriunde mergeti cu el sa ii pui in tema sa nu care cumva sa-i dea nimic de mancare. DAR NIMIC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

ultimul:

catelusul tau fiind un catel de talie mica se maturizeaza mai repede decat un catel de talie mare.
daca faci asa cum spun eu si PERSEVEREZI(fix ca si cu un copil, perseverenta, orarul, asta e cuvantul cheie) cand are in jur de 7-8 luni va face deja numai afara.

acum e nou la voi in casa, dar curand asa va veti atasa de el si il veti iubi si cand se va uita la voi cu ochisorii nevinovati iti va parea rau de timpurile cand l-ai certat. te asigur! AI RABDARE!.

in ultimul rand te felicit pt alegerea facuta, e un catelus tare dragutz si jucaus.
te pup si sa stii ca toata ziua m-am gandit la catelusul tau si am urmarit daca mai scrii despre el.


EDIT: cand iesi cu el afara sa-l lasi sa se miroasa cu orice caine va iese in cale, sa nu-l iei in bratze, sa nu-ti fie frica chiar daca vezi vreun caine de 80 kg, cainele este bine sa fie socializat, altfel va creste cu teama de alti caine si nu e bine.numai un caine nebun musca alti caini si de un PUI nu se atinge nici un caine normal la minte sa-l sfartece! daca este vb despre vreun caine periculos stie stapanul lui si il fereste te asigur de catei ca al tau).sa lasi pe orice sa-l mangaie, sa-l duci in oras , in locuri aglomerate, sa se obisnuiasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

mazzel
respectele mele,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Mazzel, mii de multumiri pentru sfaturile date!
Sa stii ca eu chiar o sa le aplic si daca vrei te voi tine la curent cu evolutia catzelusei mele (o cheama Bleki).
O mare parte din sfaturi in mare parte le-am respectat (apa tot timpul in caserola ei si mancare de teri ori pe zi).
Initial i-am luat papica Royal Canin, numai ca magazinul , singurul in care se gaseste acesta marca e cam departe de noi si d'aia am mai schimabt-o!

Stam la casa si o scot destul de des afara, inca se mai scapa in casa si cum ai zis foarte adevarat, uneori cand o tin legata cherlaie intr-un anumit fel (si stiu deja cum) si imediat ce o scot afara isi face nevoile.
Eu cred si sper ca se va invata incet, incet!
Din pacate, nu pot s-o tin dezlegata noaptea ca asta ar insemna ca faca in toata casa si nu vreau dispute cu sotu', daca citesti cu atentie abia l-am induplecat sa ma lase s-o iau, asa ca...astea-s regulile casei!
Ziua, pentru ca eu nu lucrez aici sta dezlegata all day long si ne distram de minune!
O alta problema pe care o am cu ea: ii place enorm sa alerge si am incercat de cateva ori s-o las libera, numai ca aici nu sunt garduri si risc s-o pierd pentru ca fuge ca din pusca!
Sunt constienta ca are nevoie sa alerge si aici chiar nu stiu cum sa procedez cu ea, caci nu vreau s-o pierd sau mai rau sa mi-o calce vreo masina (ceea ce era sa se intample cand a dus-o afara sora mea).
In ce priveste socializarea, am luat-o de mica cu noi la plimare, restaurant samd.
E foarte cuminte, nu cere mancare niciodata si e tare admirata de toata lumea., pentru ca e o catzelusa frumoasa!!!
Am obs aici la Strasboug foarte multi oameni iubitori de animale!
Si eu sunt mandra , tare mandra de ea!
Calin , baiatul meu se joaca cu ea si cel mai fain e dimineata la trezire cand ne vedem...are grija sa ne intampine cu o bucurie greu de imaginat!
Inca o data iti multumesc si o sa tin cont de sfaturile tale!
Te pupic
Giulia



mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns may spune:

imi ce scuze ca ma bag, nu stiu daca Mazzel ti-a spus:
- sub nici o foma sa nu-i dai sa manince dulce, de nici un fel, ca nu are nevoie; dulcele ii face doar rau in viitor si odata invatata cu el, e mai greu de dezobisnuit (deci nu biscuiti, napolitane, bomboane, ciocolata sau alte chestii)
- sub nici o forma sa nu-i dati mincare la masa (adica in timp de voi sunteti la masa), caci se-nvata "cersetoare"
- sub nici o forma alta mincare decit cea speciala pt caini (adica nu mincare "omeneasca", de nici un fel)
- nu oase de pui, sub nici o forma (se sparge in aschii, care pot determina perforari ale stomacului/intestinelor)
- nu carne de porc (si mai ales cu grasime)
- nu lapte (dulce)
- dieta cainilor trebuie sa fie cit mai simpla, nu trebuie sa te stresezi sa diversifici, ca ei nu sunt pretentiosi la mincare (trebuie doar sa fie suficienta), fara grasimi, fara glucide in exces; una din problemele cainilor este ficatul, care este sensibil (la unele rase chiar foarte), iar o alimentatie necorespunzatoare poate produce afectiuni timpurii ale acestuia; o alimentatie corecta duce la o batrinete mai "usoara" pt caine


Mazzel,
- totusi mincarea recomandata de tine nu e prea (exclusiv) uscata?


- un caine (chiar pui) ar trebui sa manince si ceva carne macra (fiarta, desigur): o dieta echilibrata ar trebui sa contina 1/3 proteine (carne de pui/vita), 1/3 glucide (in general orez) si 1/3 sa zicem vitamine (legume: morcovi, de ex.; in nici un caz nu cartofi, dau gaze; unii spun ca nici ceapa, interfera cu celule rosii din singe, determina niste modificari ale acestora; ma rog, deja astea sunt amanunte) - poate 1 data pe zi, macar; poate sa-i mai dai si un supliment zilnic de brinza, dar nu sarata si nici prea grasa (mai degraba ceva de genul casului)
- daca-i faci mincare asa cum ti-am spus, in nici un caz NU sare sau alte mirodenii (am auzit la cineva care-i punea cainelui in mincare vegeta); cainii nu au "gust", nu e nevoie ca mincarea lor sa fie asezonata; sarea adagata in mincare nu face decit sa determine la maturitate/batrinete hipertensiune

- la catei asa de mici: un supliment de calciu (pastile) si eventual si alte vitamine, nu stiu daca ti-a dat veterinarul

scuze ca m-am bagat, daca imi mai auc aminte ceva, mai scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

Sunteti niste oameni minunati. Cum dau peste un subiect cu , catzei, hop si eu. Am avut numai caini de rasa, iar acum am un maidanez , caruia, cand avea 2 luni niste copii i-au dat FOC de la coada... pana am ajuns la el, si asa speriat de moarte, a ars pana spre mijlocul corpului. L-am stins cu propriile maini si l-am dus la veterinar ... astazi e un caine SUPERB ! Initial l-am luat sa-l tratez si am ramas cu el . Nu vrei sa stii ce comportament poate avea un astfel de caine - speriat asa de tare - fata de societate si mai ales fata de copii. Il caram in bratze , ca pe un copil, ca fugea de oameni, inclusiv de mine, il duceam prin parcuri cu copii, il tineam la mangaiat, ma jucam cu el si copii, cu mamicile copiilor sau tati, cu alti caini, etc. FOARTE GREU MI-A FOST ! M-am chinuit cu el 7 luni. Il alergam dupa masina , ca sa recupereze muscular. Astazi este un caine EXCELENT! Frumos, mare, are carcteristici de lup si e negru. Se lasa "jumulit' de copii , fara vreo rectie violenta din partea lui, se fereste de puii altor catzele,etc. deci, la fel cum spunea "mazzel" asa iti spun si eu , pentru ca esti un om minunat : IUBESTE-L si te va IUBI, ca nimeni altcineva. Asta inseamna si efort din partea ta: adica EDUCATIE ! iAR, DACA MAIDANEZUL MEU IUBIT FACE AFARA, O SA FACA SI AL TAU ! Daca esti perseverenta eu zic , ca o sa invetze mai repede. Cam intr-o luna ! iti spun din experientza ! Dupa ce face in casa, in locul acela, dupa ce cureti, sterge cu otzet, mirosul acestuia nu o sa-i convina si nu o sa-i permita sa simta mirosul proprilor fecale, ori urina. Incerca, cand ii dai masa sa mai ai timp de el dupa aceea , macar o ora. Dupa jumatate de ora, dupa ce a mancat, iesi afara cu el si " INCEARCA " sa nu intri cu el in casa pana nu face macar un pishu, EXACT IN ACEA SECUNDA, DUPA CE A URINAT, TREBUIE SA-L LAUZI, SA FII FOARTE VESELA IN VOCE, SA-L MANGAI INTENS, CHIAR PUTINA JOACACU EL. Cainele va invatza de la tine , mai ales vocea, care poate fi vesela, severa ( cand il certi si cand greseste, treb. sa folosesti o voce grava-suparata ), cand te joci o voce vesela cu multe laude, etc. E FOARTE IMPORTANTA TONALITATEA VOCII IN COMENZI. Vocea trebuie sa fie ferma la comenzile de dresaj simplu cu rasplata mangaierea sau mancarea. Bineinteles, asta dupa ce il invatzam sa faca afara ! Iti urez succes ! O sa te cam chinui acum cu el, insa in viitor , cand o sa vii trista ori suparata in casa, o sa vezi , ca nimic din greutatile , care ti le provoaca acum, nu o sa mai conteze. Va fi singurul, care va stii fara sa ii spui , ca tu ai avut o zi proasta, iar ochii lui, privirea lui te va face sa razi ! G A R A N T A T ! Nu ii lasa la indemana : pantofi , incaltaminte in general, ori alte lucruri pe care le-ar roade. "Corecteaza-l vocal " cand o sa inceapa sa apuce de cable, ori pantofi. Acel NU de care iti spunea "mazzel" e foarte important cum il intonezi. El trebui sa il resimta ca o interdictie, trebuie sa se intoarca sau sa isi abandoneze "scopul".
Mult succes ! Nu abandona ! M E R I T A ! O sa ne multumesti la toti mai tarziu ! O sa vezi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Ma bucur ca subiectul meu a "inviat".
Pai am mai facut ceva progrese, nu mari dar sunt eu le apreciez mult!
Nu mai vrea draguta de ea sa doarma singura in camera, cred ca ii e urat (zic si eu sa nu adeti) , drept pentru care am luat-o in dormitorul nostru, i-am amenajat un loscor al ei si toata noaptea doarme de rupe.
Dimineata ne trezim si afara la psu si presteaza la greu, sunt tare , tare fericita!!!
Insa am si o nemultumire, a apucat de la cosul de guno un pic de dulce (nu mult ca nu era mult, dar tare m-am suparat) si de atunci nu prea mananca bobitele ei.
Apa nu-i lipseste si desigur nici plimbarile zilnice sau macar scosul in curte!
Cat de iubit, o iubesc enorm si ea nu stiu unde are atata iubire in inimioara aia mica a ei.
va tzin la curent
ps:daca o tine asa cu namancatu o s-o duc la vet, sper sa nu fie nevoie!

mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiriki spune:

GIULIA, mult succes in continuare. am si eu 3 catelusi. doar unul e cu mine, restul sunt la parinti.
Mazzel te-a indrumat foarte bine.
Ai o catelusa superba. Mr. Balu ( catelul nostru) doarme cu noi in dormitor , in patutzul lui. E tare cuminte. cand e vreme frumoasa mergem in parc vreo 3-4 ore si ne jucam. el isi linge de multe ori manutza ( labutza) , dar asta e din cauza lipsei de minerale. a cershit de cateva ori dupa ce l-am adus de la soacra ( cat timp am fost in Ro a stat la ea) dar i-am zis in continuu ca nu are voie, acum si-a revenit si nu mai cerseste.
Tine-ne la curent



MIKI

``Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii, care nu-l asteapta! ``

Mergi la inceput