Cum sa-l fac sa mearga in vizita la ex

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Faptul ca mi l-a prezentat intr-o lumina foarte buna m-a determinat pe mine sa il consider un om pur, fara pacate, fara greseli, astfel incat il urcasem pe un piedestal si-l veneram (ii pupam poza - ca multi ani l-am stiut doar din poze!) si consideram ca doar din cauza mamei EU nu am tata! De-asta spun ca nu e bine nici laudat dar nici ponegrit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Diana ai si tu partea ta de dreptate. Exista si parinti care odata divortati, divorteza si de copiii care raman in grija celuilalt. Cunosc eu insumi cazuri (independent de al meu). Nu stiu ce sentimente si ce constiinta au astfel de oameni. Mi-as dori sa ii inteleg.
In ce priveste cazul Elysei, eu cred ca "acum" e mai bine decat mai tarziu. Nu stiti ca sunt cazuri cand, ajuns la varsta maturitati copilul isi pune problema celuilalt parinte? Il cauta, incerca o relatie cu el. Vreti sa aveti pe constiinta lipsa relatiei cu tatal? Garantez eu ca in astfel de cazuri pe voi va vor acuza copiii ca nu au avut relatie cu tati, ca nu l-au cunoscut.
Nu zice nimeni Elysa, sa fortezi copilul sa-si accepte tatal. Din pacate tribunalul a considerat ca este spre binele copilului ca tatal sa fie prezent in viata lui. Caz in care va trebui sa va conformati. Dar nu fortat, ci in asa fel incat totul sa fie, cum este si scopul, spre binele copilului.
Sonia, nu stiu de ce te superi pe forum daca altii au pareri diferite de ale tale. Daca cineva nu este de acord cu tine, sau tu cu acea persoana nu inseamna ca tu gandesti gresit si nici ca celalalt gandeste gresit. Fiecare avem experienta noastra de viata si tragem concluzii in functie de unghiul din care privim lumea, viata, deci e normal sa gandim diferit.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

micalondra, eu am zis sa asiguri kupilul ca parintzii (ambii) il iubesc, si ca nu e respins.

Nu ca unul e vreun semizeu, asta-i chiar nociv.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Pai de-asta zic ca a gresit mama mea ca a exagerat cu laudele la adresa tatalui meu numai ca sa nu ma indeparteze de el si sa nu ii simt lipsa si neimplicarea. Imi zicea mereu ca el ma iubeste foarte mult si imi povestea doar momente frumoase din viata lor incat eu nu am inteles de ce au divortat! Si concluzia mea e ca cel mai bine e sa fii moderat in astfel de cazuri: nici prea-prea, nici foarte-foarte! E foarte bine ca se implica acum si tatal in viata copilului si mai ales ca e ajutat de catre mama, dar nu fortati copilul sa accepte pe cineva pe care nu l-a simtit aproape pana acum. Relatia se va suda probabil in cateva luni... sau mai bine zis in cativa ani, si asta doar daca vrea copilul! Daca va descoperi tatal lui cum sa si-l apropie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Parerea mea la suparare spunem multe Elysa si poate regretam de aceea unerori incercam sa reparam situatia .Stiu ca nu iti convine situatia in care esti si ne-ai rugat sa iti dam un sfat cum sa faci copilul sa viziteze pe ex, acum noi fiecare ne-am dat cu parerea , tu alegi de aici ce vrei si ce ti se pare mai bine pt copilul tau. Daca ne ziceai ca Nu Vreau ca ex sa aiba drept de vizita la copil si ne ziceai motivele atunci poate iti dadeam dreptate. De aceea nu te supara cand primesti un raspuns care nu e pe placul tau.
Sincer nu mi se pare normal indiferent ce a facut bunica sau sotul tau, tu nu ai dreptul sa ti copilul departe de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

In copilarie am trecut prin unele situatii pe care le descrieti aici , dar ma abtin sa povestesc ce simte un copil pentru ca as intrista unele persoane sau poate as obtine dezaprobarea altora .... Tot ce va pot spune este ca ambii parinti sa AIBA MARE GRIJA DE COPII ATUNCI CAND AJUNG LA DIVORT !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by dianaintruder
Pai tocmai, interesul copilului este sa nu fie bulversat de obligativitatea de a-l iubi pe tatal lui.


Nu-l obliga nimeni sa-l iubeasca pe tatal, care ptr el este un strain. Iubirea se castiga, nu se impune. Asta sa-i spun si domnului tata. La fel cum se parcurg etapele si in cazul reformarii familiei prin recasatorirea mamei. Daca tu Elysa te-ai recasatori cu un om minunat care v-ar iubi pe tine si pe fiul tau, acest tata vitreg nu ar fi tot un strain ptr el? Nu va pleca tot de la o etapa de jos in a inchega o relatie cu copilul? Gandeste-te la asta.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Hai sa-ti spun cum e la mine.

Cum a fost:
Noi ne-am separat cand fetitza avea 1 an (domnul nu mai suporta sa fie neglijat si dorea sa-si traiasca viata). Nu avea nici o relatie cu Olivia atunci (cand o lua in brate izbucnea in plans, nu-l stia intrucat el petrecuse extrem de putin timp cu ea).

Cum au decurs lucrurile:
Dupa ce ne-am despartit, a inceput sa-si manifeste interesul de a vedea fetita. Am vorbit cu el incercand sa inteleg daca dorintele sale le vedea a fi de durata (nu mi-as fi dorit sa o faca un an-doi si apoi sa iasa brusc din viata copilului) - m-a asigurat ca nu va fi cazul. Niciodata nu l-am refuzat cand dorea sa ia fetitza. La inceput o lua insotit de mama lui (pe care fetitza o cunostea si o accepta). In medie o ia la 2-3 zile cate 2-3 ore, in we - ne impartim cum putem. Cu un telefon inainte, tradus prin faptul ca o ia "cand vrea muschii lui". mi se pare normal sa accept daca nu-mi incurca programul cu nimic (cand avem altceva programat ii spun si ne intelegem). Niciodata nu am limitat in vreun fel, am incercat sa-i incurajez cat se poate. Niciodata Olivia nu a auzit vreun cuvant rau referitor la tatal ei biologic.

Acum:
Fetita mea are o relatie superba cu tatal ei biologic, se iubesc. Niciodata nu mi-am permis sa-i spun ceva rau de el. Ea are numai de castigat din toata treaba asta.
Eu: - am incredere 100% in el ca iubeste copilul. Nu am nici un stress cand Olivia e cu tatal ei, cum am de ex cand e cu bona (bona fiind noua).
Relatia cu ex-ul este foarte buna. Oricand am nevoie de ceva sare ca ars. Familia lui ma venereaza la modul propriu (o faceau si cand eram impreuna, insa acum de cand ne-am despartit parca s-a intensificat).

Pensia alimentara? Stabilita la 9 mil lunar, nu stiu daca a apucat sa plateasca cateva luni din ea (si-a cumparat apartament si are rate) - oricum nu m-as fi atins de banii respectivi si i-am spus sa o adune intr-un cont special - in fond sunt banii fetei si nu am nici cea mai mica indoiala ca ii va plati pana la ultimul leu cand va putea.

Nici la mine despartirea nu a fost amiabila. Insa mi se pare normal sa refuzi legatura tata-copil doar daca tatal pune in pericol copilul. Altfel...celelalte argumente...ca nu si l-a vazut n ani, ca ce l-a apucat...ca nu i-a dat bani de suc...ca nu cunoaste tabieturile copilului...ei bine, niciodata nu e prea tarziu. Putea sa nu-l apuce deloc. Pana una-alta daca vrea sa aiba o relatie cu copilul eu zic ca este de admirat si nu de acuzat.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELYSA spune:

Adina,eu nu refuz acasta relatie,copilul o face!Este adevarat ca nici eu nu sar in sus de bucurie cand mai apare beat dupa 3 luni de absenta si copilul fuge de mirosul lui.I-am spus copilului ca nu era beat,asa miroase parfumul lui.Cand a revenit dupa alte 3 luni,ia spus sa-si schimbe parfumul caci ce-l care-l foloseste miroase urat.Ex-ul sa uitat la mine si ....a plecat.El ii da multe motive sa nu se apropie.Exemplu de dialog:
Ex-ul:-Cine ti-a cumparat calculator?
-Mami!
-Pai ,mata e bogata..eu nu am atatia bani..
Mereu face la fel..mata are,mata-si permite...si pentru copil "mata"este un cuvant f.f.urat!Sper sa ies cu bine din tot balamucul acesta.Oricum va tin la curent cu tot ce se va intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

La mine nu e vorba nici de una, nici de alta (bautura sau vorbe urate). - imi place sa cred ca suntem amandoi civilizati si discutam ca atare.
Nu stiu ce sa-ti mai zic. Poate intai ar trebui sa-i faci ex-ului ceva educatie pe tema asta.
Desi m-ai cam descurajat cand mi-ai zis de bautura...chiar nu stiu ce sa mai raspund. Poate copilul chiar ar fi in pericol langa el, daca nu se poate abtine. Nu mai vorbesc de educatia pe care o primeste cel mic in felul acesta.
El de ce insista sa vada mai mult copilul, in conditiile in care vine o data la 3 luni acum sa-l vada? Chiar il vrea in week-end? Cu ce-l impiedici tu sa-l vada? Proces, dupa 5 ani??? Incredibil. Va plimbati prin tribunale de parca n-aveti ceva mai bun de-a face.

Sincer imi pare rau.


Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput