Cum sa-l fac sa mearga in vizita la ex

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by sorinsonia

Madalina, dar in situatia cand tatal a divortat nu numai de mama ci si de copil....ce e de facut? Cum sa-i spun copilului: ca tata e bun, dar nu vine sa-l vada?



asa cum ii explici ca si tu trebuie sa te duci la job in loc sa stai cu el in brate toata ziua.
Sau cum i-ai explica daca ai avea un sotz sublim si minunat, dar plecat in delegatzie 2 ani ca sa va ofere voua o viata peste standard. Atunci ar putea intelege copilul ca tat-su nu vine sa-l vada?!

Perceptia lui despre tat-su depinde strict de tine - tu ii inoculezi asta, "daca ne iubea statea cu NOI".

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Ridicati-le statui tatilor care nu-si vad copii cu anii, care nu-si platesc pensiile de intretinere.
Speram ca gasesc raspunsuri si intelegere pe forum, dar vad ca m-am inselat.
Imi pare rau. Cum sa fac sa-mi inchid contul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

quote:
Originally posted by sorinsonia

Madalina, dar in situatia cand tatal a divortat nu numai de mama ci si de copil....ce e de facut? Cum sa-i spun copilului: ca tata e bun, dar nu vine sa-l vada?



Pot cel mult sa ofer o varianta teoretica: din (ne)fericire, numai parintii divorteaza unul de celalalt, parintii nu divorteaza de copil. Din nefericire se mai intampla ca tatii sa ... fuga(divorteze)... iar asta este greu de explicat unui copil... incearca sa-i spui ca unii oameni, asa cum este tatal lui, nu stiu cum sa-i arate ca totusi il iubesc, de aceea poate nu vine la copil, iar altii, asa cum este mama, au invata sa-si exprime sentimentele si de aceea tu, ca mama, il tii in brate, il saruti de noapte buna... Eu ii spuneam la un moment dat fetitei mele(atunci cand era mica-mica!) ca mamele sunt mai legate de copii decat tatii, pentru ca, atunci cand copilul este in burtica mamei, el doarme cu capul pe inimiara ei...
Poti incerca si asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by sorinsonia

Ridicati-le statui tatilor care nu-si vad copii cu anii, care nu-si platesc pensiile de intretinere.
Speram ca gasesc raspunsuri si intelegere pe forum, dar vad ca m-am inselat.
Imi pare rau. Cum sa fac sa-mi inchid contul?



Simplu. Scrie in regulament (nu l-ai citit?).
Paragraful 22...

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

diana,

de cele mai multe ori tatal pleaca pentru ca nu se intelege cu sotia, nu pentru ca nu se intelege cu copilul. Cam asta e adevarul, daca e sa o luam asa.

Asa cum tu poti sa ii spui copilului cat de mult a gresit tatal lui fata de tine, tot asa poate si el sa-i spuna copilului ce nu l-a coafat la nevasta-sa.
Crezi ca asta e rolul copilului, sa fie sac de box intre cei doi?
Sau il intereseaza problemele voastre domestice?
Sau vital pentru echilibrul lui este sa se simta protejat si iubit?

Daca tat-su il neglijeaza, ok, e un dobitoc.
Dar e responsabilitatea ta, indiferent de dobitoc, sa atenuezi impactul asupra celui mic, nu sa-l intretii sau sa-l confirmi. Daca nu o faci, nu gasi o scuza in comportamentul celuilalt.


PS: am vazut completarea.... tatal tau n-a plecat.
Parintii tai erau impreuna, nu?
Puteai sa ii vezi si sa discerni.

Cum ai fi considerat ca "e cel mai bun tata din lume" daca el nu apucase sa-si faca intrarea, era practic un strain pe care mama ta il ura?
Ca tot vorbeam de mame egoiste...

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by Elise
de ex., daca mama naturala a lui fie-mea s-ar interesa de ea peste 6 ani, si ar vrea sa o mai vada sau sa-i aduca o ciocolatzica, n-as considera ca e de scuipat.
Ci ca este o persoana in plus careia ii pasa de copilul meu - de ce sa ma deranjeze?
Sigur, pentru asta trebe sa treci peste rivalitatile de genul "eu am facut si am dres, tu nu..."
Dar rivalitatile astea sint intre adulti.
TInd sa cred ca, daca iti pasa de copilul tau, poti sa privesti lucrurile prin prisma lui, nu a ta.

Elise & BBLisa



Spre deosebire de altii, tu ai o experienta in plus. Asta te face sa privesti lucrurile mult mai pragmatic si (culmea!) mai bine decat cei cu proprii copii. Interesul copilului trebuie sa primeze, dar hai sa recunoastem: cati nu-si satisfac ambitiile cu fostul prin intermediul copilului?




poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

ok...te-ai gindit ca nu venea la copil pentru ca nu vroia sa dea okii cu tine?! Poate puteai "lucra" aici... dindu-i un tel. si convingindu-l ca nu-i nici o problema, poate sa vada fata.
Crezi ca de kupil se ferea el?

Eu nu iau apararea barbatilor, Doamne fereste. Pe al meu tocmai era sa-l impusk azi dimineatza. Spun doar ca eu, ca fetitza, am fost extrem de atashata de tata. Iar taica-meu a facut si el suficiente greseli - printre altele, a lipsit citiva ani.
Si asa sint multi copii.
Perfect, imperfect, eu il vedeam cel mai cel.
Si, indiferent cum evolueaza relatia mea cu barbatu' din dotare, vreau sa-i dau si copilului meu aceasta sansa: sa stie ca are taticul ei, care e nemaipomenit, ca si mama-sa , si care face tot posibilul sa o vada cit mai des, pentru ca o iubeste. Si as face tot posibilul sa mentin aceasta idee in mintea ei, in lipsa sau in prezentza individului.
SI in aceste conditii, venirile lui n-ar avea de ce sa o bulverseze. Ar fi normale. Plecarile la fel: pentru ca tati e ocupat... asta nu inseamna ca nu o iubeste la fel de mult.

Daca eu consider ca "taticul ei" e un rahat cu oki, asta e alta poveste: si nici macar in numele celui mai sublim adevar nu i-as sugera asta copilui.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

ai shi tu un barbat...sa-ti traiasca!
Oricum,e bine ca s-a terminat cu bine si sper ca fetitza este si ea ok.

Eu spuneam doar ca nu e bine sa o invetzi sa traiasca cu aversiune fata de tat-su.
Fata de nimeni, de fapt...
Aversiunea le face rau mai mult decit noua. Cind esti adult si ai trecut prin diverse, tot doare, dar mai treaca-mearga.
Cind esti mic, totul capata dimensiuni apocaliptice, mai ales lucrurile care tin de parintzi, deci de sigurantza afectiva a copilului. Eu asa cred.

UIte, cind eram eu mica (vreo 6 ani) am vazut multa lume strinsa la o scara de bloc. Si m-am dus acolo...si am vazut o punga, si am auzit comentariile din jur cum ca in punga ar fi un bebe mort.
M-am dus acasa si am intrebat-o pe mama ce cauta bebe in punga. Si a facut greseala sa imi spuna ca parintii lui nu l-au vrut si el a murit.
Am plins toata noaptea, pina am facut febra, de mila acelui bb pe care parintii nu l-au vrut.
Si m-a obsedat kestia asta mult timp.


Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELYSA spune:

Doamneeee...daca stiam despre acest forum acum 5 ani tare bine mai era!Ma bucur sa constat ca nu sunt singura si sunt atatea persoane care vor sa ajute chiar si cu un sfat,conteaza enorm ptr. mine si va multumesc!Sa continuam....Pana acum 2 ani ma suna cand voia mama lui sa vada copilul.Am acceptat faptul ca ma judeca ca am divortat si am privat-o de dreptul de bunica,am tacut cand ia cumparat o bicicleta pe care nu i-a mai dat-o pentru ca mai avea 2 acasa dar nu am mai tacut cand mi-a cerut sa nu mai duc copilul la gradinita ca are ea grija de el dar sa-i dau ei banii care-i platesc gradinitei.Ce bunica ar cere bani sa aiba grija de nepot?Cand am plecat din casa lor mi-a spus ca o sa-i faca urmatoarea un nepot mai frumos si mai destept decat baiatul meu!Acum de ce-l vrea.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Nu e bine nici sa ii prezinti copilului numai lucruri bune despre tatal lui care nu a venit sa-l vada atatia ani pentru ca maica-mea asa a facut. Parintii mei au divortat cand aveam eu vreo 2 ani. In primele luni dupa divort se pare ca a venit o data sau de 2 ori taica-meu pe la mine - dar eu nu imi amintesc! - dar imi amintesc ca l-am vazut pe la 6 ani, inca nu mergeam la scoala, si mama m-a dus sa-l vad. Apoi pe la 10 ani un frate de-al lui m-a luat la el in vacanta si dupa o saptamana a venit si taica-meu sa ma ia la el, el fiind recasatorit si avand o fetita de 3 ani. Si de atunci am inceput sa tinem legatura, adica ne sunam si ne vizitam de cateva ori pe an fiindca locuim in orase diferite. Dar vreau sa spun ca eu i-am dus dorul foarte mult si nimeni nu indraznea sa zica nimic rau de el in fata mea pentru ca incepeam sa plang (cu toate ca ar fi avut ce sa zica!). Mama s-a recasatorit pentru ca eu o tot bateam la cap ca vreau un tatic si ii multumesc lui Dumnezeu ca am avut parte de unul caruia nu am ce sa ii reprosez, in comparatie cu tatal biologic. Dar abia cand am crescut am vazut ca a gresit mama ca mi l-a prezentat intr-o lumina asa de buna si el nu si-a amintit nici macar ziua mea de nastere (apropo: chiar si anul trecut a uitat... dar m-am obisnuit!).
Mai bine lasa copilul sa faca ce simte. Nu-i spune nici rautati, dar nici laude despre tatal lui. Iar daca tatal vrea sa isi vada copilul si sa si-l apropie mai bine explica-i ex-ului cum sa se joace cu copilul si spune-i ca ar fi bine din partea lui sa te intrebe el cat mai multe amanunte despre propriul copil. Iar tribunalul ar gresi daca ar da castig de cauza ex-ului, vazand reactia copilului.

Mergi la inceput