Cum sa-l fac sa mearga in vizita la ex

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ELYSA spune:

Va multumesc toturor pentru sfaturi!Pensia o plateste regulat(50ron)de doi ani incoace,are deja program de vizita in fiecare duminica de la 16-19 dar vine o data la trei luni cu doua banane si 3mere si nu sta mai mult de 15 min.,copilul nu este atras de el si nici el nu stie cum sa faca asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

in doua cuvinte: explica-i copilului ca e taticul lui, ca il iubeste, ca toti copiii ies cu mamica si taticul la plimbare...si in prima faza ieshiti intr-adevar toti trei, ca sa fie tranzitia usoara, sa capete incredere.

Alex: daca ar fi vb. de copilul meu, as considera ca ii fac un mare bine copilului "oferindu-i" pe inca cineva care sa il iubeasca. Nu ca mine, ci in felul lui - dar sa-l iubeasca.
Ar fi bine sa plateasca restantele.
Dar, chiar daca nu o face, nu e un motiv sa imi privez propriul copil de tot ce taica-sau i-ar putea oferi cindva.
Ma refer la a oferi pe toate planurile: financiar, social, moral, etc.
N-ai de unde sa stii cind ar putea fi necesar.

Acceptind ca mie mi s-ar intimpla ceva peste un timp - pe cine altcineva ar mai putea sa se bazeze copilul meu, daca eu fac tot posibilul ca doar pe mine sa ma aiba?!
Ok...poate nu e cel mai bun tata din lume. Dar e singurul pe care il are. E mai mult decit nimic.
Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Elise
Ok...poate nu e cel mai bun tata din lume. Dar e singurul pe care il are.

Sunt de acord, desi toti ma acuza ca gandesc eronat in ce o priveste pe mama fiului meu. In fine.
Cand am zis de "restante" nu m-am referit la a fi conditionat ajutorul in a-l ajuta sa se infiripe o relatie intre copil si tata. Dar cei mai multi se sperie si nu se simt capabili sa se implice, sa demonstereze ca pot fi tata ptr propriul copil. Si asta poate fi un test. Sa fim seriosi, cat spune legea ca trebuie sa cotribuie tatal cu pensia alimentara? 25%? Pai daca mama si tata nu se desparteau cat investea el ca tata? Bine, ca se presupune ca odata divortat isi reface familia si are altii copiii de intretinut. Dar nu e josnic sa te eschivezi si de aia 25% cand e copilul tau?
Anyway, ca nu de asta e vorba, eu ziceam de santaj, nu asta era ideea.
Da, sunt de acord ca poate pe undeva e un castig ptr copil sa-si cunoasca tatal. In speranta ca nu va fugi iar. E un risc pe care ni-l asumam. Cat despre "Acceptind ca mie mi s-ar intimpla ceva peste un timp - pe cine altcineva ar mai putea sa se bazeze copilul meu" si eu ma gandesc, mai ales ca se discuta un subiect cu ce se intampla daca parintii mor, cui ramane copilul. Ma cam tem ca dincolo de mormant as dori ca fiul meu sa ramane mamei lui naturale.
Scuze de off topic.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELYSA spune:

Pe mine nu ma intereseaza pensia,are tot ce-si doreste dar cu toate efortueile mele nu vrea.....si-mi spune ca nu hotareste nimeni pentru el, nici eu ,nici tatal lui si nu-i corect sa faca ce vrea judecatorul.Am incercat si varianta cu iesitul in trei dar degeaba.Oricum ex-ul vrea sa-l ia ptr. fosta soacra care nu la vazut de doi ani tot din vina ei.Este un copil inteligent si foarte incapatanat.Ultima oara tatal lui a venit pe 24 dec. iar la plecare la intrebat...cand mai vii,in martie?Dupa dovort sa recasatorit,in noiembrie a divortat iar acum se recasatoreste iar.Ce educatie ar potea sa dea acest om unui copil care gandeste mai mult ca el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

nu.

de ex., daca mama naturala a lui fie-mea s-ar interesa de ea peste 6 ani, si ar vrea sa o mai vada sau sa-i aduca o ciocolatzica, n-as considera ca e de scuipat.
Ci ca este o persoana in plus careia ii pasa de copilul meu - de ce sa ma deranjeze?


Sigur, pentru asta trebe sa treci peste rivalitatile de genul "eu am facut si am dres, tu nu..."
Dar rivalitatile astea sint intre adulti.
TInd sa cred ca, daca iti pasa de copilul tau, poti sa privesti lucrurile prin prisma lui, nu a ta.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by ELYSA
are deja program de vizita in fiecare duminica de la 16-19 dar vine o data la trei luni cu doua banane si 3mere si nu sta mai mult de 15 min.,copilul nu este atras de el si nici el nu stie cum sa faca asta.

Asta este...
Invata-l tu cum sa faca. Ia-l deoparte si prezinta-i copilul. Spune-i ce-i place si ce nu-i place la cel mic. Nu o faci in interesul lui, ci in interesul copilului tau. Si cum spunea Elise, e un castig ptr copilul tau sa aibe o relatie cu tati.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Elise
de ex., daca mama naturala a lui fie-mea s-ar interesa de ea peste 6 ani, si ar vrea sa o mai vada sau sa-i aduca o ciocolatzica, n-as considera ca e de scuipat.
Ci ca este o persoana in plus careia ii pasa de copilul meu - de ce sa ma deranjeze?


Esti un om MINUNAT!

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELYSA spune:

Nu sunt o femeie rea si nici razbunatoare,fac tot ce pot sa-i apropii dar pe ex.il intereseaza mai mult viata mea decat copilului.Nu stie la ce gradinita este,ce nr.poarta la pantofi sau ce-si doreste acest copil.Nu stie sa se faca placut si vb. cu el numai despre mine.Cand i-a spus copilului ca-l iubeste mult,stiti ce ia spus copilul?.....Daca ma iubeai stateai langa mine....Nu vb.niciodata despre ex.in fata copilului si niciodata de rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Am cicit ce ati scris fiecare pana acum, legat de subiectul atat de delicat:sufletul uni copil.Multa amaraciune si suflete care ''inca dor'' aici, in replicile schimbate intre interlocutori!
Recunosc, eu nu am trait o astfel de experienta, si ma inclin adanc in fata unui parinte care are puterea sa-l faca pe copil sa inteleaga ca si celalalt parinte, care este absent din viata lui-a copilului- il poate iubi sau, macar, poate sa arate ca-i pasa de el.
Acum, neavand o astfel de experienta, nu stiu daca n-as reactiona si eu tot visceral, probabil ca da, pentru o mama nu exista o durere mai mare decat suferinta copilului!
Din afara pot sa spun numai atat: indiferent de cum sunt, buni sau rai, parintii raman intotdeauna parinti; si atunci poate ca parintele care are in grija copilul ar trebui sa dea dovada de noblete pana la capat si sa-l ''educe'' pe parintele ''needucat''in relatia cu propria progenitura: sa-l ajute sa-si descopere copilul; iar pe copil sa-l faca sa inteleaga ca problemele aparute intre adulti nu au legatura cu persoana celui mic.
Nu doresc sa supar pe nimeni, este numai o parere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Madalina, dar in situatia cand tatal a divortat nu numai de mama ci si de copil....ce e de facut? Cum sa-i spun copilului: ca tata e bun, dar nu vine sa-l vada?

Mergi la inceput