Cum sa-l fac sa mearga in vizita la ex

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Adina Iulia, imi pare tare rau sa aflu ca esti singura cu Olivia.
Ufff!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by casandra

Adina Iulia, imi pare tare rau sa aflu ca esti singura cu Olivia.
Ufff!!!!



Multumesc frumos Casandra de gandurile bune, dar nu (mai) sunt singura!
Ma bucur din suflet sa te regasesc,

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna elysa..te-am gasitdulce si
sa auzim numai de binesi la tedy cel momos....
multa bafta


POZICI NOI LA bucatarie
Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELYSA spune:

Nici nu stii ce ma bucur"HANAkO"ca m-ai gasit!Va pupam si noi si promit sa te tin la curent cu tot ce se intampla.Pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELYSA spune:

Adina,multumesc ptr. intelegere!Il vrea ptr. mama lui nu ptr. el,a specificat clar la prima infatisare ca vrea sa-l ia ptr. bunici iar judecatoarea ia spus ca bunicii nu au nici o treaba in acest proces.Iar bunica este o femeie de cazinouri,sta zile si nopti in sir in sali de bingo ,rulete si alte nenorociri.Cum sa-mi las eu copilul pe mana acestei bunici?Ce ar avea de invatat copilul?Sa joace la jocri de noroc?Nu-mi doresc asa ceva ptr. copilul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Elysa, tribunalul nu judeca comportamnentul tatalui sau bunicii, ptr ca nu comportamentul lor este in discutie. Nu este nici un pericol ca bunica joaca la bingo sau ca tatal isi bea veniturile, atata timp cat nu sunt un pericol ptr copil. Nu-l bat, nu-l maltrateaza, etc. Daca sunt asa o familie de "netrebnici" trebuia mama sa-si puna problema cu cine isi "combina genele". Iarta-ma ca spun. Tu poti face reclamatie, dar doar ptr aceste motive nu vei anula drepturile lui la a-si vizita copilul. Si nu rezolvi nimic daca insisti si continui sa te plangi (nu noua, noi de asta suntem aici, sa ne plangem pe umar, sa ne incurajam, sa ne dam solutii) dar trebuie sa faci si ceva practic ptr binele celui mic. Este evident ca ai multe resentimente in suflet, si asta se rasfrange asupra felului cum il privesti pe domnul tata, si copilul, care se vede ca este destul de inteligent si intelegator ptr varsta lui, vede.
E in intersaul tau ca mama sa incerci macar sa faci ca relatia dintre el si tatal lui sa merga. Nu te lasa manata de resentimente si impune-te, explica-i ca prin atintudinea lui ii face rau copilui. Dar nu certandu-te cu el si amenintandu-l. Atinge-i orgoliul de parinte si spune-i ca daca este tata si vrea sa fie aproape de fiul lui sa-si dea seama ca scopul lui este sa-l faca fericit pe cel mic, nu sa-l bulverseze, sa fie respingator si nici sa-i critice mama. Nu lasati resentimentele sa impiedice relatia dintre parinte si copil, cum s-a mai spus, copilul nu-i element de lupta intre voi. Fiti voi maturi, nu lasati copilul sa denote mai multa maturitate decat voi adultii.
Sper ca nu te-am suparat!

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Intr-un proces de divort ,unii parintii sunt prea preocupati de propriile interese, de acuzele pe care si le aduc unul altuia , de faptul ce va spune lumea , de propriile sentimente , de partajul care va urma... neintelegand ca principala fiinta care trebuie protejata de toate acestea este copilul.

Dar , daca relatia dintre copil si celalalt parinte nu merge , copilul nu doreste sa mearga in vizita la el , nu vrea sa ramana cu el o zi sau doua , nu isi doreste prezenta lui etc . , nu trebuie obligat ! Daca celalalt parinte nu stie sa se apropie de copil , sa-i castige increderea , atunci este pierderea parintelui respectiv , iar copilul sa nu fie obligat sa il accepte pentru ca... este tatal lui biologic. Nu este parinte cine te face , ci cine te creste , si cred in asta . Asta este parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Coltofeanu, pai asta e ideea, ca nu are cum sa se creeze apropierea tata-copil cata vreme nu incepi de undeva (de la zero). Acum ei sunt aproape de zero (sa vizitezi o data la 3 luni copilul - chiar nu poti avea pretentia sa ai o relatie cu el).

Intrucat ei chiar sunt hotarati sa participe in viata copilului (el, mama lui, etc), ma tem ca e asa cum zice Alex, adica nu te poti opune.

Ma zbarlesc numai cand ma gandesc daca tatal Oliviei ar veni s-o ia beat undeva - oricum este exclusa aceasta posibilitate dar te inteleg.

Poate de aceea chiar ar trebui, Elysa, daca tot ati ajuns asa departe cu discutiile si drepturile de vizitare, sa faci un plan de bataie nu numai cu tatal copilului ci si cu bunica (jucatoarea la ruleta).

Daca ea insista sa-l ia in week-end la ea ma gandesc ca n-are nimic de castigat din asta, si n-o pot explica decat ca pe un gest pozitiv (tu poate stii mai multe). Si poate ai gasi o cale mai usoara de comunicare cu ea decat cu el.

Daca pana la urma copilul dupa toate incercarile voastre si mai ales ale tale ii va respinge in continuare, eu una cred ca ei au sa renunte de buna voie de a-l mai cere sa-l vada. Doar n-o sa le faca nici lor nici o placere sa stea cu un copil care plange, tipa, urla ca vrea la mama.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELYSA spune:

Adina,femeia aia nu vrea decat sa-mi faca rau.Hanako stie toata situatia si va spun sincer ca nu va-ti dori sa aveti deaface cu femeia aia.Cu ea nu se poate discuta decat daca are ceva de castigat(bani)iar el este deacord cu tot ce-i spun eu apoi pleaca la si se topeste tot in fata ei,dar eu as impusca-o!
Alex,ei nu au fost asa,asta au devenit!Crezi ca eram chiar asa de nebuna incat sa stau 7 ani cu asemenea oameni si sa mai fac si un?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Cred ca intentia tatalui de a-si vedea copilul , chiar si a bunicii paterne, este doar un moft ( o ambitie ) ,deoarece , din cate spune ELYSA , acestia nu au manifestat niciun moment dragostea fata de el , ci doar o obligatie - pensia alimentara .

Daca tatal bea ,are o viata dezorganizata , bunica isi petrece timpul prin cazinouri si nu manifesta niciun sentiment fata de copil ,copilul ii respinge , acestea fiind dovedite ,judecatoarea nu cred ca ar putea pronunta o sentinta favorabila tatalui . Zic si eu....

Mergi la inceput